PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Toyota Corolla 1.6 SD Terra aracımın tüketimi

destinyofblue
17.04.2008, 12:03
Toyota Corolla 1.6 SD Terra aracımın LPG tüketimi normal mi değil mi henüz karar verebilmiş değilim.. Eğer aynı araca sahip arkadaşlar varsa yakıt tüketimleri ne kadar acaba?? Bilgi verirseniz çok sevinirim.. Benim aracım şu an şehir içinde 0.20 YTL'den fazla yakıyor.. Uzun yolda ise bu tüketim değeri yakşalık 0.15 YTL ile 0.17 YTL arasında değişiyor..

faruk sevgili
17.04.2008, 16:17
Şehrinizi belirtmediğiniz için ş.içi yakıtınızı yorumlıyamıyacağım :((

Şehirler arası yaptığınız hız !

bunlara rağmen 150 - 170 rakamları bana iyi gibi geldi :cool:

sahinlerotolpg
17.04.2008, 21:30
yakıtınız gayet normal

ozenclerotogaz
17.04.2008, 21:47
Toyota Corolla 1.6 SD Terra aracımın LPG tüketimi normal mi değil mi henüz karar verebilmiş değilim.. Eğer aynı araca sahip arkadaşlar varsa yakıt tüketimleri ne kadar acaba?? Bilgi verirseniz çok sevinirim.. Benim aracım şu an şehir içinde 0.20 YTL'den fazla yakıyor.. Uzun yolda ise bu tüketim değeri yakşalık 0.15 YTL ile 0.17 YTL arasında değişiyor..

sayın destinyofblue,
Aracınızda ki lpg sistemini belirtmemişsiniz, Toyotanızın yakıt tüketim verileri fena değil fakat yine de aracınızın bakımlarını ve de lpg ayarını elden geçirmekte fayda var. İyi günler dileriz.

Özençler 2A Çorum Otogaz

destinyofblue
18.04.2008, 01:15
hiç mi cevaplayabilecek birisi yok? :(( (gazı 1.65 ytl'den alıyorum..)

MavimantalitE
26.04.2008, 19:59
hiç mi cevaplayabilecek birisi yok? :(( (gazı 1.65 ytl'den alıyorum..)

Kardeşş...! Okumuyomusun adamların yazdığını...?
Şehrini yazmamışsın,uzun yolda kaç km süratle gittiğini yazmamışsın..
Eee sana nassı cevap yazsınların yaaww..?
Müneccim değil ya kimse burada :D

destinyofblue
28.04.2008, 11:27
Şehir olarak Ankara'dayım..
aracın LPG sistemine geline açıkcası 2A'nın internet sitesi olduğu için yazmaya gerek yok diye düşünmüştüm.. :)) tabi ki sıralı sistem BRC (my07) takılı aracımda..
uzun yoldaki yaptığım sürat ise genelde 100-120 km arası idi.. dönem dönem otoban olduğu için 140-160 km arasına da çıktığım oldu ama sürekli olarak bu hızda gitmedim.. 100 km'nin altına da düştüğüm olmadı pek..

son yaptığım ölçüme göre ise şehir içinde 0.22 YTL gibi bir değer çıktı.. her ne kadar şehirler arası iyi gibi gözükse de şehir içindeki tüketim bana biraz fazla gibi geliyor.. 60 YTL'ye (36 litrex1,67 YTL=60 YTL) doldurduğum depo ile zar zor 300 km yapabiliyorum..

fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim..

corollacorolla
03.05.2008, 01:56
Merhabalar

T.Corolla Terra 2004 Otomatik şanzıman
İzmir; benzin tüketimim LPG öncesi 9 lt civarındaydı, tüpe geçtim, biraz uzun yolum arttı ama 10lt LPG tüketiyorum. Bu en fazla 10,5 lt olacaktır tahminim. Tüp taktırdığım 1,5 ay oldu.

