PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SOĞUK MOTORU ÇALIŞTIRMA PROBLEMİ

Sayfa : 1 2 [3]

mavidenizler
16.07.2007, 00:44
dcakar ın aşagıdaki açıklamarını gördükten sonra Ankara da 2A Mühendisligin yetkili baiyi si olarak konuya dahil olmamak mümkün görülmüyor. Aracınızda hangi marka LPG kiti var bilmiyorum ancak 1997 yılından bu güne kadar tüm Türkiye de yüzlerce baiyi si olan binlerce dönüşümü gerçekleşmiş BRC marka ürününü tercih etmeyip başka bir markaya yönelmişsiniz sorun yaşayınca çözümü 2A MÜHENDİSLİGİN Kurumsal yapısında arıyorsunuz, dogru çözüm önerilince de işin pazarlama boyutu,sorun yaşayan bir kaç aracı bahane göteriyorsunuz.Öncelikle kendi markanızın pazarlamacılarının çözüm önerebilecegi bir sitesi var mı buna bakmak lazım ayrıca baiyi olarak bizlerin yapmış oldugu binlerce montajından kaç kişi magdur edilmiş bunada bakmak lazım,elbette sorunlu araçlar olacaktır ama bu sorunlar mutlaka giderilmistir. Ankara da montajını yaptıgım bir aracın diger illerimizde de servis hizmeti aldıgını biliyormuydunuz, bu hizmeti kaç firma veriyor bunuda araştırınız.
Soguk motorda çalışmayan araçlar için çözümü ilk olarak 2A Mühendislik üreterek diger magduır vatandaşlara da yardmcı olmuştur, bunu form sayfamızın 2006 yılı dökümlerinde görebilirsiniz
BAYİ olarak ; sorunlu araç montajları yapıyormuşuz gibi algılanan yazınıza katımadıgım gibi teknik çözümü kendi ürünüzün pazarlamacılarında aramanızı öneririm. Ayrıca Ankara da en az sorunu BRC markasını kullanan araç sahipleri yaşamaktadır, bunuda bilmenizi isterim.
Bu form da yalnız sorunlu araçlar degil memnun müşterilerin de düşünceleri yazılmaktadır, sanıyorum bu gözünüzden kaçmış olmalı. Ankara da diger marka ürünleri satan fimaların ,Türkiye BRC tek yetkili distirübütörü 2A Mühendislik ,BRC markası ve bayilerine dönük anlaşılmaz tavırlarına karşlılık bizler işimizi en iyi şekilde yaparak vatandaşlarımıza karşı sorumlugumuzu yerine getirdigimizi düşünüyorum, saygılarımla.

PrinCe_of_PerSia
18.07.2007, 11:23
Mrb Arkadaşlar 1 ay oldu fiat palio s araba aldım sorunları bitmedi.. arabamın gaz parametresi takılı kalıyor 3000 devirde giderken gaz pedalinden ayağımı çekiyorum ibre sabit hız kesmior araba neden.. bide kelebeğin değiştirlmesi söylendi acaba bu sorunu giderirmi kökünden ben ortepedik özürlü olduğum içiçn arabamın iyi olması gerekir yoksa yolda kalsam yandım.. tirgewr kayışını değiştim hava filitresini.. benzin pompasının motorunu... kelebek temizlendi sabahları çalışırken çat pat yapıordu bu sorun geçti.... yardım edermisiniz ltf.

2A Mühendislik A.Ş.
18.07.2007, 22:43
Aracınızda değişik marka bir kit taktırdığınızı bize yazdığınız özel emailden öğrendik. Sanki burada BRC marka takılı bir araçta sorun yaşanıyormuş gibi algılanacak tarzda yazmışsınız.
Yinede bu araçlarda gaz kitinden bağımsız olarak boğaz kelebeği hastalığı sıkça raslanan bir durum. Piyasadan çıkma, 2. el bir şeyler bulmaya bakın.

sdaldal
22.07.2007, 01:07
PEGEOUT 307 XR TRİPTRONİK ARACIMA BEDİNİ MARKA LPG TAKTIRDIM FAKAT ŞU AN ARAÇ SANIRIM SOĞUKKEN İLK ÇALIŞTIRDIĞIMDA BENZİNDE 5-6 MARŞDA ZOR ÇALIŞIYOR FAKAT MOTOR ISINDIĞINDA BU SORUNU TEKRAR YAŞAMIYORUM. TABİ MOTOR ISISIYLAMI ALAKALI BİLMİYORUM. YALNIZ MOTORU SOĞUKTA OLSA DİREK LPG İLE ÇALIŞTIRIYORUM TEK MARŞTA ÇAIŞIYOR BANA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.

2A Mühendislik A.Ş.
22.07.2007, 01:34
Aracınızı direkt LPG ile çalıştırmayın. Motora zararlı. Aracı 1-2 gün benzinle kullanın, daha sonra LPG ayarlarını sıfırdan yaptırın. Araç benzinde fakir, gazda zengin çalışıyor. Ustanıza söyleyin.

ömer asım
24.07.2007, 19:27
Ben 3 ay önce AT...... sıralı taktırmıştım hiç menmun olmamakla beraber aynı sorunları çalışmama sorununu bende çektim. Allahtan yönlerdirmelerden ve araştırmalarımla seuqgent 24 taktırdım allaha çok şükür şimdi öyle bi sorunum kalmadı KADİR ÖRÜCÜ' ye bir kez daha teşekkür etmek istiyorum beni tüm sıkıntılarımdan kurtadığı için kadir bey eger antebe yolunuz düşerse lütfen bana haber verirmisiniz kolay gelsin tüm 2a mühendislik çalışanlarını kutluyorum

tolgayoruk
26.07.2007, 18:55
arkadaşlar arabamda sabah çalışma soru var araba sabah ilk çalıştırmada patlatma yapıyor değişmeyen kalmadı gaz kelebeğinden bujilere aklınıza ne gelirse biraz ısındıktan sonra arabamda bir daha sorun kalmıyor...
aracı benzinle kullanıyorum gene düzelmiyor.....
arabam marea 1.6 16v yanlız denediğim birşey acayibime gitti arkadaşlar 97 oktan benzinle kullan belki düzelir dediler bende 95 yerine 97 oktan benzin aldım arabam sabahları bu sefer 3-4 marşta çalışmaya başladı 95 oktnda tek marşta çalışıyor fakat patlatma yapıyor.acaba arabamda ex siboplarında kaçırmamı var bunu nasıl anlarım ilginize şimdiden teşekkür ederim.......

2A Mühendislik A.Ş.
26.07.2007, 23:31
Sıcaklık göstergenizin çalışması nasıl bir anormallik var mı?
Termostatı kontrol ettirdiniz mi?
Termostat sağlam, ancak gösterge normal değilse Akü' nün araca şase bağlantısında oksitlenme olup olmadığına bakın.
Burada bir temassızlık varsa olmadık arızalar başgösterir.
Birde Marea' ların en büyük hastalığı boğaz kelebeğidir. Rölantide gezme varsa bu sensörün aracın elekronik kontrol ünitesine giden negatif besleme kablosunu yeni bir kabloyla değiştirin. Bu sensör diğer sensörlerle (Su sıcaklık, hava sıcaklık ve MAP sensörü) aynı sinyali paylaşır. Kablolarda zayıflık diğer sensörleride bozar.

tolgayoruk
27.07.2007, 14:39
o kabloyu ölçtüler sorun yok dediler arabamda harerat göstergesinde bir problem yok termostattada bir problem yok sanırım çünkü hararet sorunun yok sabit bir yerde duruyor hararet yarıya yakın. Birde unutmadan benim arabamda map sensörü yok sadece su sucaklık ve hava manifoldunda bir müşür var map sensörü dediğiniz bizim plastik manifoldlu marealarda orjinalinde yokmuş..
Saygılar.....................

admin
27.07.2007, 20:10
Sübaplarda kaçırma olup olmadığını öğrenmek için kompresyonu ölçtürmeniz gerekiyor.

ozelreno
29.07.2007, 19:00
sayın.tolgayoruk arabanızın vuruntu sensörüne baktırın vuruntu sensörü avansı sonuna kadar düşürdüğü için sabah soğukta motor düşük avanstan çok geç çalışır.arıza tahminim bundan dolayı.motor çalıştıktan sonra küçük küçük silkelemede yapar.vuruntu sensörü alt ve üst sınır ölçülerini serviste kontrol ettirin.gerekirse yenisiyle bir günlük deneme yapın.iyi günler.

ozelreno
29.07.2007, 19:10
sayın.tolgayoruk birde krank sensörüne baktırın.bu sensöre bazı araçlarda manyetik tutucuda denir.

tufan.31
30.07.2007, 00:40
forumu takip ediyordum yeni üye oldum. benim aracımda da sabahları çalıştırmak istediğimde ve aracım ısındıktan sonra stop edip te 10-15 dk. sonra çalıştırmak istediğimde ilk marşta çok uzun bekledikten sonra araç çalışıyor. Veya ikinci ya da üçüncü marşta hemen çalışıyor. Bu sorunu sürekli yapıyor. 5 ay önce benzin pompasının dinamosunu değiştirdim. Şimdi servise götürdüm benzin filtresini değiştirdiler,benzin pompası basıncını ölçtüler 3-4 bar çıktı. Bazı sigortalar ve fişleri değiştirip temizlediler ancak sorunum hala devam ediyor.Çok sevdiğim arabamdan bıkmak üzereyim.Aracım 2000 model tipo 1.6 i.e slx LPG kiti ZAVOLİ 6 ay önce taktırdım.

tolgayoruk
30.07.2007, 10:19
arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim ama vuruntu sensörü yeni grank sensörü yeni benzin pompası yeni bujiler yeni buji kabloları yeni bobin yeni su ısı müşürü yeni artık ne yapacağımızı bilemiyoruz ama sorunuda çözemiyoruz. yardımınız için teşekkürler...........

2A Mühendislik A.Ş.
31.07.2007, 00:14
SN. tolgayoruk,
Aracınızdaki kit ne markaydı? Nereden yazıyorsunuz?

tolgayoruk
31.07.2007, 10:44
aracımdaki kit voltrandı ama bu sorunlardan dolayı çıkarttım ama hala düzelmedi ne yazıkki......

demir03
31.07.2007, 18:00
herkeze slm 2000 md marea 1,6 aracım var şubat 2007 de voltran sıralı sistem lpg takdırıdm 1 ay öncesine kadar bir problem yaşamadım ama şimdi sabah ilk marşta benzinde çalışan araba şimdi 3-4 marşta zor çalışıyor.servise gittim bi arıza gözükmediğin iama enjektörlerin temizlenmesi gerektiğini söylediler yaptım ama sonuç yok aynen devam şikayetler.lpg servisine gittim kalibrasyon yaptılar ondan da bi sonuç çıkmadı.yani teşhis yok herkez semptomatik tedavi yapıyor.arabayı öğleye kadar çalıştırmazsam öğle sıcakta çalışıyor ama sabah çalışmıyor işkence sonra zorda olsa çalışıp syop ediyor gaz yemiyor lpg ye geçince proplem yok. sadece sabah dı ama şimdi her ilk çalışmada problem olmaya başladı benzinde çözüm yolu bilen varsa cvp verirse sevinirim

2A Mühendislik A.Ş.
01.08.2007, 09:13
LPG kalibrasyon ayarlarında sorun var. Öncelikle aracınız hiç LPG' ye almadan 1-2 gün benzinle kullanın. Sabah çalıştırma düzelirse sorun LPG ayarlarındadır. Düzelmezse bu defa MAP-MAF-Su sıcaklık sensörü kontrolu ve boğaz kelebeği temizliği yaptırıp sabah benzinle düzgün çalışmasını sağlayacaksınız.

Rover25
06.08.2007, 10:50
Yaz/kis sabah motoru çalıştırıken ederken veya tamamen sogumus halde olan motoru çalıştırırken marsin gayet duzgun sekilde calismasina ragmen motorun calistiktan birkac saniye sonra duruması veya kimi zaman hic calismaması. Mars motoru guclu ve israrli bir sekilde vurmaya devam ettiği halde motorun vuruntulu halde calisması veya hic calismaması. Birkac denemeden sonra calisması.

Aynı sorundan bende müzdariptim. İlk çalışma benzinde olduğu için sorunu benzinde aradım ama derdime çare bulamamıştım. Kadir beyin önerisine uyarak arabayı 3 gündür benzinde kullanıyorum. Düzelmeye başladı. 2-3 marşta alıyor artık. :)

LPG dönüşümü yaptırdığım Ankara Proser servisi ile telefonda görüştüm. Benzin geri dönüş valfi ile ilgili bildikleri bir sorun olduğunu ve aracı getirirsem hemen düzeltebileceklerini söylediler. İlk fırsatta gitmeyi düşünüyorum.

BRC firması ve Kadir Beye bu forumu oluşturdukları için ve yoğun ilgilerinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum. Bu başlıktakileri okumasaydım sorunun gazdan kaynaklandığını farketmeyecektim. Hala usta usta geziyor olurdum herhalde.

omer1984
07.08.2007, 23:49
Aracımda brc seg24 bulunmakta üç gündür sabahları ilk çalıştırmalarımda araç benzinden gaza gecene kadar gaz yemiyor. Gaza geçtikten sonra herşey mükemmel İkinci vitese geçtikten sonra araç adeta kendini bırakıveriyor geç toparlanıyor ama dediğim gibi gaza geçtikten sonra bir promlem yok sizce sorun neden kaynaklanabilir. Halbuki yeni 10000 bin bakımınıda yaptırdım. Yardımcı olursanız sevinirim. Araç chevrolet lacetti 1.4

2A Mühendislik A.Ş.
07.08.2007, 23:54
Aracınızın kalibrasyon ayarlarını yeniden yaptırın, düzelir.

omer1984
08.08.2007, 00:35
Daha yeni yapıldı En yakın servisiniz bana 120 km uzaklıkta. Her zaman gidememki bizleride anlayın. Aynı zamanda montajdan bu yana yakıt göstergelerimde çalışmıyor çözeçeğiz demiştiniz ama hala bir netice alamadım.

2A Mühendislik A.Ş.
08.08.2007, 08:00
SN. Ömer1984,
Servise uzaksanız, aracınızı 2-3 gün hiç LPG' ye almadan benzinde kullanın. Bu benzinle kullanmadan sonra bahsettiğiniz sıkıntılar biterse; sorun LPG ayarlarından kaynaklanıyor demektir. Sorun devam ederse, çözümü benzin sisteminde arayacağız.

omer1984
08.08.2007, 10:23
Yardımlarınız için teşekkür ederim

setas06
09.08.2007, 15:03
aynı sorun bendede var arabam
2005 chevrolet kalos reis debrc 24 kit taktırdım
lpg takdırmadan önce servise 2 yılda sadece 2 kez yıllık bakım yaptırmak için uğramıştım. mart ayında lpg taktırdıkdan sonra 5 ayda en az 10 kere gittim önce seviye gösterge letlerleri için bir kaç kez gitiim hala düzelmedi vazgeçtim 3 aydırda sabah ilk çalışmada rolantı düşüp stop ediyor ( Servisde rolanti sarhoşluğu dediler) 2 -3 marşta çalışıyor servisde kalibrasyon ayarı yaptırdım fayda etmedi benzinle gezip stop ettiğimde sabah hiç sorun yok tek marş da çalışıyor ama lpg ye alıp kullandığımda sabah yine ilk marşda stop ediyor ikincide stop edecekmişgibi oluyor gürltülü çalışıp düzeliyor .
arabayı servise bıraktım sabah onlar çalıştırıp arızanın ne olduğuna baktılar kalibrasyon yaptılar geçen hafta ama nafile
yani lpg takdırdıkdan sonra arabadan soudum.

şimdi sabah çalıştırıyorum o stop etmeden ben kontağı kapatıyorum 2 veya 3 üncüde çalışıyor. bu yüzden başka arıza vermesinden korkuyorum

ERCANE
09.08.2007, 17:10
SEVGİLİ 2A MÜHENDİSLİK YETKİLİLERİ SİZDEN BİR KONUDA YARDIM TALEP ETMEKTEYİM. YARDIMCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM.

BEN DE 2000 MODEL OPEL ASTAR VAR. 2006 /TEMMUZ DA BRC SIRALI SİSTEM TÜP TAKTIRDIM. ONDAN MIDIR BİLMEM AMA YAKLAŞIK O TARİHLERDEN BERİ ARABADA BENZİNDEYKEN GAZ YEMEME VE TEKLEME VE BOĞUK SES ÇIKARMA PROBLEMİ VAR. YAKLAŞIK 10 AYRI FİRMAYA (MOTOR VE GAZ) GİTTİM HER DEFASINDA FARKLI ŞEYLER SÖYLENDİ. BİR TAKIM PARÇALAR DEĞİŞTİ, GEÇİCİ OLARAK GAZI İPTAL ETTİK AMA SORUN HALA DEVAM EDİYOR. GAZA GEÇİNCE SIKINTI KALMIYOR.

DEĞİŞEN PARÇALAR:
BUJİLER, LAMBDA SENSÖRÜ,YAĞ,YAĞ VE HAVA FİLTRESİ

TAMİR EDİLENLER:
ENJEKTÖRLER,BENZİN DEPOSU VE FİLTRESİ TEMİZLENDİ.

KONTROL EDİLENLER:
KATALİTİK KONVERTÖR,

EN SON EGSOZ MANİFOLTUNDA ÇATLAK VAR DENDİ.ONDANDIR DEDİLER.
YAKLAŞIK 400 YTL YE MAL OLUR DEDİLER. AMA ARTIK GÜVENEMİYORUM Kİ.
BOŞUNA GİDİYOR PARA DİYE VERMEK İSTEMİYORUM.

NE TAVSİYE EDERSİNİZ. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

ERCANE
09.08.2007, 17:21
SEVGİLİ 2A MÜHENDİSLİK YETKİLİLERİ SİZDEN BİR KONUDA YARDIM TALEP ETMEKTEYİM. YARDIMCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM.

BEN DE 2000 MODEL OPEL ASTAR VAR. 2006 /TEMMUZ DA BRC SIRALI SİSTEM TÜP TAKTIRDIM. ONDAN MIDIR BİLMEM AMA YAKLAŞIK O TARİHLERDEN BERİ ARABADA BENZİNDEYKEN GAZ YEMEME VE TEKLEME VE BOĞUK SES ÇIKARMA PROBLEMİ VAR. YAKLAŞIK 10 AYRI FİRMAYA (MOTOR VE GAZ) GİTTİM HER DEFASINDA FARKLI ŞEYLER SÖYLENDİ. BİR TAKIM PARÇALAR DEĞİŞTİ, GEÇİCİ OLARAK GAZI İPTAL ETTİK AMA SORUN HALA DEVAM EDİYOR.

DEĞİŞEN PARÇALAR:

TAMİR EDİLENLER:

KONTROL EDİLENLER:
KATALİTİK KONVERTÖR,

2A Mühendislik A.Ş.
09.08.2007, 18:28
lpg takdırmadan önce servise 2 yılda sadece 2 kez yıllık bakım yaptırmak için uğramıştım. mart ayında lpg taktırdıkdan sonra 5 ayda en az 10 kere gittim önce seviye gösterge letlerleri için bir kaç kez gitiim hala düzelmedi vazgeçtim 3 aydırda sabah ilk çalışmada rolantı düşüp stop ediyor ( Servisde rolanti sarhoşluğu dediler) 2 -3 marşta çalışıyor servisde kalibrasyon ayarı yaptırdım fayda etmedi benzinle gezip stop ettiğimde sabah hiç sorun yok tek marş da çalışıyor ama lpg ye alıp kullandığımda sabah yine ilk marşda stop ediyor ikincide stop edecekmişgibi oluyor gürltülü çalışıp düzeliyor .
arabayı servise bıraktım sabah onlar çalıştırıp arızanın ne olduğuna baktılar kalibrasyon yaptılar geçen hafta ama nafile
şimdi sabah çalıştırıyorum o stop etmeden ben kontağı kapatıyorum 2 veya 3 üncüde çalışıyor. bu yüzden başka arıza vermesinden korkuyorum

Nerede ve hangi servisimizde dönüşüm yaptırdınız? Size ulaşabileceğimiz telefon bilgileriyle birlikte lpg@2a.com.tr adresine yazar mısınız?

