PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ASTRA TEKLEME VE GAZ YEMEME SORUNU !!

Webeffect
17.02.2008, 00:11
Merhaba, bir sorunum var. forumu inceledim fakat tam olarak benim sorunuma benzer bi konu bulamadım.

2001 model astra aracım var. BRC sıralı sistem takılı. yaklaşık 7 ay oldu. izmit FS otogaz servisinde takıldı.

ilk 2-3 ay hiç bir sorun yoktu.
arabayı gazda kullanirken bi süre sonra tekleme ve gaz yememe oluyor. şöyleki:

örneğin kırmızı ışıkta durduktan sonra. aracı kaldırdığım zaman araba genelde 2. viteste 2000 devirden sonra teklemeye basliyor ve gaz pedalına yüklendikçe tekleme artiyor.
aynı şekilde 1. vitesten 2. vitese geçtikten sonra fazla gaz verince tekleme sorunu oluyor. ve tekleme arabayi oldukça sarsiyor.
3. vitesten sonra bi sorun yok.
bu sekilde bi kaç tekleme sonrasinda motor ariza lambası yaniyor. ve bu sırada araç performanstan düşüyor sanki. birkaç gün sonra lamba sönüyor.

bu olay hep tekrarlanıyor. henüz hiç bir servise gitmedim. zamanım kısıtlı olduğu için.
yardımlarınız için simdiden tskler..

2A Mühendislik A.Ş.
17.02.2008, 01:15
Sorununuz ancak serviste çözülür. Buradan kimse bir şey söyleyemez. FS Otogaz bunu anında çözecek bilgi ve deneyime sahiptir. Bir an önce servise gitmelisiniz.

Webeffect
17.02.2008, 01:19
tşk ediyorum. sorunun çözülebilecek olması güzel. bazı arkadaşlardan bu durum normal gibi seyler duydum.

pazar günleri kapalıdır sanıyorum. pazartesi Faruk beyin yanına gideceğim..

Webeffect
17.02.2008, 01:20
Bu arada Son versiyon hala 1.13 müdür. sitede göremedim gerçi.

tskler..

faruk sevgili
17.02.2008, 10:40
sn.webeffect
Kısa zamanda servisimize bekliyoruz sizi, bu eziyeti çekmeye değermi :)
Gelemiyorsanız bizimle irtibata geçin aracınızı biz alalım, Telefon ederek sultan hanımla irtibata geçiniz. İyi pazarlar

Mocan Otomotiv
17.02.2008, 10:45
Faruk Bey, mutlaka sorunu bulacak ve çözecektir.

Astra'da ve Vectra'da ateşleme bobini genelde sorunludur. LPG Sistemine hiç bir müdahale yapılmadan Sadece Ateşleme Bobininin değiştirilmesiyle sorun ortadan kalkmaktadır.

Bilgilerinize sunarız

Saygılarımızla

Merhaba, bir sorunum var. forumu inceledim fakat tam olarak benim sorunuma benzer bi konu bulamadım.

2001 model astra aracım var. BRC sıralı sistem takılı. yaklaşık 7 ay oldu. izmit FS otogaz servisinde takıldı.

ilk 2-3 ay hiç bir sorun yoktu.
arabayı gazda kullanirken bi süre sonra tekleme ve gaz yememe oluyor. şöyleki:

örneğin kırmızı ışıkta durduktan sonra. aracı kaldırdığım zaman araba genelde 2. viteste 2000 devirden sonra teklemeye basliyor ve gaz pedalına yüklendikçe tekleme artiyor.
aynı şekilde 1. vitesten 2. vitese geçtikten sonra fazla gaz verince tekleme sorunu oluyor. ve tekleme arabayi oldukça sarsiyor.
3. vitesten sonra bi sorun yok.
bu sekilde bi kaç tekleme sonrasinda motor ariza lambası yaniyor. ve bu sırada araç performanstan düşüyor sanki. birkaç gün sonra lamba sönüyor.

bu olay hep tekrarlanıyor. henüz hiç bir servise gitmedim. zamanım kısıtlı olduğu için.
yardımlarınız için simdiden tskler..

Webeffect
17.02.2008, 20:02
Su anda hava sartları oldukça kötü.çok Kar var. diner dinmez inş gidecegim.

Tsk ederim. iyi çalışmalar..

rota_2008
19.02.2008, 22:14
Faruk Bey, mutlaka sorunu bulacak ve çözecektir.

Astra'da ve Vectra'da ateşleme bobini genelde sorunludur. LPG Sistemine hiç bir müdahale yapılmadan Sadece Ateşleme Bobininin değiştirilmesiyle sorun ortadan kalkmaktadır.

