PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MAREA

cezmi
18.06.2006, 14:28
&nbsp;Sayin Brc yetkilileri mersinde ikamet etmekteyim. <br/> 1 hafta once 2001 model fiat marea 1.6 16 valf arac satin aldim. Brc markasi taktirmak istiyorum bu araclarin motorlarina sirali sistem taktirilmasi zorunlu mudur?&nbsp; Maliyeti daha az olan diger sistemden de veim alr miyiz? Hangi sistemi taktirmam gerekir. Bu motorlar mpi sistem mi oluyor. <br/> <br/> <br/> Duzenleyen - cezmi Tarih: 23/06/2006 13:29:34

gursel
18.06.2006, 20:25
Sizin aracinizin yakit besleme sistemi sequential olup mutlaka sequent 24 dedigimiz sistemi taktirmalisiniz aksi halde, diger sistemi yani mikserli dedigimiz sistemi taktirirsaniz kesinlikle randuman almaniz soz konusu degil.<br/>

cezmi
18.06.2006, 21:33
Forumda 2001 Bravaya&nbsp; mikserli sistem takilabilecegini okudum bizim aracinda motoru sanirim&nbsp; ayni <br/>

2A Mühendislik A.Ş.
18.06.2006, 22:39
<p>Gursel arkadasimiz hakli. Her iki aracta sequential yakit besleme sistemine sahip. Bu nedenle mikserli sistem olmaz. SEQUENT-24 takilacak.</p> <p>&nbsp;</p>

HARUN ASLAN
22.02.2007, 13:52
İyi günler arkadaşlar.2001-2002 Fiat marea 2.0 HLX,modeline lpg sisteminin uygulandığını biliyorum,zaten uygulanmayan araç yok gibi bir şey.Bu aracı kullanan bazı arkadaşlar iyi olmuyor,uyum sağlamıyor gibi vs.yazılar yazıyorlar,bilgisi olan arkdaşlar ve kullanıcaları var ise görüşleriniz nelerdir.Ayrıca neredeyse son model BMW Mercedes gibi araçlara uygulanan bu sistemler neden 2001 marea hlx modeline uymasın.Benim tahminim bu olumsuz görüş beyan eden arkadaşlar kalbur altı,merdiven altı tabir ettiğimiz lpg
dönüşüm atölyelerinde işlerini yapmışlar diye düşünüyorum....?

avcihuan
28.03.2007, 10:18
merhaba
ben 97 hlx ime seq 56 taktırdım
ankaradayım isterseniz gelip arabamda merak ettiğiniz noktaları inceleyebilirsiniz

mhaydin
29.03.2007, 15:03
arkadaşlar mrb, 2004 model marea 1.6 16 valve liberty aracıma taktıracağım sıralı sistemin özellikleri arasında 60kw-100kw mi? yoksa 100kw-120kw mi? olmalı merak ettimde.:confused: :confused: :confused:

oguzhann
29.03.2007, 19:55
arkadaşlar mrb, 2004 model marea 1.6 16 valve liberty aracıma taktıracağım sıralı sistemin özellikleri arasında 60kw-100kw mi? yoksa 100kw-120kw mi? olmalı merak ettimde.:confused: :confused: :confused:

Sn mhaydin sizin aracınıza sequent24 uygundur 1200 mb lık buharlaştırıcı kullanılacak daha geniş bilgiyi giriş sayfasındaki yetkili bayi listesinden size en yakın bayiden alabilirsiniz saygılar sunarım

HARUN ASLAN
31.03.2007, 09:23
Sayın,avcihuan sizin hlx 97 model,2001 modellerle motor yapıları biraz farklı
2001'den sonraki hlx lerde gaz kelebeği var,sizin bildiğiniz veya arkadaşlarınızdan 2001-2002 modellere lpg uygulatan ve memnun kalan arkadaşlarınız varmı örnekler verirseniz sevnirim,bu arada sizin 97 hlx ne yakıyor hem lpg hemde benzin örnekler verirmisiniz,Arabanız deri döşememi
deri ise bakımını nasıl yapıyorsunuz,deri döşemeyi nasıl korumak lazım,
bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim...
teşekkürler...

avcihuan
02.04.2007, 10:10
merhaba sayın harun aslan,
97-2001 arası fark varmı bilemiyorum ama gaz kelebeği olup olmaması birşeyi değiştirmez heralde çünkü araba benzinde nasıl çalışıyorsa yine öyle çalışmaya devam edecek
benzindeki yakıt durumunu bilemiyorum çünkü ben arabayı aldığımdada lpg liydi ama eski sistemdi ş.içi 160-170 arası yakıyordu
yeni sistemi henüz ölçemedim çünkü ilk depo henüz bitmedi ama beklentim 150 ye inmesi ş.içinde
koltuklarım deri değil o yüzden o konuda bişey söyleyemeyeceğim

nanek81
03.05.2007, 00:12
2004 Marea Exclusive aracıma diyarbakır Zeynel ticarette BRC marka lpg taktırdım. Fakat taktırdıktan 2 ay sonra aracım sabahları benzinde ilk çalıştırmada arıza lambası yanıyor ve araç gaz yemiyor. Bir müddet sonra araç lpg ye geçtiğindede aynı problem devam ediyor. Hatta yolda giderken aniden aracın devri düşüyor ya istop ediyor veya devir düşerken ben debriyaja basıyorum ve tekrar gaza yükleniyorum bir süre sonra gazı yavaş yavaş yiyor ve aracı kaldırıyorum. Araç gaz yemediği anlarda arıza lambası yanıyor araç gaz yemeye başlayınca bu lamba sönüyor. Araç belli bir süre sonra ısındığında benzindede lpgde de bu sorunları yaşamıyorum ama motor soğukken aracı kullanmak bir kabus. Özellikle yoğun trafikte bu nedenden dolayı kaza bile atlattım. Sorunla ilgili lpg taktırdığım yere defalarca gittim defalarca ayar yaptılar fakat çözüm üretemediler ve en son beni servise yönlendirdiler. Servise gittiğimde ilk önce buji dediler değiştirdiler düzelmedi, beyini sıfırladılar yine düzelmedi sonra buji kabloları, bobin vs. değiştirdiler en son enjeksiyon takımıdır dediler sorunumu çözemediler ve lpg kitinin yanlış monte edilmiş olabileceğini bunu kontrol ettirmemi veya sökmemi söylediler. 1 aydır uğraşıyorum bu problemimi çözemedik. Benim sizden ricam bu sorunum neden kaynaklanıyor olabilir. Ne yapmamı önerirsiniz. Teşekkürler...

oguzhann
06.05.2007, 22:42
2004 Marea Exclusive aracıma diyarbakır Zeynel ticarette BRC marka lpg taktırdım. Fakat taktırdıktan 2 ay sonra aracım sabahları benzinde ilk çalıştırmada arıza lambası yanıyor ve araç gaz yemiyor. Bir müddet sonra araç lpg ye geçtiğindede aynı problem devam ediyor. Hatta yolda giderken aniden aracın devri düşüyor ya istop ediyor veya devir düşerken ben debriyaja basıyorum ve tekrar gaza yükleniyorum bir süre sonra gazı yavaş yavaş yiyor ve aracı kaldırıyorum. Araç gaz yemediği anlarda arıza lambası yanıyor araç gaz yemeye başlayınca bu lamba sönüyor. Araç belli bir süre sonra ısındığında benzindede lpgde de bu sorunları yaşamıyorum ama motor soğukken aracı kullanmak bir kabus. Özellikle yoğun trafikte bu nedenden dolayı kaza bile atlattım. Sorunla ilgili lpg taktırdığım yere defalarca gittim defalarca ayar yaptılar fakat çözüm üretemediler ve en son beni servise yönlendirdiler. Servise gittiğimde ilk önce buji dediler değiştirdiler düzelmedi, beyini sıfırladılar yine düzelmedi sonra buji kabloları, bobin vs. değiştirdiler en son enjeksiyon takımıdır dediler sorunumu çözemediler ve lpg kitinin yanlış monte edilmiş olabileceğini bunu kontrol ettirmemi veya sökmemi söylediler. 1 aydır uğraşıyorum bu problemimi çözemedik. Benim sizden ricam bu sorunum neden kaynaklanıyor olabilir. Ne yapmamı önerirsiniz. Teşekkürler...

Sn nanek benzin de bir sıkıntınız var gözüküyor.Rolanti düzenleme motorunu ve gaz kelebeğini kontrol ettiriniz.Saygılar

esirgen
15.05.2007, 13:30
Merhabalar,

2006 Ağustos ayında Kantaş/Ankarada 2004 model Fiat Mareama BRC sıralı sistem taktırdım.

Yaklaşık 3 aydır aracımda (ısınıkken 800CC lerde olması gereken) rölanti 1300-1500 lerde geziyor. Ve bu durumda iken ( rölantideyken nadiren 800cc lerde olduğu normal durumlarda, olmuyor) boş viteste gaza bastığımda, ayağımı gazdan çekmeme rağman gaz rölantı değerine ancak 5-6 saniyede iniyor, (sanki ayağım gazda takılı kalmış ve yavaş yavaş çekiyormuşum gibi.).

Servis tam olarak duruma bir ad koyamasada Kelebek gövdesini değiştirmem gerektiğini söylüyor fakat forumdaki diğer Marea kullanıcılarında da rastladığım bu durum maalesef çözümsüz kalmış gibi gözüküyor, Kelebek gövdesini değişirmek fayda etmemiş (bkz. alttaki mesajlar).

Çözümsüzlük nedeniyle aracımdan ve gaz sisteminden çok soğudum, satmayı bile düşünüyorum ama bu haliyle satmak kazık atmak olur diye satamıyorum.

Lütfen bana bu konuda bilginiz varsa yardım edin bana.

Saygılarımla

Esirgen

Aşağıdaki mesajları forumdaki diğer mesajlardan aldım.

high07
Yeni Üye

uozdem arkadasim ayni sorunu ben de yasiyorum su anda.lpg yi sokturdum aracimdan,kelebegi de degistirdim ama hala duzelmedi ( simdi emme manifolt patlak gozukuo,o degisecek. benm aracim marea 2.0,bunlarin manifoltu plastik oldugu icin lpg patlatirmis herkes ole dio.insallah kurtulurum,2 aydir servislerde rezil oluyorum.tesekkurler...

14.12.2006, 22:49

high07
Yeni Üye

Merhabalar.Aracim 2001 Marea 2.0 5 silindir. 96.000km de "ROMANO" marka lpg taktirdim.102.000km de vites degistirdigimde 1-2 saniye gec gaz yemeye basladi.Ayni zamanda enjektor isigi yandi.Bu durum otobanda giderken oldu.Eve gidip stop ettim ve tekrar calistirdim araci,devir 1500-2000 lere cikip inmeye basladi,tamamen duzensizlesti.Bazen normale iniyordu bazen cikiyordu.Gazcima goturdum ve gazda sorun yok dedi.Fiat servisine goturdum kelebek potansiyometren arizali dendi ve mecburen degistirdik.Sonra pek de duzelmedi.Bu sefer lpg yi soktur dediler.Mecburen onu da sokturdum,gazcidan ucretin buyuk bolumunu geri aldim.Sonra Fiat servisine tekrar goturdum.Bana sunlari onerdiler,silindir kapagini sokup bakalim(500 YTL), oyle olmazsa aracin tesiatini degistirelim (900 YTL),o da olmazsa kontrol unitesini degistirelim (1800 YTL).Ben darphane olmadigim icin kabul etmedim tabiki bunlari.Servis bana arizanin ne oldugunu bulamiyordu cunku.Deneme yanilma yontemi ile cozmek istediler.Sonra baska Fiat servisine gittim.Dediler ki emme manifold hava kaciriyor,degismesi lazim (1000 YTL). Aracim seyir halindeyken bosa attigimda rolanti 1500de takilio bazen hala.Simdi manifold degisecek ve aracim serviste.Fakat artik ben aracimdan cok sogudum,inanin yaklasmak istemiyorum,servisi arayip halloldu mu demeye bile takatim kalmadi.2 aydir ugrasiyorum bununla.Ayrica seyir halinde arac vitesteyken yokus asagi giderken aracin harareti 1/4un de altina iniyor.Acaba bununla ilgili de bir tetikleme yapabilir mi?Servisin bana ilk soyledigi seyler tesisat arizali,unite yanmis gibi seyler oldu.Fakat dedigim gibi onlari degistirmedim daha.Su anda sadece kelebek degisti.Tahmin edemeyeceginiz kadar keyfim kacti.Yardim bekliyorum sizlerden,aracimdan cok cok memnundum,harika bir makine fakat aracim bir cop gibi gozukuyor artik malesef (( Tesekkur ederim...

Duzenleyen - high07 Tarih: 18/12/2006 13:19:32

2A Mühendislik A.Ş.
15.05.2007, 23:46
Marea' ların en büyük hastalığı boğaz kelebeğidir. Rölantide gezme varsa aşağıda resimde görülen sensörün negatif besleme kablosunu yeni bir kabloyla değiştirin. Bu sensör diğer Su sıcaklık, hava sıcaklık ve MAP sensörüyle aynı sinyali paylaşır. Bu sensörler zaman içerisinde farklı dirençler oluşturuyor.
Daha detaylı bilgi için...http://www.2a-lpg.com/download/faydalibilgiler/KELEBEK KONUM SENSORU.pdf
Ayrıca diğer bir hastalık, su sıcaklık sensörüyle ilgili. termostat sağlam, ancak sıcaklık göstergesi düzgün çalışmıyorsa Akü' nün aracın şase bağlantısını kontrol ettirin. genelde oksitlenme oluyor ve araç olmadık arızalar çıkarıyor.
Bu şase bağlantısı kontrolu tüm araçlar için geçerli..