2A Mühendislik A.Ş.
09.08.2007, 18:32
BEN DE 2000 MODEL OPEL ASTAR VAR. 2006 /TEMMUZ DA BRC SIRALI SİSTEM TÜP TAKTIRDIM. ONDAN MIDIR BİLMEM AMA YAKLAŞIK O TARİHLERDEN BERİ ARABADA BENZİNDEYKEN GAZ YEMEME VE TEKLEME VE BOĞUK SES ÇIKARMA PROBLEMİ VAR. YAKLAŞIK 10 AYRI FİRMAYA (MOTOR VE GAZ) GİTTİM HER DEFASINDA FARKLI ŞEYLER SÖYLENDİ. BİR TAKIM PARÇALAR DEĞİŞTİ, GEÇİCİ OLARAK GAZI İPTAL ETTİK AMA SORUN HALA DEVAM EDİYOR.
DEĞİŞEN PARÇALAR:
TAMİR EDİLENLER:
KONTROL EDİLENLER:
KATALİTİK KONVERTÖR,

Geçici olarak LPG' yi iptal edince aynı sorunlar devam etti diyorsunuz. Öncelikle aracın benzinde düzgün çalışması lazım. Çünkü LPG kalibrasyonu yaparken benzin haritasını kopyalıyoruz. Bu harita bozuksa, araç doğal olarak LPG' de de sorunlu oluyor.

omer1984
10.08.2007, 12:37
SN. Ömer1984,
Servise uzaksanız, aracınızı 2-3 gün hiç LPG' ye almadan benzinde kullanın. Bu benzinle kullanmadan sonra bahsettiğiniz sıkıntılar biterse; sorun LPG ayarlarından kaynaklanıyor demektir. Sorun devam ederse, çözümü benzin sisteminde arayacağız.

Tavsiyeniz üzerine araçımı 2 gün boyunca benzinde kullandım. Artı 50ytl lik taze benzinde aldım. Şuan sabahları ilk çalıştırmalarımda gayet iyi bir şekilde çalışıyor vede kalkıştan sonra araç kasmıyor lpg ye geçtikten sonrada gayet verimli bir şekilde kullanıyorum. Benim sizlere bir sorum daha olacak sorun neyden dolayı kaynaklanmış olabilir. Halbuki ben haftada bir gün 30km benzinde kullanıyorum araçımı. Ara ara sabahları çalıştırdığımda da devir saati yükseliyor daha sonra stop edecekmiş gibi olur ama sonra toparlıyor.

ERCANE
12.08.2007, 17:29
sevgili yetkili öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

eksoz manifoltunun çatlak olması BENZİNDEYKEN GAZ YEMEME VE TEKLEME VE BOĞUK SES ÇIKARMA problemi yapar mı?
ayrıca araç lpg de iken bu sorunlar yok. manifolt çatlağı aynı şekilde gazda da sıkıntı yapmaz mı? acaba arabada ISI ile alakalı bir parça var ve araç ısınınca gaza geçtiği için mi gazda sıkıntı oluşturmuyor.?

teşekkürler.

Mocan Otomotiv
12.08.2007, 18:31
egsoz manifoldunun çatlak olması boğuk ve hırıltılı bir çalışmaya neden olur, ayrıca lambda sensörü de, kaçak egsoz gazı nedeniyle doğru ölçüm yapamayacağı için araçta yakıt tüketimi ciddi seviyelerde artış gösterir.

egsoz manifoldunuz çatlaksa ve ankaradaysanız size yardımcı olabiliriz. en büyük sorununuz budur, fiyat 400 ytl değildir,100 YTL civarındadır(tamiri). işçilik süresi motor soğuduktan sonra yaklaşık 2 saattir.

esen kalın

sevgili yetkili öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

eksoz manifoltunun çatlak olması BENZİNDEYKEN GAZ YEMEME VE TEKLEME VE BOĞUK SES ÇIKARMA problemi yapar mı?
ayrıca araç lpg de iken bu sorunlar yok. manifolt çatlağı aynı şekilde gazda da sıkıntı yapmaz mı? acaba arabada ISI ile alakalı bir parça var ve araç ısınınca gaza geçtiği için mi gazda sıkıntı oluşturmuyor.?

teşekkürler.

hhasan
13.08.2007, 12:22
SAYIN DEMİR 03,benzer bir durumu bende 1996 model ford escord da yaşadım. buji-buji kabloları benzin filtresini değiştirdik gaz ayarlarını Eskişehir Emre Otogaz da Ömer beyle birlikte yaptık.Sorun tamamen benzinle çalışmada görüldü. iki ayrı sistemin ortak kullandıkları ekipmanlarda bir hata göremeyince ayrı kulandıkları ekipmanlara yoneldik. Sonunda hava akış sensörünün arızalı olduğunu ve beyne sağlıklı hava bilgisi vermediğini tesbit ettik.fişini çıkararak hava yolunun beyinle olan elektronik bağını kestiğimizde sorun çözüldü.Ya benzinde biraz fazla yakıp öyle kullanacağız yada 330 ytl ye yeni bir hava akış sensöeü alıp takacağız. size ve benzer problemleri olan arkadaşlara bu deneyimin faydası olur inşaallah bütün brc kullanıcılarına ve ailesine iyi çalışmalar.;)

nilsu
15.08.2007, 00:02
Bende fiat palio1.2 el araba var sabah 2 3 marşta çalışıp istop ediyordu sizin gibi değişmeyeni kalmaddı BEDINI sıralı lpg vardı 1000 km sorunsuz çalıştıktan sonra bu arızayı verdi. Son olarak kutup başını söküp bir kaç saat dinlendirdim aracın beyni resetlendi müzik sistemi kodlu olanlar beynin soketini çıkarsınlar arabanın hiçbir derdi kalmadı öksürür gibi çalışmalar titremeler stop etmeler geride kaldı darısı başınıza

bgstar
15.08.2007, 12:00
Sayın 2a yetkilileri;
Bana olmasa bile genele vermiş olduğunuz (Hyundai accent 1.3 arabamın soğuk iken çalışma probleminin) çözümüne ilişkin cevaplardan sonra arabamı birkaç gün benzinde kullandım ve arabam artık soğuk iken tek marşta çalışır duruma geldi. Yine anladığım kadarıyla bu durumda iken servise ayar yaptırmam gerekiyordu ve Malkara Şafaklar aküye ayar yaptırdım. 500-600 km sorunsuz çalıştı. Ne varki daha sonra önce ikinci marşta sonra 3. 4. marşta çalışmaya başladı. Bu problem benim için küçük bi problem değil ve ben bunun çözümünü istiyorum. Memnun bir müşterinin ne kadar lehte reklam yapacağını sanırım biliyosunuz. Tabii tersinin de. Herhalde sorunum çözülmezse lpg sitemini söktüreceğim..İlginizi bekliyorum hayırlı işler.
(Kullandığım sistem BRC Sequent 24 sıralı sistem)

kapibana
15.08.2007, 13:51
2a mühendislik merhaba bende 2002 1.2 16 v el palıo var geçenlerde motor çalıştıgı halde gücü düşüp araba gitmedi buji ve kablolarını değiştirdim.şuan normal fakat kitapcığında buji olarak önerdiği bir buji var fakat usta değişik bir buji taktı üzerinde FIAT yazan bir buji sizce bir sorun olurmu.takan usta eski FIAT serviscisymiş.cevabınızı bekliyorum tşk

elakhes
15.08.2007, 21:34
Merhaba bende vw polo 1.6 98 model aracımda soğuk motorda çalışma problemi yaşadım.Aracımın termostat müşüru ve bujilerini değiştirdim.Ayrıca avans ayarını yaptırdım bir kaç gündür sorun yaşamıyorum.Bence burda dikkat edilmesi gereken sabah aracınızı çalıştırdığınızda neticede 40c dereceye kadar benzinde çalışacak(eğer derece değiştirilmedi ise) eğer benzinde çalışma sorunu varsa ateşleme ve yakıt elemanlarını kontrol etmek gerekiyor.Bir arkadaşım palıo aracınının bujısını değiştirmiş ve ustası üzarinde fiat yazan bir buji takmış.Bence üretici hangi numarada buji kullanıyorsa onu kullanmak gerekiyor. :rolleyes:

2A Mühendislik A.Ş.
17.08.2007, 23:57
2a mühendislik merhaba bende 2002 1.2 16 v el palıo var geçenlerde motor çalıştıgı halde gücü düşüp araba gitmedi buji ve kablolarını değiştirdim.şuan normal fakat kitapcığında buji olarak önerdiği bir buji var fakat usta değişik bir buji taktı üzerinde FIAT yazan bir buji sizce bir sorun olurmu.takan usta eski FIAT serviscisymiş.cevabınızı bekliyorum tşk

Orijinal NGK DCPR8EN tırnak aralığı 0,45mm buji. Daha geniş tırnak aralığına sahip buji takıldıysa ateşlemede sorun yaratır.

sdaldal
18.08.2007, 03:55
Nilsu banada yardımcı olabilirmisin bendede bedini marka lpg var sorun aynı

sdaldal
18.08.2007, 04:07
SORUN HALA DEVAM EDİYOR MERHABALAR BİLMİYORUM HATIRLIYORMUSUNUZ 307 XR TRİPTRONİK ARACIMA BEDİNİ MARKA LPG TAKTIRMIŞTIM VE SORUNLARIM VARDI. ARACIMI SON BİR HAFTADIR BENZİNDE KULLANIYORUM HALA ARACIM İLK BENZİNDE ÇALIŞMADA 5-6 MARŞTA ÇALIŞIYOR, İLK MARŞTA ÇALIŞSA DAHİ 1-2 SANİYE SONRA TEKRAR İSTOP EDİYOR. MOTOR ISINDIĞINDA GÜN İÇERİSİNDE TEKRAR ÇALIŞTIRMADA HİÇ BİR SIKINTI YAŞAMIYORUM. LPG AYARLARINIDA YENİ YAPTIRDIM SORUN HALA DÜZELMEDİ. TAKTIRDIĞIM YER İSE ANLADIMKİ BU KONUDA PEK TECRÜBELİ DEĞİLMİŞ. ŞU AN ORTALAMA 100 KM.DE NET YAKIT SARFİYATI 15 LT. YAKITI DÜŞÜREMİYORUM BANA BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRNİSİNİZ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

2A Mühendislik A.Ş.
18.08.2007, 08:59
SN. sdaldal,
Arac benzinde düzelmediğine göre öncelikle bunu halletmeniz lazım. Aracı diagnostik arıza tespit cihazına bağlatıp herhangi bir arıza olup olmadığına baktırın. Ağırlıklı olarak;
1- Benzin pompası, regülatörü,
2- Motor sıcaklık sensörü
3- Boğaz kelebeğine baktırın.
Aracın benzinle ilk çalışması düzelmeden LPG' de hiç bir şey yapmayın.

egeli
19.08.2007, 17:47
merhaba.bende 2005 model 1.6 hyundai accent var.2 hafta önce LOVATO marka sıralı tüp taktırdım.araba 3-4 gün sonra sabahları benzinde zor çalışmaya başladı.benzin ecu sunu bigisayara bağladığımızda zengin karışım diye hata verdi.hata kodunu sildikten sonra benzinle çalışma düzeldi.3-4 gün sonra yine sabahları zor çalışma problemi başladı.2 gün sonra aydından urfaya yola çıkacağım.o yüzden acelem var.
yardım ederseniz sorunun ne olduğunu belirtirseniz sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.
----------------------------------------------
sayın yetkili
aracmı bugün servisine götürdüm.hata kodu silindi ve sizin dediğiniz gibi yeniden kalibrazyon yapıldı.bana söylediğinegöre bilgisayar kalibrazyonu kendi ayarlıyormuş.yani benzin ve lpg enjeksiyon süreleri otamatik ayarlanıyormuş.acaba dedikleri doğrumu.forum sitelerinde benzin ve lpg enjeksiyon sürelerinin ince ayarlandığını okumuştım.araçta bir düzelme olurmu?
bilgi verirseniz sevinirim.

2A Mühendislik A.Ş.
19.08.2007, 22:40
Sorun LPG kalibrasyonunun düzgün yapılmamasından kaynaklanıyor. Zaten arıza tespit cihazıda aynı zengin karışım hatası vermiş.

2A Mühendislik A.Ş.
21.08.2007, 07:16
sayın yetkili
aracmı bugün servisine götürdüm.hata kodu silindi ve sizin dediğiniz gibi yeniden kalibrazyon yapıldı.bana söylediğinegöre bilgisayar kalibrazyonu kendi ayarlıyormuş.yani benzin ve lpg enjeksiyon süreleri otamatik ayarlanıyormuş.acaba dedikleri doğrumu.forum sitelerinde benzin ve lpg enjeksiyon sürelerinin ince ayarlandığını okumuştım.araçta bir düzelme olurmu? bilgi verirseniz sevinirim.

Hem rölantide, hem yolda yükte benzin ve LPG' de enjeksiyon süreleri eşitlenecek. Aksi halde zengin veya fakir karışım nedeniyle sorun çıkabilir.

egeli
21.08.2007, 17:34
merhaba
aracım bugün 2. marşda çaıştı. bugün aracımı ince ayar için götürdüm.bilgisayara baktığımda rölantide benzn süresi 3 civarı,lpg süresi 8 civarıydı.ayarı yapan kişi bir sorunun olmadığını söyledi.açıkçası başından savuyorlar.ilgilenmiyorlar.yada bu işlerden anlamıyorlar.birşeyler söyleyincede hocam bu işi biz 11 senedir yapıyoruz diyorlar.
bu işi gaziantep veya şanlıurfada yaptırabileceğim birilerine yönlendirebilirseniz sevinirim.
ilgileriniz için çok sağolun

admin
21.08.2007, 20:21
Benzinde 3 ms, LPG' de 8 ms demek, takılan memelerin küçük olduğu anlamına geliyor. Yani araç LPG' de çok fakir ve yetiştirebilmek için benzine göre neredeyse 3 misli açmaya çalışıyor.
1- Gaz giriş basıncına bakılacak, gerekirse yükseltilecek.
2- Emme manifoldu giriş veya gaz enjektörü çıkış memeleri kontrol edilecek? Küçük geliyor.
3- Gaz enjektör çıkış hortumları bükülmüş kıvrılmış v.s. olabilir. Kontrol edilecek.
4- Bu kontrollardan sonra sıfırdan ayar yapılacak...

merhaba
aracım bugün 2. marşda çaıştı. bugün aracımı ince ayar için götürdüm.bilgisayara baktığımda rölantide benzn süresi 3 civarı,lpg süresi 8 civarıydı.ayarı yapan kişi bir sorunun olmadığını söyledi.açıkçası başından savuyorlar.ilgilenmiyorlar.yada bu işlerden anlamıyorlar.birşeyler söyleyincede hocam bu işi biz 11 senedir yapıyoruz diyorlar.
bu işi gaziantep veya şanlıurfada yaptırabileceğim birilerine yönlendirebilirseniz sevinirim.
ilgileriniz için çok sağolun

Mocan Otomotiv
22.08.2007, 08:18
aynı yazımın tekrarıdır... Ö.Mocan

egsoz manifoldunun çatlak olması boğuk ve hırıltılı bir çalışmaya neden olur, ayrıca lambda sensörü de, kaçak egsoz gazı nedeniyle doğru ölçüm yapamayacağı için araçta yakıt tüketimi ciddi seviyelerde artış gösterir.

egsoz manifoldunuz çatlaksa ve ankaradaysanız size yardımcı olabiliriz. en büyük sorununuz budur, fiyat 400 ytl değildir,100 YTL civarındadır(tamiri). işçilik süresi motor soğuduktan sonra yaklaşık 2 saattir.

esen kalın

BEN DE 2000 MODEL OPEL ASTAR VAR. 2006 /TEMMUZ DA BRC SIRALI SİSTEM TÜP TAKTIRDIM. ONDAN MIDIR BİLMEM AMA YAKLAŞIK O TARİHLERDEN BERİ ARABADA BENZİNDEYKEN GAZ YEMEME VE TEKLEME VE BOĞUK SES ÇIKARMA PROBLEMİ VAR. YAKLAŞIK 10 AYRI FİRMAYA (MOTOR VE GAZ) GİTTİM HER DEFASINDA FARKLI ŞEYLER SÖYLENDİ. BİR TAKIM PARÇALAR DEĞİŞTİ, GEÇİCİ OLARAK GAZI İPTAL ETTİK AMA SORUN HALA DEVAM EDİYOR. GAZA GEÇİNCE SIKINTI KALMIYOR.

DEĞİŞEN PARÇALAR:

TAMİR EDİLENLER:

KONTROL EDİLENLER:
KATALİTİK KONVERTÖR,

tankerco
24.08.2007, 18:31
sayın 2a yetkilileri yardımcı olursanız sevinirim...
Aracım mıtsubıshı carisma 1,6 glx 2000 model. aracımı 2 ay önce satın aldım. benden önceki sahibi araca lpg taktırıp söktürmüş. şu sıralara aracımı moto soğukken çalıştırdığımda çalışmasında problem yok, fakat biraz ilerleyip vitesi boşa attığımda motor stop ediyor. gün içinde motor sıcakken stop etmiyor. fakat rolanti kendini dengeleyemiyor. 300 devire kadar düşüyor. daha önceki mesajlarda belirtilen aküyü birkaç saatliğine söküp tekrar takmak veya enjektörleri temizletmek veya benzini değiştirmek bu sorunu çözermi?
Aracı serviste makineye bile bağlattım. hava akış sensörü diyen var, ÖSC sensörü değişmesi lazım diyen var beyin le ilgili sorun olabilir diyen bile var. Araç motor ısındıktan sonra hiçbir problem yok, yolda gidişi çok güzel , birde bu sebeplemidir bilmem çok fazla yakıyor. aracın normalleri şehir içinde bile 220-250 arası yakarken benimki 300 ykr u geçiyor. yardımcı olursanız sevinirim.

admin
24.08.2007, 19:07
Soğuk motorda çalıştırma problemi varsa sırasıyla;
1- Motor sıcaklık sensörü
2- MAF ve MAP sensörü
3- Rölanti kontrol valfini kontrol ettiriniz.

tankerco
24.08.2007, 19:51
Soğuk motorda çalıştırma problemi varsa sırasıyla;
1- Motor sıcaklık sensörü
2- MAF ve MAP sensörü
3- Rölanti kontrol valfini kontrol ettiriniz.

maf ve map sensörünü anlayamadım. bu sensörlerdenmi acaba? Bu sensörlerin fiyatınada 1000 ytlden başlıyorlar. değiştirmesek araç bu şekilde bize sorun açarmı acaba? sonuçta motor ısınınca sorun kalmıyor.

admin
24.08.2007, 19:57
O kadar pahalı değildir. Zaten değiştirin demiyoruz. Kontrol edilecek. Omaj ölçülerek belli olur. Yenilenmesi gerekiyorsa piyasadan uygun fiyata bulabilirsiniz.
MAF hava akış debimetresi
MAP hava basınç sensörüdür.
Motor suyu sıcaklık sensörü değişimi ve boğaz kelebeği temizliğiyle işiniz büyük ölçüde halledilir.

tankerco
24.08.2007, 20:17
O kadar pahalı değildir. Zaten değiştirin demiyoruz. Kontrol edilecek. Omaj ölçülerek belli olur. Yenilenmesi gerekiyorsa piyasadan uygun fiyata bulabilirsiniz.
Motor suyu sıcaklık sensörü değişimi ve boğaz kelebeği temizliğiyle işiniz büyük ölçüde halledilir.

teşekkürler üstad

Mocan Otomotiv
25.08.2007, 00:49
üstad rölanti regülatörü de o araçlarda sıkıntı yaratabiliyor.. bilginize...

teşekkürler üstad

tankerco
26.08.2007, 17:16
üstad rölanti regülatörü de o araçlarda sıkıntı yaratabiliyor.. bilginize...

hava akış sensörünü değiştirmem bu sorunu çözermi acaba mıtsubıshı servisine aracı gösterdim ahav akış sensörünün değişmesi gerektiğini söyledi. bu parçaya o kadar parayı verip değiştiripde yine sorun çözülmezse ozaman işim var demektir.

tankerco
26.08.2007, 17:17

hava akış sensörünü değiştirmem bu sorunu çözermi acaba mıtsubıshı servisine aracı gösterdim ahav akış sensörünün değişmesi gerektiğini söyledi. bu parçaya o kadar parayı verip değiştiripde yine sorun çözülmezse ozaman işim var demektir.

egeli
27.08.2007, 01:12
merhaba 2A mühendislik yekilileri.
benim arabanın sabah zor çalışma sorunu devam ediyor.taktırdığım yer fazla ilgilenmedi.söylediklerinizi uygulamadı bile.beni urfa yada antepte bu sorunumu halledecek birine yönlendirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.