Bilgilerinize sunarız

Saygılarımızla

Ben de 97 model Vectra 1.6'da rölantiyle ilgili sorun yaşıyorum. Sıkışık trafikte mesela tam 2 den 3 e atacak devre gelmişken durmam gerekir ve debriyaja basarsam devir 500'lere kadar düşüyor ani bir şekilde ve sonra 1000 in biraz altında sabitlenmeye çalışıyor ve sabitleniyor. Ayrıca resistans, kalorifer, far gibi donamımları ilk açış anında da devirde bir düşme ve sonra tekrar toparlanma gözleniyor. Sizce bu bir ayar problemi midir yoksa astrada arkadaşın yaşadığı problemle aynı mıdır?

Mocan Otomotiv
20.02.2008, 00:58
Sayın Rota_2008,

Arka cam rezistansı, kalorifer, far donanımı gibi elektrikli her türlü şey aracın motoruna ilave yük oluşturur, bir de aracın aküsü yıpranmış durumdaysa; alternatörden çekilen akım maksimum seviyelere çıkar.(yani araç motoru daha çok zorlanır) Kış şartlarında far, silecek, cam rezistansı, kalorifer vb donanımlar nerdeyse her daim çalışmakta, bu da araca yaklaşık 550-600 Watt gibi ilave yükler eklemektedir. ALternatör nerdeyse %60-70 kapasite ile çalışmaktadır .(araçtaki diğer elektrikli donanımlar da ilave edildiğinde)Sizin aracınızdaki alternatörün kapasitesi 90 amper-saattir. Aracınızdaki elektrik çeken donanımları açtığınızda ani devir düşmeleri bundan kaynaklanmaktadır ve bu durum opel araçlarında çok sık görülmektedir.
Örnek olarak Opel Astra G'de Elektro-hidrolik direksiyonun çok fazla akım çekmesi nedeniyle araç dururken direksiyon çevrilmesi halinde motor devri 500-550 devire kadar inmektedir. Bu durumdan muzdarip olan bir tanıdığımızın aracına Opel Corsa Dizel'in Alternatörü takılmış ve sorun tamamen ortadan kalkmıştır ( Astra alternatörü 75 amper, Corsa C alternatörü 100 amper'dir)

Yine de, eğer aracınızın aküsünden eminseniz, aracınızda yapmanız gereken tek şey Rölanti Regülatörünü temizletmek olmalıdır. Rölanti regülatörünü temizlettikten sonra aracınıza 3-4 gün benzinle binip aracınızın LPG programını tekrar yaptırmak hem Sürüş Konforunuzu artıracak, hem de aracınızdan daha fazla tat almanızı sağlayacaktır.:)

Saygılarımızla

Ben de 97 model Vectra 1.6'da rölantiyle ilgili sorun yaşıyorum. Sıkışık trafikte mesela tam 2 den 3 e atacak devre gelmişken durmam gerekir ve debriyaja basarsam devir 500'lere kadar düşüyor ani bir şekilde ve sonra 1000 in biraz altında sabitlenmeye çalışıyor ve sabitleniyor. Ayrıca resistans, kalorifer, far gibi donamımları ilk açış anında da devirde bir düşme ve sonra tekrar toparlanma gözleniyor. Sizce bu bir ayar problemi midir yoksa astrada arkadaşın yaşadığı problemle aynı mıdır?

Webeffect
20.02.2008, 16:35
Sorununuz ancak serviste çözülür. Buradan kimse bir şey söyleyemez. FS Otogaz bunu anında çözecek bilgi ve deneyime sahiptir. Bir an önce servise gitmelisiniz.

hocam bu sorun garantiye giriyor mu yoksa kendim yaptırmam gerken bir sorun mu?
tskler..

rota_2008
20.02.2008, 20:18
Teşekkürler Mocan Otogaz. Bu Opellerin her yeri arızalı ve kronik anlaşılan :). Bu rölanti regülatörünün EGR ile bir alakası var mı? Temizleme işlemi masraflı bir olay mı?

Mocan Otomotiv
21.02.2008, 22:20
Sayın Rota_2008,

Opellerin Elektrik donanımı ağır ve karmaşıktır. Bazı parçaları (Örnek : opel vectra B kasa'da Egzantrik ve Krank Devir sensörü, Corsa C'de Direksiyon kutusu problemi, Vectra C 2200 Active Select şanzumanda vuruntu problemi, Astra G'de arka camın düşmesi vb) kronik olarak arızalıdır.

Rölanti Regülatörü EGR'den bağımsızdır. Rölanti Regülatörünün temizliği çok basittir. 20 dk süre alır, biz bu işlemi servisimizde ücretsiz yaptığımız için fiyat veremiyoruz.

Saygılarımızla

Teşekkürler Mocan Otogaz. Bu Opellerin her yeri arızalı ve kronik anlaşılan :). Bu rölanti regülatörünün EGR ile bir alakası var mı? Temizleme işlemi masraflı bir olay mı?

Webeffect
24.02.2008, 23:30
benim bu sorunum garanti kapsamına giriyor mu?
bilgilendirirseniz sevinrim..

2A Mühendislik A.Ş.
25.02.2008, 08:37
Bir an önce servise uğrayın. Sorunun nereden kaynaklandığına bakılsın. Ona göre bir çözüm üretilir.