NOT: Sn. Esirgen,
Diğer forumlarda yazan benzer sıkıntıya sahip farklı marka LPG kullanıcılarına (2A Mühendislik' ten alıntıdır kaydıyla) bilgi verebilirsiniz. Onlarıda bu dertten kurtaralım..:)

http://img523.imageshack.us/img523/6012/fiatmareapb4.jpg

http://img522.imageshack.us/img522/8607/fiatmareamotorzs1.jpg

esirgen
16.05.2007, 11:10
Selamlar;

SN Mocan Ve SN 2A mühendislik A.Ş. ilginize, hızlı cevaplarınıza ve değerli bilgilerinize çok teşekkür ederim. Sırayla ikinizin dediklerini de yapıp gelişmelerden sizi haberdar edeceğim.

Saygılar,
Esirgen

gökhan
17.05.2007, 16:38
ankaraa yaldızlar otogaza sıralı sistem brc taktırdık,halaaaa sorunlar bitmedi.98 model marea ya...ve hiç birşeyiyle ilgilenmediler.başka servislerden bağlantıları uzun tuttuklarını öğrendik,yenilemediler...hareket halinde araç stop edip duruyordu.arabada sorun var deyip,bir sürü de tamir parası verdirttiler-yenilendi araba...diğer servisin onarımıyla stop olayı bitti sayılır ama aracın devri düzelmiyor...
diğer üyelerde okudum,biz denedik benzinle kullanmayı,hem de uzun süre-lpg taktırıp...değişen bir şey olmadı.pedala dokunmadan gaza basmış gibi oluyor,hem de belirgin şekilde........

oguzhann
17.05.2007, 22:35
ankaraa yaldızlar otogaza sıralı sistem brc taktırdık,halaaaa sorunlar bitmedi.98 model marea ya...ve hiç birşeyiyle ilgilenmediler.başka servislerden bağlantıları uzun tuttuklarını öğrendik,yenilemediler...hareket halinde araç stop edip duruyordu.arabada sorun var deyip,bir sürü de tamir parası verdirttiler-yenilendi araba...diğer servisin onarımıyla stop olayı bitti sayılır ama aracın devri düzelmiyor...
diğer üyelerde okudum,biz denedik benzinle kullanmayı,hem de uzun süre-lpg taktırıp...değişen bir şey olmadı.pedala dokunmadan gaza basmış gibi oluyor,hem de belirgin şekilde........

Sn Gökhan Ankara Tek. Destek sizi bugün cepten aradı ulaşılamıyorsunuz.Sizin aramanız için ayrıca mail yollandı herhalde maillerizi kontrol etmediniz.Saygılar

oguzhann
17.05.2007, 22:44
Selamlar;

SN Mocan Ve SN 2A mühendislik A.Ş. ilginize, hızlı cevaplarınıza ve değerli bilgilerinize çok teşekkür ederim. Sırayla ikinizin dediklerini de yapıp gelişmelerden sizi haberdar edeceğim.

Saygılar,
Esirgen

Sn Esirgen 15.05.2007 tarihin de mail ve 17.05.2007 tarihinde özel mesaj 2A Müh. Ankara Tek.Destek tarafından konu ile ilgili aramanız için telefon numarası gönderilmişdir bir kontrol edermisiniz.Saygılar

nanek81
18.06.2007, 17:00
2004 mareama brc lpg taktırdım. Fakat taktırdıktan 2-3 hafta sonra zaman zaman arıza lambası yanmaya başladı. taktırdığım diyarbakır zeynel ticaret sorunun lpg den kaynaklanmadığını söyledi. Gerçekten arıza lambası benzindede lpgde de zaman zaman yanıyor. Bazen uzun bir süre yanmadığıda oluyor. Isınınca araç problem azalıyor. Arıza lambası yandığı zaman araç gaz yemiyor. hatta çok dik bir yokuş falan olursa çekmeyerek stop ediyor. bazende lamba iki üç saniye yanıyor sonra aniden sönüyor düşük vitesteysem araba fırlayarak gitmeye başlıyor. Servise götürdüm test cihazına taktılar. bobin hatası gösteriyor, fakat bobini, buji kablolarını bujileri falan hepsinide değiştirdik aynı sorun devam etti. Usta enjeksiyon tesisatından olabileceğini söylüyor. Onuda değiştirelim diyor. bayağıda maliyetli bir parça tesisat. Fakat tesisatı değiştirdiğimizde tekrar lpg bağlantılarını yaptırdığımda yine yanlış bir bağlantı sonucu aynı problemle karşılaşmaktanda korkmuyor değilim. Sizce bu sorun lpg bağlantısı yapılırken yanlış bir bağlantı sonucu olmuş olabilir mi? veya başka bir problem olabilir mi? Ne yapmamı önerirsiniz. 3 aydır uğraşıyorum sorunumu bir türlü çözemedim. Yardımlarınızı bekliyorum...

admin
18.06.2007, 18:40
Marea' ların en büyük hastalığı boğaz kelebeğidir. Rölantide gezme varsa boğaz kelebeğinin Benzin ECU' suna giden negatif besleme kablosunu yeni bir kabloyla değiştirin. Bu sensör diğer Su sıcaklık, hava sıcaklık ve MAP sensörüyle aynı sinyali paylaşır. Bu sensörler zaman içerisinde farklı dirençler oluşturuyor.
Ayrıca diğer bir hastalık, su sıcaklık sensörüyle ilgili. Termostat sağlam, ancak sıcaklık göstergesi düzgün çalışmıyorsa Akü' nün araca şase bağlantısını kontrol ettirin. genelde oksitlenme oluyor ve araç olmadık arızalar çıkarıyor.
Arıza LPG sisteminden kaynaklanmıyor...:)

nanek81
20.06.2007, 16:29
Ustam ilginiz ve yardımlarınız için teşekkürler. Peki aracı makineye bağlattığımda bobin hatası vermesi normal mi? yani negatif besleme kablosunda farklı dirençler oluşması sonucu mu bobin hatası veriyordur. Çünkü sensörlerle ilgili bir arıza gözükmüyor araçta. Teşekkür ederim...

admin
20.06.2007, 17:24
Bobin hatası ateşlemeyi etkiler. Bobinleri değiştirmeniz gerekecek. Aracın devir sinyali nereden alındı?. Bobinden alındı ise o bağlantıyı söküp tekrara cihazda baktırın. Hata göstermezse kaynağı sequent montajında devrin buradan alınması olabilir.

nanek81
21.06.2007, 00:18
Araç Cihazda bobin hatası verdiği için ilk olarak bobin, buji kabloları ve bujiler değiştirildi fakat daha sonra bu parçaların kontrol edildiği ve bir probleminin olmadığı söylendi. Aracın devir sinyali bobinden mi alındı diye sormuşsunuz; Bobinden bir kablo çekildi ama ne kablosudur bilemiyorum.
Siz önceki yazınızda "negatif besleme kablosunu yeni bir kabloyla değiştirin. Bu sensör diğer Su sıcaklık, hava sıcaklık ve MAP sensörüyle aynı sinyali paylaşır. Bu sensörler zaman içerisinde farklı dirençler oluşturuyor" demiştiniz. Bu dediğinizi vakit bulup yaptıramadım ama hafta sonu dediğiniz kabloyu değiştiricem. Bu kabloda hata olması durumunda bobin hatası mı gösterir? YAni her türlü elektriksel problemde bobin hatası mı gösterir araç onu merak ediyorum. Benim anlayamadığım araçta gaz yememe problemi ve paralel olarak arıza lambasının yanması her zaman değil bazı zamanlarda 3-5 saniye bazen 30 saniye kadar oluyor. Sıcakken de yapmasına rağmen aracım soğukken daha çok yaptığını gözlemliyorum. Neden her zaman yapmıyor da arada sırada yapıyor. Bazen 2-3 hafta hiç yapmadığıda oluyor, bazende sürekli yapıyor, yolda gitmek eziyet... Beyinde de bir problem olabilir mi acaba?

2A Mühendislik A.Ş.
21.06.2007, 09:05
Öncelikle daha önceki mesajımızda belirtilen işlemleri yaptırın.
"Rölantide gezme varsa boğaz kelebeğinin Benzin ECU' suna giden negatif besleme kablosunu yeni bir kabloyla değiştirin. Bu sensör diğer Su sıcaklık, hava sıcaklık ve MAP sensörüyle aynı sinyali paylaşır. Bu sensörler zaman içerisinde farklı dirençler oluşturuyor.
Ayrıca diğer bir hastalık, su sıcaklık sensörüyle ilgili. Termostat sağlam, ancak sıcaklık göstergesi düzgün çalışmıyorsa Akü' nün araca şase bağlantısını kontrol ettirin. genelde oksitlenme oluyor ve araç olmadık arızalar çıkarıyor."

muratotogaz
21.06.2007, 19:03
HAYIRLI GÜNLER MAREA ARAÇLARLA FAZLA UĞRAŞMADIM AMA RENO KANGOO VE HYUNDAİ ACCENT İKİ MÜŞTERİMİZDE BU BAŞIMIZA GELDİ ARACIN KENDİ ISI MÜŞÜRÜNÜ DEĞİŞİNCE PROBLEMİ ÇÖZDÜK.FİAT YETKİLİ SERVİSİNDE BU PARÇAYI Bİ KONTROL ETTİRİNİZ.(MOTOR ISI MÜŞÜRÜ).
SAYGILAR.

nanek81
21.06.2007, 22:07
Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. Marea aracımda Dediklerinizi yaptım ve sanırım sonuç olumlu. Dünden beri arıza lambası yanmadı. Sadece hararet göstergesi normal seviyede sabit kalmıyor. Bazen aniden yukarı H bölgesinin bir alt kademesine doğru hareketleniyor sonra ibre bozukmuşcasına hızlı ve gözle görülür bir şekilde aniden düşüyor. Akünün şase bağlantılarını kontrol ettiğini oksitlenme olmadığını söyledi usta ama tekrar bir baktırmayı düşünüyorum. Termostat arızalı olsa hiç çalışmaz sanırım. soğutma sistemine hava karışmış olabilir mi? Ya da başka neden kaynaklanıyor olabilir. Bilgilendirirseniz sevinirim...

2A Mühendislik A.Ş.
21.06.2007, 23:24
Aracınızın hararet müşirini kontrol ettirin. Sistem havasınıda aldırın.

curtcuk
01.07.2007, 01:15
AYNI ARIZA BENZERİ BENDE VARDI 2002 MODEL ARIZAYI BULAMADILAR LPG DEN KAYNAKLANIYOR DEDİ SERVİS BİR ELEKTRONİKCİ ARKADAŞ ARABANIN KENDİ BEYNİNDEKİ ATEŞLEME ENTEGRESİNDEKİ LEHİMDEN OLDUĞUNU BULDU VE DÜZELDİ

atlikonak
02.07.2007, 13:43
Arkadaşlar uzun zamandır brc marka lpg kullanıyorum aracımda kalkışda kademeli gaz yeme veya ani gazda kasılma gibi sorunlarım vardı ve bir türlü bayilerde çözememiştik.İstanbulda ve İzmirde gitmediğim bayi kalmamıştı.En sonunda dayanamadım ve aracımı İzmirden İstanbula Sayın Kadir ÖRÜCÜ'Ye getirdim inanması güç ama işlerini bıraktı ve saatlerce ayar yapmaya ve sorun bulmaya calıştı.o kadar vakit harcadı ki artık vaktini aldığımı düşünmeye başlayıp utanmaya başladım.Ayarlarla olmayınca beni anlaşmalı olduğu bir opel servisine gönderdi , aracın ateşleme sisteminde de arıza olmadığını görünce aracımdaki ejektörleri mavi dediği başka bi modelle değiştirdi, yeniden programladı inanın o andan itibaren aracım saat gibi çalışıyor benzinden ayırt etmenin imkanı kalmadı ne iteleme ne kalkarken stop etme ne kasılma hiç biri kalmadı üstelik yakıt tüketimi de Şehirler arası yolda 85 Ykr nin altına indi. Kadir bey işini bitirince 2a merkez servisinden Murat beyle yol ayarını yaptık Murat beye de ilgisinden dolayı çok çok teşekür ediyorum.Önceleri yol bilgisayarında lpg ile giderken 7,0 gösterşyorsa benzine geçer geçmez 5,5-6,0 lara düşerdi şimdi bire bir aynı değeri gösteriyor.
Tüm BRC kullanıcılarına sesleniyorum taktırdığınız yerde sorununuzu çözememiş olabilirsiniz sakın olaki canınızı sıkmayım Kadir Bey bu konuda çok duyarlı mutlaka çözüm üretecektir.
Sayın Kadir ÖRÜCÜ'Ye Hepinizin önünde teşekkürlerimi ve minnetimi sunuyorum..

curtcuk
05.07.2007, 18:00
2002 maream zaman zaman stop ediyor ve kerkiniyor sogukken motor benzindekinden daha fazla lpgde titriyor motorda ayrıca klimalı uzun yolda 175 kuruş yakıyor brc servisine götürdüm aracın egzoz emisyonunu benzinde ve lpg de ölçtüler aynı dediler ve sorun yok dediler.MAVİ enjektörleri nasıl deneyebilirim ben kayserideyim.Kadir ÖRÜCÜ beyle nasıl iletişim kerabilirim.

