PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SABAH BENZİNLE GEÇ ÇALIŞMA PROBLEMİ

MAHİR
11.06.2007, 14:20
aracımda BRC sıralı gaz sistemi var 1,6 16v palio 99 model sabahları aracı çalıştırmak için marş a bastığımda motor 4-5 marş da alıyor ayrıca çalıştıktan sonra tekleme yapıyor gaza geçtikten sonra problem yok gayet güzel çalışıyor bu problemin olası sebebleri ne olabilir

setas06
11.06.2007, 16:22
aynı sorun 3-4 haftadır bende de var.
kışın bile tek hamlede çalışan araç şimdi rolantı düşüyor stop edecekmiş gibi oluyor gaz veriyorum bir kaç kezde anca toparlıyor.( Sadece sabah ilk çalışmada)

MAHİR
11.06.2007, 16:57
arabam 99 model 1,6 palio aracıma brc sıralı gaz sistemi taktırdım 45,000 km dir kullanıyorum şu sıralar benzinde sabahları 4-5 marş da çalışıyor ve çalışırken tekleme yapıyor gaza geçtiğinde böyle bir problem olmuyor

admin
11.06.2007, 18:38
Birkaç gün hiç gaza geçmeden benzinle kullanın. Düzelirse sıkıntı LPG' den kaynaklanıyor demektir. Eğer 3 gün benzinle kullanmanıza rağmen bir düzelme olmazsa benzin sistemini, enjektörlerinizi kontrol ettireceksiniz.

setas06
12.06.2007, 09:52
Birkaç gün hiç gaza geçmeden benzinle kullanın. Düzelirse sıkıntı LPG' den kaynaklanıyor demektir. Eğer 3 gün benzinle kullanmanıza rağmen bir düzelme olmazsa benzin sistemini, enjektörlerinizi kontrol ettireceksiniz.

2 gün benzinle kullandım düzeldi akşam gaza alıp stop ettim bu sabah tekrar gaz vermeden çalışmadı stop etti

2A Mühendislik A.Ş.
12.06.2007, 22:06
Aracınız 45.000 Km olmuş. Hiç filitrelerinizi değiştirdiniz mi? Bu güne kadar 2 defa değişmesi gerekiyordu. Değiştirmediyseniz, hem filitre değişimi, hemde ayar ve bakımlar için servise uğramanız gerekiyor..

antepsin
04.10.2007, 13:42
Merhabalar.Herşeyden önce form gerçekten süper böyle bir formun oluşması için çaba gösterenlere teşekkür etmek istiyorum.Aracım 2000 renault clio RNA
2006 yılı temmuz ayında aracıma BRC seguent 24 sıralı sistem taktırdım.Geçtğimiz ağustos ayına kadar da herhangi bir sorun yaşamadım.Geçtiğimiz ağustos ayından beri sabah ilk çalıştırmalarda zorlanmalar olmaya başladı.Ancak diğer üyeleri sıkıntıları gibi öyle 3 4 defa denemelerden sonra çalışması gibi bir durum sözkonusu olmadı bende hep ilk defada alıyor ve araba çalışıyor ancak araba tekleyelerek çalışıyor ve ön sağ konsol ün olduğu yerde bir titreme sesii duyuyorum bariz belli oluyor bu titreme.Motorda mı sorun var diye bu titremenin olduğu zamanlarda kaput u açık açık baktım motor tıkır tıkır çalışıyor.Daha sonra bu formdaki bilgileri okuyarak arabayı kısa süreli benzinde kullandım.15 km kadar falan.
sonraki sabah araba gayet normel çalıştı.Arabada hiç tekleme olmadığı gibi titremede ortadan kalktı.Şu anda ise bu olay bazen oluyor bazen olmuyor.Birde şunu belirteyim.BRC taktırdığım yer bana daima çeyrek depo benzin bulundurmamı söyledi.Bunun nedeni olarak da Renault grubu arabalarda bazı sorunlar yaşamalarıymış.Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