2A Mühendislik A.Ş.
27.08.2007, 08:47
Sn. Egeli,
Servislerimiz LOVATO marka kit konusunda size yardımcı olamaz. Ancak Aracınızın genel bir kontrolunu yapabilirler. Anasayfamızda yeralan YETKİLİ SERVİSLERİMİZ linkinden size en yakın servisimizle irtibata geçebilirsiniz.

merhaba 2A mühendislik yekilileri.
benim arabanın sabah zor çalışma sorunu devam ediyor.taktırdığım yer fazla ilgilenmedi.söylediklerinizi uygulamadı bile.beni urfa yada antepte bu sorunumu halledecek birine yönlendirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.

admin
27.08.2007, 11:38
Hava akış sensörü arızası olabileceğini tahmin etmiştik. Değiştirmezseniz zaten bunu fazla yakıt tüketimi olarak ödeyeceksiniz.

tankerco
28.08.2007, 01:02
Hava akış sensörü arızası olabileceğini tahmin etmiştik. Değiştirmezseniz zaten bunu fazla yakıt tüketimi olarak ödeyeceksiniz.

ilginiz için teşekkürler. parça yarın geliyor. değiştiricem inşallah sorun sadece ondandır da yarın çözülür.

omer1984
29.08.2007, 09:40
Sabahları motor soğuk iken ilk kalkışlarda bir problem yaşamıştım hatırlarsanız. Şuan aynı problemi tekrar yaşıyorum marş yaptığımda devir düşüyor ve daha sonra normale dönüyor. Kalktığımda araçta silkeleme meydana gelebiliyor. Fakat araç gaza geçtiğinde biraz olsun problem geçiyor.Benzin bakımlarını da yeni yaptırdım. Aynı zamanda lpg sisteminin bakımlarıda yetkili servisinizde titizlik ile yapıldı. Sayın yetkili bu problemler karşısında yapabileceğim ne gibi bir çözüm yolum var. Hani servisinizde uzak bana ha diyince gidemiyorum gidince geri döndüğümde de bi süre sonra benzer problemler ile karşı karşıya kalıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum

2A Mühendislik A.Ş.
29.08.2007, 09:58
Regülatörden çıkıp sırasıyla FİLİTRE-RAIL ve RAIL' den çıkıp emme manifolduna giden LPG hortumlarını kontrol edin. Kırılma, bükülme v.s. bir durum var mı?
Aynı şekilde Regülatörden çıkıp, emme manifolduna giden vakum hortumuyla, RAIL' den çıkıp P1 basınç sensörüne giden hortumlarıda kontrol edin.

Sabahları motor soğuk iken ilk kalkışlarda bir problem yaşamıştım hatırlarsanız. Şuan aynı problemi tekrar yaşıyorum marş yaptığımda devir düşüyor ve daha sonra normale dönüyor. Kalktığımda araçta silkeleme meydana gelebiliyor. Fakat araç gaza geçtiğinde biraz olsun problem geçiyor.Benzin bakımlarını da yeni yaptırdım. Aynı zamanda lpg sisteminin bakımlarıda yetkili servisinizde titizlik ile yapıldı. Sayın yetkili bu problemler karşısında yapabileceğim ne gibi bir çözüm yolum var. Hani servisinizde uzak bana ha diyince gidemiyorum gidince geri döndüğümde de bi süre sonra benzer problemler ile karşı karşıya kalıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum

setas06
29.08.2007, 10:36

2a Mühendislik den yetkili arkadaşlar benimle temasa geçerek aracın yazılımını yeniden yükleyip tüm ayarlarını yeniden yaptılar aracın performansı test sürüşüne çıkınca anında fark etti bu sabahda aracım tek marşda sorunsuz çalışdı.
böylece araçdaki sorunum ortadan kalkmış oldu . Bundan dolayı 2a Ankara teknik ekipden ali beye göstermiş olduğu yakın ilgi ve uğraşdan dolayı teşekkür ederim.
İnşallah birdaha gaz ile ilgili sorun yaşamam

deniz_33
29.08.2007, 11:01
Sayın yetkili,

Benim Aracım Hyundai Accent 1.3 2000 model 80 000 de

yaklaşık 7 ay önce BRC sıralı takdırdım ve 2 aydır bende soguk motorda çalımama preblemi yaşıyorumum.

Araç 3-4 marşta zor çalışıyor çalışşa bile ısınana kadar gaz yemiyor yerinden kalkamıyor. bazanda çalıştıktan sonra tekliyerek geri stop ediyor. Araç ısındıktan sonra hiç bir problem yok. Akşam benzinde kapatırsam durum biraz daha iyi ama benzer sorunlar devam ediyor.

Birkaçgün benzinde kullanıp serviste ayarlarını tekrar yaptık birşey degişmedi.

şimdiye kadar:

Buji ve kabloları degişti
Enjektörler temizlendi
Benzin pompası temizlendi benzin filtresi degişti

Daha nekadar deneme yanılma yapacagız ve kaça mal olacak bilemiyorum lütfen yardım edin.
saygılar

dejaay
29.08.2007, 14:07
Bu sorun 10 kişinin 8 de var. (Benim tespitim bu şekilde) Gerçekten önemli bir sorun..

Herkes ayar diyip duruyor. Ayarı yapacak bayiler ne kadar bilgili? Gerçekten ayar yapmasını biliyorlar mı, çıkan değerleri yorumlayabiliyorlar mı? Ben bu şikayetle (sabah ilk çalışma sorunu,devir düzensizliği, gaz yememe..vs) gittim diyelim. Sorunumu anlattığımda yetkili kişi ne yapacak ya da ne yapması gerekiyor, bunu biliyor mu?

Mesela: "Arbanızı belli bir süre benzinde kullanın, daha sonra gelin benzin değerlerine bakalım. Daha sonra o değerleri lpg ye uyarlayalım (uyarlayabilirse:confused: )" diyebilecek mi?

Ya da siz onlara, "bu şikayetlerle gelenlere şu şu işlemleri yapın" uyarısında bulunabiliyor ya da yol gösterebiliyor musunuz?

Bir de benzindeki değerler, laptoptan çıktı olarak alınabiliyor mu, ya da lpg deki değerler? Ben ustama sordum, yok öyle şey dediler. Bir de bu benzin değerleri, olduğu gibi lpg ayarlarına kopyalanamıyor mu ?(benzinde düzgün çalışan bir araç için)

deniz_33
29.08.2007, 14:18
Önce benzinde probleminizi çözün sonra gaz ayarlarına bakalım diyorlar..

Ama benim ve problemi yaşayanların bir çogu bu durumla BRC takdırdıktan sonra taniştılar. Bu da aklımızın bir köşesinde durmalı ve yetkililerin ençok dile getirilen bu sorun a bir anca çözüm getirmeleri gerekiyor :confused:

admin
29.08.2007, 15:10
Türkiye' de otogaz dönüşüm işiyle uğraşan firmalar içerisinde devamlı eğitimler düzenleyerek bayilerinin servis ve hizmet kalitesini arttırmaya çalışan yegane şirket olduğumuzu iddia ediyoruz. Anasayfamızda HABERLER bölümünde eğitim faaliyetlerimiz yeralmaktadır. Ayrıca İstanbul-Ankara-İzmir-Adana bölgelerimizden teknik destek hizmeti veriyoruz.
Birde ilklerin uygulayıcısı olarak, internet üzerinden bayinin bilgisayarına bağlanarak merkezden ayarları birlikte kontrol ediyor, ayarları yapıyoruz.
Bu uygulama iş başında en verimli eğitim oluyor.
Şirket olarak markamızı seçen müşterilerimizin pişman olmayacağı bir ortam yaratmaya; teknik destek, servis ve hizmet kalitemizi arttırmaya yönelik çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor.

tankerco
29.08.2007, 17:09
ilginiz için teşekkürler. parça yarın geliyor. değiştiricem inşallah sorun sadece ondandır da yarın çözülür.

sevgili 2a mühendislik yetkilileri hava akış sensörü geldi. ikinci el çıkma parça bulduk çalışır durumda değiştirdim fakat buda stop sorunumu çözmedi. aracım yine motor soğukken çalıştırdıktan sonra stop ediyor. elimde fazladan bir hava akış sensörü(akışmetre) olmuş oldu. Olan bizim 400 ytl ye oldu yani. şimdi servis rolanti kelebeğinin içindeki ISC motorunun değişmesi gerektiğini söylüyor. ama ellerinde parça olmadığı için onlarda deneme yapamıyor. Ne yapacağımı şaşırdım artık. Yardım edin lütfen

admin
29.08.2007, 18:48
Sn. ankerco,
Aracınız LPG' li olmadığı halde bu foruma devam yazıyor olmanız, LPG li araç kullanıcılarının tedirginliğine sebebiyet veriyor. Bugüne kadar neler yapmanız gerektiği hususunda size yardımcı olmaya çalıştık. Bundan sonrada devam ederiz. Ancak sizden ricamız artık buraya değilde bizim email adresimize yazmanız.
Servisin elinde parça olmayınca bizim de yapacak bir şeyimiz yok. Yardımcı olun diyorsunuz ama nasıl yardımcı olabiliriz ki? Arızayı servis çözecek ve böyle deneme yanılma yoluyla değilde kesin teşhis koyarak yapacak. Arıza giderilemiyorsa taktığı parçayı geri alacak. Yoksa bu işin sonu gelmez.

sevgili 2a mühendislik yetkilileri hava akış sensörü geldi. ikinci el çıkma parça bulduk çalışır durumda değiştirdim fakat buda stop sorunumu çözmedi. aracım yine motor soğukken çalıştırdıktan sonra stop ediyor. elimde fazladan bir hava akış sensörü(akışmetre) olmuş oldu. Olan bizim 400 ytl ye oldu yani. şimdi servis rolanti kelebeğinin içindeki ISC motorunun değişmesi gerektiğini söylüyor. ama ellerinde parça olmadığı için onlarda deneme yapamıyor. Ne yapacağımı şaşırdım artık. Yardım edin lütfen

peace34
29.08.2007, 21:19
MERHABA ARACIM 2004 MODEL FOCUS 3 AY ÖNCE İSTANBUL KARTAL'DA 2A YETKİLİ SERVİSİNDE BRC SEQUENT 24 TAKTIRDIM ŞU ANA KADAR YAKLAŞIK 12500 KM YAPTIM BENİM SORUNUM DA MOTOR SOĞUKKEN ÇALIŞTIRMA, ARAÇ SOĞUKKEN GENELLİKLE İKİNCİ MARŞTA ÇALIŞIYOR VE BU ARADA ROLANTİ İBRESİ BENİM GAZA BASMAMA RAĞMEN 1200 -1500 DEVİR ARASINDA KENDİ KENDİNE İNİP ÇIKIYOR BU ARADA GAZA BASTIĞIMDA GAZ YEMİYOR VE TEKLEYEREK KALKIYOR ANCAK 50-100 M GİTTİKTEN SONRA DÜZELİYOR KARTAL'DAKİ BRC SERVİSİNE GİTTİM BENZİNDE OLDUĞU İÇİN LPG İLE ALAKASI YOK ROLANTİ SİSTEMİNDEKİ PARÇALARI SÖKÜP TEMİZLETİN DEDİLER DEDİKLERİNİ YAPTIRDIM ANCAK SORUN GEÇMEDİ ŞİMDİ YİNE GİDİP BENZER CEVAPLARI ALMAK İSTEMEDİĞİM İÇİN 2A YETKİLİLERİNDEN YARDIM BEKLİYORUM ARAÇ BU PROBLEMİ SADECE EN AZ 6 -7 SAAT BEKLEDİKTEN SONRA YAPIYOR. ŞİMDİ SORULARIM ŞUNLAR:
FORUMDA GÖRDÜĞÜM KADARI İLE BİR ÇOK LPG Lİ ARAÇTA BU SORUN VAR BUNUN ÇÖZÜMÜ NEDİR?
BU YAZ SICAKLARINDA BUNU YAPARSA KIŞIN DAHA CİDDİ SORUNLAR ÇIKARIRMI ?
bU DURUM ARACA ZARAR VERİRMİ ?

nOT: ARACIN İLK SAHİİYİM 87500 KM DE SERVİS BAKIMLI SON DERECE TEMİZ VE SORUNSUZ BİR ARAÇTI (lpg 74500 KMDE TAKILDI)

AYNI ARACTAN BİR TANE DAHA VAR 2000 MODEL 120.000 KM DE LPG'SİZ
İKİ ARAÇTA KIŞIN EN DONDURUCU SABAHLARINDA BİLE TEK MARŞTA SORUNSUZ ÇALIŞMAKTA İDİ

YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

chanceli
29.08.2007, 21:41
99 model toyota avensis 2.0 aracıma sıralı taktırdım brc ve karşıdan gelirken yaklaşık 1 saat trafikte kaldım ve trafik açıldığında gaza yüklenince 4000-4500 devirden sonra benzine geçip hata sinyali verdi yarın tekrar gidicem ve sorunun nedenini sizle paylaşıcam....

2A Mühendislik A.Ş.
30.08.2007, 10:03
Ayarlarınıza baktırın, LPG' de maksimum devir sayısını yükseltmek gerekiyor.

99 model toyota avensis 2.0 aracıma sıralı taktırdım brc ve karşıdan gelirken yaklaşık 1 saat trafikte kaldım ve trafik açıldığında gaza yüklenince 4000-4500 devirden sonra benzine geçip hata sinyali verdi yarın tekrar gidicem ve sorunun nedenini sizle paylaşıcam....

deniz_33
30.08.2007, 14:50
Selamlar

ben hyundai 1.3 2000 arabamın kelebek ve MAP ını temizlettim sabah ilk marşta çalıştı...aslında birkaçğün denedikten sonra yazacaktım ama yinede yazayım dedim. aksi bir durum olursa tekrar yazarım..

Herkese ilk marşta çalışmalar dilerim.

cemalik
30.08.2007, 16:30
Slm,
Benim 2001 model 1.6HL Fiat palio aracım var, 2006 yılının nisan ayında kartal mucip otodan sequent24 kitini taktırdım ve sorunlar bundan sonra başladı.Sorun her BRC Sıralı sistem kullanıcısının yaşadığı problem olan sabah aracın benzinde çalışmama problemi. Sıralı sistemi taktırdıktan sonra çok defa bu sorunu yaşadım ve sistemi taktırdığım yer dahil ve enson 2A mühendisliğin yönlendirmesiyle Bostancıda Kantarcıoto'da ( Fiat Servisidir ) Aracımı kontrol ettirdim ama buradada bir çözüm bulamadık. Artık Aracı kapatırken benzine çevirip kapatıyorum ve ilk çalıştırmamda sorun yaşamıyorum, Gebzede Fiat özel servisinde bilgisayara bağlattım ve sorunun BRC nin ECU sunda olduğuna karar kıldık. Çünki aracın kapanması esnasında BRC sistemi benzine alması gerekirken almıyor ve haliyle Kelebekte olan gaz sabaha kadar ( 3 saatten sonra ) uçuyor ve haliyle araç çalışmıyor. Bu konu başlığını baştan sona okudum ve anladığım kadarıyle BRC nin kullandığı beyin programının bir hatası var, Çünkü araç normalde açılırken benzinde ve aracın kendi beyninin devrede olması gerekirken BRC nin kendi beyni devrede ve haliyle araç Gaz kelebeğinde birşey bulamadığı için çalışmıyor. Bu konuda sayın BRC yetkililerine bu sorunun çözümü için sesleniyorum lütfen bu konuya ciddiyet verinde millete işkence çektirmeyin, Bunca para saydıktan sonra ekonomi yapacağız dedik ama tamircilerden çıkamaz olduk. Bize bir yol gösterirseniz enazından daha fazla buişe para harcamaktan kurtulmuş oluruz inşaallah. iyi günler dileğiyle...

admin
30.08.2007, 17:12
Önce yanlış bilgilerinizi ve vardığınız kanaati düzeltelim. Malum bizde bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olmak sıkça raslanan bir durum..:)
Birincisi, araç stop edilince gaz sistemi devreden çıkar ve ilk çalıştırma hep benzinle olur. Set edilen motor sıcaklığına gelince sistem otomatik LPG' ye geçer. Yani kelebekteki gazla bir ilgisi yok, çünkü araç benzinle çalışır. Sıcak motorda bu geçiş 10 sn içerisinde olur.
İkincisi, aracın kendi benzin ECU' su araç gazla çalışırkende devrededir. Hiçbir zaman devreden çıkmaz.
Üçüncüsü, ilk çalıştırmada aracın kendi beyni devrededir ve bu herzaman böyledir.
Dördüncüsü, BRC markalı ürünler tüm otomotiv firmalarınca denenmiş, test edilmiş ve onaylanmış bir ürün olup tüm dünya' da satılmaktadır. Sadece otomotiv firmalarınca değil, UNE Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu regülasyonlarına göre hepsi sertifikalı ürünlerle, onaylı emisyon raporlarıyla gelir.
Sorunu olan müşterilerimizle birebir ilgileniyor ve hepsini çözüyoruz. Yeterki aracın benzin bakımları zamanında yapılmış olsun ve arızalı bir parçası olmasın.
Ayrıca KANTARCI OTOMOTİV FIAT-TOFAS araçlar için çözüm merkezimizdir ve burada çözülemeyen bir sorun hiç bir yerde çözülemez. Bu firma TOFAŞ' ın resmi servisi olup, servis kayıtları tutulmaktadır. Sizin bilgilerinize ulaşmak ve neler yapıldığını incelemek için; araç plakanızı, telefon numaralarınızı, yaklaşık serise gittiğiniz tarihi bize email göndermenizi rica ediyoruz.

Slm,
Gebzede Fiat özel servisinde bilgisayara bağlattım ve sorunun BRC nin ECU sunda olduğuna karar kıldık. Çünki aracın kapanması esnasında BRC sistemi benzine alması gerekirken almıyor ve haliyle Kelebekte olan gaz sabaha kadar ( 3 saatten sonra ) uçuyor ve haliyle araç çalışmıyor. Bu konu başlığını baştan sona okudum ve anladığım kadarıyle BRC nin kullandığı beyin programının bir hatası var, Çünkü araç normalde açılırken benzinde ve aracın kendi beyninin devrede olması gerekirken BRC nin kendi beyni devrede ve haliyle araç Gaz kelebeğinde birşey bulamadığı için çalışmıyor. Bu konuda sayın BRC yetkililerine bu sorunun çözümü için sesleniyorum lütfen bu konuya ciddiyet verinde millete işkence çektirmeyin, Bunca para saydıktan sonra ekonomi yapacağız dedik ama tamircilerden çıkamaz olduk. Bize bir yol gösterirseniz enazından daha fazla buişe para harcamaktan kurtulmuş oluruz inşaallah. iyi günler dileğiyle...

omer1984
31.08.2007, 10:34
Regülatörden çıkıp sırasıyla FİLİTRE-RAIL ve RAIL' den çıkıp emme manifolduna giden LPG hortumlarını kontrol edin. Kırılma, bükülme v.s. bir durum var mı?
Aynı şekilde Regülatörden çıkıp, emme manifolduna giden vakum hortumuyla, RAIL' den çıkıp P1 basınç sensörüne giden hortumlarıda kontrol edin.

Tafsiyeniz üzerine kabloları boruları kotrol ettim. Herhangi bir sorun göremedim. Fakat 30ytl benzin aldım. Bahsettiğim sabah çalıştırdığımdaki problem kalktı. Artı benzine geçtiğimde devir düşüyordu devirde düşmede olmuyor. Ama gaza geçene kadar gene kesiklik var. Yeni versiyon mu yükletmem gerekiyor. Birde araçta kaç lt benzin bulundurmalıyım. Ben 20lt sürekli benzin bulunduruyorum.

deniz_33
31.08.2007, 11:26
Selamlar

ben hyundai 1.3 2000 arabamın kelebek ve MAP ını temizlettim sabah ilk marşta çalıştı...aslında birkaçğün denedikten sonra yazacaktım ama yinede yazayım dedim. aksi bir durum olursa tekrar yazarım..

Herkese ilk marşta çalışmalar dilerim.