2A Mühendislik A.Ş.
05.07.2007, 23:33
Marea' ların en büyük hastalığı boğaz kelebeğidir. Rölantide gezme varsa boğaz kelebeğinden benzin ECU' suna giden negatif besleme kablosunu yeni bir kabloyla değiştirin. Bu sensör diğer Su sıcaklık, hava sıcaklık ve MAP sensörüyle aynı sinyali paylaşır. Bu sensörler zaman içerisinde farklı dirençler oluşturup arızaya neden olur.
Ayrıca diğer bir hastalık, su sıcaklık sensörüyle ilgili. Termostat sağlam, ancak sıcaklık göstergesi düzgün çalışmıyorsa Akü' nün aracın şase bağlantısını kontrol ettirin. genelde oksitlenme oluyor ve araç olmadık arızalar çıkarıyor.

mbgull2000
18.07.2007, 20:53
sayın gökhan ve esirgen nickli arkadaşlar sorunlarınıza çözüm buldunuzmu?
buldunuz ise ne gibi işlemler yapıldı?
saygılar sevgiler...

HARUN ASLAN
19.07.2007, 15:10
Benzini fazla yakan araba,lpg takılınca lpg yide fazla yakmazmı fizik kuralı gereği...? ?

HARUNASLAN
21.07.2007, 15:37
2003-2004-2005 MODEL 1,6 Exculusive veya
2001-2002 MODEL 2,0 Hlx aracı olup lpg sistemi kullanan arkadaşlar var ise
olumlu veya olumsuz görüşü kullanımı olan arkadaşlardan cevaplar...??????

esirgen
30.07.2007, 13:09
Malesef ben bir çözüm bulamadım.

Önce 15 gün kadar benzile çalıştırdım değişen bişey olmadı, sonrada yukarıdaki çizime uygun olarak ilgili düzeltmeyi yaptım, gene sonuç aynıydı. :(

Saygılar.
Esirgen.

2A Mühendislik A.Ş.
30.07.2007, 23:06
15 gün benzinle kullandığınız halde düzelme olmadıysa, sorun LPG' DEN KAYNAKLANMIYOR. Aracınızda başka bir sorun var..

REMZI16
31.07.2007, 13:08
İyi günler arkadaşlar 2000 model 2.0 marea HLX im var lpg takılıp takılmadığını ve masrafının ne olacağını öğrenmek istiyorum.
Bursada bu işi yapan yetkili servis olup olmadığını ayrıca bir servisle yaptığım tlf görüşmesinde mareaların randıman vermediği cevabını aldım iyice kafam karıştı bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşkler.

2A Mühendislik A.Ş.
01.08.2007, 08:17
Araç 5 silindirli. SEQUENT-56 modelimiz takılacak. Randıman alabilmeniz için aracın benzinde düzgün çalışması lazım. Öncelikle; buji, buji kabloları, ateşleme bobinleri, boğaz kelebeği, egzos sistemi baştan aşağı tam bir kontroldan geçecek.

REMZI16
01.08.2007, 12:25
Bursada nerede taktırabilirim, kimi tavsiye edersiniz.Aracım şu an km de 300-330 ykrş yakıyor.

2A Mühendislik A.Ş.
02.08.2007, 08:01
AŞAĞIDA BİLGİLERİ VERİLEN SERVİSİMİZLE GÖRÜŞEBİLİRSİNİZ.

BURSA
TOMURCUK OTO SERVİS LTD.ŞTİ.
Beşevler Küçük San.Sit.17/A Blok No:1 Nilüfer
0 224 441 12 41 0 224 441 75 07
İRFAN YÖNEL 0 544 441 12 41

HARUNASLAN
03.08.2007, 14:41
Sayın admin diyelim,bu tip araçlara veya benzer araçlara BRC sistemi takıldı ve garanti süresi içinde bir türlü randıman sağlanamadı ve aşırı derecede uyumsuzluk oldu,Türkiyenin her yanındaki yetkili BRC şubeniz yapılan masrafı iade edebiliryormu,ve en önemliside araçtaki sistem diyelim söküldüğü zaman yapılan muhtelik tadilat ve kesme biçme delme gibi olayları eski haline dönüyormu gerçi tam olarak döneceğini zannetmiyorum ama,yani kısaca maduriyet ortadan kalkıyormu teşekkürler..(Bu soruyu merak ettiğim için sordum)

2A Mühendislik A.Ş.
03.08.2007, 22:56
Sayın admin diyelim,bu tip araçlara veya benzer araçlara BRC sistemi takıldı ve garanti süresi içinde bir türlü randıman sağlanamadı ve aşırı derecede uyumsuzluk oldu,Türkiyenin her yanındaki yetkili BRC şubeniz yapılan masrafı iade edebiliryormu,ve en önemliside araçtaki sistem diyelim söküldüğü zaman yapılan muhtelik tadilat ve kesme biçme delme gibi olayları eski haline dönüyormu gerçi tam olarak döneceğini zannetmiyorum ama,yani kısaca maduriyet ortadan kalkıyormu teşekkürler..(Bu soruyu merak ettiğim için sordum)

İade montajı yaptırdığınız servis tarafından yapılır. Sadece manifold deliniyor. Delinen manifolt değişirse eski haline döner. Ancak daha baştan olumsuz, önyargılı başlamak doğru değil. Murphy kuralı işler ve işler ters gider.:)

HARUNASLAN
07.08.2007, 13:14
Sayın Admin,Bir araca takılan lpg sistemi tam olarak ne kadar zamanda amorti eder ve nasıl hesaplanır.
Örnek:Benim şu anda 2004 model fiat marea Exculisive marka benzinli aracım var.Alalı 4 ay oldu 80 bin km.yi yeni geçti önceki sahipleri bakımlarını biraz aksatmış bakım işleri ile uğraşıyorum henüz bitiremedim..
Bütçem elverirse lpg taktırmayı düşünüyorum.
Fazla kullanmıyorum,ortalama 1 depo(58 lt) benzin bana
2 ay yetiyor.Yani ayda ortalama 300-350 km anca yapıyorum.Yılda Tahmini 5.000-6.000 km diyelim.
Ben son sistem lpg sistemi taktırsam geçen hafta sordum BRC safranbolu servisine 1.650-peşin veya iki taksit olur dediler.evrak işlemleri vs. 250-ytl de o diyelim.1.900-ytl.oluyor yuvarlak hesap...Sorum şu, ben 1.900-2.000-ytl verdiğim zaman bir depo benzin bana ortalama2 ay yettiğine göre ben bu sisteme verdiğim parayı tam olarak ne zaman amorti ederim,kaç km sonra veya kaç yıl sonra,???
Bu soruma kesin bilen arkadaşlar veya yetkili sorumlu kişilerden cevap alırsam sevinirim,.....şimdiden teşekkürler...........??????????

Yani basit bir formül hesabı varmı nedir,açıklayabilirmisiniz...

HARUNASLAN
10.08.2007, 17:30
Sayın Uzman üye arkadaşlar,sizlerin engin tecrübelerinize dayanarak bir sorum olacak.
Bir araca takılan lpg sistemi tam olarak ne kadar zamanda amorti eder ve nasıl hesaplanır.??
Örnek:Benim şu anda 2004 model fiat marea Exculisive marka benzinli aracım var.Alalı 4 ay oldu 80 bin km.yi yeni geçti önceki sahipleri bakımlarını biraz aksatmış bakım işleri ile uğraşıyorum henüz bitiremedim..
Bütçem elverirse lpg taktırmayı düşünüyorum.Ama tam karar veremedim.
2 ay yetiyor.Yani bir ayda ortalama 300-350 km anca yapıyorum.Yılda Tahmini 5.000-6.000 km diyelim.(en fazla)
Ben son sistem lpg sistemi taktırsam geçen hafta sordum BRC safranbolu servisine 1.650-peşin veya iki taksit olur dediler.evrak işlemleri vs. 250-ytl de o diyelim.1.900-ytl.oluyor yuvarlak hesap...Sorum şu, ben 1.900-2.000-ytl verdiğim zaman bir depo benzin bana ortalama2 ay yettiğine göre ben bu sisteme verdiğim parayı tam olarak ne zaman amorti ederim,kaç km sonra veya kaç yıl sonra,???Yani yapacağım masrafa değermi..
Bu soruma kesin bilen arkadaşlar veya yetkili sorumlu kişilerden cevap alırsam sevinirim,.....şimdiden teşekkürler...........??????????
Yani kısaca basit bir formül hesabı varmı nedir,açıklayabilirmisiniz...teşekkürler..

driver12
10.08.2007, 19:11
Sayın Uzman üye arkadaşlar,sizlerin engin tecrübelerinize dayanarak bir sorum olacak.
Bir araca takılan lpg sistemi tam olarak ne kadar zamanda amorti eder ve nasıl hesaplanır.??
2 ay yetiyor.Yani bir ayda ortalama 300-350 km anca yapıyorum.Yılda Tahmini 5.000-6.000 km diyelim.(en fazla)
Ben son sistem lpg sistemi taktırsam geçen hafta sordum BRC safranbolu servisine 1.650-peşin veya iki taksit olur dediler.evrak işlemleri vs. 250-ytl de o diyelim.1.900-ytl.oluyor yuvarlak hesap...Sorum şu, ben 1.900-2.000-ytl verdiğim zaman bir depo benzin bana ortalama2 ay yettiğine göre ben bu sisteme verdiğim parayı tam olarak ne zaman amorti ederim,kaç km sonra veya kaç yıl sonra,???Yani yapacağım masrafa değermi..
Yani kısaca basit bir formül hesabı varmı nedir,açıklayabilirmisiniz...teşekkürler..

Yılda 5000-6000 km yapıyorsanız yaklaşık 3 senede yani 15000-16000 km de ancak amorti eder kara geçmeye başlarsınız..Ek olarak lpg ye bağlayacağın peşin 2000 ytl yi repo yaparsan sana yıllık 260-300 ytl arası para getirir. Bu faiz gelirleri ile de yıllık bazda yaklaşık 2000 km benzin - lpg dezavantajını da elimine ettiğini düşünürsek de senin amorti süren 3,5 seneyi geçer.

Umarım yardımcı olmuşumdur, aracınızı uzun süre kullanmayı düşünmüyorsanız ve yıllık 10000 km den aşağı kullanımınız varsa ben mantıklı görmüyorum bu LPG olayını hesap ortada..

Selamlar..

barisfo
11.09.2007, 21:48
benimde 98 brc li mareamda benzindeyken titreme ve gaz yememe oluyor.araç gaza geçince titreme faalan kalmıyor.ne olabilir anlamadım.bana yardımcı olurmusunuz

yeni
23.09.2007, 23:25
Değerli kullanıcılar, 2004 Marea arabama 2006 ağusos ayına 38000 Km.de Fiat serviste brc (60Lt) taktırdım . Aracım şu anda 68000 Km.de. Aracın 60000 bakımını özel serviste yaptırdım (yağ, filitre,buji değişimleri VS.) bu bakım esnasında gaz sistemine yönelik herhangibir işlem yapılmadı. Aracımla 15 gün önce tam yüklü ve klima açık vaziyette 48 Lt gazla 640 Km. (uzun yol) gittim. Şu ana kadarda gaz sistemi ile ilgili herhangibir şikayetim olmadı.
Gaz sisteminin herhangibir bakımı yokmu?, bu konuda yapmam gereken varmı? beni aydınlatırsasız minnetkar kalırım iyi geceler.

admin
24.09.2007, 12:12
Benzinli bakımlarını zamanında yaptıracaksınız. LPG için FIAT ile anlaşmamız 20.000 Km benzin bakımlarıyla beraber LPG bakımlarının da yapılması. Bu 20.000 bakımlarda LPG filitreleri değişiyor ve ayarlar kontrol ediliyor.

Değerli kullanıcılar, 2004 Marea arabama 2006 ağusos ayına 38000 Km.de Fiat serviste brc (60Lt) taktırdım . Aracım şu anda 68000 Km.de. Aracın 60000 bakımını özel serviste yaptırdım (yağ, filitre,buji değişimleri VS.) bu bakım esnasında gaz sistemine yönelik herhangibir işlem yapılmadı. Aracımla 15 gün önce tam yüklü ve klima açık vaziyette 48 Lt gazla 640 Km. (uzun yol) gittim. Şu ana kadarda gaz sistemi ile ilgili herhangibir şikayetim olmadı.
Gaz sisteminin herhangibir bakımı yokmu?, bu konuda yapmam gereken varmı? beni aydınlatırsasız minnetkar kalırım iyi geceler.