Aynı motorlu Avensis'i olan akrabam 10lt gaz tüketiyor.
Saygılar

2A Mühendislik A.Ş.
03.05.2008, 09:09
Benzin tüketiminize göre LPG tüketiminiz gayet iyi. Bir diğer araçla karşılaştırmak yanıltıcı olabilir.

destinyofblue
06.05.2008, 11:39
merhabalar.. arkadaşlar hiç kimse yok mu 2003 toyota corollasında lpg kullanan?? kaç gün oldu ama hala doyurucu bir cevap alamadım.. ve hala aracımın fazla yaktığı kanaatindeyim.. her ne olursa olsun lpg tüketimimin kilometrede 20 ykr'nin üstünde olması kabul edilebilir bir şey değil bence.. ankaradayım ve lpg'yi yaklaşık olarak 1.67 ytlden alıyorum.. tamamı şehir içi olmak üzere (çok da sıkışık trafikte değil üstelik) 60 ytl'ye doldurduğum bir depo lpg (45 lt'lik simit depo,36 litre gaz alır genelde doldurduğumda) ile 300 km'yi zor yapıyorum.. lütfen yardımcı olun.. ben bu değerleri normal bulmuyorum.. neden kaynaklanıyor olabilir?? şimdiden teşekkür ederim..

2A TEKNİK
06.05.2008, 13:47
Sn destin bize araç biligleri,montajcı bayi ve iletişim bilgilerinizi lpg@2a-lpg.com a yazarmısınız.İyi çalışmalar

FATMAGUL
20.05.2008, 16:39
BENİM OTOMDA 2003 MODEL TOYOTA COROLLA 1,6 SW MODELİ BRC SIRALI TÜPÜ YENİ TAKTIRDIM. ÖLÇTÜM UZUN YOLDA ŞEHİR DIŞI 0,160 KURUŞ YAKIYOR. TAKTIRDIĞIM YERİ ARADIM. NORMAL YAKTIĞINI SÖYLEDİLER. ANCAK BAŞKA BİR ARKADAŞIM LPG TAKTIRMIŞTI ONA SORDUĞUMDA 0,140 KRŞ YAKTIĞINI SÖYLEMİŞTİ. BENİMDE KAFAM KARIŞIK OTOMU HEP STANDARTLARDA 110 KM Yİ GEÇMEDEN KULLANIRIM

MavimantalitE
20.05.2008, 19:29
BENİM OTOMDA 2003 MODEL TOYOTA COROLLA 1,6 SW MODELİ BRC SIRALI TÜPÜ YENİ TAKTIRDIM. ÖLÇTÜM UZUN YOLDA ŞEHİR DIŞI 0,160 KURUŞ YAKIYOR. TAKTIRDIĞIM YERİ ARADIM. NORMAL YAKTIĞINI SÖYLEDİLER. ANCAK BAŞKA BİR ARKADAŞIM LPG TAKTIRMIŞTI ONA SORDUĞUMDA 0,140 KRŞ YAKTIĞINI SÖYLEMİŞTİ. BENİMDE KAFAM KARIŞIK OTOMU HEP STANDARTLARDA 110 KM Yİ GEÇMEDEN KULLANIRIM

FATMAGUL HANIM..

Merhabalar ,
Bakın şu yanlışı öncelikle düzeltmemiz gerekiyor.Burada aynı marka ve aynı model yılında olsalar dahi iki aracı asla kıyaslamamamız lazım.Çünki şartlar çok değişkendir.Asıl olan bence (yani kıyaslanılması gereken )aracın aynı sürücüyle benzinde tükettiği yakıt ile LPG'de tükettiği yakıt oranları olmalıdır.Benzin ile tükettiğiniz miktarın(litre bazında) %20-%25 fazlasını LPG ile tüketiyor iseniz LPG'niz sorunsuz demektir.
Şükrü YÜKSELEN
Zonguldak/Ereğli

sahinlerotolpg
20.05.2008, 21:21
sayın destinyofblue aracınızda mekanik bir problem olabilir aracın bakımlarını kontrol ettirip -buji.hava filitresi.sibop ayarı gibi- lpg ayarlarını tekrar gözden geçirttirin ayrıca corolla oldukça ulumlu bır araçtır

destinyofblue
27.05.2008, 15:35
sayın destinyofblue aracınızda mekanik bir problem olabilir aracın bakımlarını kontrol ettirip -buji.hava filitresi.sibop ayarı gibi- lpg ayarlarını tekrar gözden geçirttirin ayrıca corolla oldukça ulumlu bır araçtır

teşekkür ederim.. ayar için gittim ama henüz tam olarak ölçüm yapamadım ama biraz iyileşme oldu gibi.. ayar sırasında hava filtresini de değiştirdim.. tam ölçümleri yaptıktan sonra eğer hala devam ederse problem dediğiniz gibi bi kontrole götürmeyi düşüneceğim o zaman..