Selemlar

Benimde sabah çalışmama ve gaz yememe problemi vardı en son kelebek ve MAP ı temizlettikten sonra bu ikinci gün maşallah tık diye çelışıyor ve fırleyıp gidiyor...forumdaki arkadaşlara ve 2a ya teşekkür ederim

vdevir
31.08.2007, 14:13
Sn .BRC yetkilisi..
1.6 BRAVO SX de ( BRC sıralı) soğuk motorda 2 veya 3. marşta çalışıyor problemi ile geçenlerde yazmıştım. Gaz ayarlarını kontrol ettirmemi tavsiye ettiniz. Teşekkrederim. Ancak araba ilk çalışırken, benzinle çalışıyor,benzin ECU sünden sinyal alıyor. BRC elektronik kontrol ünitesi devre dışı olmalı. Gaz ayarları ile aradaki ilişkiyi açıklayabilirmisiniz..Aracın geç çalışması tamamen yakıt gelmemesi veya ateşleme olmaması ile alakalıdır doğru mu?
Şu ilk çalışma problemini atlatırsam herşey mükemmle olacak.Daha önce BRC monte ettiren arkjadaşların vasıtasıyla bu dönüşümü yaptırdım. Diğerlerine göre fazla para verdim. Avantajını yaşamak isterim. Gaz öncesi aracımda en ufak sorun yoktu.:

antenvar
31.08.2007, 19:41
Arkadaşım ben bu işin uzmanı değilim ama buradaki uzmanların yazdıklarından öğrendiklerime göre sana gazla olan ilgisini açıklayayım : Aracın gazda çok zengin veya çok fakir çalışıyordur bunuda aracının ecu su normal çalışma ayarlarına yansıtıyordur gazda zengineveya fakire göre kendini ayarlayan ecu nun ilk çalışmada gönderdği benzin miktarı gazda olduğu gibi fakir yada zengin olduğundan araban boğuluyor veya fakir kaldığından ilk hareketi alamıyordur bunu kanıtlamanın en doğru yolu 3-4 gün benzinde kullan hiç gazda kullanma ve göreceksin ki düzelecek zaten genel ayarları bozulmuştur ayardan önce ya beyni sıfırlatman yada en az 3- 4 gün yada 100-200 km benzinde kullanman gerek . Ben sanıyorum ki 2 . günün sonunda sorunun benzinde kalmadığını göreceksin ha eğer düzeldi diye yine gazda kullanırsan en çok 3 gün içinde genel ayarlarını yişne bozacaktır saygılar.

demir03
01.09.2007, 22:34
şu an arabam düzeldi gayet güzel ilk marşta çalışıyor..servise bıraktım enjektörleri temizlediler olmadı,benzin pompasının basıncını ölçtüler sağlam çıktı ve sorun benzin deposuna mazot karışmasıydı depo temizlendi ve sorun kalmadı 10 gün problemsiz bindim başka yerden benzin aldım 2 gün sonra tekrar arabam sabah çalışmamaya başladı başka servise bıraktım onlarda benzin pompasındandır dediler ölçtüler normal çıktı... hava filtr. ve bujiler değişti başka problemin olmadığını ama benzinin çok kötü olduğunu sölediler bende benzini bitirdim ve başka bire yerden aldım ve sonuç arabamın hiç bir arızasının olmadığını arabam sabah ilk marşta çalışınca anladım sorun kötü benzin diii.. bu vesile iile arabaya bakım yapmış oldum masraflıda olsa.. sistemde bir problem yoksa benzininizi güvenli yerden alın derim.. lpg sistemimde de bir sorun yok voltrann . ii aksamlar

cemalik
02.09.2007, 13:21
Önce yanlış bilgilerinizi ve vardığınız kanaati düzeltelim. Malum bizde bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olmak sıkça raslanan bir durum..:)
Birincisi, araç stop edilince gaz sistemi devreden çıkar ve ilk çalıştırma hep benzinle olur. Set edilen motor sıcaklığına gelince sistem otomatik LPG' ye geçer. Yani kelebekteki gazla bir ilgisi yok, çünkü araç benzinle çalışır. Sıcak motorda bu geçiş 10 sn içerisinde olur.
İkincisi, aracın kendi benzin ECU' su araç gazla çalışırkende devrededir. Hiçbir zaman devreden çıkmaz.
Üçüncüsü, ilk çalıştırmada aracın kendi beyni devrededir ve bu herzaman böyledir.
Dördüncüsü, BRC markalı ürünler tüm otomotiv firmalarınca denenmiş, test edilmiş ve onaylanmış bir ürün olup tüm dünya' da satılmaktadır. Sadece otomotiv firmalarınca değil, UNE Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu regülasyonlarına göre hepsi sertifikalı ürünlerle, onaylı emisyon raporlarıyla gelir.
Sorunu olan müşterilerimizle birebir ilgileniyor ve hepsini çözüyoruz. Yeterki aracın benzin bakımları zamanında yapılmış olsun ve arızalı bir parçası olmasın.
Ayrıca KANTARCI OTOMOTİV FIAT-TOFAS araçlar için çözüm merkezimizdir ve burada çözülemeyen bir sorun hiç bir yerde çözülemez. Bu firma TOFAŞ' ın resmi servisi olup, servis kayıtları tutulmaktadır. Sizin bilgilerinize ulaşmak ve neler yapıldığını incelemek için; araç plakanızı, telefon numaralarınızı, yaklaşık serise gittiğiniz tarihi bize email göndermenizi rica ediyoruz.

selam,

Cevabınız için teşekkürler, Ama verdiğiniz yada savunmaya çalıştığınız bu konuyu ben uzun süredir yaşıyorum. Bilgi sahibi olmanın en iyi yolu o bilgiyi yaşayarak görmektir. Bu konudaki araştırmanız için plaka ve tel no'm aşağıdadır ve sizinle en kısa zamanda görüşmek ümidiyle hoşçakalın...

Burçin İyol
1.6 Palio HL / 34 ZZ 7387
Cep : 532 739 83 30
İş Tel : 262 658 20 59

omer1984
03.09.2007, 20:19
Merhabalar sabahları ara ara çalışmama problemim oluyordu.Çalışıyor fakat stop edecekmiş gibi oluyor. Bu sorun olduktan sonra benzin aldığımda bu sorun kalkıyor. Pekii sorun nerede. Bazı özel servislerin söylediklerine göre benzin enjektörleri tıkanıyormuş doğrumu. Ama ben taze benzin alınca ertesi gün böyle bir sorun kalmıyor. Acaba benzin pompasında bir sorun olabilir mi? Kırmızı ışık bile yanmamış oluyor.

kar11tal
04.09.2007, 02:36
arkadaşlar brava 2001 aracım var yaklaşık 10000km önce lpg sıralı sistem taktırdım şimdi araba 65000km de.kaldı. Benzin ecusuna program attıran varsa buna cevap yazsın lütfen..... SELAMLAR

2A Mühendislik A.Ş.
04.09.2007, 09:19
Sn. Kar11tal,
Aracınızın dönüşümünü nerede ve hangi serviste yaptırdınız? Size ulaşabileceğimiz tel numaralarını email ile bildirir misiniz? Size yardımcı olalım.

arkadaşlar brava 2001 aracım var yaklaşık 10000km önce lpg sıralı sistem taktırdım şimdi araba 65000km de.kaldı. Benzin ecusuna program attıran varsa buna cevap yazsın lütfen..... SELAMLAR

mareasever
09.09.2007, 02:21
merhaba ben izmirde oturuyorum benim 2003 lpg li maream var sizin nerede oturduğunuzu bilmiyorum ancak izmirde iseniz size yardımcı olacak bi servis var yaşadığınız sorun lpg taktıran ların genel sorunu enjeksiyonlu arabalara lpg takıldığında sorun yaratıyor ve bu sorun lpg isteminden değil aracın ecu su lpg için uyumlu değil mesaj yazarsanız fikirleşe biliriz
-----------------------------------------------------
selam bende 2003 lpg li marea var benzeri sorunlar yaşadım ve sebebi sensörler değil ilgilenirsen msj at fikirleşiriz yardımcı olmaya çalışrım
-----------------------------------------------------
selamlar ben izmirde oturuyorum ve ileri düzeyde elektronik bilgim var lpg li marea kullanıyorum lpg yi ben taktırdım aldığımda yoktu ve yaklaşık 10 aydır kullanıyorum 10000 km yaptım ve bunun 2000 km'sini lpg ile yaptım aracım 10 ay boyunca her geçen süre zarfında benzindeki iken bahsi geçen soğuk çalışmama problemi yaşatmaya başladı ve gazdayken hiç bir sorun yaşamıyorum bir süre sonra benzinde çalışmada daha fazla sorun çıkmaya başladı ve sorunun ne olduğunu tesbit ettim sorun aracın sensörlerinden kaynaklanmıyor ve lpg sisteminin araclarla uyum göstermemesinden kaynaklandığını tesbit ettim eğer bu konuyla ilgili olumlu sonuçlar elde etmek . daha fazla bilgi paylşmak ve bu genel sorunun çözülmesini umut ediyorum .eğerki benim yazdıklarım konusunda fikirleşmek isterseniz lütfen yazın çözülmeyecek sorun yoktur yeterli araştırma yapılırsa teşekkütler bu forumu .yaptığınız için

2A Mühendislik A.Ş.
09.09.2007, 18:14
Sn. Mareasever,
Marea' ların en büyük hastalığı boğaz kelebeğidir. Rölantide gezme varsa kelebek konum sensörünün negatif besleme kablosunu yeni bir kabloyla değiştirin. Bu sensör diğer Su sıcaklık, hava sıcaklık ve MAP sensörüyle aynı sinyali paylaşır. Bu sensörler zaman içerisinde farklı dirençler oluşturuyor.
Ayrıca diğer bir hastalık, su sıcaklık sensörüyle ilgili. Termostat sağlam, ancak sıcaklık göstergesi düzgün çalışmıyorsa Akü' nün aracın şase bağlantısını kontrol ettirin. Genelde oksitlenme oluyor ve araç olmadık arızalar çıkarıyor.
Tüm bunların kontrolundan sonra, aracınızı hiç LPG' ye geçmeden 1-2 gün benzinle kullanın. Sıkıntılar biterse sorun aracın LPG kalibrasyon ayarlarından kaynaklanıyor demektir. Sıkıntılar devam ediyorsa Emme manifoldu, egzost manifoldunda susturucuya kadar detaylı bir kontrola gerek var.
Elektronik kontrol yönetimi konusunda size daha detaylı bir bilgi göndereceğiz. Bu bilgilerden LPG sisteminin çalışma prensibi olarak bazı araçlara uyumlu, bazılarına uyumsuz olmayacağını göreceksiniz. Bütün iş bozulmamış bir benzin haritasına bakarak, düzgün bir LPG haritası oluşturmaktan ibaret. Başarılı ve sorunsuz bir LPG dönüşümü için araç dönüşüm öncesi tam bir check-up' tan geçirilmeli, diagnostik cihazda ve 4 gaz analiz cihazında kontrollar yapılmalıdır.

ozanc
10.09.2007, 23:07
öncelikle böyle bir formun oluşmasında emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyoru. diğer arakadaşların olduğu gibi bende de sabah geç çalışma problemi yaşıyorum. aracım 2004 albea 1.2 16V fiat servisine gittim bana lambda sensörü arızalı dedi. bunu değiştirsek bile 7-8 ay sonra tekrar arızalanır dedi. ve baba pek inandırıcı gelmedi. ve bu sensörün lpg nin yanma sıcaklığından etkilendiği için bozulduğu söylendi. şimdi:
1. bu sensör bu kadar çabuk arızalanır mı?
2. bunu lpg kiti bozmuş olabilir mi?

ayrıca şu anda ne yapmam gerekiyor. yetkililer yardımcı olursa sevinirimj.
şimdiden teşekkürler.

2A Mühendislik A.Ş.
10.09.2007, 23:52
Kalitesiz benzin olmazsa normalde lambda sensörünün ömrü en az 70-80.000KM dir. Değiştirsek yine bozulur diyen servisi ilk defa duyuyorum. Önce kendileri taktığı sensörün kalitesinden haber versin. Takacağı sensör en az 3-4 yıl sorunsuz çalışmalı. Üstelik LPG ile sensörün ömrü uzar. Çünkü benzine göre daha temiz, karbon içermeyen, kurum oluşturmayan bir yakıttır. servise söyleyin benzinde 3-4 yıl garanti versin yeter. Birde benzinle gaz yakıt arasındaki farkları öğrense iyi olur. En iyisi siz bu servise bir daha uğramayın. Birde hangi servis olduğunu bize bildirirseniz eğitime alınmaları için TOFAŞ FIAT' a bilgi verelim.
Teşekkürler.

öncelikle böyle bir formun oluşmasında emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyoru. diğer arakadaşların olduğu gibi bende de sabah geç çalışma problemi yaşıyorum. aracım 2004 albea 1.2 16V fiat servisine gittim bana lambda sensörü arızalı dedi. bunu değiştirsek bile 7-8 ay sonra tekrar arızalanır dedi. ve baba pek inandırıcı gelmedi. ve bu sensörün lpg nin yanma sıcaklığından etkilendiği için bozulduğu söylendi. şimdi:
1. bu sensör bu kadar çabuk arızalanır mı?
2. bunu lpg kiti bozmuş olabilir mi?

ayrıca şu anda ne yapmam gerekiyor. yetkililer yardımcı olursa sevinirimj.
şimdiden teşekkürler.

ozanc
11.09.2007, 14:06
VERDİĞİNİZ BİLGİ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. GİTMİŞ OLDUĞUM SERVİS AFYON OTOGÜL YETKİLİ FİAT SERVİSİ. AYRICA ŞUNU DA EKLEYEYİM FORUMDA DA BELİRTİLDİĞİ GİBİ YAKLAŞIK 3 GÜNDÜR ARACIMI BENZİNDE ÇALIŞTIRDIM. BUGÜN SABAH İLK SEFERDE ÇALIŞTI. YİNE DE LAMBDA SENSÖRÜNÜ DEĞİŞTİRMEME GEREK VAR MI? VE BUNDAN SONRA NE YAPMAM GEREKİYOR BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER....

admin
11.09.2007, 20:09
Aracınız benzinde düzeldiyse, oksijen sensörünün değişmesine gerek yok. Tabiki bu diagnostik cihazda belli olur. Bunuda size servis söyleyecek. Cihaza bağlanacak ve çalışıp çalışmadığı gözlenecek. Eğer çalışmıyorsa zaten aracın beynine arıza kaydetmiştir ve benzin haritası kopyalanarak LPG kalibrasyonu yapılamaz. Sensör çalışmıyorsa araç açık çevrimde, acil durum modunda aracınızı benzinde çalıştırıyor olabilir.

VERDİĞİNİZ BİLGİ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. GİTMİŞ OLDUĞUM SERVİS AFYON OTOGÜL YETKİLİ FİAT SERVİSİ. AYRICA ŞUNU DA EKLEYEYİM FORUMDA DA BELİRTİLDİĞİ GİBİ YAKLAŞIK 3 GÜNDÜR ARACIMI BENZİNDE ÇALIŞTIRDIM. BUGÜN SABAH İLK SEFERDE ÇALIŞTI. YİNE DE LAMBDA SENSÖRÜNÜ DEĞİŞTİRMEME GEREK VAR MI? VE BUNDAN SONRA NE YAPMAM GEREKİYOR BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER....

ozanc
12.09.2007, 01:05
SAYIN YETKİLİ
BUGÜN LPG SERVİSİNE GİTTİM. PROGRAM RESETLENEREK YENİDEN BENZİN DEĞERLERİNE GÖRE KALİBRASYON YAPILDI. BENİM SORMAM GEREKEN BU KALİBRASYON YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HERHANGİ BİR DEĞER VAR MI? BU KONUDA BANA YARDIMCI OLABİLİRSENİZ SEVİNİRİM.
GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ YAKIN İLGİYE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM....

2A Mühendislik A.Ş.
12.09.2007, 08:52
Kullanıcı olarak sizin değil, servisin dikkat etmesi gereken hususlar var. Servisle görüşerek ayar yaptıkları bilgisayarı internete bağlamalarını isteyin. Biz uzaktan bağlantı kurarak programı ve ayarları kontrol edelim.

SAYIN YETKİLİ
BUGÜN LPG SERVİSİNE GİTTİM. PROGRAM RESETLENEREK YENİDEN BENZİN DEĞERLERİNE GÖRE KALİBRASYON YAPILDI. BENİM SORMAM GEREKEN BU KALİBRASYON YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HERHANGİ BİR DEĞER VAR MI? BU KONUDA BANA YARDIMCI OLABİLİRSENİZ SEVİNİRİM.
GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ YAKIN İLGİYE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM....

tolgayoruk
12.09.2007, 12:29
arkadaşlar 1998 model marea elx aracım sabahları 3-4 bazen 5 marşta çalışıyor arabamı benzinde 2-3 gün kullnsamda düzelmiyor. fakat aracımda tek bir sorun bile bulamıyorlar arıza tespitte yok 4 gaz analizde bütün değerler yerinde herşey normal. yanlız arabayı gaza aldığımızda sadece hc değeri yükseliyor mesela benzinde 47 seviyelerinde olan değer gazda 210 lra kadar çıkyor. arabanım emme manifold contası eksoz contalarında kaçak yok gaz kelebeğinde sorun yok kablolarını ölçtük sorun yok ısı sensörü yeni herşeyi çalışır durumda bu olayı nasıl düzeltebilirz acaba başına gelen ve düzeltebilen arkadaşlar varsa lütfen yardım..............
saygılar.....................

ozanc
12.09.2007, 23:51
CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. BENİM ARACIMDA BRC LPG KİTİ YOK. LPG KİTİ OMVL. ONUN İÇİN YETKİLİ SERVİSİN BİLGİSAYARI İNTERNETE BAĞLAYACAKLARINI SANMIYORUM. BANA BAŞKA NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ? BUGÜN SABAH ARACIM YİNE TEK SEFERDE ÇALIŞTI. UMARIM TEKRAR AYNI SIKINTIYI YAŞAMAM. ANCAK TEKRAR OLURSA NE YAPMALIYIM? BUNUN İÇİN SİZDEN YARDIM İSTİYORUM. TEŞEKKÜRLER. SAYGILAR

2A Mühendislik A.Ş.
13.09.2007, 09:05
Benzinde düzgün ve sorunsuz çalışıyorsa, LPG ayarlarının sıfırdan yapılacak. EOBD diagnostik cihazı destekli bir LPG kalibrasyonu yapılması gerekiyor.

CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. BENİM ARACIMDA BRC LPG KİTİ YOK. LPG KİTİ OMVL. ONUN İÇİN YETKİLİ SERVİSİN BİLGİSAYARI İNTERNETE BAĞLAYACAKLARINI SANMIYORUM. BANA BAŞKA NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ? BUGÜN SABAH ARACIM YİNE TEK SEFERDE ÇALIŞTI. UMARIM TEKRAR AYNI SIKINTIYI YAŞAMAM. ANCAK TEKRAR OLURSA NE YAPMALIYIM? BUNUN İÇİN SİZDEN YARDIM İSTİYORUM. TEŞEKKÜRLER. SAYGILAR

Opelllll
14.09.2007, 01:06
Merhabalar

2001 model Opel Vectra 1,6 arabama 3 ay önce yetkili serviste BRC Sequent 24 lpg kiti taktırdım. Lpg dönüşümünden sonra sabahları arabayla ilk hareket ettiğimde araba kontrolsuz olarak ileri hızlanıp duruyor bu şekilde 30 - 40 m gittikten sonra normala dönüyor. Lpg dönüşümünü yapan sevrise üç kez götürmeme rağmen değişen birşey olmadı son günlerde bu sorun daha çok olmaya başladı. Arabamın bütün bakımları zamanında yaptırdım.En son 60 bin bakımını geçen hafta opel servisinde yaptırdım. Sonuçta problem çözülmedi.

Sorun ne olabilir? Ne yapmam gerekiyor ?

Yardımlarınız için teşekürler.

ozanc
14.09.2007, 23:57
arkadaşlar 1998 model marea elx aracım sabahları 3-4 bazen 5 marşta çalışıyor arabamı benzinde 2-3 gün kullnsamda düzelmiyor. fakat aracımda tek bir sorun bile bulamıyorlar arıza tespitte yok 4 gaz analizde bütün değerler yerinde herşey normal. yanlız arabayı gaza aldığımızda sadece hc değeri yükseliyor mesela benzinde 47 seviyelerinde olan değer gazda 210 lra kadar çıkyor. arabanım emme manifold contası eksoz contalarında kaçak yok gaz kelebeğinde sorun yok kablolarını ölçtük sorun yok ısı sensörü yeni herşeyi çalışır durumda bu olayı nasıl düzeltebilirz acaba başına gelen ve düzeltebilen arkadaşlar varsa lütfen yardım..............
saygılar.....................

sevgili tolgayoruk
senin yaşadığın sıkıntıyı ben de yaşadım. benim aracım 2004 albea. aracımı yaklaşık 3-4 gün benzinde kullandım. sabah çalışmada problem ortadan kalkınca lpg servisine giderek benzin değerlerini göz önünde bulundurarak lpg beynindeki programı sildirerek tekrar programı yüklettim. hiç bir problem kalmadı. benimde senin gibi aracımda hiç bir problem gözükmüyordu. ama program yeniden yüklenince hiç bir problem kalmadı. bu şekilde yaparsan sonuç alırsın. istersen bir dene.....