MAREA
03.10.2007, 01:10
marea marka arabam var 2 yıldır lpg ye düzen tutturamadım. beynını sıfırlıyorum lpg ayarını yaptırıyorum 1 ay sonra araba cok yakmaya baslıyor egsozda patlama yapıyor

aracım marea egsozda gaz bırakmalarda patlama yapıyor cok zengin karısım oluyor beyni sıfırlayınca geciyor ama iki gün sonra yavas yavas cogalıyor bana yardımcı olun lambda sönsörümü arızalı ayrıca cok yakıyor

mehmetbicer
03.10.2007, 10:06
arac neoldu düzeldimi

avcihuan
19.10.2007, 21:28
valla ben 2.0 hlx imde brc seq 56 kullanıyorum
sadece ilk başta depodaki lpg seviyesini gösteren led lerle ilgili sıkıntı yaşamıştım
dört led sürekli yanıp sönüyordu

şimdi ise belli bi mesafe gidip arabayı stop edersem ve kısa süre sonra tekrar çalıştırırsam ledd seviyesi ne olursa olsun 4 ü birden yanıp sönüyor

biraz yol aldıktan sonra narmalie dönüyor

yakıt tüketimim ş.içi 160-170 arasında değıişiyor

uzun yolda 5 kişi, bagaj dolu ,klima açık 0,13 ykrş yaktı

ee daha nolsun bee..

nedim
22.10.2007, 13:39
Marea' ların en büyük hastalığı boğaz kelebeğidir. Rölantide gezme varsa boğaz kelebeğinin Benzin ECU' suna giden negatif besleme kablosunu yeni bir kabloyla değiştirin. Bu sensör diğer Su sıcaklık, hava sıcaklık ve MAP sensörüyle aynı sinyali paylaşır. Bu sensörler zaman içerisinde farklı dirençler oluşturuyor.
Ayrıca diğer bir hastalık, su sıcaklık sensörüyle ilgili. Termostat sağlam, ancak sıcaklık göstergesi düzgün çalışmıyorsa Akü' nün araca şase bağlantısını kontrol ettirin. genelde oksitlenme oluyor ve araç olmadık arızalar çıkarıyor.
Arıza LPG sisteminden kaynaklanmıyor...:)

1998 model 1.6 marea aracım var 2 ay önce my 07 takdırdım. benzinde hiç bir problem yokken zaman zaman rölantide dalgalanma yaşıyorum bu araba viteste değilken örnegin kırmızı ışıkta duracağım frene bastım sonra tamamen durmak için debriyaja bastım ozaman ortaya çıkabiliyor devir bir yükselip bir düşüyor tekrar gaza basınca normal rölantiye dönüyor . 2 kere stop etti bu lpg montajından sonra hep vardı. zaman zaman olan bişey . kelebek boğazı temizliği yapıldı geçmedi . sensörlerin kablolarında fabrikasyon birleşim yerleri sökülüp lehimle tekrar sağlamlaştırıldı geçmedi. sizin çözümünüzü tamircilere anlatmakta zorlanıyorum . bana daha açıklayıcı bilgi verebilirmisiniz + benim aracın problemi ne olabilir lütfen yardımcı olun bu kou stop etmesi beni rahatsız ediyor çekiniyorum daha kötüleşir yolda stop ederse diye benzinde hiç sorun görünmüyo ..

mevluts
31.10.2007, 22:41
Sayın Yetkili,

Yaklaşık iki ay önce 98 model marea sx satınaldım. Araç bana geldiğinde Üzerinde BRC marka düz sistem yuvarlak büyük beyinli olan sistem vardı. Beyinden çıkan gaz hortumunu hava filtresinin borusunun motorla birleştiği yere monte etmişler. Şu an bu sistemi kullanıyorum. Aracın çalışması motoru konusunda hiçbir sıkıntım yok. Sabahları ilk marşta benzinle çalışıp 2000 devirde lpg ye geçiyor motor ısındığında rölanti 1000-1100 arasında sabit duruyor. Sadece çekişi biraz düşük gibi geliyor. Örneğin uzunyolda rampaları 3. vites (4. viteste yemiyor) 70-90 arası çıkıyor. Uzunyolda 0.145 ykrş. şehiriçi 0.20 ykrş yakıyor. Buradaki lpg servislerinde bana yeterli bilgi veremediler. (ıspartada ikamet etmekteyim.) Bazıları bana 98 model marea motorlarının tek nokta enjeksiyonlu olduğunu o yüzden bu sistem olduğunu bazıları da çok nokta olduğunu bu sistemin yanlış olduğunu söylediler. İnanın kafam çok karıştı. Merak ettiklerim: 98 model marea motoru gerçekte nasıldır? Bu sistem doğru mu yoksa değiştirmem gerekir mi? Yukarıdaki değerler normal mi eğer lpg sisteminde değişiklik olursa yakıt tüketimine etkisi nasıl olur?
Saygılarımla

zagor67
03.11.2007, 20:36
herkese merhaba
yaklaşık bir ay önce arabama lpg taktırdım bir ay sonunda nihayet sanki ayar tuttu gibi ama araba rolantınde çalışırken 30-40 saniyede bir tekleme oluyo stp edecekmiş gibi sonra toparlıyo benzinde ve gazda aynı şeyi yapıyo böyle problem yaşayan arkadaş varsa bana yardımcı olmasını istiyorum ,hararet göstergesi ortanın az üstünde gazda çalışırken normalmidir ..TEŞEKKÜRLER.. .ZONGULDAK EREĞLİ ŞAHİNLER OTO :D

zagor67
03.11.2007, 20:52
HERKESE MERHABA ZONGULDAK EREĞLİ ŞAHİNLER OTODA
yaklaşık bir ay önce (maria elx 2001) arabama lpg taktırdım bir ay sonunda ayarlar tuttu gibi (kanser oldum)bizim çavuş yani usta ısı hararet müşürüydü galiba fişe benze bişeydi onu değişti ışıkta stop etmeler falan kalmadı.şimdi araba rolantinde çalışırken 30-40- saniyede bir düşme oluyor stop edecekmiş gibi ama toparlıyor gaz kebek potansiyemetresi temizlendi ama değişmedibu arada gazla beraber benzinde harcıyomuş gibi içimde bir his var bilgilerinizi benle de paylaşırsanız sevinirim TEŞEKKÜRLER

nanek81
04.11.2007, 00:18
Zagor 67 öncelikle LPG taktırmışsın, güle güle kullanmanı ve benim yaşadıklarımı yaşamamanı temenni ediyorum. Benim araçta arıza lambası yanıyor ve araç tekleme yapıyordu. Senin aracın problemini tam olarak anlayamadım ama eğer arıza lambası yanıyorsa servise gidip bir makineye bağlattır ve hangi arıza kaydetmiş bir kontrol ettirirsen ondan sonra tekrar konuşabiliriz. Yok eğer arıza kayıdı çıkmazsa sorunun kolay bir şekilde halledilir diye tahmin ediyorum... Kolay gelsin...

2A Mühendislik A.Ş.
04.11.2007, 08:39
Hiç bir araç aynı anda 2 yakıtla birden çalışamaz. Anında stop eder.
Oksijen sensörünüz kirlenmiş, tembelleşmiş olabilir. Kontrol ettirin.

HERKESE MERHABA ZONGULDAK EREĞLİ ŞAHİNLER OTODA yaklaşık bir ay önce (maria elx 2001) arabama lpg taktırdım bir ay sonunda ayarlar tuttu gibi (kanser oldum)bizim çavuş yani usta ısı hararet müşürüydü galiba fişe benze bişeydi onu değişti ışıkta stop etmeler falan kalmadı.şimdi araba rolantinde çalışırken 30-40- saniyede bir düşme oluyor stop edecekmiş gibi ama toparlıyor gaz kebek potansiyemetresi temizlendi ama değişmedibu arada gazla beraber benzinde harcıyomuş gibi içimde bir his var bilgilerinizi benle de paylaşırsanız sevinirim TEŞEKKÜRLER

zagor67
11.11.2007, 18:42
MERHABA arabamın moturundan kedi çıktı kedisi kaybolan var mı
fazla ayrıntıya girmeyecem kokunun sebebi :(

ali barış
20.11.2007, 17:26
mehabalar,
benimde aracım 2001 Marea sizin sorunun aynısını yaşıyorum, beyini 40 ytl'sıfırlıyorlar ikikez ayptırdım yine bozuluyor siz nasıl bir yol izliyorsunuz yani ne yapmamız gerekli olduğunu şaşırdım doğrusu.

atakan
22.11.2007, 10:06
Marea' ların en büyük hastalığı boğaz kelebeğidir. Rölantide gezme varsa boğaz kelebeğinden benzin ECU' suna giden negatif besleme kablosunu yeni bir kabloyla değiştirin. Bu sensör diğer Su sıcaklık, hava sıcaklık ve MAP sensörüyle aynı sinyali paylaşır. Bu sensörler zaman içerisinde farklı dirençler oluşturup arızaya neden olur.
Ayrıca diğer bir hastalık, su sıcaklık sensörüyle ilgili. Termostat sağlam, ancak sıcaklık göstergesi düzgün çalışmıyorsa Akü' nün aracın şase bağlantısını kontrol ettirin. genelde oksitlenme oluyor ve araç olmadık arızalar çıkarıyor.

peki soketiyle beraber komple sensörden ecu'ya giden kabloları değiştirsek daha iyi olmaz mı? servislerde soketiyle beraber takım olarak bu kablolardan bulunuyor mu? tek kabloyu soketten nasıl söküp değiştireceğiz.

admin
22.11.2007, 13:08
Komple değiştirmek pahalı bir çözüm olur. Bunun yerine dışarıdan tek bir kablo çekilmesi daha ekonomik bir çözüm.

karabey15
22.11.2007, 15:08
İyi çalışmalar,
98 Model ELX 16V 1600cc. Marea aracım var. Şehir içi 350 YKr. yakıyor. LPG taktırmayı düşünüyorum. Ama bazı ustalar (servisi de dahil) LPG uyum sağlamaz bunlarda diyor. 2A Mühendislik sanırım bu konuda uzman. Lütfen yardımcı olun, uyum sağlar mı sağlamazmı? Sağlarsa hangi marka ve sistem LPG taktırmalıyım? Ben Burdur Gölhisar ilçesindeyim. Bana yakın şehirlerde tavsiye edebileceğiniz bir LPG servisi var mı? Son olarak LPG taksam bu marea şehir içi mesela 180 YKr ye iner mi? yardımcı olursanız çok sevineceğim. Saygılar...

atakan
23.11.2007, 09:04
Komple değiştirmek pahalı bir çözüm olur. Bunun yerine dışarıdan tek bir kablo çekilmesi daha ekonomik bir çözüm.
peki orijinal kabloyu sökmeden yeni bir kablo daha çeksek olur mu? yani negatif besleme kablosu çift olacak.

2A Mühendislik A.Ş.
23.11.2007, 09:25
EVET, ESKİSİ DURACAK TAKVİYE OLARAK YENİ BİR KABLO ÇEKİLECEK.

peki orijinal kabloyu sökmeden yeni bir kablo daha çeksek olur mu? yani negatif besleme kablosu çift olacak.

cevat19838383
02.12.2007, 23:07
slm 2 ay önce marea sx 1.6 aracıma omvl.2. marka tüp taktırdım. ama aracta itelemeler basladı yanı arada bir kesiklik yapıyor arabayı bosa aldıgımda devir ibresi yay gibi oynuyor devir saatini 2000devırde veya sabit tutdugumda devır kendıne alcalıp yukselıyor en onemlısı yolda kesiklik yapıyor birturlu ayar tutturamadık yardımcı olursanız sevınırım

cevat19838383
02.12.2007, 23:55
slm 2ay önce marea omvl2 marka tup taktırdım ama yolda gıderken kesiklık yapıyor boşa aldıgımda rolantıye dustugunde devır yukselıp aynı konuma gelıyor yolda gaza bastıgımda benzındekı gıbı atık degil .kesikligi yanı itelemeyi benzinde yapmıyor yardımcı olursanız sevınırım artık bıktım

2A Mühendislik A.Ş.
03.12.2007, 08:06
Marea' ların en büyük hastalığı boğaz kelebeğidir. Rölantide gezme varsa bu sensörün negatif besleme kablosunu yeni bir kabloyla takviye edin. Bu sensör diğer Su sıcaklık, hava sıcaklık ve MAP sensörüyle aynı sinyali paylaşır. Bu sensörler zaman içerisinde farklı dirençler oluşturuyor.
Ayrıca diğer bir hastalık, su sıcaklık sensörüyle ilgili. termostat sağlam, ancak sıcaklık göstergesi düzgün çalışmıyorsa Akü' nün aracın şase bağlantısını kontrol ettirin. genelde oksitlenme oluyor ve araç olmadık arızalar çıkarıyor.
Bu şase bağlantısı kontrolu tüm araçlar için geçerli..