enli77
03.06.2008, 01:04
sayın destinyofblue
Ben denizlideyim 1996 model coralla 1.6 gli kullanıyorum geçen sene Ağustos ayında Brc sistemini taktırdım sık sık ankaraya gidip geliyorum ve şu ana kadar 2500 km yaptım çok memnunum neyse yakıt durumu bir depo gazla (45 lik yaklaşık 37 lt alır) 420 km civarında yol yapıyorum Ankarada şehir içindede yaklaşık aynı km yaptım.Ancak burada gaz aldığın yerlere dikkat edeceksin ben genelde hep shell den alıyorum geçenlerde başka bir shell istasyonundan aldığım gaz bile bozuk çıktı sandıklıda gaz varken arabada yeniden gaz almak zorunda kaldım.süratim 90-140 arasında yerine göre senin yakıt tüketimin biraz fazla geldi bana yeniden ayarlatım tekrar denersin.Denizlide gaz pahalı 1.81 ytl ankarada ucuz bu birkaç kuruş farkediyor.Yalnız gösterge ışıkları bazen sorun çıkarabiliyor onuda arkadaşlar ayrlayıp düzeltiyorlar.son ışık yanıp yanıp sönmeye başladıktan sonra 120 km daha yapabiliyor neyse tekrar yakıt konusun daha dikkatli deneyip burada size yazarım herkese slm ve saygılarımla

faruk sevgili
03.06.2008, 12:39
sayın destinyofblue
Ben denizlideyim 1996 model coralla 1.6 gli kullanıyorum geçen sene Ağustos ayında Brc sistemini taktırdım sık sık ankaraya gidip geliyorum ve şu ana kadar 2500 km yaptım çok memnunum neyse yakıt durumu bir depo gazla (45 lik yaklaşık 37 lt alır) 420 km civarında yol yapıyorum Ankarada şehir içindede yaklaşık aynı km yaptım.Ancak burada gaz aldığın yerlere dikkat edeceksin ben genelde hep shell den alıyorum geçenlerde başka bir shell istasyonundan aldığım gaz bile bozuk çıktı sandıklıda gaz varken arabada yeniden gaz almak zorunda kaldım.süratim 90-140 arasında yerine göre senin yakıt tüketimin biraz fazla geldi bana yeniden ayarlatım tekrar denersin.Denizlide gaz pahalı 1.81 ytl ankarada ucuz bu birkaç kuruş farkediyor.Yalnız gösterge ışıkları bazen sorun çıkarabiliyor onuda arkadaşlar ayrlayıp düzeltiyorlar.son ışık yanıp yanıp sönmeye başladıktan sonra 120 km daha yapabiliyor neyse tekrar yakıt konusun daha dikkatli deneyip burada size yazarım herkese slm ve saygılarımla

Değerli paylaşımlarınız için teşekkürler dostum :)

gezgin
10.06.2008, 16:25
peki arkadaşlar, lpg dönüşümü yaptırdıktan sonra aracın rutin 10bin katları km bakımlarında servise mi gidiyorsunuz yoksa başka yerlerde mi yaptırıyorsunuz?

destinyofblue
12.06.2008, 12:07
peki arkadaşlar, lpg dönüşümü yaptırdıktan sonra aracın rutin 10bin katları km bakımlarında servise mi gidiyorsunuz yoksa başka yerlerde mi yaptırıyorsunuz?

aracın normal rutin 10.000 kmde bir olan bakımlarından bahsediyorsan eğer her zaman nereye gidiyorsan yine aynı gittiğin yere gidebilirsin.. LPGden dolayı farkeden birşey yok.. sadece LPG'nin kendine özel filtre kontrolü var.. takdırdıktan 10.000 km sonra kontrol ve temizlik 20.000 km sonra ise sanırım değişimi var.. bunun için de LPG'yi takdırdığın yere gitmen yeterli..

gezgin
12.06.2008, 17:04
tüketim hesaplamasının şehir içi için doğru olarak anlaşılıp hesaplanmadığını düşünüyorum. örneğin şehir içinde 30 dk sürede 20 km yol giden birisinin, yaz yada kış mevsimine göre tüketimi nasıl hesaplanır? malum ısınma, benzin lpg geçişi gibi unsurlar var. bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi biri var mı?