vdevir
16.04.2008, 14:46
temmuz 2007 fast BRC taktırdım. taktırmadan önce araba ilk çalıştırmada sorun yoktu..zamanla yaz bitmeden ilk çalıştırmada tekleyerek sarsıntılı çalışıyor, gaza geçince bir problem olmuyordu.
Ankarada gaz cıma gittim. kışın olmaz dedi, sık benzin al dedi. benzini de 97 oktan aldım.dediği gibi kışın hiç sorun olmuyor. havalar ısındımı yaşanıyor. 97 oktan işi hafifletti. bence depoda benzin çok uzun süre durunca oktanı azalıyor.

ozenclerotogaz
16.04.2008, 19:32
temmuz 2007 fast BRC taktırdım. taktırmadan önce araba ilk çalıştırmada sorun yoktu..zamanla yaz bitmeden ilk çalıştırmada tekleyerek sarsıntılı çalışıyor, gaza geçince bir problem olmuyordu.
Ankarada gaz cıma gittim. kışın olmaz dedi, sık benzin al dedi. benzini de 97 oktan aldım.dediği gibi kışın hiç sorun olmuyor. havalar ısındımı yaşanıyor. 97 oktan işi hafifletti. bence depoda benzin çok uzun süre durunca oktanı azalıyor.

SAYIN VDEVİR;

Aracınızın markasını belirtmemissiniz fakat yine de Aracınızın ısı müşürünü kontrol ettirmenizde fayda var.yaz -kış olayı bize çok mantıklı gelmiyor.

Özençler 2A Çorum Otogaz

vdevir
01.05.2008, 12:59
dediğinizde haklı olabilirsiniz..
ancak bu gözlemi çok dikkatli yaptım.aynı şikayeti birkaç kişiden daha duydum. ya da kışın ( soğuk havalarda ) , ilk start zamanında püskürtme haritası daha fazla yakıt hesaplıyor, titremeyi engelliyor olabilir.bu durum bana rölanti kontrolörü tarafınca olabilir diye düşünüyorum.

ısı müşürü değerlendirdiği sinyali hangi sistemlerle parylaşıyor?
hararet saati mi?
LPG kontrol ünitesi mi?
Benzin kontrol ünitesi mi?

hararet müşürünün bu sistemdeki fonksiyonu nedir?

vdevir
01.05.2008, 12:59
Aracım FIAT BRAVO 1.6 sx 2000 model
teşekkürederim

ozenclerotogaz
03.05.2008, 09:46
dediğinizde haklı olabilirsiniz..
ancak bu gözlemi çok dikkatli yaptım.aynı şikayeti birkaç kişiden daha duydum. ya da kışın ( soğuk havalarda ) , ilk start zamanında püskürtme haritası daha fazla yakıt hesaplıyor, titremeyi engelliyor olabilir.bu durum bana rölanti kontrolörü tarafınca olabilir diye düşünüyorum.

ısı müşürü değerlendirdiği sinyali hangi sistemlerle parylaşıyor?
hararet saati mi?
LPG kontrol ünitesi mi?
Benzin kontrol ünitesi mi?

hararet müşürünün bu sistemdeki fonksiyonu nedir?

sayın vdevir;

Marea aracınızın şanzuman tarafındaki 4 kablolu olan ısı müşürü aracın ısısına göre benzin ecüsüne sinyal gönderir ve bu ısıya göre enjeksiyon zaman ayarlaması yaptırır.Diyelim bu müşür arızalı ve aracı Sürekli soğuk olarak okuyor ve bu durumda sabah ilk marşta araca fazla yakıt gönderecektir soguk havalarda bu durum sorun olmayacaktır zaten olması gereken de budur fakat sıcak havalarda aracta dediğiniz problem yaşanabilir.Tabi bunların hepsi Teori.Bu teşhisi en doğru yetkili servisler koyacaktır bizler burda sadece yön veriyoruz.umarım probleminiz biran önce giderilir.