------------------------------------------------

MAHİR isimli kullanıcıdan:

sabah benzinle geç çalışma problemi
Aracım önceleri yolda giderken kendi kendine stop ediyordu ve devir saati bir düşüp bir kalkıyordu. Bunun sebebi rölanti motoru arızası imiş değiştirdik problem kalktı fakat bu seferde sabahları benzinde 4-5 marşda almaya başladı. Bunun sebebi ise egzost manifoldundan kaçak olması ve lambda sensörünün yeterli bilgiyi alamamasından ötürü sabahları geç alması imiş. Kaçağı giderdik ve sabahları artık tek marş da çalışıyor ilginize teşekkürler.

kurban
08.12.2007, 13:55
Selam 2000 model Marea 2.0 hlx im var Bursada çalışkanel servisinde bakım yaptırdım.Aracım şu an 25000 km de bana triger kayışlarının değişmesi gerektiği söylendi.Km olarak değilde yıl olarak zamanı gelmiş dendi ve 1000 ytl civarı hesap çıkardılar 2000 motor olduğu için motor indilirmesi gerekiyormuş.
Bu fiyat bana çok geldi diğer araçların 300-400 ytl arası değişirken bizim mareaların niye bu kadar çok tutuyor? Acaba işin gerçeği bumu yoksa benimi kandırıyorlar?Gerçi Mareaların herşeyi pahalı. Bursa/Yenişehir ilçesinde oturuyorum, Yenişehirde yada İnegölde triger kayışlarını değiştirebilecek biryer varmı acaba?
Marea aldığıma pişman oldum keske başka marka bir araba alsaydım. Böyle giderse ucuz pahalı elden çıkarmayı düşünüyorum.
Yapacağınız yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

ozturkil
08.12.2007, 15:08

sayın harunarslan bende senin gibi düşünüyordum kararsızdım herkez sen nekadar geziyosunki de lpg takıcan derlerdi ama içimdeki kıpırtıyı bilmiyolardı ben hep aracıma bindiğimde gaza fazla basayım hep canım acıyodu benzin gidiyo diye bi yere gitmeye kalkarsın acaba nekadar yakıcak kaçpara gidecek hep hesap kitap eskiden ayda maksimum 500 km yapa biliyordum şimdimi kasım 08 de lpg taktırdım bir ay önce ,sıralı brc bir ayda 1000 km yapmışım hemde 150 ytl civarı( hesaplamadan yazıyorum ) gerek yok çünkü hesap ortada bir önceki kredi kartı ekstresinne baktığımda tam 180 ytl benzine harcamışım şimdi ise biraz daha aza düşürürsem tamamen yarısı yanı 90 100 ytl işyerinde bazen yokluyorum arkadaşları depom 45 lt %20 sistem tarafından boş bırakıldığında 38 lt lpg alıyor araç chevrolet lacetti hb 1.6 16 v 110 bg şehir içi 420 km yaptım hadi fazla söyleyeyim 20 km araç ısınanakadar geçse sen yap hesabını.arkadaşlara bu ay 420 km şehir içinde 65 ytl lpg ile yaptığımı söylediğinde yıkılıyor.eskiden maksimum 500 km yapıyodum şimdi 1000 klm yapıyorum fark burda sen yap hesabını:)

erdogan
27.12.2007, 12:56
en son yakıt ölcümlerinizi yazarsanız memnun olurum bende 2000 1,6 sx modeli var şuanda 200'ün üstünde yakıyor ayrıca benzin proğramı attırdınızmı? teşekkürler

admin
27.12.2007, 12:59
Yakıtı YTL değil, 100km de Litre bazında takip edelim.
200 Ytl LPG tüketiminiz varsa, 11 Litre/100 Km LPG tüketimi görülüyor.
Buradan hareketle benzin tüketiminiz 8-9 Litre/100 Km hesaplanır. (LPG' de benzine göre Litre olarak %20-25 fazla tüketim hesabıyla)
Benzin tüketiminize göre normal görülüyor.

HARUNASLAN
23.01.2008, 16:52
İYİ GÜNLER ARKADAŞLAR.2007 NİN SONUNA DOĞRU ALDIĞIM 2004 MAREA EXCULUSİVE ARACIMI ZARAR ETEMEDEN SATTIM,ARACIN YÜRÜYENİ İYİYDİ AMA KAPORTA DA ÇOK FAZLA PARÇA BOYA YAPILMIŞ SONRADAN ARABADAN SOĞUDUM.ŞU AN 2008 ASTRA CLLASSİK 1,6 FULL ALDIM KAMPANYADAN KARDEŞİMLE ORTAK ALDIK 27,500 E MAL OLDU HER ŞEY DAHİL.ALDIM MAREAYI UNUTURUM DEDİM AMA ŞU AN DAHA DA ÇOK MAREA HASTALIĞI SAPLANTI HALİNE GELDİ.YAZIN ALLAH NASİP EDER SE ÇOK DÜŞÜK KM.DE 2001-2002 MODEL 2.0 20V HLX
ALMAYI PLANLIYORUM,ŞİMDİDEN ARAŞTIRIYORUM,GRİ VE SENFONİ MAVİSİ ALACAĞIM.İLK ÖNCE TÜM BAKIMLARINI YAPTIRIP EKSİKLERİNİ GİDERECEĞİM VE YAKITINI ÖLÇECEĞİM. SONRA BRC LPG SİSTEMİ TAKTIRACAĞI NASİP OLURSA..ASTRA MIDA 2009 DA SATIP ÇOK TEMİZ BİR EXCULUSİVE ALACAĞIM.YANI ASTRA YI SATINCA 2 ADET TEMİZ MAREA ALABİLİYORUM.
TABİKİ BRC DE DE HER GEÇEN GÜN YENİ SİSTEMLER ÇIKIYOR,ALDIĞIMI MAREA ARAÇLARINADA BU SİSTEMİ UYGULATACAĞIM.BENZİNLİ ARABALARA BİNMEKTEN BIKTIM ARKADAŞLAR...
YANİ 2,0 HLX E BRC SİSTEMİ RAHATLIKLA TAKILMALI ÖNÜMÜZDEKİ YILA SİSTEM KENDİNİ İYİCE YENİLER DİYE DÜŞÜNÜYORU...

vdevir
02.05.2008, 15:00
Merhaba..
aracınıza hangi sistemi taktırdınız?

ademyavuzk
02.06.2008, 00:44
Bende 2003 model Marea Liberty var. 2005 yılında BRC sequent 24 sıralı sistem taktırdım. Şehiriçinde 100 Km de 9 ile 9,5 Litre arasında gaz yakıyor.

leventsr
05.06.2008, 23:53
1.6 marea otomatik var sağlıklı ilk ölçümüm sonucu km. de 0.224 lira yaktı yani fazla yakıyo

mareasx
24.06.2008, 23:55
45 litre euro lpg ile şehir içi ve şehirler arası biraz hızlı kullanımla karışık tüketimde klima açık 450 km yol yaptı ilk dolumda. İkinci dolumda da hemen hemen aynı değerler. Gayet memnunuz şu anda. 9 Haziran' da Adana Polat Lpg 2A Mühendislik A.Ş.' de takıldı. Kullanım biraz daha yumuşayınca, bujiler değişince ve motor kelebeği ile krank sensörü temizlenince bu değerler km de 170 kuruş civarlarında veya altında olacaktır..

Teşekkürler Polat 2A Mühendislik A.Ş.

oguzcan26
10.07.2008, 19:51
Marea' ların en büyük hastalığı boğaz kelebeğidir. Rölantide gezme varsa boğaz kelebeğinden benzin ECU' suna giden negatif besleme kablosunu yeni bir kabloyla değiştirin. [/COLOR]

hocam aynı devirsizlik bende de var hangi kablodan bahsediliyor yeri tam nerde dir ve nası bişeydir ben anlıyamadım tarif ederseniz sevinirim

2A TEKNİK
10.07.2008, 22:22
Uygulamayı Fiat yetkili servislerinde yaptırabilirsiniz.İyi çalışmalar

bsungur48
07.11.2008, 11:33
ARKADAŞLAR ARACIM ŞU AN UZUN YOLDA 200 YKR YAKIYO. Sequent fast VAR ARAÇTA. Bİ ARKADAŞ ENİ TAKDIRDI 140 YAKIYO DİYO. SİZCE HANGİSİ NORMAL. YADA NE YAPMALIYım

caglaratmaca
07.11.2008, 13:41
km de 14 ykr yakan araç 100 km de 14 ytl lik lpg kullanır.
litresi yaklaşık 2 liradan 7lt/100km demek olur.
benzinde de 5,5lt/100 km tüketir yine yaklaşık olarak.
arkadaşınızın aracı 1000 ccyada 1200 cc motora sahip küçük ve hafif bir araçsa bu dediğiniz olabilir.
yok değilse eğer arkadaşınızın hesabında yanlışlık var.

sahinleroto
07.11.2008, 15:00
aracın yakıtı biraz yüksek görünüyor size en yakın brc servisine uğrayıp ayarlarınızı kontrol ettirin.

onuruyar
08.11.2008, 11:40
marea yakar 200 civarı gezmezi normaldir 140 falan görmekte gazın 2 milyon olduğu yerde albea broadway clio ya bile nasip olmaz....arkadaşınızın hesabında %30 gibi bir sapma var....imkansız..!

bsungur48
08.11.2008, 14:36
aracın yakıtı biraz yüksek görünüyor size en yakın brc servisine uğrayıp ayarlarınızı kontrol ettirin.

uyarınıza tşk. brc servisine gittim. ben seq 24 sanıyordum ama fast dediler. eski olduğu için bakamıyoruz dediler. 2a yı aradım bizim böyle bir ürünümüz hiç bir zaman olmado dediler. fakat sistem 2006 yılında kocaeli derince de fs otogaz isimli brc bayisi tarafından takılmış. başka bir firmanın bayisine gittim. orda bu sisteme bakabiliriz dediler prog ellerinde varmış. yardımcı oldular şimdi deniyorum. ama kafam karıştı. fast mı iyi seq 24 mü? fast daha pahalı imiş üstelik Yardımınız için şimdiden tşk.

ademyavuzk
10.11.2008, 00:36
Bir kaç yıl önce aynı sorun benim 2003 model Marea da vardı. Araba rölantide iken devir saati ibresi kendiliğinden inip çıkıyordu. Bazen de gaz verip ayağımı gazdan çektiğimde devir 4-5 saniye gecikmeli düşüyordu. Tofaşın yetkili servisi olan Ankara Otomotive götürdüm. Önce gaz kelebeğini temizlediler. Ancak sorun devam etti. Daha sonra götürdüğümde potansiyometreyi değiştirdiler ve kablo ve bağlantı yerlerindeki soketleri falan temizlediler ondan sonra bir daha yapmadı.

profff
11.12.2008, 11:52
merhaba sayın 2A mühendislik yetkilileri benim de 1998 model 2.0 motor marea aracım var. lpg takılalı 3 ay kadar oldu özellikle gazda iken motorda tekleme oluyor. motor 5 silindir ama sanki arada bir 4 silindir çalışıp arada 5 e çıkıyor gibi çekiş bir düşüp bir yükseliyor lpg takılan yerde günlerce uğraştılar enjektörler de dahil bir çok şey değiştirildi ama sonuç alamadık servise gittiğimde önce ateşleme sorunu var bobinler değişecek denildi ama sonuç alamayınca yeniden eski bobinleri taktılar şimdi araba conta yakmış diyorlar ama bana inandırıcı gelmiyor. forumda diğer arkadaşların sorunlarınıda okuyunca durumun kronik olduğunu anladım. acaba bu sorunun bir çözümü varmı yoksa lpg bu araçlarda uyum sağlamıyormu.

ayrıca aracında bu sorunu yaşayıp çözüme kavuşturan arkadaşlar varsa yardımınızı bekliyorum

2A TEKNİK
11.12.2008, 18:57
Aracınızda kullandığınız lpg sisteminin markası nedir?İyi çalışmalar

profff
14.12.2008, 23:46
teşekkürler sizede iyi çalışmalar
ankarada ki üstün otonun tavsiyesi ile brc takıldı ama sorun hem gazda hem benzinde oluyor yani tüple çok alakalı diğil sanırım ama lpg takılmadan önce pek sorun yoktu

2A TEKNİK
15.12.2008, 18:19
Aracın öncelikle benzinde düzgün çalışmasını sağlamanız gerekiyor.Biz teşekkür ederiz

HARUNASLAN
16.12.2008, 22:34
sayın proff bence aracınıza Carbon Clean temizliği yaptırın,buji vs.gibi parçaların değişimi geldiyse değiştirin..ama Carbon Clean dan sonuç alacağınızı tahmin ediyorum..aslında lpg takılmadan aracın komple bakımı ile CARBON CLEAN temizliğinin yapılması şart bence...

avcihuan
07.01.2009, 15:40
bende bir HLX kullanıcısıyım

BRC seq56 LPG kitine sahibim ve çok şükür LPG ile ilgili bi sıkıntım olmadı denebilir (LPG depo şamandırası haricinde, o da değişince problem ortadan kalktı:))

ben lpg takıldıktan sonra carbon clean yaptırdım, Birmot Y.mahallede ama pek bir fayda görmedim:rolleyes:

mavilim47
17.01.2009, 02:05
ustalarım benim aracım 2004 model marea arabayı boşa alınca bazen kendi kendine stop ediyor servise gönderdim bişey yok dediler ama aynı benzin temiz neyden yapa bilir cevabınızı bekliyorum saygılarımla

ozenclerotogaz
17.01.2009, 09:41
Aracınızda lpg sistemi mevcut mu? lütfen daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

Özençler 2A Çorum Otogaz

Mocan Otomotiv
17.01.2009, 10:18
Sayın mavilim47,

Marea'larda boğaz kelebeği ve ateşleme bobini problemi mevcuttur.

Bunları kontrol ettirmenizde fayda var.

Saygılarımızla

ustalarım benim aracım 2004 model marea arabayı boşa alınca bazen kendi kendine stop ediyor servise gönderdim bişey yok dediler ama aynı benzin temiz neyden yapa bilir cevabınızı bekliyorum saygılarımla

mavilim47
17.01.2009, 17:56
bende bir HLX kullanıcısıyım

BRC seq56 LPG kitine sahibim ve çok şükür LPG ile ilgili bi sıkıntım olmadı denebilir (LPG depo şamandırası haricinde, o da değişince problem ortadan kalktı:))

ben lpg takıldıktan sonra carbon clean yaptırdım, Birmot Y.mahallede ama pek bir fayda görmedim:rolleyes:

teşekkür ederim benim aracımda lpg yok 10 gün önce trafikte iken sağ çamurluktan çarp tılar beni servis kaportasını falan yaptı teker içeriğe doğru girmişti herneyse yapıldı dediler 2 bin tl masraf çıktı eve geldiğimde arabayı boşa aldım araba stop etmiş 5 kere tekrarladı bu jiler değişti serviste gene aynı marea 2004 model

avcihuan
19.01.2009, 10:34
son yakıt tüketimi :

marea HLX 2.0 13 lt LPG / Lt Ş.içi tüketim değerleri...

ekingul
22.01.2009, 21:28
slm hocam. ben sitenize yeni üye oldum.Aracım fiat marea 2000 model. Aracıma brc enjeksiyonlu sistem taktırmak istiyorum. Ama hiçbir bilgim yoktur. Ben kayserideyim..
Aracım şehir içi ve dışı kaç km.yakar, taktıracağım brc nin özellikleri ne olmalı, okuduğuma göre bazı arkadaşlar sequent-24, bazıları ise fast model üzerinde duruyorlar. Sizce aracıma hangisi uyar ve daha fazla verim alırım. Kayseride belirtmiş olduğnuuz birkaç firma ismini okudum. ama hangisini tavsiye edersiniz ve bana kaç paraya mal olur.
şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.. saygılarımla

2A TEKNİK
22.01.2009, 22:11
Aracınızın lpg tüketimini benzin tüketimi ile kıyaslayınız litre olarak max.%15-20 lpg tüketimi benzinden fazla olur.Aracınıza uygun kitimiz son versiyon MY-07'dir.Fiat ve diğer konularda görüşebileceğiniz Kayseri bayilerimizin iletişim bilgilerini giriş sayfamızdaki bayi listesinde bulabilirsiniz.İyi çalışmalar

kantarci
28.01.2009, 16:54
Merhaba Marea 1.6 16v.Sıralı (sequent) sistem kullanıcıları.