UuR
16.09.2007, 11:09
sevgili tolgayoruk
senin yaşadığın sıkıntıyı ben de yaşadım. benim aracım 2004 albea. aracımı yaklaşık 3-4 gün benzinde kullandım. sabah çalışmada problem ortadan kalkınca lpg servisine giderek benzin değerlerini göz önünde bulundurarak lpg beynindeki programı sildirerek tekrar programı yüklettim. hiç bir problem kalmadı. benimde senin gibi aracımda hiç bir problem gözükmüyordu. ama program yeniden yüklenince hiç bir problem kalmadı. bu şekilde yaparsan sonuç alırsın. istersen bir dene.....

mareacı arkadaş eksoz manifoldunda çatlak olabilir.birde katalizöre baktırın tıkanma yapmış olabilir hala duruyorsa.

ERCANE
21.09.2007, 17:45
aynı yazımın tekrarıdır... Ö.Mocan

esen kalın
eksoz manifoltunun çıkmasını aldım.150 ytl ye.ses sorunu çözüldü.

arabamdaki esas problem olan gaz yememe sorunu şimdiilk şu şekilde çözüldü.

...gitmediğim servis denenmedik parça kalmamıştı. en son arabayı inatla benzinde kullanıp düzelmesini beklemeye başladım. 7. gün araba normal çalışmaya,rolanti düzelmeye,gaz verirken titrememeye ve hareket ederken gaz yemeye başladı. şimdi iyi bir kalibrasyon ayarı yapabilecek servis bulabilirsem inşallah bu sorunun üstesinden gelmiş olucam.

sorunu benzer olan arkadaşlara tavsiyem şu:
1- Allah sabır versin. :)
2- Belirli bir süre benzinle kulllanarak arabanın düzelmesini bekleyin. hala düzelmiyorsa beşka bir nedenden kaynaklanıyor olabilir, o zaman servislerin yolunu aşındırın. :(

sessiztürk
25.09.2007, 14:35
Tek marşda gaza basmadan herzamaki gibi çalışıyor,devir 900e ulaşamadan sankı yakıt gıtmıyormus gıbı motora aracı aşırı sarsarak bazen, bazende arabanın altından eksoz kısmından patlama seslerı cıkıyordu bıtane buyuk ıkıtanede kucuk patlama seklınde (katalizör iptal),arac rolantı devrını bulamadan sarsıntıyla stop edıyordu,
___yanı olay kontak açılıyor marşa basılıyor sarsılarak devir saati 300,400,500,800,300,500,0 stop duruyor.Sabahları bıkac sefer daha arka arkaya stop edıyo sonra normal rolantıye gelıyor.günün diğer saatlerinde böyle birşeyle yada benzer şeylerle karşılaşmıyorum 10saat sonra bıle gun ıcerısınde.
Dun sabah herzamankı gıbı devır saatı rolantıyı bulmaya calısırken kaputtan psst diye bi ses geldi sönme sesi gibi aniden oldu motor stop etti,sigara dumanı gibi saydam yoğun bi duman çıktı az uz deil araba yanacak sandım
____hemen servisime gittim tartıştım boğacaktım elime gecirdiğimi daha once bu stop etme olayında mevzuyu anlatmıstım adam bana onemsız demıstı "sen sabah uyanınca hemen yataktan kalkamazsın dımı motorda oyle kendını bulması lazım kalkması ıcın demıstı"sankı bana ucak kaldırıyor 747 sandı boyle bır ornegı motor ustasının vermıs olmasına dıyecek kelımem yok dallama,hemde ankara buyuk bı servısın ustabası arabayı o gece bıraktım,sabah onlar ılk calısmada aynı seyle karsılasınca teste sokmuslar hersey normal acmıslar orasını burasını herşey normal,
---benzin bakımlarım kusursuz,
---baska servisede gittim manifold dediler,manifoldum plastikmiş orada sorun çıksa yarılır gidemezsin dediler,
---baska servıse gıttım 500 km.yol yap gel ayar yaptıralım dediler,
---BRC FAST sıralı sistem takılan yere gittim Ankara ŞİMŞEKOTOGAZ abi olamaz dedi sabah eğer yeşil yanıyorsa ledde yani gaza geçmiş halde yapıyorsa bizden yani lpg den, deilse kırmızıdaysa benzinden dedi,ama benzindeyken yapıyor,
___eleman hatta arabayı bırak sabah gel beraber ben tesisatı sökeyim gazın gitmesini engelleyim marşa basalım dedi,yaparsa benzinden yapmazsa gazdan ama daha gitmedim.Sayın 2A burada benzerlerini okudum bu sorunun lütfen bi tavsiyede bulunun.Saygılar

sessiztürk
25.09.2007, 14:36
Tek marşda gaza basmadan herzamaki gibi çalışıyor,devir 900e ulaşamadan sankı yakıt gıtmıyormus gıbı motora aracı aşırı sarsarak bazen, bazende arabanın altından eksoz kısmından patlama seslerı cıkıyordu bıtane buyuk ıkıtanede kucuk patlama seklınde (katalizör iptal),arac rolantı devrını bulamadan sarsıntıyla stop edıyordu,
___yanı olay kontak açılıyor marşa basılıyor sarsılarak devir saati 300,400,500,800,300,500,0 stop duruyor.Sabahları bıkac sefer daha arka arkaya stop edıyo sonra normal rolantıye gelıyor.günün diğer saatlerinde böyle birşeyle yada benzer şeylerle karşılaşmıyorum 10saat sonra bıle gun ıcerısınde.
Dun sabah herzamankı gıbı devır saatı rolantıyı bulmaya calısırken kaputtan psst diye bi ses geldi sönme sesi gibi aniden oldu motor stop etti,sigara dumanı gibi saydam yoğun bi duman çıktı az uz deil araba yanacak sandım
____hemen servisime gittim tartıştım boğacaktım elime gecirdiğimi daha once bu stop etme olayında mevzuyu anlatmıstım adam bana onemsız demıstı "sen sabah uyanınca hemen yataktan kalkamazsın dımı motorda oyle kendını bulması lazım kalkması ıcın demıstı"sankı bana ucak kaldırıyor 747 sandı boyle bır ornegı motor ustasının vermıs olmasına dıyecek kelımem yok dallama,hemde ankara buyuk bı servısın ustabası arabayı o gece bıraktım,sabah onlar ılk calısmada aynı seyle karsılasınca teste sokmuslar hersey normal acmıslar orasını burasını herşey normal,
---benzin bakımlarım kusursuz,
---baska servisede gittim manifold dediler,manifoldum plastikmiş orada sorun çıksa yarılır gidemezsin dediler,
---baska servıse gıttım 500 km.yol yap gel ayar yaptıralım dediler,
---BRC FAST sıralı sistem takılan yere gittim Ankara ŞİMŞEKOTOGAZ abi olamaz dedi sabah eğer yeşil yanıyorsa ledde yani gaza geçmiş halde yapıyorsa bizden yani lpg den, deilse kırmızıdaysa benzinden dedi,ama benzindeyken yapıyor,
___eleman hatta arabayı bırak sabah gel beraber ben tesisatı sökeyim gazın gitmesini engelleyim marşa basalım dedi,yaparsa benzinden yapmazsa gazdan ama daha gitmedim.Sayın 2A burada benzerlerini okudum bu sorunun lütfen bi tavsiyede bulunun.Saygılar

admin
25.09.2007, 16:04
Sn. Sessizturk,
Öncelikle aracınızın marka ve model yılını bilmemiz gerekiyor.
Kaç kilometrede LPG taktırdınız ve şu anda araç kaç kilometrede?
Ayrıca 1-2 gün aracınızı hiçgaza almadan benzinle kullanın. Sabah çalıştırma sorunu düzelirse problem gazda demektir.
1-2 gün benzinde kullanmaya rağmen bir değişiklik omazsa aracınızn marka vbe modeline göre size öneride bulunabiliriz.

sessiztürk
25.09.2007, 18:37
bende yanılmıyorsam squent fast var henuz kıtapcıga bakmadım ama 24 deil farkeden bişey olurmu ikisi arasında ciddi boyutta.şimşekotogaz diye bi yerden taktırdım oda 2A deil korkarım.

sessiztürk
26.09.2007, 12:48
Aracım 2000 model VW Bora 1.6 SRmotor 136000 de takıldı tahmini olarak şimdi 144000de,ayrıca dediğini bi kaçgün gazda çalıştırma olayını siz yazmadan tavsiye üzerine 2 gün önce başlamıştım
sonuç: Dün biraz iyileşme farkettim
Bugün normale döndü; aracın soğukken ilk çalışmasında bi sorun çıkmadı, son sorum şimdi yapmam gereken sizce nedir..(umarım son soru "eee bu da ne be yuh cılkını çıkarttınız" dedirmemiştir size..:D

faruk sevgili
30.09.2007, 03:15
Aracım 2000 model VW Bora 1.6 SRmotor 136000 de takıldı tahmini olarak şimdi 144000de,ayrıca dediğini bi kaçgün gazda çalıştırma olayını siz yazmadan tavsiye üzerine 2 gün önce başlamıştım
sonuç: Dün biraz iyileşme farkettim
Bugün normale döndü; aracın soğukken ilk çalışmasında bi sorun çıkmadı, son sorum şimdi yapmam gereken sizce nedir..(umarım son soru "eee bu da ne be yuh cılkını çıkarttınız" dedirmemiştir size..:D

Sn.sessiztürk
Aracınız benzinde sizin beklentiniz gibi normale döndüyse hiç gaza almadan bir 2-a bayiine gidin ve durumu izah ederek iyi bir proğram atmasını talep edin ve bi daha taktırdığınız servisin önünden bile geçmeyin aracınızdaki problemin proğram hatası olduğu bariz. Geçmiş olsun arkadaşım bi daha ehil olmayan yerlere gitmeyin sizin paranız ve mutluluğunuz bizim için önemli, çevrenizide bu tür olaylara karşı uyarın. Geçmiş olsun dostum :rolleyes:

sessiztürk
01.10.2007, 17:17
Buradaki ilgiden ve hassasiyetten memnun olduğumu söylemek istiyorum ve Mavidenizler brc otogaz bayiine ayrıca teşekkür ederek sorunuma çözüm olmada katkı sağladığı için en azından buradan bi teşekkür benim için borçtur.Hepinize teşekkürler...:rolleyes:

yalcin07
05.10.2007, 12:23
MERABA ARKADAŞLAR ARACIM 2006 MODEL DACİA LOGAN 1,4 20 GÜN ÖNCE ARACIMA BRC SEQENT24 LPG KİTİ TAKTRDIM.YAKLAŞIK BİR HAFTA SONRA SABAHLARI ÇALIŞMA DÜZENSİZLİĞİ PROBLEMİ YAŞAMAYA BAŞLADIM.KISACA SORUNU YAZAYIM.ARACIM SOĞUKKEN TEK MARŞTA GAYET KOLAY ÇALIŞIYOR FAKAT ÇALIŞTIKTAN 1-2 SN SONRA STOP EDECEKMİŞ GİBİ TEKLEMEYE BAŞLIYOR BU DURUM 20SN KADAR SÜRÜYOR VE BİR DAHA GÜNBOYU BU OLAYI YAPMIYOR. ARACIM ŞU AN 25000 KM DE İŞLERİM YOĞUN OLDUĞUNDAN DOLAYI SERVİSEDE GÖTÜREMEDİM YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM .HEPİNİZE SAYGILAR.

2A Mühendislik A.Ş.
07.10.2007, 01:07
Servise uğrayın, kalibrasyon ayarlarınıza baktırın.

mokor1
09.10.2007, 11:54
herkeze slm 2000 md marea 1,6 aracım var şubat 2007 de voltran sıralı sistem lpg takdırıdm 1 ay öncesine kadar bir problem yaşamadım ama şimdi sabah ilk marşta benzinde çalışan araba şimdi 3-4 marşta zor çalışıyor.servise gittim bi arıza gözükmediğin iama enjektörlerin temizlenmesi gerektiğini söylediler yaptım ama sonuç yok aynen devam şikayetler.lpg servisine gittim kalibrasyon yaptılar ondan da bi sonuç çıkmadı.yani teşhis yok herkez semptomatik tedavi yapıyor.arabayı öğleye kadar çalıştırmazsam öğle sıcakta çalışıyor ama sabah çalışmıyor işkence sonra zorda olsa çalışıp syop ediyor gaz yemiyor lpg ye geçince proplem yok. sadece sabah dı ama şimdi her ilk çalışmada problem olmaya başladı benzinde çözüm yolu bilen varsa cvp verirse sevinirim

Selamlar.Bende de 2001 fiat brava var.Stefanelli takılı.Yaklaşık 6000 km sonra ayni sorunlar bende de başladı.Sen sorunlarını çözebildinmi?Çözdüysen nasıl çözdün acaba?Tekrardan ayni bunaltıcı,bıktırıcı işlemleri yaptırmak istemiyorum.

admin
09.10.2007, 12:09
Aracınızı 1-2 gün benzinde kullanacaksınız. İlk çalıştırma sorunu biterse sorun LPG ayarlarından kaynaklanıyor demektir. Bitmezse arıza benzin sisteminde aranacak.
Marea' ların en büyük hastalığı boğaz kelebeğidir. Rölantide gezme varsa bu sensörün negatif besleme kablosunu yeni bir kabloyla değiştirin. Bu sensör diğer su sıcaklık, hava sıcaklık ve MAP sensörüyle aynı sinyali paylaşır. Bu sensörler zaman içerisinde farklı dirençler oluşturuyor.
Ayrıca diğer bir hastalık, su sıcaklık sensörüyle ilgili. termostat sağlam, ancak sıcaklık göstergesi düzgün çalışmıyorsa Akü' nün aracın şase bağlantısını kontrol ettirin. genelde oksitlenme oluyor ve araç olmadık arızalar çıkarıyor.

Selamlar.Bende de 2001 fiat brava var.Stefanelli takılı.Yaklaşık 6000 km sonra ayni sorunlar bende de başladı.Sen sorunlarını çözebildinmi?Çözdüysen nasıl çözdün acaba?Tekrardan ayni bunaltıcı,bıktırıcı işlemleri yaptırmak istemiyorum.

mokor1
09.10.2007, 12:22
Sevgili admin.Sizden edindiğim bilgilerle arabamı bir gündür benzinde kullanıyorum.Bakalım nolcak.Buraya yazıcam.Bir de kafama takılan şu:Bakıyorum gaz taktıran araçların çoğunda bu problem var.Arabada gaz takılı değilken 90.000 km kullanmışız tık dememiş.Gaz taktırdıktan sonra yok gaz kelebeği,yok kalitesiz benzin,yok lambda sensörü vs...Bunu çoğaltmak mümkün.Daha önce bunların hiçbirini bilmezken şimdi nerdeyse usta olduk:))Neden gaz taktırdıktan sonra bu sorunlar ortaya çıkıyor.Yani şu sabahki çalışmama problemi olmasa herşey çok güzel olucak.İlginize teşekkürler.

angelus
09.10.2007, 21:42
Selamlar,

1 haftadır bir problem var arabada sabahları çalışmada problem oluyor birde rölanti oldukça yüksek çalışıyor dur kalklarda trafikte durdugumda düşmüyor sürekli 2.000 devir civarında problem benzindede lpg dede var. Gaz verip 3000 devirlere çıkarıp ayağımı gazdan çektiğimde rölanti 750-1000 civarında düşüyor. Aracı Ford servise götürdüm problemin LPG sisteminden kaynaklandığını beynin karıştığını söylediler . Daha önce bu problemle karşılaşan varmı çözüm önerileri nedir? Araç 1999 Ford escort 1.8...

egeli
18.10.2007, 22:32
selam arkadaşlar.2005 model 1.6 hyundai accent aracım var.benimde sabah motor soğukken zor çalışma problemim vardı.
arabanın deposunu yarımdan fazla doldurdum ve birde benzin deposuna enjeksiyon temizleyici ekledim.sorunum yavaş yavaş çözüldü.depoda benzin azalınca eniden aynı sorunu yaşamaya başladım.
depoyu yeniden doldurdum.hiçbir sorunum kalmadı.havalar soğumaya başlamasına rağmen ilk seferde rahatlıkla çalışıyor.
benzin ve lpg enjeksiyon süreleri farklı olmasına rağmen sorun yaşamıyorum.
umarım sorunu olana yardımım dokunur.

ERCANE
19.10.2007, 09:36
arkadaşlar merhaba.

opel astra 1,6 aracımda daha önce tekleme,boğulma ve gaz yememe problemim vardı. defalarca servislere gittim. parçalar değişti ama sonuç bir türlü değişmemişti. ben de depoyu fulledim. hiç bir katkı olamaksızın sürekli benzinde kullandım. yaklaşık 1 hafta sonra normale dönmeye başladı. ve 2. hafta sonunda araba sorunsuz olmaya başladı çok şükür. bu arada gittiğim yol 250 km civarında.ben daha önce de denemiştim ama 3-4 gün sonra bir şey değişmediğini gördüğümde boşuna benzin parası vermeyeyim diye vazgeçmiştim.:mad: benzer durumda olan arkdaşlara tavsiyem; servisin yolunu tutmadan önce kesinlikle bir hafta on gün arabanızı kesintisiz benzinde kullanın.
bu arada sorun düzelince yeni bir program yükletme falan da yapmadım. yaklaşık 2 ay olacak çok şükür sorun yok.

sorunsuz günler.

2A Mühendislik A.Ş.
19.10.2007, 09:44
Sn. Ercane,
Aracınızı bir müddet benzinle kullanınca sıkıntıların bitmesi, LPG kalibrasyon ayarlarında bir hata olduğunu gösteriyor. Bu ince ayarları yeniden yaptırmanız gerekiyor. Aksi halde bu döngü devam edecek; bir müddet sonra tekrar bozulacak, siz yine bir müddet benzinle kullanıp düzelteceksiniz v.s.

demir03
22.10.2007, 12:27
slm 2 gündür arabam sabah ilk majta çalışşıyor.bi ustayla görüştüm regülatörü değiştir dedi oradan manifolta gaz kaçağı olur sabah araba hem gaz hemde benzinle çalışmak ister dedi denemek için de şöyle yaptım. gaz tankından lpg yi kestim, beyinde bulunan gaz kesicinin fişini çıkardım arabyı çalıştırdım araba gaza geçmek istedi ama sinyal verip gaz kesili olduğu için benzine geçti manuel olarak bu işlemi tekrarladım ve rabayı stop ettim artık hiç bir yerde gaz yoktu .ertesi gün sabah regulatör meselesinin doğuru olup olmadığını anlamak için marja bastım ama sonuç malesef tek marjta çalışmadı yani sorunoradada değildi.denemedik birsey kalmadı yapmadıkta ama daha sonra gidip yarım depo benzin aldım ve arabam 2 gündür sabah tek marjta hafif problemlide olsa çalıştı artık sorunun pompa olduğunu düşünmeye başaladım. anlamadığım iki ayrı yerde bu pompaya bakılıd ölüldü nasıl ölçüldü bilmiyorum ama sorun pompaysa eğer.. hergün yazacam gelişmelerden.. mantıklı gelen şu bana ben sıralı sistemi şubat ayında takdırdım 13000 km yol yaptım bunun 8 bininde hiç problem yaşamadım işte son 3-4 aydır var ben bu sorun yani çalışan bir parça da şimdi problem olduki bu sorunları yaşıyorum. yani sorun lpg den kalibrasyondan falan olsaydı nie ben bu sorunu 6 ay sonra yaişamaya başladım neyse denemeye devam insallah sorun pompadır yazacam ii günler

emre.kahraman
26.10.2007, 09:37
Bendede 2005 Opel Vectra 1.6i Elegance var. Mayıs ayında LPG taktırdım. Tek marşta çalışan aracım motor soğukken Temmuz ayında zor çalışmaya başladı. Şu anda ise soğuk motorda bazen 10sn. basıyorum çalışmıyor. Tekrar 2. 10sn.'de ancak çalışıyor. Ancak çalışır çalışmaz stop edip tekrar bastığımda tek seferde çalışıyor.

gngr
29.10.2007, 15:30
bende my 07 modelını 2 gun once taktırdım ancak kesınlıkle ilk marsta calısmıyor .
2004 fabıa 101hp

sabah degıl sıcakkende calısmıyor ılk marsla

demir03
29.10.2007, 22:26
:) slm en son yazdığımdan itibaren bugünde dahil aracım halen tek marjta çalışyor..problem yok dün lpg ile 400 km yaptım bu sabah yine çalıştı....benzin deponuzu boş bırakmayın benim herşeyi denediyseniz sadece deponuzu en az yarım depo benzin doldurun bide öle deneyin derim..:confused:

omer1984
13.11.2007, 09:34
Merhabalar 20.000 km bakımını yeni yaptırdım. Sizlere sorum araçımı motor soğuk iken ilk çalıştırdığımda egzos kokusu benzin ile karışık sanki bir koku yapıyor.Buna arasıra gaz kokusu da ilave oluyor Sizce neyden kaynaklanabilir ne yapmam gerekiyor aracımın bakımlarını zamanında da yaptırıyorum. Bujilerin bu kokuyla herhangi bir alakası olabilir mi şimdiden sizlere teşekkür ederim.