Özençler 2A Çorum Otogaz

barantay
12.06.2008, 23:09
öncelikle merhabalar
benim aracım daha 1 haftadır sabahları çalıştırdığımda benzinde iken 1dk.civarında çalıştıktan sonra tam gaza geçmeden önce stop ediyor işin entrasan yanı böyle durumlarda gaz pedalını pompaladığınız zaman toparlayıp çalışması gerekir fakat benim aracım gaz yememek için inat ediyor ve ayağımı çektiğim anda stop ediyor ikinci çalıştırdığımda sanki hiç bir şey yokmuş gibi çalışıyor.bu aşamaları geçtikten sonra aracın 1 veya 2. viteste devir düştükten sonra araç resmen(ileri/geri)sekmeye başlıyor.
aracım:
1994 model tempra 2.0 ie 8 valf/orjinal 62.000 km
aracın buji,triger,alternatör kayışları ve yağı yeni değiştirildi.

2A TEKNİK
13.06.2008, 00:25
Sn barantay aracınızı iki gün benzin de kullanınız 3. gün sabah benzin de çalışma düzelirse aracınızın lpg ayarların kontrol edilmesi gerekiyor.Herhangi bir değişiklik olmaması durumun da ise sorun benzin sistemin de aranacak.İyi çalışmalar

ankarakazan
19.09.2009, 10:51
2000 model otomatik opel astra aracımda brc marka sıralı sistem tüp var yakış ve kaçışda probleim yok fakat ilk çalıştırmada biraz zorlanıyor. Marş devirli şekilde dönüyor ama çok çabuk almıyr 4-5 sanie marşa basmam gerekiyor. Nasıl bir yol izlemem gerekir acaba? birde kırmızı ve yeşil ışık birlikte yanıp sönerken sesli ikaz da veriyor bu durumda gazın bitmek üzere mi olduğunu anlamam gerekir yoksa benzine geçtiğini mi? teşekkürler

2A TEKNİK
20.09.2009, 07:18
İlgili ikaz gazın bittiğini ve aracın benzinde çalıştığını gösterir bu ikazı sadece depoda gaz bitmeye yakınken almanız gerekiyor gaz varken bu durum oluşuyor ise sorun var demektir.Geç çalışma için aracı 2-3 gün benzinde kullanınız sorun devam ederse benzin sistemin de devam etmez ise lpg sisteminde sorun var demektir.Lpg sistemindeki muhtemel sorun lpg kalibirasyonu bozukluğu olabilir.Durumu yetkili servise iletiniz.Saygılar

ankarakazan
24.09.2009, 01:49
İlgili ikaz gazın bittiğini ve aracın benzinde çalıştığını gösterir bu ikazı sadece depoda gaz bitmeye yakınken almanız gerekiyor gaz varken bu durum oluşuyor ise sorun var demektir.Geç çalışma için aracı 2-3 gün benzinde kullanınız sorun devam ederse benzin sistemin de devam etmez ise lpg sisteminde sorun var demektir.Lpg sistemindeki muhtemel sorun lpg kalibirasyonu bozukluğu olabilir.Durumu yetkili servise iletiniz.Saygılar

Öncelikle ilk mesajımı cevapsız bırakmadığınız için teşekkür ederim. Aracı Ankaradan Afyona giderken direk benzine aldım ve birde enjesiyon temizleyici katkı maddesi ekledim. Araç ile bu sürede yaptığım tüm marş-stop durumların ilk basışımda aldı. Söylediğiniz üzere gaz sisteminde bir sorun var sanırım. Kalibrasyona gitmemi istemişsiniz fakat aracın çekişinden ve yakıtından çok memnunum acaba çalışmayı düzenliycez diye bu değerleri bozarmıyız diye endişeleniyorum. Böyle birdurum sözkonusu olabilirmi acaba?

2A TEKNİK
24.09.2009, 08:24
Çalışmama sorunu tekrar baş göstermesi durumun da aracı 2-3 gün benzinde kullandıktan sonra yetkili servise müracaat ediniz.