Epey zamandır yazmak istediğim ama bunca geciktikten sonra ancak zaman bulabildiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Servisime gelen araçlarda genel olarak karşılaştığım (motorun düzgün çalışmaması, çekiş düşüklüğü, fazla yakıt sarfiyatı vb.) arızalar ve bu arızaların sebeplerinin çoğunlukla yanlış müdahalelerden kaynaklandığını gördüm.

Bunların en başında geleni ise, araç sahiplerinin araçlarını yetkili servislere (bilinen sebeplerle :)) götürmek istemeyip bakım ve onarımları sanayi ortamında yaptırmaları.
Buji kablosu vb. gibi basit arızaları yazmayacağım.
Bu araçlarda triger kayışı 2003 model öncesi üretilmiş olanlarda (hangisi önce dolarsa) 90.000 km. de veya her 3 yılda bir, 2003 model sonrası üretilmiş olanlarda ise her (hangisi önce dolarsa)120.000 km.de veya her 3 yılda bir değiştirilmelidir.
Bilhassa triger kayışı değiştiren araç sahipleri yukarıda yazılı arızaları sıklıkla yaşıyorlar.
Zira günümüzde triger kayışı değiştirmek için çok fazla özel takım gerekiyor ve bu özel takımlar yetkili servisler dışında kimsede yok veya bir iki tanesi var.

Bu takımların eksikliği halinde, işin olması gerektiği gibi yapılabilmesi, insan hassasiyeti/yeteneği dışındadır.
Örnek vermek gerekirse; Palio, Albea, Marea, Stilo gibi araçlarımızda bulunan 1.6 16v. motorların triger kayışı değişimindeki sente ayarı, komparatör ve krank kasnağında derece scalası kullanılarak, Üst ölü noktada piston yüksekliği 1/100 mm., ve krank ölü açısı 1/360 derece açı hassasiyetinde yapılmaktadır.
En yakın bir başka örnek olarak kendimi verebilirim ki; bu işlemlerin dersini verebildiğim halde bahsettiğim takımlarım olmasa, yapabilmem imkânsızdır.
Aksini iddia edenlere (ben yaparım/yapıyorum diyenlere) de inanmamanızı öneririm.

Motorun sıhhatli çalışması için olmazsa olmaz şart sente ayarıdır.
Yani emme ve egzost siboplarının olması gereken açıda açılıp kapanması gerekir.
Bu temel ölçüde olan en küçük kaçıklık motorun anormal çalışmasına sebep olur.

İkinci sebep ise (olanlarda) sibop ayarı.
Sibop ayarı olan hemen her cins motorun ölçüsü farklıdır.
Ayar vidası ile ayarlananların dışındaki diğer motorlarda bu işlem için kullanılan pullar da hem çok farklı, hem de çok (yüzlerce) çeşitlidir. Serviste bu ayar pullarının bulunduruluyor olması gerekir.
Yine bu işlemi yapmak için gerekli özel takımlar da ayrıca lüzumludur.

Lambda sensör bağlantısının yapılmaması veya programdan iptal edilmesi/kapatılması sık karşılaştığım eksikliklerden/yanlış uygulamalardan (Gerekli açıklamayı aşağıda göreceksiniz).

Ben Fiat uzmanıyım.
Bu bağlamda diğer markalar konusunda ahkâm kesmek haddim değil.
Ancak yazdıklarımı teorik olarak diğer markalarla ilişkilendirebilirsiniz.
Mesela Fiat 131 eski modeller için her 20.000 km. de, 131 (OHC olanlar), UNO, TEMPRA, TİPO ve 1.2 8v. , 1.4 8v, motorlar kullanılan tüm Fiat otomobilleri her 40.000 km. de sibop ayarına muhtaçtır.
Bu işlem zamanında yapılmazsa, önce çekiş düşüklüğü, sonra anormal çalışma belirtileri görülür.
Sonunda ilk önce en sıkı sibop yanar ve ait olduğu silindir işlevsiz kalır.
Motor da bir silindir eksik olarak çalıştığından piyasa jargonuyla teklemeye başlar.
Bu arızanın giderilmesi ise hayli masraflıdır.

Lpg sistemi monte edilmiş bir motorun, önce benzinle düzgün çalışması gerekir.
Kural olarak bilinmesi gerekir ki; benzin sisteminde sıhhatli çalışmayan bir motor, LPG sisteminde de düzgün çalışmaz. Hatta LPG sisteminde çalışması halinde arızalar çok daha belirgin hale gelir.

Bu yazdıklarımdan hepinizin anlayacağı gibi, sente ayarı ve sibop ayarı çok düzgün olmayan bir motordan doğru sonuç alınması söze konu değildir.

Şimdi gelelim işin elektronik kısmına.

Servisime gelen LPG li araçların çoğunun programlarının yapıştırma olduğunu tespit ettim.
Şimdi bu da ne demek dediğinizi duyar gibiyim :)) .

Efendim programlamak demek kısaca; LPG yetkili servislere üreticilerce verilen bir programı kullanarak aracın motorunun benzin sisteminde çalışırken oluşan verilerinin, LPG sistemiyle eşleştirilmesi demektir.
Bu işlem yapılırken önce araç benzin devresinde çeşitli devirlerde çalıştırılır, bu esnada oluşan veriler, programatik olarak LPG EKU ((elektronik kontrol ünitesi (yine piyasa jargonuyla BEYİN)) suna kaydedilir.
Piyasada genellikle yapılan ise; bu işlem sebebiyle zaman kaybetmemek (zira biraz zaman alır) için, daha önceden kaydedilmiş olan bir motorun bilgilerini aynen yapıştırmak.
Ancak; motorların hepsi aynı cins olsa bile birbirinin aynı değildir.
Çalışma karakterleri, üretimde kullanılan toleranslar sebebiyle farklılık gösterebilirler.
Dolayısı ile, yapıştırma şeklinde yapılan bir programlama, LPG sistemini farklı motoru verileriyle çalıştırdığı için, benzin devresindeki çalışması ile LPG devresinde çalışması arasında olumsuz farklılıklar oluşur.

Bir diğeri ise, motorun kapsamlı onarımlarından sonra (motor raktifiyesi, silindir kapağı revizyonu, triger kayışı değişimi, sibop ayarı vb.) yapılması gerekenler.

Simdi sıra EKU bölümünde.
Yeni nesil EKU lara akıllı EKU deniliyor ve artık günümüzde önemli çoğunlukla bu EKU lar kullanılıyor.
Bunun anlamı ise kısaca şöyle:
Bu EKU lar üretimde fabrika parametreleri ile programlanıyorlar.
Akıllı denmesinin sebebi ise, motorun çalışması esnasında değişen ayarlar sonucunda oluşan verileri hafızalarındaki orijinal parametrelerle karşılaştırıp, optimal parametreler yaratmaları.
Kullanıcıların bu değişiklikleri (zaman içinde ve yavaş yavaş oluştuğu için), çok belirgin hale gelene kadar hissetmeleri mümkün değildir.
Motorun çalışmasını etkileyecek ve dolayısı ile hissedilebilen önemli veya belirgin bir arıza oluşması halinde ise, EKU ların programlarında önemli değişiklikler oluşuyor.
Fakat bu farklılıklar yalnızca benzin EKU larında oluyor.
LPG EKU su ise yeni parametrelere uyum özelliği olmadığı için, önceden programlandığı gibi kalıyor.

Araç sahibi arızayı gidermek için özel veya yetkili bir servise götürdüğü zaman ise genellikle yapılan ise şöyle:

Gittiği servis çoğunlukla LPG konusunda ya bilgili olmuyor ya da LPG işi iştigal alanının dışında oluyor ve hatta çoğu marka LPG li araçları servis alanına sokmuyor.
Kendi işini yapıyor, sonrasında LPG sistemi ile ilgili bir arıza var ise “LPG cine git” deniyor.

Onarım yapıldıktan sonra ise genellikle parametre sıfırlanması işlemi yapılmıyor.
Parametre sıfırlaması çoğu benzin EKU sunda (var olanlarda) programatik olarak yapılabilen bir işlemdir.
Kısaca EKU yu fabrikasyon ayarlarına döndürmek denilebilir.
Şayet programatik olarak sıfırlanma yapılmazsa motorun yeni parametreleri oluşturması için yaklaşık bir hafta veya 500 km. kadar benzin devresinde kullanılması gerekir.
Parametre sıfırlaması yapılmayınca, EKU motoru, yine motorun zaman içinde ürettiği farklı verileri kaydederek oluşturduğu parametrelerle çalıştırmaya devam ediyor.
LPG sistemi olan araçlar da doğal olarak benzin devresinde kullanılmadığı için, yeni ve doğru parametreler oluşmuyor.

Yukarıda yazdıklarım bağlamında:
Önemli bir arızanın giderilmesinden veya kapsamlı onarımlar sonrasında önce motorun benzin devresinde sıhhatli çalıştığından emin olunmalı.
Bunun için onarımı yapan servisin o aracın EKU sunu inceleyebileceği markaya özel programın olduğu bir bilgisayara sahip olması gerekir.
Bu bilgisayarlarda kullanılan programlar benzin sisteminde elektriksel bir arıza varsa hemen belirtmek ve sensörlerde oluşan verilerin görülebilmesi/incelenebilmesi için üretilmişlerdir.
Bu programa sahip olmak da yetmez.
Programı kullanmayı ve gördüğü verileri doğru yorumlayacak eğitimli (işi bilen) bir eleman olması da gereklidir.
Bir diğer gerekli ekipman ise, benzin ve LPG yi ayrı ayrı olmak üzere 4 gaz ölçer kalibrasyon belgeli bir cihaz.
Kalibrasyon belgeli olması çok önemlidir. Zira bu cihazlar yanlış veri oluştuğunu yani arızalı olduğunu belirtmezler. Ancak kalibrasyon belgesi var ise güvenilir olurlar.

Bu cihazla ekzost gazlarından Hidrokarbon, Karbon monoksit, Oksijen ve Karbon dioksit gazları ile lambda nın değerlerini görürsünüz.

Basitçe ifade etmek gerekirse; hidrokarbon yanmayan gazları, karbon monoksit zengin/fakir karışımı, oksijen kullanılmayan/açığa çıkan oksijen miktarını,karbon dioksit açığa çıkan karbon dioksit gazı miktarını belirtir.

Bunların hepsinin motorun durumu için ayrı anlamları vardır.
Cihazın ekranındaki değerlere bakarak motorun yağ yaktığını, sıkı sibop ayarını, segmaların, sibopların/kılavuzlarının aşınmışlığını, silindir kapak contasının kaçırdığını, olmaması gereken bir yerden fazladan hava aldığını, hava filtresinin tıkalı olduğunu, çok veya az yakıt harcadığını, katalitik konvektörünüzün sıhhatliliğini, ve hatta egzostta delik olup olmadığını dahi anlayabilirsiniz.

Bu gazların olması gereken değerleri ve bu değerleri yorumlamayı yazarak kafa karıştırmak istemiyorum

Ama basit olarak LAMBDA yı bilmenizde yarar var.

Benzin ile havanın ideal karışım oranı olarak, ağırlık cinsinden ( gr, kilo,ton vb.) 14,7 birim hava ile 1 birim benzin karışımı olduğu tespit edilmiş.
LPG de ise lambda oranı 15,6/1. Yani LPG daha fazla hava ile ideal orana ulaşıyor. (Biraz evvel bu sebeple 4 gaz ölçer cihazın benzin ve LPG ölçümlerini ayrı ayrı yapması gerekir diye belirttim.)
Buna da 1 (bir) lambda denilmiş.
Yani 1 lambda ideal benzin/hava veya LPG/hava karışım oranı değeri demek.
Araçlarda bulunan lambda sensörü de egzosttan geçen gazlar içinden oksijen miktarını algılayarak elektriksel veri halinde EKU ya bildirir.
Gaz analiz cihazının ekranında lambda değerini 1.000 görürseniz motorunuza mükemmel ayarlı diyebilirsiniz.

Lambda değeri arttıkça yani 1.000 dan yukarı (1.010 vb.) çıktıkça fakir karışım, eksildikçe yani 1.000 den aşağı (0.990 vb.) indikçe zengin karışım ifade eder.
0.990 ilâ 1.010 arasındaki değerler normal kabul edilebilir.