hakan dönmez
16.06.2008, 11:48
KADİR ÖRÜCÜ BEYE VEYA BİLGİSİ OLANLARA
2005 TOYOTA COROLLAM VAR. LPG İÇİN DEĞİŞİK YERLERİ ARADIM. PRİNS'İN YETKİLİ BAYİSİ VE OLGUN LPG'NİN BAYİSİ SADECE TOYOTOLARIN SÜBAP KAPAKLARINA ÖZEL BİR YAĞ SÜRMEK GEREKTİĞİNİ BELİRTTİLER. DİĞER FİRMALAR BÖYLE BİR ŞEYDEN HABERİMİZ YOK DEDİLER. ACABA HANGİ BİLGİ DOĞRU.

faruk sevgili
17.06.2008, 14:06
@hakan dönmez

Dostum 12 yıldır LPg montajı yapıyorum , En uyumlu araçların başında toyota gelir. Böyle bir şey uygulamadım
.
Sanırım kendi çıkardıkları bir ürünü satmak için böyle söylüyorlar. Bu konuyu başka bir forumda kendileriyle tartışdık daha önce :(
İşte linki
http://forum.donanimhaber.com/m_23688316/tm.htm

araştırıcı
18.06.2008, 15:19
aracın normal rutin 10.000 kmde bir olan bakımlarından bahsediyorsan eğer her zaman nereye gidiyorsan yine aynı gittiğin yere gidebilirsin.. LPGden dolayı farkeden birşey yok.. sadece LPG'nin kendine özel filtre kontrolü var.. takdırdıktan 10.000 km sonra kontrol ve temizlik 20.000 km sonra ise sanırım değişimi var.. bunun için de LPG'yi takdırdığın yere gitmen yeterli..

Merhaba;
Bu filtre kontrolü sırasında değişim gerekirse araç sahibi mi ödüyor? yoksa araç garanti altında ise (artık garanti süresi 100 bin km oldu) garanti kapsamında yenisi ile mi değiştiriliyor...?

Teşekkür ederim...

faruk sevgili
18.06.2008, 23:51
Merhaba;
Bu filtre kontrolü sırasında değişim gerekirse araç sahibi mi ödüyor? yoksa araç garanti altında ise (artık garanti süresi 100 bin km oldu) garanti kapsamında yenisi ile mi değiştiriliyor...?

Teşekkür ederim...

Filitre kirlenebilen bir parça olduğu için araç sahibi tarafından ödeniyor ;)

gezgin
07.07.2008, 15:24
yaklaşık 1 ay kadar önce corolla 1.6 SD aracıma BRC Lpg dönüşümü yaptırdım ama tükettiğim yaklaşık 3 depo sonucunda ortalama 30 ykr/km civarı bir tüketim hesaplıyorum. bu bana benzin tüketimime yakın bir değer gibi geliyor. yol bilgisayarı 9 lt/100km gibi bir değer gösteriyor ama aldığım yakıt bunu desteklemiyor. ayrıca özellkikle kırmızı ışık vb yerlerde durduğumda vitesi boşa atınca yol bilgisayarı anlık tüketimi bir anlığına 40-50 lt gibi gösteriyor ve sıfırlanıyor. Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir?

2A TEKNİK
07.07.2008, 21:25
Sn gezgin montajı nerede yaptırdınız?İyi çalışmalar

gezgin
07.07.2008, 22:24
Montajı 2A Bostancı'da yaptırdım. Depo dololuk ayarı için 3-4 depo bittikten sonra tam dolu depo ile gelmemi söylemişlerdi. Bu ayar için gideceğim muhtemelen haftasonu.

2A TEKNİK
08.07.2008, 00:21
Ayni şartlar da aracınızın yol bilgisayarı benzinde kaç lt gösteriyor.

gezgin
08.07.2008, 09:49
8.0-8.6 lt/100 km civarı gösteriyor şehir içinde ve bu veri aldığım benzinle tutarlı.

2A TEKNİK
08.07.2008, 10:15
Aracınız lpg de çok az fakir gözüküyor.Ayarlarını tekrar kontrol ettiriniz.Lpg de yol bilgisayarının gösterdiği değer ile istasyondan aldığınız değer tutmaz.10lt benzin ile yaptığınız işi 12 lt lpg ile yapabileceğinizi unutmayınız hesabınızı bu duruma göre yapabilirsiniz.İyi çalışmalar