omer1984
13.11.2007, 10:37
slm 2 gündür arabam sabah ilk majta çalışşıyor.bi ustayla görüştüm regülatörü değiştir dedi oradan manifolta gaz kaçağı olur sabah araba hem gaz hemde benzinle çalışmak ister dedi denemek için de şöyle yaptım. gaz tankından lpg yi kestim, beyinde bulunan gaz kesicinin fişini çıkardım arabyı çalıştırdım araba gaza geçmek istedi ama sinyal verip gaz kesili olduğu için benzine geçti manuel olarak bu işlemi tekrarladım ve rabayı stop ettim artık hiç bir yerde gaz yoktu .ertesi gün sabah regulatör meselesinin doğuru olup olmadığını anlamak için marja bastım ama sonuç malesef tek marjta çalışmadı yani sorunoradada değildi.denemedik birsey kalmadı yapmadıkta ama daha sonra gidip yarım depo benzin aldım ve arabam 2 gündür sabah tek marjta hafif problemlide olsa çalıştı artık sorunun pompa olduğunu düşünmeye başaladım. anlamadığım iki ayrı yerde bu pompaya bakılıd ölüldü nasıl ölçüldü bilmiyorum ama sorun pompaysa eğer.. hergün yazacam gelişmelerden.. mantıklı gelen şu bana ben sıralı sistemi şubat ayında takdırdım 13000 km yol yaptım bunun 8 bininde hiç problem yaşamadım işte son 3-4 aydır var ben bu sorun yani çalışan bir parça da şimdi problem olduki bu sorunları yaşıyorum. yani sorun lpg den kalibrasyondan falan olsaydı nie ben bu sorunu 6 ay sonra yaişamaya başladım neyse denemeye devam insallah sorun pompadır yazacam ii günler

Merhaba sizin yaşadığınız sorunun aynısını bende yaşadım. Bende şubat ayında montaj yaptırdım 22.000 km oldu. Her şey normal idi. Yaz aylarında ilk çalıştırmada çalışmayıp çalışıyor ise tek rolantide aksama veşya kalkışlarda gaz yememeye başlamıştı. Havaların soğuması itibariyle sabahları tek marşta çalışıyor ve herhangi bir sorun yook. Ama depoyu doldurmanında faydasının olduğunu düşünüyorum.

ozturkil
14.11.2007, 17:25
Merhaba sizin yaşadığınız sorunun aynısını bende yaşadım. Bende şubat ayında montaj yaptırdım 22.000 km oldu. Her şey normal idi. Yaz aylarında ilk çalıştırmada çalışmayıp çalışıyor ise tek rolantide aksama veşya kalkışlarda gaz yememeye başlamıştı. Havaların soğuması itibariyle sabahları tek marşta çalışıyor ve herhangi bir sorun yook. Ama depoyu doldurmanında faydasının olduğunu düşünüyorum.

arkadaşlar şu konuya cok dikkat etmenizi tavsiye ederim araç lpglıde olsa temiz yakıtta olsa aracınızı hiç kullanmamış dahi olsa yıllık bakımlarını yaptırın araç kullanılsada kullanılmasada motora konulan yağ zamanla özelliğini kaybeder bujıler zamanla özelliğini kaybeder kullan yada kullanma her yıl aynı zaman periyotunda özellikle motor bakımınızı yaptırın hava filtrelerini değiştirin
lpg filtrelerini 10 000 de değiştirin gerekli bakımları aksatmayın inanın ozaman servise gitmeye harcadığınız yakıt kadar masrafınız olur 1 kere gidersin 10 defa gitmezsin

ERNIBADE
20.11.2007, 14:34
Sayın yetkili 5 ay önce 2003 laguna II arac aldım brc marka lpg kitini taktırdım.Yaklaşık 2 ay önce muhtemelen size defalarca gelen; tespitlerim doğru ise sabahları arac veya uzun süre çalışmadan beklediğinde veya soğukken geç ve düzensiz çalışma, ilk çalıştığında gaza dokununca istop etme gibi problemleri yaşamaya başladım.Saflık mı dersiniz iyi niyet mi dersiniz her gittiğim yerde problem bu denilen parçaları değiştirdim 1800 ytl para harcamama rağmen ne taktırdığım yer nede hiçbir renault servisinde sorunuma çare bulunamadı.İnternetteki tüm forumları takip ettim 1 kişi dahi çıkıp sorun budur benim sorunum çözüldü diyemiyor.Bu problem bir kanser mi ilaçla tedavisi var mı yoksa hastalık çok ilerlemiş olup bu problem yaşanacaktır hasta parçayı kesip almalımıyız diyorsunuz.Yeni lpg taktıracak insanlara artık lpk taktırma maliyeti xxx ytl sonrası çözüme kavuşmayan sorunlar için harcama xxx ytl diye bir maliyetten mi bahsadeceğiz aracımdan ve lpg isminden soğudum artık insanın her gittiği yer başka bir parça arızalı der mi yakında birisi problem kornada derse şaşırmayacağım kendimi hazırladım artık ve yanlış yere para harcamak istemiyorum.Takip ettiğim kadarıyla isminize duyduğum güvenle; yardımlarınızı rica ederim.

kozturk
26.11.2007, 18:20
Merhaba,
Kendi takdırdığım BRC sistemli 2004 marea, 2000 Honda HR-V araçlarımın ardından şu an Konya'dan aldığım (üzerinde lpg takılıydı, hangi marka olduğunu tahmin edersiniz)bir Citroen C5 sahibiyim. Eski araçlarımda yaz kış hiçbir problem yaşamamama rağmen bu araçta sabahları problem yaşamaya başladım. Araç tek marşta çalışıyor hiçbir problem yok, ancak akabinde gaz yemeyip titreyerek stop ediyor. Bu her zaman olmasa da sıklıkla oluyor. Tekrar çalıştırdığımda araç normale dönüyor, bir daha stop etmiyor ve lpg ye geçtiğinde bir anda kendini buluyor. Eğer LPG depsundaki gaz seviyesi az ise araç LPG ye geçişte "anti-pollution fault" ve ardından "catalytic convertor fault" hataları vererek araç motor arıza ışığını yakıyor. LPG aldığınızda ise arıza ışığı sönüveriyor. Demek problem LPG ile ilgili diyorum aracı benzinde deniyorum ama benzinde çalıştırıldığında da aynı sorunu yaşıyorum. Citroen yetkili servisleri lpg li araca vebalı muamelesi yaparak servise almıyorlar, Ankara'da bulduğum özel Citroen servisleri ve LPG ciler sorunu anlayamadılar. Anlayan varsa beri gelsin. Şimdiden teşekkürler.

GPrevazi
26.11.2007, 18:56
Kendi taktırdığınız kitin de ayarla ihtiyacı vardır . Yol ve ince ayarlar çok onemli .Yoksa benzin ECU su hasar gorebilir . Zaten arıza kodu kaydederek bu ayarlar yapılmadı diyor.
Bir de takılı kiti tahmin edemedik?:)

kozturk
27.11.2007, 12:47
Benim aracım Citroen C5. Araç sabahları tek marşta basmasına rağmen sarsıntılı çalışıyor, gaz yemmiyor ve bazen stop ediyor. Stop etmediği zamanlar, -yine bazen- lpg ye geçtiği an "anti-pollution fault" ve "catalytic converter fault" hatalarını verip motor arıza lambası yanıyor. Aracın gidişinde bir problem olmuyor ama bu arızaları veriyor. Ustalar LPG'ye, LPG ciler benzine suç atıyorlar ve sorunun kaynağını bulamıyorlar. Geçenlerde LPG bitmek üzereydi yine aracımda arıza lambası yanıyordu, LPG aldım lamba söndü, bir daha da yanmadı, bunun nedenini de anlayamadım. Şu an bu hataları vermiyor ama sarsıntılı çalışma ve bazen de stop etme sorunu devam ediyor. Bunu sadece sabahları yapıyor ve gün içinde 8 saat çalışmasa dahi bir daha sorunu tekrarlamıyor? Akıl verecek olan var mı?

2A Mühendislik A.Ş.
27.11.2007, 23:23
Sn. kozturk,
Aracınızda ne marka kit takılı ve nerede taktırdınız?

kozturk
28.11.2007, 11:46
Merhabalar,
LPG Konya'da takılmış diyince tahmin edersiniz sandım:). Sistem Atiker. Montajının nerde yapıldığını bilmiyorum. Bahsettiğim problem her zaman olmuyor örneğin LPG deposunu doldurduğumdan beri 150 km. dir hiç olmadı. 2 gündür -hatta bugün Ankara'da en soğuk gün olmasına rağmen- araba stop da etmedi. Ancak LPG'ye geçene kadar sarsıntılı çalışması ve gaz yememesi devam ediyor.
Bir diğer sorunumda PSA grubunun yaygın problemi olan benzin göstergesi problemi. Anladığım kadarıyla 2A bayileri dışında benzin göstergesi sorununu çözecek bir modül olduğundan kimsenin haberi yok. Telefonla ulaşabildiğim 2A bayileri ise BRC sistemleri dışında bir araca PSA modülü takma tecrübeleri olmadığını zaten bu modüle de genellikle taksicilerin rağbet ettiğini söylediler. Bu modül Atiker'e takılamaz mı? Takılırsa analog benzin göstergesindeki sorun çözülür mü? Yol bilgisayarının 2 haftada bir "fuel level low" uyarsı vermesi hiç hoş olmuyor. Şimdiden ilginize teşekkürler.

omer1984
28.11.2007, 14:29
Benim aracım Citroen C5. Araç sabahları tek marşta basmasına rağmen sarsıntılı çalışıyor, gaz yemmiyor ve bazen stop ediyor. Stop etmediği zamanlar, -yine bazen- lpg ye geçtiği an "anti-pollution fault" ve "catalytic converter fault" hatalarını verip motor arıza lambası yanıyor. Aracın gidişinde bir problem olmuyor ama bu arızaları veriyor. Ustalar LPG'ye, LPG ciler benzine suç atıyorlar ve sorunun kaynağını bulamıyorlar. Geçenlerde LPG bitmek üzereydi yine aracımda arıza lambası yanıyordu, LPG aldım lamba söndü, bir daha da yanmadı, bunun nedenini de anlayamadım. Şu an bu hataları vermiyor ama sarsıntılı çalışma ve bazen de stop etme sorunu devam ediyor. Bunu sadece sabahları yapıyor ve gün içinde 8 saat çalışmasa dahi bir daha sorunu tekrarlamıyor? Akıl verecek olan var mı?

Merhaba aynı sıkıntıları yaşayan biri olarak size bazı tavsiyelerim olacak ilk önce aracınızın ateşleme sistemini kontrol ettirin bujilerde sorun olabilir.(Ben lpg sisteminde aradım sorunu bujileri değiştirince hiç bir sıkıntım kalmadı orjinal olmayan bujiden kaynaklanmış:) tabi bujileri takan da yetkili servis :mad: gerisini siz düşünün artık) Bujilerden kaynaklanmadığına emin olduktan sonra bir süre benzinde kullanın benzinde kullandıktan sonra sorun tekrar etmes ise sorunu lpg sisteminde arayabilirsiniz.

psrmtake2
02.12.2007, 03:52
Arkadaşlar ben 12/10/2007 yılında 1997 model tempra SW İE araba aldım.Aldığımda üzerinde mikserli lpg vardı,Sorunlu çalışıyordu.Söktürdüm ve sıralı taktırdım.arabayı ilk sıralı ile denediğimde performans artışına çok şaşırmış ve sevinmiştim.Fakat belli bir süre sonra sabahları geç çalışma,sarsıntılı çalışma,veya çalışsa bile kesinlikle hareket ettirememe sorunları yaptı.Fakat yaklaşık 3 dak. sonra lpg ye geçince sanki o gaz yemeyen araba gidiyor yerine bir fırtına geliyordu.Arkadaşlar ben bu konu üzerine uzun zamandır bilgi topladım.ve sabahları benzinle ilk çalışmada sorun olmasını şuna bağladım.Araba ecusu sürekli lpg parametreleri ile çalıştığı için ve bu parametreleri kayıt ettiği için sabah benzindede aynı değerleri uygulamaya kalkıyor.Yani benzini lpg gibi çalıştırmaya kalkıyor.Bunun sonucunda sabah zengin karışım ve bunun sonucunda çiğ yakma ve çalışamama sorunu ortaya çıkıyor.Arkadaşlar ben özel bir fabrikada elektrik-elektronik teknik elemanı olarak 11 yıldır vardiya tutuyor ve arızalara bakıyorum.Bu konular üzerine bayağı tecrübe kazandım.ve çok düşündüm çok inceledim lpg husunda sorunları nasıl çözebilirim diye öncelikle şunu belirtmek istiyorum.Sıralıda 2 ana sorun var 1-Sabahları geç çalışma 2-İlk çalışma esnasında diğer karbürötörlülere göre ısınmayı bekliyerek geç lpg ye geçmesi.LPG de asıl amaç nedir %40-50 yakıttan tasarruf peki niye ben sabah 2-3 dak. boyunca benzin harcayıp ısınmasını bekliyeyim.Düşün sabah acil bir hasta götüreceksin yada bu beklenen 2-3 dak. zaman zarfında kaç km yol alınır.Arkadaşlar ben 8 yıl 1988 model lpg li doğan kullandım.İstediği kadar hava soğuk olsun sabah ilk seferde çalışıyor ve anında hareket edebiliyordum.O zaman sıralıda neden bu yapılamıyor.Yani ben eminim herkesin ortak görüşü şu ben arabada sabah kontağı çevirdiğimde hemen çalışsın ve hemen hareket edeyim.Arkadaşlar bunu yapmak bence mümkün nasılmı?Aküdeki elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürerek yani bir ısıcı ile dolaylıda olsa soğuk durumdaki lpg yi ısıtarak,Ben bu konu üzerine 3 aydır çalışıyorum.Ve şunu elde ettim .6 tane 12 volt 50 waat helojen lambayın ışık yardımı ile lpg yi ısıttım ve araba yaklaşık 5 dak. boyunca motor su sıcaklığı olmadan 5 dak. boyunca çalıştı.Lambanın etrafına yaydığı ısı miktarı 65 c kadar fakat sizde biliyorsunuz.Motor suyu sıcaklığının 45-50 c olması lpg de rahatlıkla çalışmasını sağlıyor.Arkadaşlar sabahları benzinde çalışmama problemini bir formda arkadaşın uyguladığı bir yöntemle çözdüm.Arabanın hava emiş kanalı üzerinde bulunan NTC türü bir sensör .Araba ecusuna havanın sıcaklığı veya soğukluğu hakkında bilgi veriyor.Hava soğuk olduğu zaman ecu bu sensörden aldığı bilgiye dayanarak motora zengin karışım gönderiyor.bu da arabanın çalışmamasına ve boğulmasına,çiğ yakıt kullanmasına yol açıyor.Hava 10 c iken sensör direnci 3 kiloohm.Bu sensöre paralel 2,7 kiloohm değerinde direnç takıldığında Ecu ya 1,5 kiloohm civarı bir değer gidiyor.Ecu havayı sıcak algılıyarak fazla benzin göndermiyor.Böylece araba zengin karışım kullanmıyor.ve araba çalışıyor.Arkadaşlar sabah çalışmama sorununu ortadan kaldırdım.Şimdi sırada motoru ne kadar hızlı lpg ye geçirebilirim.Çünkü ben lpg yi ısıtarak ne kadar çabuk devreye alırsam o kadar iyi ve bir o kadarda sorunlar ortadan kalkar.

2A Mühendislik A.Ş.
02.12.2007, 18:43
Soğuk motorda işin doğası gereği araç zengin çalışmak mecburiyetinde. Siz bunu değiştiriosunuz. Yakında daha büyük motor arızasıyla karşılacağınız kesin.
Eski karbüratörlü araçlarda, egsoz gazı denetleme, oksijen sensörü v.s. yoktur. Araç açık devre sistemiyle çalışır. Ama enjeksiyonlu araçlarda durum tamamen farklı. Araca bu tür müdahaleler yapmayın. LPG ayarlarınızı yeniden yaptırın.

psrmtake2
02.12.2007, 20:35
Arkadaşlar benim kızdığım nokta illaki bir yeniliği veya gelişmeyi yabancılardanmı almamız gerekiyor.Niye biz ARGE bölümleri olarak geliştirmiyoruz.Bu soğukta çalışmama ve çalışsa bile gaz yememe problemi bütün sıralılarda hemen hemen mevcud.2. olarak diyeceğim niçin ben hemen 15-20 saniye içerisinde mikserlide olduğu gibi hareket edip gidemiyorum.İşte benim asıl istediğim sonuç bu.Niye yapamıyalım...Biz çalıştığımız fabrikada gelen yabancı mühendislerden daha iyi olduğumuzu kanıtladık onlar bizden çok daha üstün değiller.Yeterki yapmak isteyelim.Arkadaşlar bence sıralıda en önemli konu LPG ye ne kadar çabuk geçebilmeyi sağlamak...İşte bütün problem burda

faruk sevgili
02.12.2007, 22:45
sn.psrmtake2
Evet 3 kohm direnç değeri veren bir ohmaj'a paralel bir 3 kohm direnç uygularsanız doğal olarak drenç'i 1/2 YANİ 1500 ohm'a (1.5 kohm) düşürürsünüz bu bilinen bir gerçektir. Ama amaç akan damın altına leğen koymak değil damı onarmaktır...Buda aracınızın orjinal değerlerinle oynıyarak değil iyi bir proğramla mümkündür...:p Bilgilerinize...Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, zaten birileri keşfetmiş bize düşen şey bileti nereden alıpta amerikaya gidebiliriz geriye o kalıyor :eek:

psrmtake2
03.12.2007, 01:39
Arkadaşlar 1997 yılında işe ilk girdiğimde o zaman yeni kurulmuş bir sistemin üzerindeki elemanların 1973 yılı yapımı olduğunu farkettim,Yabancılar resmen bizi kandırmışlardı.Hatta ben bu sistemin yerine niye başka birşey kullanmıyoruz dedim.Bana söylenen söz; Tekerleği yeniden icat etmenin anlamı yok,Hem biz elin yabancılarından daha iyimi bileceğiz.denilmişti.Fakat yanıldıklarını anladılar benim dediğim sistemin aynısı kuruldu ve %75 tasarruf sağlandı.Ve bunun gibi kaç tane iyileştirme yapıldı.Hatta bize iş yapan yabancı firma bizlerden birkaç kişiyi Çine götürdü.Yani bizden Teknoloji satın aldılar.Demek istediğim LPG üzerine düşülüp ARGE olarak daha iyileri yapılabilir.Şunuda belirtmek istiyorum LPG buharlaştırıcındaki motor suyu sıcaklığı bazen 90 hatta 95 c dereceyi gördüğü oluyor.Peki bu durumda LPG'de herhangi bir ısınmadan dolayı tehlike oluşuyormu Hayır..Peki LPG 'nin 40-50c olması bize yetmiyordu.Yetiyor..O zaman niye LPG Buharlaştırıcısına giren motor suyu bir elektrikli şohbende olduğu gibi ısıtılmasın.Elektrikli şohbenin en yüksek 3. kademede çektiği akım 32A 'dir.Akü ise 60A/H dir.Akü ile böyle 12 VDC bir ısıtıcı rahatlıkla 3-5 dakika çalıştırılıp temostat vasıtasıyla yada ısı sensörü ile devreden çıkarılabilir.Düşünün Arabanın kontağını açtınız ve araba benzinde çalıştı,Yaklaşık 20-30sn sonra ısıtıcı yardımıyla Buharlaştırıcıya giren su 50-60c oldu ve LPG ısı sensörü sıcaklığı algılayarak LPG 'ye geçiş yaptı.Motor ısındı ve 3-5 dak. sonra ısıtıcı güç devresi yardımı ile devreden çıktı.Olmazmı yani LPG'ye geçiş 15-20 sn'de oldu.Akünün beslemesinde bir sorun olmaz çünkü motor çalıştığı zaman şarj dinamosu aküyü takviyeliyecek ve yükün bir bölümünü üzerine alacaktır. Arkadaşlar bizim çalıştığımız yerde Bir kural vardır.CESARET İŞİN YARISIDIR .......