Servisime gelen araçlarda, Lambda sensörünün çoğunlukla sisteme bağlı olmadığını görüyorum.
Ya programdan iptal ediliyor/kapatılıyor, ya da montaj sırasında hiç bağlanmamış oluyor.
Aslında gerek bilgisayarla yapılan arıza incelenmesi esnasında lambda sensörünün ürettiği değerleri ve de gerekse ince ayar yaparken mutlaka bağlanmış olması ve bu değerlerin ekranda görülmesi gereklidir.

Teknisyenler bu değerlere bakarak yaptıkları işi doğrulamak zorundadır.

Şayet aracınızı götürdüğünüz servislerde asgari olarak bu cihazlardan bir tanesi bile yok ise yapılan işe “tamam/oldu” demek mümkün değildir, hatta eski lisanla “eşyanın tabiatına aykırıdır”.

Termostat mutlaka sağlam olmalıdır.
Termostat motoru rejim ısısında tutmaya yarar.
87 – 92 dereceler arasında çalışır.
Motorun ısısı 87 dereceye düştüğünde ısıtma devresini 92 dereceye çıktığında ise soğutma devresini açar.
Isı 92 dereceye çıktığında ve karşıdan gelen havanın yetersiz olduğu hallerde, fan motoru çalışarak radyatör suyunu soğutmayı sağlar.
Yazlık/kışlık termostat gibi laflar gerçek dışıdır.
Bu bağlamda motorunuz çalışırken her zaman, her dönem (yaz/kış, süratli/yavaş farketmez) ve her şartta göstergedeki ısı seviyesi 90 derece (+/- 5) olarak görülmelidir.
Eğer ortalama veya yüksek süratlerdeki kullanımlarda ısı seviyesi 80 derecenin altına inerse, termostatınız arızalı demektir.
Motorunuzun düşük ısı seviyesinde çalışması ömrünün kısalmasına, çekiş düşüklüğüne ve fazla yakıt sarfiyatına sebep olur.

Sonuç olarak aracınızın motorunda olan önemli bir arızanın doğru olarak giderilmesinden veya kapsamlı onarımların yine doğru yapılması sonrasında:
1. Adım:
Motoru benzin devresinde çalıştırmadan önce benzin EKU sunun sıfırlanması
2. Adım:
Bilgisayarda ve gaz analiz cihazında görülen verilerin doğru olduğunu görmek/tespit etmek ve hatta bunlara ait yazıcı çıktısı almak.
3. Adım;
Bu işlemlerin devamında LPG EKU sunun yeniden programlanması GEREKİR/ŞARTTIR.
İşlemlerin anlattığım şekil ve sırada yapılması halinde LPG sisteminin, kendiliğinden benzin sistemiyle aynı değerlere oturacağı, nadiren ince ayar gerekeceği görülecektir.

İlgililerin bilgilerine sunarım.

Not:
Bundan önce yazdığım yazılar beklemediğim ilgi gördü.
Ülkemin çoğu şehrinden çok sayıda araç sahibi aradı/arıyor.
Bilgi birikimimi arayanlarla paylaşmaktan düşünemeyeceğiniz kadar mutlu oldum.
Bu yazımı okuyan dostların sorularını cevaplamak beni daha çok mutlu edecek.

Bilgileriniz arasında bulunmasını istediğim bir başka konu da faaliyetlerimiz ( ayrıntıları www.kantarci.com adresindeki web sitemizde görebilirsiniz) hakkında.
FIAT Yetkili Servisi olmakla birlikte 2a Mühendisliğin de Yetkili bayisi olarak diğer her türlü marka ve model araca eğitimli/uzman teknisyenlerimizle ve kadrolu makine mühendisimiz gözetiminde LPG kit montaj ve servis hizmeti veriyoruz.

Umarım yazdıklarım işinize yarar.
Hepinize sağlık, mutluluk, başarı ve gönenç dilerim.

Sağlıcakla kalın

Serdar Kantarcı

KANTARCI
Yetkili FIAT Servisi
Doğanbey Cd. Kılıç Sk. N: 4
34752 İçerenköy/Kadıköy/iST.
Tel : 0216 5757676
Faks: 0216 5749606
e-posta : serdarkantarci@kantarci.com
web site: www.kantarci.com

kantarci
28.01.2009, 16:56
Fiat Marea 1.6 16v. motorlarda görülen rölantide devir gezinmesi.

Merhaba..

Bu arıza genellikle gaz kelebek potansiyometresine gelen şase direncinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.
Öncelikle gaz kelebek potansiyometresinin tesisat soketinden şaseleme (siyah renkli) kablosunun direnç değerini hem akünün – (negative) kutup başından hem de motor üzerinden ölçmek gerekir.
İkinci aşamada gereken ise, motor şaselemesinin motor ile akünün – (negative) kutup başından ölçülmesi.
Üçüncü aşamada ise EKU gövdesinin üzerinden motor ile akünün – (negative) kutup başından ölçülmesi
Görülen değer tümünde (multimetrenin iç direnci hariç) 0.5 ohm dan düşük olmalıdır.
Şayet yüksek bir miktar görülürse tesisat kontol edilip, direnç miktarı istenen seviyeye getirilmelidir.
Daha sonra bilgisayar ile gaz kelebek potansiyometresinin değerleri kontrol edilerek arızalı olup olmadığı tespit edilebilir.
Eğer arızalı ise (gaz kelebek potansiyometresi değiştirilebilir bir yedek parçadır) değiştirilir.
Gaz kelebek potansiyometresinin şaselemesinin 0,5 ohm dan yüksek olması halinde arızanın giderilmesi mümkün değildir.
Ani değer değiştirecek şekilde bozulan lambda, mutlak basınç, hava ısı, su ısı ve debimetre sensörü arızaları da rölantide küçük oranlarla devir değişikliğine sebep olabilir.
Şayet şaseleme doğru ve sistemde başkaca bir arıza görülmediği halde devir gezinmesi giderilemiyorsa, stepper motor arızalıdır.
Stepper motorun arızası iki halde oluyor.
En çok karşılaştığımız ise kirlenmesinden dolayı hareketli nüvenin kısmen sıkışması.
Bir kez temizlenirse çoğunlukla kısa süre normalleşiyor.
İkinci kez temizlenenlerin arasında çalışan çok az.
İkinci arıza ise stepper motorun kendisinin bozulması.
Değiştirmekten başka çare maalesef yok.
Step A motorlarda stepper motor değiştirilebilir.
Ancak stepper motor, Step B motorlarda demonte edilmeyecek şekilde tasarlanarak üretildiğinden dolayı, arızayı gidermek için kelebek gövdesi zorunlu olarak komple değiştiriliyor.
Bilginize sunarım.

Not:

Bilgileriniz arasında bulunmasını istediğim bir başka konu da faaliyetlerimiz ( ayrıntıları www.kantarci.com adresindeki web sitemizde görebilirsiniz) hakkında.
FIAT Yetkili Servisi olmakla birlikte 2a Mühendisliğin de Yetkili bayisi olarak diğer her türlü marka ve model araca eğitimli/uzman teknisyenlerimizle ve kadrolu makine mühendisimiz gözetiminde LPG kit montaj ve servis hizmeti veriyoruz.

Sağlıcakla kalın

Serdar Kantarcı
KANTARCI
Yetkili FIAT Servisi

avcihuan
29.01.2009, 14:19
:eek::eek:

valla süper detaylı bir paylaşım olmuş, teşekkürler...:)

yakuzayavuz
21.02.2009, 22:37
Lanet olsun Aynı dert bendede 2 senedir çekiyorum paramla rezil oluyorum Satıp kurtulacam ben bu arabayı

yakuzayavuz
27.02.2009, 14:08
ABİ İYİ DİYONDA SİYAH KABLO YOK Kİ BENDE:DİĞER İKİSİNİN YANINDA SİYAH MOR VAR O MU:98 SX 1,6 kantarci;17253]Fiat Marea 1.6 16v. motorlarda görülen rölantide devir gezinmesi.

Merhaba..

Bu arıza genellikle gaz kelebek potansiyometresine gelen şase direncinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.
Öncelikle gaz kelebek potansiyometresinin tesisat soketinden şaseleme (siyah renkli) kablosunun direnç değerini hem akünün – (negative) kutup başından hem de motor üzerinden ölçmek gerekir.
İkinci aşamada gereken ise, motor şaselemesinin motor ile akünün – (negative) kutup başından ölçülmesi.
Üçüncü aşamada ise EKU gövdesinin üzerinden motor ile akünün – (negative) kutup başından ölçülmesi
Görülen değer tümünde (multimetrenin iç direnci hariç) 0.5 ohm dan düşük olmalıdır.
Şayet yüksek bir miktar görülürse tesisat kontol edilip, direnç miktarı istenen seviyeye getirilmelidir.
Daha sonra bilgisayar ile gaz kelebek potansiyometresinin değerleri kontrol edilerek arızalı olup olmadığı tespit edilebilir.
Eğer arızalı ise (gaz kelebek potansiyometresi değiştirilebilir bir yedek parçadır) değiştirilir.
Gaz kelebek potansiyometresinin şaselemesinin 0,5 ohm dan yüksek olması halinde arızanın giderilmesi mümkün değildir.
Ani değer değiştirecek şekilde bozulan lambda, mutlak basınç, hava ısı, su ısı ve debimetre sensörü arızaları da rölantide küçük oranlarla devir değişikliğine sebep olabilir.
Şayet şaseleme doğru ve sistemde başkaca bir arıza görülmediği halde devir gezinmesi giderilemiyorsa, stepper motor arızalıdır.
En çok karşılaştığımız ise kirlenmesinden dolayı hareketli nüvenin kısmen sıkışması.
Ancak stepper motor, Step B motorlarda demonte edilmeyecek şekilde tasarlanarak üretildiğinden dolayı, arızayı gidermek için kelebek gövdesi zorunlu olarak komple değiştiriliyor.
Bilginize sunarım.

Not:

Sağlıcakla kalın

Serdar Kantarcı
KANTARCI
Yetkili FIAT Servisi
web site: www.kantarci.com[/QUOTE]

yakuzayavuz
17.05.2009, 16:13
merhaba arkadaşlar.uzun zamandır giriş yapmıyordum yoğuınluğum nedeniyle.NANEK arkadaş sorununa bir çözüm buldumu bulamadımı merak ediyorum?Aynı sorunları bende yaşadım ve bütün ustalara kahredip bu gün ölçü aletimi aldım ve sorunu %de 90 dolayında hallettim.
Arıza sebebi şuydu:Boğaz kelebeğinin şase kablosunu(mor&siyah) soketinden ayırdım ve akünün -eksi ucuyla ölçüm yaptım.Birde ne göriyim direnç 3.5 ohm.!!!!Hemen 2.5 mm.lik tek damar bir kabloyla motorun gövdesinden yeni bir şase kablosu çektim ve direnci ölçtüm:0.40 ohm oldu.Çok güzel bi değer .hemen topladım arabayı bi teste çıktım:ARABA ZİL GİBİ oldu. bilgilerinize

Gürkan41
01.06.2009, 13:30
slm. Bende 97 1.6 marea var gazlı sistem taktırmak istiyorum fakat sorun çıkarsa hiç bu işe girişmiyim diyede düşünüyorum. sıralı sistemlerlerde modeli vs. fark edermi varsa hangisini önerirsiniz. tşkrler

2A TEKNİK
01.06.2009, 16:56
Aracınıza uygun kitimiz MY-07'dir.Size en yakın bayimize müracaat ederek takıldığınız konularda geniş bilgi alabilirsiniz.İlginize teşekkür ederiz.
http://www.2a-lpg.com/duyurular/GUNCEL_BAYI_LISTESI.pdf

ozturkil
01.06.2009, 23:43
Fiat Marea 1.6 16v. motorlarda görülen rölantide devir gezinmesi.

Merhaba..

Bilginize sunarım.

Not:

Sağlıcakla kalın

Serdar Kantarcı
KANTARCI
Yetkili FIAT Servisi

SLM ;
Kantarcı arkadaşım ALLAH senden razı olsun.1 yıldır rolanti sorunum vardı benzinde özellilke bu dediğin teknik bilgiler doğrultusunda aracımın kelebek elektronik devrenin şasi kablo direncini ölçtüğümde 1 ohm fark vardı vede ekbir kablo çekip iletkenliği yüksek vede dolayısıyla omajı minimum olan kablo sonrası kelebek şasi omajı 0.001'e çektim .inanılmaz stob etme olayı gezinme olayı kalmadı rolantide,hatta ayağımı gazdan çektiğim zaman rolanti saati acağip akıllı davranıp eskisi gibi küt diye düşerdi şimdi mükkemel ayarlıyo deviri.seni yürekten taktir ediyorum çok sağol USTAAAA.bilgini tekrardan paylaşmak dileğiyle kendinize iyi bakın.:PDT_30::PDT_30::PDT_30::PDT_30::PDT_30:

ozturkil
01.06.2009, 23:45
bu arada aracım chevrolet lacetti 1.6 16.v yazmayı unuttum arkadaşlar.:OK:

barisacil
29.06.2009, 16:15
Bilginize sunarım.

Not:

Sağlıcakla kalın

Serdar Kantarcı
KANTARCI
Yetkili FIAT Servisi
web site: www.kantarci.com[/QUOTE]

bu dediğiniz kontroller fiat stilo 1.4 içinde geçerli midir?
Bende çok sık olmamakla beraber devir gezinmesi oluyor.
Teşekkürler

yakuzayavuz
16.07.2009, 01:05
sizin arızanız muhtemelen gazkelebek potansiyometresinden kaynaklanıyo.Önce bi boğaz temizliği yaptırmanızda fayda var.

vdevir
17.07.2009, 08:23
Merhaba
2000 model 1.6SX bravo kullanıcısıyım. 2 yıl önce BRC taktırdım. gayet memnunum.20bin km den fazla kullanıyorum herhangibir sorun olmadı.Ancak şunu bilmelisin, kesinlikle benzindeki seriliğin yerini tutmaz, farketmez diyenlere de inanma. Özllikle rampalarda LPG nin performans düşüşü kendini az da olsa hissettiriyor.Ama ekonomi herşeyden öncedir. Ben memnunum. Performans meraklısı isen, ya 2.0L 2000 model focusa LPG taktır, ya da dizel derim. Uzun süredir Fiat kullanıcısıyım. (palio,marea,bravo)
Marea yakıtı içer.LPG taktırmanı tavsiye ederim, şayet km yapacaksan.
araban hayırlı olsun.

murat067
31.10.2009, 05:20
selam arkadaşlar sivas ta ikamet etmekteyim geçen ay fiat stilo 2004 model 1.6 16valf 60bin klometrede bir araç aldım... aracta lpg sıralı sistem takılmıştı sahibi landi rezzo marka dedi ama üzerinde marka yazmıyor...
aracı aldıktan birkaç gün sonra aracım ilk marşta çalışmamaya başladı engine fault yazısı çıkıyor ve enjeksiyon lambası yanıyordu bazende hiççalışmayıp loose uyarısı veriyordu aracı sivas fiatyetkili servisine götürdüm tiriger kayışını yağını filitrelerini ne gerekiyosa bütün bakımını yaptırdım 600tl gibi bir masrafettim servise problemi anlattım ama benim araç sanki inad edercesine serviste her marşta tık diye çalıştı... taki aracı teslim aldığımda ben marşına basana dek. araacım çalışmadı usta daha önce beyindeki hataları sildiği için hemen bilgisayara bağladı ve emme manifoldunda bulunan serdar beyin örnek verdiği resimde 630 nolu olan sensörün hata verdiğini gördük sensörü söktüler temizleyip geri yerine taktılar yanlız arızam geçmedi tesadüfen farları ayarlarken akümün zatıf olduğunu farkettim aküyü deiştirdim ve 72 amper akü taktım inanın ondan sonra ilk çalışmada hiç hata vermedi şak diye çalışıyor...gelelim asıl meseleye
iki gündür aracım yolda giderken engine fault hatası veriyo enjeksiyon lambası yanıyo gaz pedalı sanki hiç yok gibi bazen 3000 devirden yukarı çıkmıyor bazen ise rolanti devri olan 1000 deviirden...
birinci sayfadan beri bütün yazılanları okudum benim aracımda devirin aşağı yukarı oynaması gibi bir sorun yok yanlızca yolda giderken hata veriyo ve gaz pedalı tepkisiz hale geliyo bu işi benzindede gazdada aynı şekilde yapıyo...
ikinci şey kafama takılan ise serdar beyin bahsettiği sente ayarı nedenmi çünki aracım servisten baya bir geç çıktı aracımın neden geç çıktığını sorunca sente için ellerinde olan aletin arıza yaptığını ve onu tamir ettirdiklerini söylediler ...
aracımda 1000 decir ile 2500 devir arasında gaza bastığımda dizel motorların çıkardığı tork sesi gibi ses yapmaya başladı 3000 devirden sonra kesiliyo rolantide çok sessiz problem yok...
bu sorunlarımı yaşayan yada bunlar hakkında bilgi sahibi olan arkadaşların yardımını bekliyorum
serdar beyi telden arıyacaktım ama bademcikleri aldırdım konuşamıyorum hem burdan başkalarıda bilgi sahibi olur düşüncesinden dolayı foruma yazdım saygılarımla...

2A TEKNİK
31.10.2009, 12:32
Bizim önerimiz ateşme bobinini değiştiriniz.Serdar Bey'in düşüncesini de almak gerek.

murat067
31.10.2009, 14:12
Bizim önerimiz ateşme bobinini değiştiriniz.Serdar Bey'in düşüncesini de almak gerek.
ateşleme bobinleri bildiğim kadarıyla 4 tane her bujinin takılı olduğu başlıklara deniyor bunların hepsinimi deiştirmem gerek yoksa arızalı olanımı arızalı olanı nasıl bilebilirim bir yöntemi varmı saygılarımla...

2A TEKNİK
31.10.2009, 15:18
2 ve 3 nolu silindirden başlamanızı öneririm.Tabi unutmadan arıza koduna bakmak gerek ayrıca aracınız elektronik gaz kelebeğine sahip kontrol edilmesinde fayda var.

mckpghs
01.04.2010, 14:49
Merhaba forum yetkilileri;
98 Model 2000 motor Fiat Marea Lpg ile şehir içi ve şehir dışı ne kadar yakar?Bilgilendirirseniz sevinirim...

2A TEKNİK
01.04.2010, 15:32
Ayni şartlarda olmak üzere benzinden litre olarak %20'den daha fazla yakmaması gerek.

mckpghs
01.04.2010, 15:52
Ayni şartlarda olmak üzere benzinden litre olarak %20'den daha fazla yakmaması gerek.

Yani kuruş fiyatı olarak sordum.Diğer modellerin ne kadar yaktığını bilmiyorum.Mümkünse kuruş olarak miktar belirtebilirseniz sevinirim.

HARUNASLAN
13.04.2010, 13:45
yüz km.de kaç lt benzin yakarsan hemen hemen o kadar lpg yakar..yani benim 2001 hlx şehir içi 100 kmde 12,13,14 lt benzin yakıyordu benzinli iken,..
lpg takdırdım hemen hemen bir yıl oldu, yüz km.de 12,13 lt gaz yakıyor...gaz ucuz olduğu için fiyattan avantaj sağlanıyor...hesap bu kadar basit..
lpg takdırmadan aracınızın yağ,buji filtreler vs.gibi ufak tefek malzemeleri değiştirin daha iyi verim alırsınız..

HARUNASLAN
16.05.2010, 11:40
YÖNETİCİLERE 2 SORUM....
2001 model fiat marea hlx 2.0 aracıma brc sıralı sistemi taktıralı hemen hemen bir yıl oldu çok memnunum..kafama takılan iki şeyi sormak istiyorum 1-Ara sıra benzin alıyorum,fakat benzini ne lpg yakıtı hesaplanıyor,bu arada tabiki benzinide yakıyor..acaba aynı anda yüksek sürat vs..gibi durumlarda aynı anda hem lpg yakarken hemde benzin yakarmı araç..????
2-bir diğer sorum ise benzin depomuzu sürekli full tutsak lpg sistemine veya başka bir şeye zararı olurmu..??
ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER

2A TEKNİK
17.05.2010, 01:05
Aracın her iki yakıtı yakma durumu yoktur.Depoyu tam dolu tutmanın bir zararı olmaz fakat yarım depo civarında tutmanızı tavsiye ederiz

sennce
23.05.2010, 09:13
Merhaba arkadaşlar.izmir in ödemiş ilçesinde de ikamet ediyorum. 2 ay önce marea sahibi oldum çok şükür. gerçekten konforlu ve güzel bir araba. keyif alarak biniyorum. ancak bir sorunum var daha doğrusu arabamım bir sorunu var. sıralı sistem atiker lg var üzerinde. araba benzindeyken hemen çalışmasına rağmen lpg deyken geç çalışıyor. benim anlayamadığım her iki türlü de benzide çalışan sistem neden benzinde hemen lpg de geç çalışsın. bilgisi olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.
Ayrıca ilginç bir şey daha aracım izmir e gittiğinde kendiden geçiyor ilk çalışmada ve olmadık yerde stop ediyor. izmir de iyi bir tamirci var mı acaba tavsiye edebileceğiniz.

2A TEKNİK
23.05.2010, 09:59
Aracınızı bir süre benzinde kullanınız stop ve zor çalışma durumu ortadan kalkarsa lpg ayarlarınız ile ilgili bir sorun var demektir.Saygılar

HARUNASLAN
12.06.2010, 17:05
2001 2.0 hlx aracıma bir yıl önce 55 lt simit brc 5 silindir montajı yapıldı güvenle ve zevkle kullanıyorum..
iki şey kafamı kurcalıyor,
..simit depomdaki lpg azalmaya başlayınca ilk zamanları daha çok yapardı şimdi nadir yapıyor
gaz bitmeye yakın,sürekli uyarı ışığı yanıyordu fakat en son gaz bitme ışığı sürekli yanmasına rağmen 50 ila 80 km daha gidiyordum,ama gaz bu km ler geçildikçe bitiryodu..yani son ışık sürekli yanıp sönmesi depoda ki lpg ilek kaç km gidilebilir anlamındadır...???
...diğer bir sorum ise araçta gazın son damalasına kadar kullandığımızda uyarı sesi ile beraber en son sanırım gazdan benzine geçerken araba bir an bir irkiliyor hissedilecek şekilde. bu normalmi...
teşekkürler...

2A TEKNİK
13.06.2010, 09:54
Son led yanıp sönmeye başlayınca 5-6 lt lpg kalmış demektir.Lpg bitiminde benzine geçişde hafif bir yığılma olabilir.Lpg filtreleriniz kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.Saygılar

HARUNASLAN
16.06.2010, 16:28
Şamandra arızalı olabilirmi,arızalı olduğu nasıl anlaşılır,iki yıllık garanti içinde arızalı ise eğer ücretsiz değişimi yapılırmı..???

bu arada Subaru Imprezanın son kasası olan 1.5R veya 2.0R Boxer motor araçlara BRC kiti montojı yapılıyormu,sitenizde rastlayamadım...

2A TEKNİK
16.06.2010, 17:09
Az lpg ile yüksek devirde daha erken benzine geçiş olur.Ayni miktardaki lpg ile düşük devirde 10-15 km benzine geçmeden yol alabilirsiniz.Sizin durumunuz bu şekilde yorumlanabilir.
İlgili araçlara lpg dönüşümü yetkili bayilerimiz tarafından yapılmaktadır.Saygılar

HARUNASLAN
23.06.2010, 14:28
aracımdaki 2 yıllık brc garantisi devam ediyor,bir yıl olmadı henüz.aracımda 4 ay önce falan birde 2 hafta önce ENJEKTÖR lambası yandı acaba bu arıza lambası lpg den mi kaynaklanır.çünkü özel fiat servisinde bilgisayara bağlandı bir arıza bulunamadı,sorun lpg ayarında olabilirmi.???
garantiden aracımı bilgisayara bağlatıp arıza giderilirmi...teşekkürler...

2A TEKNİK
23.06.2010, 14:36
Arıza kayıtına göre işlem yapılması gerekir.Anlık bir hatada olabilir.Lpg sisteminde herangi bir mekanik arıza veya ayar ile ilgili bir sorun olursa garanti kapsamında işlemleriniz yapılır.Yetkili servisimizden aracın kontrol edilmesini isteyebilirsiniz.Saygılar

sennce
14.07.2010, 21:18
Aracınızı bir süre benzinde kullanınız stop ve zor çalışma durumu ortadan kalkarsa lpg ayarlarınız ile ilgili bir sorun var demektir.Saygılar

Aracımın stop etme sebebini bulduk sente kaçık dediler birer diş. sorun çözüldü aracım artık stop etmiyor. Ancak aracım yine lpg sistemi açıkken geç çalışıyor, direk benzinle çalışırken ve lpg sisteminde olsa bile uzun süre örneğin bir gün araca dokunmadığımda araç hemen çalışıyor.acaba ilk çalışmada benzinle beraber az miktarda gaz da motora girip boğulma yapıyor. sebep ne olabilir acaba. regülatör olabilir mi iyi çalışmalar

2A TEKNİK
14.07.2010, 22:21
Aracınızda farklı bir marka lpg sistemi var sorunun lpg kaynaklı olup olmadığının tesbiti için daha öncede yazdığımız gibi birkaç gün benzinde kullanınız sorun ortadan kalkar ise öncelikle lpg ayarlarının kontrol edilmesi gerekli.Lpg kaçağı lpg enjektörlerinden olabilir.Saygılar

sennce
17.07.2010, 16:45
Aracınızda farklı bir marka lpg sistemi var sorunun lpg kaynaklı olup olmadığının tesbiti için daha öncede yazdığımız gibi birkaç gün benzinde kullanınız sorun ortadan kalkar ise öncelikle lpg ayarlarının kontrol edilmesi gerekli.Lpg kaçağı lpg enjektörlerinden olabilir.Saygılar

iyi çalışmalar. sorun çözüldü aracın lpg regülatörünün gaz salmasından dolayı ilk çalışmada boğulma yapıyormuş. regülatörün değişmesi ile birlikte sorun giderildi. teşekkür ediyorum ilgi ve desteğiniz için. iyi çalışmalar.

2A TEKNİK
17.07.2010, 21:52
Regülatörün bıraktığı lpg enjektörden geçmeden motora ulaşamaz fakat regülatörünüzünde patlama var ise map bağlantısından manifolta lpg gidiyor olabilir.Hayırlı olsun saygılar

sennce
19.07.2010, 13:51
Regülatörün bıraktığı lpg enjektörden geçmeden motora ulaşamaz fakat regülatörünüzünde patlama var ise map bağlantısından manifolta lpg gidiyor olabilir.Hayırlı olsun saygılar

Kesinlikle dediğiniz gibi patlama var ve manifolda lpg gidiyormuş. çok teşekkürler.