Mocan Otomotiv
04.12.2007, 02:41
Sayın psrmtake2

Söylediğiniz olay mantıklı tabiki böyle bir sistem yapabilirsiniz ve uygulamaya koyabilirsiniz bahsettiğiniz gibi cesaret ile bağlantılı maalesef değil sadece ve sadece teknik ile alakalı bir fizik kuralı "hiç bir zaman dışarıdan verdiğiniz enerji nin karşılığını tam olarak % de % geri alamazsınız bu verim ancak en maksimum %80 olur ki arada % 20 lik kayıp sizin kesenizden gider.

Kaldıki aracınızın aküsünden besleyerek ısıttığınız sistemin harcadığı enerjiyi karşılamak için araç alternatörü aşırı yüklenmeye neden olacak ve bu yükün cezasını motorun üzerinden çıkarmaya çalışacaktır.Yüklenen motor ise sizin cebinizden ya benzin yada lpg bedeli olarak çıkacak ve bu kısır döngü devam edip süregelecektir . Güneş pili deseydiniz sizinle hemfikir olabilirdim ancak oda yeterince akım basabilmek için kombine sistemler kurmayı gerektiriyor yada ebatları çok büyüdüğünden konulacak yer bulunamıyor.

Yinede müteşebbisliğiniz bizleri sevindiriyor.İnşallah bir gün gelir değerli fikirlerinizden hepimiz istifade ederiz.Selam ve sevgilerimle.

psrmtake2
04.12.2007, 21:04
Sayın Mocan bayii sorunlar ve eksikler birbirimizle dialog ile çözülür,zaten benim siteye giriş sebebimde budur Acaba düşüncelerimde eksiklik veya hata varmı diye.Sayın mocan arabaların soğukta çalışma problemi genelde sabahları olur.Yaklaşık %80 insan arabasını sabah çalıştırır ve hareket eder.Araba sabah çalıştığında hiç bir farı ve stop lambası açık değildir.2 farın toplamı tahmini 60*2 =120 Waat 2 stop lambasının toplamı 21*2=42waat Toplam gece sarfedilen yük 120+42=162waat İşte size ısıtıcının sabah kullanabileceği yaklaşık değer.Avrupada bütün arabalar gündüzde dahil farları yanacak şekilde dizayn ediliyor.O zaman bu arabalarda çok kısa süre sonra motorları akünün verdiği bu yükten dolayı arıza verecek demektir.Yanılıyormuyum.Sayın mocan Fabrikadaki Atelyede bulunan elektrik-elektronikçi arkadaşlardan sürekli bu konu hakkında fikirlerini alıyorum.Onlarda olabileceği hakkında fikir beyan ediyorlar.Özellikle bu gün bu konuda çok daha parlak bir fikir elde ettik,Isıtmayı güvenli ve daha başka bir yere uygulama hakkında.Bu uygulamayı çok kısa bir süre içerisinde uygulamayı düşünüyorum.Bu uygulamanın başarılı olacağına çok eminiz.

Mocan Otomotiv
04.12.2007, 23:18
Sayın psrmtake2,

Bahsettiğiniz En güçlü elektrikli şofben'in çektiği akım 32 Amper olabilir, fakat tahmin edeceğiniz gibi şofbenler 220 Volt AC akım ile çalışır. 220 Volt AC'de 32 Amper demek 6600 Watt(6,6 Kw) güç demektir.

AC ve DC aynı şey değildir. Sizin hesabınızla aynı dersek hatta bize bunun yarısı yani 3300 watt gibi bir değerin otomobilimizde gerekli olduğunu düşünürsek 275 Amperlik bir Aküye ihtiyacımız vardır. :D

Bir örnek daha vermek gerekirse;
Kendi kullandığım Otomotik Vitesli, 2200 cc aracımda, Şanzuman hidrolik Ünitenin motor ısınana kadar vitesleri vuruntulu değiştirmesi sebebiyle Şanzuman yağını ısıtma yoluna gidiyorum. geliştirdiğimiz sistemde 2 adet Dizel motor kızdırma bujisini şanzuman yağının içinde elektrik vasıtasıyla ısıtıyorum. 3,5 litre şanzuman yağının sıcaklığını araç dururken 15 derece ısıtmak için yaklaşık 10 dakika süre geçiyor. yani sıcaklığı kaba bir hesapla dakikada sadece 1,5 derece yükseltebiliyorum. ( ben aracıma bindiğimde hazır olması için kızdırma bujilerine timer koydum) :D

uzun lafın kısası, böyle bir şey yapmak için teknik destek ihtiyacınız olursa biz yardıma seve seve açığız.

Saygılar sunar, İyi günler dileriz

Sayın Mocan bayii sorunlar ve eksikler birbirimizle dialog ile çözülür,zaten benim siteye giriş sebebimde budur Acaba düşüncelerimde eksiklik veya hata varmı diye.Sayın mocan arabaların soğukta çalışma problemi genelde sabahları olur.Yaklaşık %80 insan arabasını sabah çalıştırır ve hareket eder.Araba sabah çalıştığında hiç bir farı ve stop lambası açık değildir.2 farın toplamı tahmini 60*2 =120 Waat 2 stop lambasının toplamı 21*2=42waat Toplam gece sarfedilen yük 120+42=162waat İşte size ısıtıcının sabah kullanabileceği yaklaşık değer.Avrupada bütün arabalar gündüzde dahil farları yanacak şekilde dizayn ediliyor.O zaman bu arabalarda çok kısa süre sonra motorları akünün verdiği bu yükten dolayı arıza verecek demektir.Yanılıyormuyum.Sayın mocan Fabrikadaki Atelyede bulunan elektrik-elektronikçi arkadaşlardan sürekli bu konu hakkında fikirlerini alıyorum.Onlarda olabileceği hakkında fikir beyan ediyorlar.Özellikle bu gün bu konuda çok daha parlak bir fikir elde ettik,Isıtmayı güvenli ve daha başka bir yere uygulama hakkında.Bu uygulamayı çok kısa bir süre içerisinde uygulamayı düşünüyorum.Bu uygulamanın başarılı olacağına çok eminiz.

psrmtake2
05.12.2007, 01:29
Sayın mocan verdiğin teknik bilgiler doğru yani 6,6 Kw yük için Elektrikte temel güç birimi Jul/Saniye yani Wattır. .Doğru akım devresinde güç akım şiddeti ile devreye uygulanan gerilimin çarpımına eşittir, yani W=E..I watt .

W=E.I = 6600=12*I
I=6600/12=550A
Bu konu hakkında beni bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim.Yanılmıyorsam ben biraz akü hususunda eksik bilgi verdim.Normal Aküde 60A/h ve 480A yazıları vardır .Bunun anlamı 1 saat boyunca maksimum 60A yükü taşıyabileceği ve aynı akünün maksimum taşıyabileceği anma akımıda 480A 'dir.Yani kısa aralıklada olsa 480A kadar yük karşılayabilir demektir.Fakat yinede bir risk demektir.Sayın mocan zaten bu motor suyunu ısıtma yönteminden dediğin bazı dezavantajlarda dahil bazı sebeplerden dolayı vazgeçtik.DEZAVANTAJLARI şunlar.
1-Geriden gelen motor suyunun soğuk olmasından dolayı ısınan bölgenin yeniden ısı kaybetme ihtimali
2-Seninde dediğin gibi güç sarfiyatının fazla olması
3-Motora soğukken birden sıcak su verilip motor bloklarına zarar verme ihtimali
Sayın mocak senden önemli bir teknik bilgi ihtiyacım olacak.Öğrendiğime göre LPG tankındaki basınç 8-10 Bar yani oda 8-10kg denk geliyormuş,Lpg tankında bu basınç regülatöre gelmeden 1,5 bara düşürülüyormuş.Şimdi merak ettiğim regülatöre tanktan ince bir bakır boru ile geliyor.Fakat regülatör ile enjektörler arasındaki hortum yaklaşık o borunun 3-4 katı geniş niye regülatörden sonra bu oran artıyor.Sormamdaki sebep yani asıl öğrenmek istediğim bu arada bir deneme yapmak için bu bakır boruyun aynısını kullanmak istiyorum. Yani regülatörden sonraki kauçuk hortumun bir bölümünü kesip araya bu bakır hortumdan takmak ve bir şey denemek istiyoruz.LPG 'nin enjektörleri beslemesinde bir engel olurmu yani LPG'nin enjektörlere gitmesinde yeterli olurmu...Birde Regülatör ile enjektörler arasındaki basınç yine 1,5 Barmı ,Enjektörler LPG geçişini gaz olarakmı yapıyor,Şimdiden Teşekkürler

2A Mühendislik A.Ş.
05.12.2007, 10:10
LPG tankta likit haldedir ve normalde tank basıncı 8-10 Bar civarındadır. LPG' nin tanktaki hacmine bağlı olarak ağırlık değişir. 50 Litre gaz varsa bu yaklaşık 28 Kg civarındadır. (LPG' nin sıvı younluğu 0,560 Kg/Dm3' tür). Bu basınç bir pompa görevi görüp LPG' yi motor bölümün göndermektedir.
Buharlaştırıcı/Regülatöre kadar LPG likit halde olup, iç çapı 4mm olan bakır boru motor için gerekli yakıtı iletmede yeterli olmaktadır. Daha büyük motorlarda bu boru 6mm olarak kullanılmaktadır.
Buharlaştırıcı/Regülatöre giren likit LPG burada motor suyundan faydalanarak gaz haline geçmektedir. LPG' nin gaz haline gelmesi için harcanan enerji 100 Kcal/Kg' dır.
Regülatör/buharlaştırıcıdan çıkan gazın basıncı 1,2-1,5 Bar, sıcaklığı ise 35-40 santigrad derecede olmalıdır. Gaz regülatörden çıktıktan sonra gaz halinde olduğundan borular daha geniş olmaktadır. Çünkü gaz fazında, liikit faza göre daha az enerji taşınmaktadır.
LPG' de 250 Litre gaz yaklaşık 1 litre sıvı gaza denk gelmektedir.
Ayrıca rail' deki gaz basıncı sistem tarafından devamlı izlenmekte, burada bir düşme olursa sistem otomatik benzine geçmektedir. Raildeki basıncı sabit tutmak içinde aracın emme manifolduna bağlı bir hortumla regülatöre bağlantı yapılmakta ve buradaki vakum değerindeki değişime göre regülatör üzerindeki diyaframa kumanda edilerek gaz basıncı sabit tutulmaktadır.
Gazı regülatör sonrasında ısıtacak olursanız basıncı ve dolayısıyla enjektörlere giden yakıt miktarına müdahale etmiş olursunuz ve motor ideal hava yakıt oranını tutturmakta zorlanır.
Isıtma mutlaka buharlaştırıcıda olmalı, gaz çıkışı regüle edilmelidir.

psrmtake2
05.12.2007, 13:34
Sayın 2A inanın bu forma üye olmakla çok iyi yaptığım kanısına vardım.ve sizlerden çok güzel bilgiler elde ediyorum.Sayın 2A şunu söyleyebilirmiyiz.Isınmış bir regülatörden her zaman aynı basınçmı elde edilmiş oluyor.Yani Regülatör sıcaklığı 30-90 C arasındada olsa raile gelen basınç aynımı 2.olarak sormak istediğim gaz pedalından yüke göre verilen değeri LPG nasıl motora yansıtıyor.Benim aklıma gelen şu Rail basıncı sürekli sabit 1,2-1,5 bar yük endeksine göre verilen gazı enjektörler vasıtası ile artırıyor veya azaltıyor.Bu dengeyi enjektörlerin açık ve kapalı kalma zamanımı ayarlıyor.beni bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum.Teşekkürler.......

admin
05.12.2007, 16:10
Evet regülatörün görevi enjektörlere daima sabit basınçta LPG göndermek.
Gaz sıcaklığı ne olursa olsun sabit basınç sağlar. Gazdaki sıcaklık LPG ECU' sunda ayrıca değerlendirilir.
LPG ile çalışmada racın bütün sensörleri devrededir ve hesaplamalar benzin ECU' su tarafından yapılır. Aracın devir ve yük durumuna göre benzin ECU' su benzin enjektörlerine bir enjeksiyon sinyali gönderir. Gaz ECU' su bu aşamada devreye girerek benzin ECU' sunun gönderdiği sinyali LPG diline tercüme eder ve LPG enjektörlerine gazın sıcaklığı ve basıncıda gözönünde bulundurup düzeltilmiş bir açma süresi gönderir.

psrmtake2
05.12.2007, 19:12
2A o zaman nasıl oluyorda regülatör sonrası kendi yaptığımız ısıtma sistemi burda bir dengesizlik oluştursun.Yani ha Regülatördeki gazı ısıtmışsın ha regülatör sonrası ısıtmışsın.Anlattığınız raildeki basınç sabit olacağına göre......2A regülatör sonrası kullanılan hortum genişliğindeki bir bakır boruyu araya atıp dışarıdan ısıttığımızda( ama emniyet açısından direk olarak ısıtmayacağız ,özel bir yöntem kullanacağız.ve bakır boru biraz dolanbaçlı olacak en önemlisi ısıyı her tarafa eşit bir şekilde vereceğiz.Yani ısı bakır borunun har tarafına eşit bir şekilde uygulanmış olacak.)çalışması lazım değilmi?Yada şu mantığı yürütelim.Aradaki regülatörütörün bayy-pas yapıldığını düşünün ve Tanktan bakır boru ile gelen LPG nin bir ısıtıcı ile ısıtıldığını varsayalım ve ısıtılmış lpg nin direk raile gittiğini düşünün....O zaman suni olarak regülatörün yaptığını yapmış olmazmıyız.Yoksa ben mi düşüncemde yanılıyorum yada eksik bildiğim bir noktamı var.Teşekkürler.....

2A Mühendislik A.Ş.
05.12.2007, 20:00
ISINAN GAZIN BASINCI ARTAR. MUTLAKA REGÜLE EDİLMESİ LAZIM.
REGÜLATÖR BİR DİYAFRAM-YAY/MEME KOMBİNASYONUYLA ÇALIŞIYOR.
ÇIKIŞ BASINCI ARTINCA DİYAFRAMA BAĞLI LEVYE ÇIKIŞI KAPATIYOR, BASINÇ DÜŞÜNCE AÇIYOR.
TANKTAKİ BASINÇ SABİT DEĞİL. İÇİNDEKİ MİKTARA, TANKTAN ÇEKİLEN GAZIN DEBİSİNE BAĞLI OLARAK DEĞİŞİYOR. AYRICA TAM GÜÇTE HIZLI AKIŞTAN ÖTÜRÜ MEYDANA GELECEK SICAKLIK DÜŞÜŞÜNÜDE KARŞILAYACAK BİR ISITMA KAPASİTESİ İÇİN BUHARLAŞTIRICI-REGÜLATÖR KOMBİNASYONUNA İHTİYAÇ VAR.

psrmtake2
05.12.2007, 20:50
sayın 2 A bizim asıl belirtmek istediğimiz sabah ilk çalıştırma esnasında yaklaşık3-5 dak. süresince bu regülatör sonrası gazı ısıtmak ve böylece daha kısa sürede arabayı lpg ye geçişi sağlamak Yani arabanın kontağını çevirdik,benzinde çalıştı ve ısıtıcıda ilk çalıştırma esnasında hemen devreye girdi,regülatör lpg yi 20-30sn sonra verdi.motor ısınan gaz ile lpg de çalışmaya devam etti.Timer vasıtasıyla ısıtıcı 5 dak. sonra devreden çıktı ve Regülatör normal motor suyu sıcaklığı ile çalışmasına devam etti.Fikrinizi bu konu hakkında almak istiyorum.Kısacası 20-30sn içerisinde araç LPG ile çalıştı ve yola çıktı,diye düşünüyoruz.

ozturkil
06.12.2007, 04:33
sayın 2 A bizim asıl belirtmek istediğimiz sabah ilk çalıştırma esnasında yaklaşık3-5 dak. süresince bu regülatör sonrası gazı ısıtmak ve böylece daha kısa sürede arabayı lpg ye geçişi sağlamak Yani arabanın kontağını çevirdik,benzinde çalıştı ve ısıtıcıda ilk çalıştırma esnasında hemen devreye girdi,regülatör lpg yi 20-30sn sonra verdi.motor ısınan gaz ile lpg de çalışmaya devam etti.Timer vasıtasıyla ısıtıcı 5 dak. sonra devreden çıktı ve Regülatör normal motor suyu sıcaklığı ile çalışmasına devam etti.Fikrinizi bu konu hakkında almak istiyorum.Kısacası 20-30sn içerisinde araç LPG ile çalıştı ve yola çıktı,diye düşünüyoruz.

kardeş düşüncelerin benim kiyle aynı yolda. yalnız benzinden gaza geçişi benim bildiğim regülatör üzerinde bir ısı sensörü sayesinde regülatör sıcaklığı 40 dereceye geldiğinde (likit gazın gaz haline dönüşme ortalama sıcaklığı 40 derece )gaz ecu'su aracı benzinden gaza geçiriyor.yani ilk çalıştırmada regülatör sonrası değilde regölatör ısıtılmalı ve motor soğutma suyu 40 45 dereceye geldiğinde devreden çıkmalı.regülatör sonrası gazı ısıtmak ta faydalı oda gazın daha kolay yanmasıyla alakalı.bence regülatör sonrası boru yu küçültmek hata çünkü likit gazı geldiği dar basınçlı borudan daha büyük bir alana bırakılırisie ortamın sıcaklığını alarak gaz haline gelir aynı klimalardaki mantık bu işin uzmanı değilim ama mantıken düşüncelerim bunlar.

psrmtake2
06.12.2007, 13:21
kardeş düşüncelerin benim kiyle aynı yolda. yalnız benzinden gaza geçişi benim bildiğim regülatör üzerinde bir ısı sensörü sayesinde regülatör sıcaklığı 40 dereceye geldiğinde (likit gazın gaz haline dönüşme ortalama sıcaklığı 40 derece )gaz ecu'su aracı benzinden gaza geçiriyor.yani ilk çalıştırmada regülatör sonrası değilde regölatör ısıtılmalı ve motor soğutma suyu 40 45 dereceye geldiğinde devreden çıkmalı.regülatör sonrası gazı ısıtmak ta faydalı oda gazın daha kolay yanmasıyla alakalı.bence regülatör sonrası boru yu küçültmek hata çünkü likit gazı geldiği dar basınçlı borudan daha büyük bir alana bırakılırisie ortamın sıcaklığını alarak gaz haline gelir aynı klimalardaki mantık bu işin uzmanı değilim ama mantıken düşüncelerim bunlar.

Sayın ozturkıl ilk düşüncemiz senin dediğin gibi önce Regülatörü ısıtma yöntemiydi.fakat bu ısıtmanın bazı sakıncaları olduğunu sayın mocan ile tespit ettik.Önceki yazılarımızda bunları izah ettik.Senin belirttiğin konuya gelirsek,Biz işyerinde bazen PLC ve DCS ile çalışan makinaların arızalarını makinayı kandırarak buluruz.Yani bazen herhangi sensörü çalışıyor gösterir ve mak. çalışırsa sorunun ondan olduğunu anlarız.Şimdi LPG ye gelirsek evet Regülatörün set edilmiş sıcaklığa ulaşması lazım ve o zaman lpg selenoidine enerji verir ve geçiş yapar.(o'da tahmini 28 c)Biz ya bu set değerini düşük tutacağız.yada Regülatör üzerinde bulunan ısı sensöründen gelen bilgiyi ECU ya kandırarak göndereceğiz.Yani LPG 'ye geçişi 20-30 sn içerisinde verdirmiş olacağız.Büyük bir ihtimalle bu sensör NTC türü bir sensördür.Regülatör sonrası kullanmayı düşündüğümüz boruyu evet senin dediğin gibi dar değil normal ölçüsünde kullanmayı düşünüyoruz.Bir düşün güneş enerji panelinin çalışma sistemini yani dar olan bakır borudan paralel 4 tane bir arada o zaman gazın dar alanda sıkışma ihtimali var mı ?

ozturkil
07.12.2007, 03:22
Sayın ozturkıl ilk düşüncemiz senin dediğin gibi önce Regülatörü ısıtma yöntemiydi.fakat bu ısıtmanın bazı sakıncaları olduğunu sayın mocan ile tespit ettik.Önceki yazılarımızda bunları izah ettik.Senin belirttiğin konuya gelirsek,Biz işyerinde bazen PLC ve DCS ile çalışan makinaların arızalarını makinayı kandırarak buluruz.Yani bazen herhangi sensörü çalışıyor gösterir ve mak. çalışırsa sorunun ondan olduğunu anlarız.Şimdi LPG ye gelirsek evet Regülatörün set edilmiş sıcaklığa ulaşması lazım ve o zaman lpg selenoidine enerji verir ve geçiş yapar.(o'da tahmini 28 c)Biz ya bu set değerini düşük tutacağız.yada Regülatör üzerinde bulunan ısı sensöründen gelen bilgiyi ECU ya kandırarak göndereceğiz.Yani LPG 'ye geçişi 20-30 sn içerisinde verdirmiş olacağız.Büyük bir ihtimalle bu sensör NTC türü bir sensördür.Regülatör sonrası kullanmayı düşündüğümüz boruyu evet senin dediğin gibi dar değil normal ölçüsünde kullanmayı düşünüyoruz.Bir düşün güneş enerji panelinin çalışma sistemini yani dar olan bakır borudan paralel 4 tane bir arada o zaman gazın dar alanda sıkışma ihtimali var mı ?

selam anladığım kadarıyla mesleklerimiz aynı bende siemens plc s5 ,s7 200,300,400-boşh rc plc kullanıcısıyım.BOŞH/SIEMENS/EV ALETLERİ ÇERKEZKÖY TEKİRDAĞ ŞİRKETİNDE ELEKTRONİK BAKIM VE ARIZA TEKNİSYENİYİM.aslında daha detaylı düşündüğümde evet regülatörü ısıtmak tehlikeli benim aklıma şü fikir geldi aracımı incelediğimde regülatöre giren sıcak su hortumunu yada bi şekilde motorun antifirizli suyunu ısıtırsak en güvenlisi diye düşünüyorum.ısı sensörünü kandırmak kolay ama hemen gaza geçerse motor aslında daha soğuk olacak vede regülatör sıcaklığı duşuk olursa lpg enjektörlere sıvı halde gitme olasılığı çok yüksek vede enjektörlere,motora zarar verebilir (bir ihtimal regülatörün çalışma sistemini incelemek gerekir)sana önerim yaptığın çalışmayı her hava şartını göz önüne alarak yap bence regülatör sonrası hortumla oynayarak ne yapma düşüncesindesin anlayamadım.izah edersen sevinirim beraber yorumlarız.ama regülatör daha soğuk olduğu içinmi enjektörlere giden hortumla oynama ihtiyacını duyuyorsunuz?senin anlıyacağın antifrizli suyu nekadar çabuk ısıtırsak okadar çabuk güvenlı zararsız gaza geçeriz.iyi çalışmalar

ozturkil
07.12.2007, 04:11
sayın psrmteke2 kusura bakma mesajlarını şimdi baştan sona okudum.sayın 2a nın dediği gibi regülatör sonrası basınç 1.2-1.5 b. arasında olmalı bunuda rail çıkışı bir elektronik prostatla gözlenip 1.2 b. altında bir değer farkedildiğinde lpg ecusu aracı direk benzine geçiriyor .yani regülatöru by pas edersen nasıl bu değerleri yakalamayı düşünüyosun?aklıma bide şu geliyor bu 1.2 -1.5 b. eğer fazlalaşır ise enjektörler zarar göre bilirmi ?diyelim prostadıda kandırdık ecuya doğru bilgiyi ulaştırdık raylde daha basınçlı gazımız var gaz pedalına her bastığımızda enjektörler vermesi gerekenden daha fazla gaz verecek ama verilen hava az olacaktır vede yine fazla karışım oluşacak aynı zamanda rolantidede fazla karışım olacak motor yine stop edecek??eğer deponda lpg bitikse o esnada prostatı kandıracağımızdan motor boğulacak?bunlar tabiki hep ilk çalıştırma için konuşuyorum.aynı zamanda şu ihtimalide düşün bu benim için lpgde en önemli şey araç ilk çalıştırmadakı motor aşınması .en az 1dk benzinle çalışmasında bayağı bir faydası var .eğer aracını seviyorsan tabiki.senin gibi düşüncelere sahip bir TÜRK ARKADAŞLA tanıştığım için sevindim bende fabrikada yurt dışından yabancı çok monitörü geldiği ülkesine paketleğip uçakla postaladım .BİR TÜRK OLARAKTA ÇOK GURURLUYUM VEDE BUNU YAPMAKTAN AŞIRI ZEVK ALIYORUM .HER ZAMAN İLERİYE .NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE .herkese selamlar

psrmtake2
07.12.2007, 13:40
Sayın Ozturkil öncelikle çalışmalarında başarılar dilerim.Arabanın 30 sn hazır lpg durumuna gelse bile benzinde çalıştırma seçeneği daima senin elinde İster 1 dak. bekle ister daha fazla...Ama olduki acil bir hasta v.s olduğunda yaklaşık 3 dak. arabanın ısınmasınımı bekliyeceğiz yada ambulans veya taksimi çağıracağız.Bilmem anlatabildimmi Sana anlatmak istediğimi çok sade bir şekilde izah edeyim.Regülatörü güneş enerjisinin soğuk su deposu olarak düşün,güneşle ısıtma panellerinide yapmayı düşündüğüm ısıtıcı olarak düşün,Enjektörleride evinde açmayı bekleyen musluk olarak düşün.Bu dediğim Regülatör ve enjektörler arası lpg beslemesinde olması düşünülen şeyler.Motor suyunu ısıtmayı olayın içine katma...Güneş yerine 4-5 adet 12v 50Waat yansıtıcılı helojen lambayı kafanda canlandır.

ozturkil
08.12.2007, 17:26

sayın psrmteke2 düşüncelerin yada iz ,çok güzel ama şu anda tam 4 senedir italyanlarla çalışıyoruz vede adamlar çok iyi .hepsi aynı olacak diye bi kural yok tabiki ,ama ben italyaya gidip gördüm eğitim amaçlı ama adamlar felaket ellbette yarım kalan eksik konuları vardır tabiki ama lpg konusu ikiye ayrılıyo bence ya paranı harcar motorunu aşındırmazsın yada az para verip motoru 3-4 sene sonra kucağına alırsın buda her alıcının korktuğu etken .inan aracımla bir sorunum yok harika ama uzun yıllar sonra satmayı düşündüğüm için benim için aşınma sorun .yani en az mınımum değer 1dk ilk çalıştırma benzinde olmasında fayda var .bunu nasıl sağlarsın en uygun sistem üzerinde değişiklik yapmadan .regülatöre gıren motoru soğutma (antıfrızlı su hortumu )su hortumu ortadan kesip araya aynı çapta bakır boruya sarılı yaklaşık 1000 w 750 800 w 12 dc v değerinde çalışa bilen rezıstans koyup kumandasınada zamanlayıcı koyarsan 5 dk yada belirlediğin süre motor suyunu ısıtıp en sağılıklı geçiş yapılabilinir diğer faktörler benim için riskli geliyor .olur ama çok riskli.bir diğer faktör ise motora zararlı bildiğim motor soğukken lpg geçişi bunuda set değerle oynarsan istediğin değerde geçişi sağlarsın.ama sonu ne olur bilemem sen düşün.hayatında mesleğinde başarılar dilerim.

ozturkil
08.12.2007, 17:32
Sayın Ozturkil öncelikle çalışmalarında başarılar dilerim.Arabanın 30 sn hazır lpg durumuna gelse bile benzinde çalıştırma seçeneği daima senin elinde İster 1 dak. bekle ister daha fazla...Ama olduki acil bir hasta v.s olduğunda yaklaşık 3 dak. arabanın ısınmasınımı bekliyeceğiz yada ambulans veya taksimi çağıracağız.Bilmem anlatabildimmi Sana anlatmak istediğimi çok sade bir şekilde izah edeyim.Regülatörü güneş enerjisinin soğuk su deposu olarak düşün,güneşle ısıtma panellerinide yapmayı düşündüğüm ısıtıcı olarak düşün,Enjektörleride evinde açmayı bekleyen musluk olarak düşün.Bu dediğim Regülatör ve enjektörler arası lpg beslemesinde olması düşünülen şeyler.Motor suyunu ısıtmayı olayın içine katma...Güneş yerine 4-5 adet 12v 50Waat yansıtıcılı helojen lambayı kafanda canlandır.

kardeşim yanlış anlama ama senin araban benzinde gitmiyormu ne bileyim sankı benzınde gitmiyoda heran lpgye geçsin ister gibisin anlayamadım .problem benzindemi ??????? yada fazla benzin yakmasındamı ????? bukadar kafaya takman ben bugün denedim 100 150 m sonra lpg ye geçti hatta tam 1 dakka civarı devir de 2000 devir fazla değil

ozturkil
08.12.2007, 17:48

dostum her düşüncen güzelde şu enjektörleri bukadar basit geçme sakın benim mantığım inan herhangi bir bilgim yok ama benim düşüncem lpg enjektörleri ,hanı makinalar genelde robotlar üzerinde şu voltaja duyarlı açma mesafesini belirleyen 0volt ile 10 volt arasında çalışan oransal valfler vardır .muhtemelen bilirsin çalışma prensiplerini .işte gaz pedalına bastığın anda enjektörlerin nekadar açacağına lpg ecusu benzin ecusundan alınan verileri kendi diline dönüştürüp karar verip nekadar volt verip açacağına karar verir (benim mantığım )gaz pedalına nekadar basarsan okadar gazı hesaplar vede okadar enjektörler açıp gazı verir yanı normal seleonit valf gibi çalışmazlar enerjı geldiğinde tam açıp enerji gittiğinde tam kapatsınlar .bu yazdıklarım tamamen benim düşüncem bu konuda herhangi bir eğitim almadım yanlış isem lütfen uyarın teşekürler

karanfil
15.12.2007, 19:47
Sayın yetkili 5 ay önce 2003 laguna II arac aldım brc marka lpg kitini taktırdım.Yaklaşık 2 ay önce muhtemelen size defalarca gelen; tespitlerim doğru ise sabahları arac veya uzun süre çalışmadan beklediğinde veya soğukken geç ve düzensiz çalışma, ilk çalıştığında gaza dokununca istop etme gibi problemleri yaşamaya başladım.Saflık mı dersiniz iyi niyet mi dersiniz her gittiğim yerde problem bu denilen parçaları değiştirdim 1800 ytl para harcamama rağmen ne taktırdığım yer nede hiçbir renault servisinde sorunuma çare bulunamadı.İnternetteki tüm forumları takip ettim 1 kişi dahi çıkıp sorun budur benim sorunum çözüldü diyemiyor.Bu problem bir kanser mi ilaçla tedavisi var mı yoksa hastalık çok ilerlemiş olup bu problem yaşanacaktır hasta parçayı kesip almalımıyız diyorsunuz.Yeni lpg taktıracak insanlara artık lpk taktırma maliyeti xxx ytl sonrası çözüme kavuşmayan sorunlar için harcama xxx ytl diye bir maliyetten mi bahsadeceğiz aracımdan ve lpg isminden soğudum artık insanın her gittiği yer başka bir parça arızalı der mi yakında birisi problem kornada derse şaşırmayacağım kendimi hazırladım artık ve yanlış yere para harcamak istemiyorum.Takip ettiğim kadarıyla isminize duyduğum güvenle; yardımlarınızı rica ederim.

selamlar
Bahsettiğiniz problemi bir yıl yaşadım , arabama yaklaşık 15 defa ayar yapıldı , hep bu işin ehli insanlar yaptı , bunların dışında denemediğimiz yöntem kalmadı , lpg uzmanıaline geldik.
yaklaşk üç ay önce problemi çözdüm. sabahları zor çalışma başlayınca gidip benzin depoma 50 ytl lik benzin alıyorum. hooop araba ertesi gün düzgün çalışıyor. Daha önce depoda bekleyen benzinin reçineleşeceği ve enjektörleri tıkayacağı söylendiği için , depoda 10 - 15 ytl lik benzinle geziyorduk , sorun sürekli tekrarlıyordu. ben diyordum ki üç gün benzinle binince düzeliyor. bunun açıklayabilmek için bu forumda günlede LFT değerleri ve Sft değerleri üzerine yorumlar yapıldı . oysa durum şuydu . 3 gün benzinle binince araba lft değerlerini düzeltiyor ve sabah zor çalışma düzeliyor demiştik , oysaki ben benzinle üçüncü gün binmemin ardındandepodaki benzini bitirip , gidip 50 ytl lik benzin alıyordum , hoooop ertesi gün düzeliyordu. "3 gün benzinle bindim düzeldi" oluyordu. meger benzin deposu göstergesi çeyreği geçti diye olurmuş.
işin ilginci hep benzinle binince depda bir gram benzinde kalsa bu sorun oluşmuyor. ne oluyorsa lpg ile sürekli binme sonucu oluşuyor. sabah zor çalışma başlayınca gidip depoyu dolduruyorum düzeliyor.
çok memnunum şu an arabamdan ama geçen yıl fıtık olmuştum , arabayı satmayı düşünmüştüm . falan filan.
umarım size de çözüm olur. benim araba accent 2004 1.3 mpı;)

Mocan Otomotiv
16.12.2007, 02:24
Depodaki doluluk oranı % 20nin altına düştüğünde araçların yakıt püskürtme ve ateşleme sistemleri kendisini bu duruma göre ayarlıyor. Gerektiğinde uyarı ışığını (MIL) yakıyor.

Depodaki Benzin seviyesini en az % 30-35 oranında tutmaya gayret ediniz. eksildikçe taze yakıtla tamamlamaya çalışınız.

Bunu yaparak benzin pompasını da korumuş olacaksınız.

İyi günler

selamlar
Bahsettiğiniz problemi bir yıl yaşadım , arabama yaklaşık 15 defa ayar yapıldı , hep bu işin ehli insanlar yaptı , bunların dışında denemediğimiz yöntem kalmadı , lpg uzmanıaline geldik.
yaklaşk üç ay önce problemi çözdüm. sabahları zor çalışma başlayınca gidip benzin depoma 50 ytl lik benzin alıyorum. hooop araba ertesi gün düzgün çalışıyor. Daha önce depoda bekleyen benzinin reçineleşeceği ve enjektörleri tıkayacağı söylendiği için , depoda 10 - 15 ytl lik benzinle geziyorduk , sorun sürekli tekrarlıyordu. ben diyordum ki üç gün benzinle binince düzeliyor. bunun açıklayabilmek için bu forumda günlede LFT değerleri ve Sft değerleri üzerine yorumlar yapıldı . oysa durum şuydu . 3 gün benzinle binince araba lft değerlerini düzeltiyor ve sabah zor çalışma düzeliyor demiştik , oysaki ben benzinle üçüncü gün binmemin ardındandepodaki benzini bitirip , gidip 50 ytl lik benzin alıyordum , hoooop ertesi gün düzeliyordu. "3 gün benzinle bindim düzeldi" oluyordu. meger benzin deposu göstergesi çeyreği geçti diye olurmuş.
işin ilginci hep benzinle binince depda bir gram benzinde kalsa bu sorun oluşmuyor. ne oluyorsa lpg ile sürekli binme sonucu oluşuyor. sabah zor çalışma başlayınca gidip depoyu dolduruyorum düzeliyor.
çok memnunum şu an arabamdan ama geçen yıl fıtık olmuştum , arabayı satmayı düşünmüştüm . falan filan.
umarım size de çözüm olur. benim araba accent 2004 1.3 mpı;)

faruk sevgili
16.12.2007, 06:41
Sn ERNİBADE ARACINIZDA HANGİ SİSTEM TAKILI VE NEREDE YAŞIYORSUNUZ
KARANFİL BEYİN ARACINDAKİ PROBLEMLE MEGAN II DEKİ PROBLEM AYNI DEĞİL
MEGAN II LERDE TAMAMEN PROĞRAMSAL BİR PROBLEM OLUP EĞER ARACINIZDAKİ SİSTEM BRC İSE VE TAKTIRDIĞINIZ YERDE ÇÖZÜM ÜRETEMİYORSANIZ SİZİ EN YAKIN SERVİSİMİZE YÖNLENDİRECEĞİZ :)

kozturk
16.12.2007, 19:52
Merhaba,
Aracım citroen c5. Daha önce aracımdaki problemden bahsetmiştim. Sabahları tek marşta almasına rağmen 1-2 gün çalışmadığında veya çok soğuk günlerde sarsıntılı çalışıyor, eksozdan çiğ atıyor, lpg ye geçmeden önce katalitik konvertör ve air pollution hataları vererek stop ediyordu. Bu hataları verdikten sonra motor arıza lambası yanıyordu ve aracı bilgisayara sokup bu geçici hataları sildirmek gerekiyordu. Aracın gidişinde bir sıkıntı yaratmayan bu problemi çözemesem de en azından hata uyarılarını ve arıza lambasını nasıl söndüreceğimi keşfettim. Tek çözüm aracı benzinle kullanmak. Aracı gün içinde benzinle kullanınca 3-5 saat içerisinde aracın tüm değerleri normale dönüyor ve arızalar ortadan kalkıyor. Aracı bir kaç gün sadece benzinde kullanıp sabahları aynı hataları verip vermeyeceğine bakacağım. Eğer arıza vermezse sorun LPG'de demektir.
Bu arada bu benzin göstergesi probleminden de iyice sıkıldım. Ankara'da Atiker takılı bir Citroen C5'in hatalı benzin göstergesi problemini çözmek için önerilen PSA modülünü bilen/takan bir bayii var mıdır?

ramazan
21.12.2007, 11:16
Selamlar; BRC kullanıcıları olarak,karşılıklı görüş alışverişi için yeni topic açtık.

Ziyaret ederseniz seviniriz :)

http://forum.donanimhaber.com/m_19780064/tm.htm

"Bu site varken ne gerek var"demeyin lütfen.
Var işte,buraya 10.000 kişi tıklıyorsa DH'yi 100.000 kişi takip ediyor.
Bir kolumuzda orda olsun. Fenamı?
Lütfen ziyaret edip, yorumunuzu esirgemeyinAmacım ÜST KONU olması...
Aracımla o kadar uğraşan (3 silindir) Sn.Kadir ÖRÜCÜ'ye Bir güzelliğimiz olsun istedim.
Selametle...

kozturk
24.12.2007, 15:49
Selamlar,
Daha önce bahsetmiş olduğum gibi Citroen C5 aracımı benzinde test ettim. Aracın anti-pollution ve catalytic converter hatalarının sebebi kesinlikle LPG. Araç benzinde stop edilip sabah çalıştırıldığında gayet sorunsuz şekilde çalışıyor, sarsılmıyor, hata vermiyor. Ancak akşam unuturda LPG'de stop ederseniz, sabah sarsıntılı çalışıyor ve bazen yukardaki hataları vererek gaz yemiyor ve stop ediyor. Tekrar çalıştırıldığında ise sorun kalmıyor, akşama kadar bu problemi tekrarlamıyor. Yalnız arıza ışıklarını söndürmek için ya bilgisAyara takıp sildirmek, ya da benzinde birkaç saat çalıştırmak gerekiyor. Bu sorunu çözmek için şu anda yapılabilecek tek şey aracı akşamdan stop etmeden önce 20-30 saniye benzine almak. En azından bende problem bu şekilde çözülüyor. Teknik olarak bilgim olmasa da kabaca, aracın oskijen-yakıt karışımını ayarlayan sensörü, akşamdan pistonlara kalan LPG yüzünden saçmalayıp bu arızayı veriyor diye düşünüyorum. Buna gerek yok, çözüm şudur diyen varsa, lütfen beni ve benzer problem yaşayanları aydınlatsın. Teşekkürler.

ozelreno
24.12.2007, 21:29
soğuk motor ve sabah geç çalışma.sabahları geç çalışan araç yaklaşık bir depo yeni benzin alıp bitene kadar binip deneyin eğer düzelme olmazise ısı müşirini deneyin.budeneme süresince geç çalışma düzelince araca sıfırdan lpg ayarı yaptırın.benim birde lpg li araç kullananlara tavsiyem ara sıra benzinle arabanıza binin ve yeni benzin alın.ERNIBADE.isimli üyenin problemini tam anlayamadım ama beni telefonla ararsa yardımcı olabilirim.iyi günler.

sayın kozturk.arabanızın gaz enjektörlerine baktırın .sizin arıza şekli enjektörün bir veya bir kaçında silindire railden gaz veriyor olabilir.buda hafifte olsa gaz birikince o anda benzinle beraber boğma yapar.iyi günler.

psrmtake2
15.03.2008, 23:22
Arkadaşlar ben nihayet uzun çabalarım ve teknik eleman olmanın verdiği tecrübe ile sonuca ulaştım.Benim arabanın sorunlarını önceki mesajımda belirtmiştim.Arkadaşlar Arabamdaki sorun 1.gözün çalışmamasından kaynaklanıyormuş.Subap yatakları yapıldı,subaplar yenilendi.Zaten ben yaptığım araştırmalardan bu soruna ulaşmıştım.sadece ustaya subapları sök ve bak dedim.Tahminlerim doğru çıkmış ve boşyere gereksiz masraflardan kurtulmuş oldum.Benzinde çalışması normale geldiği için gittim takan bayiye,2adet enjektörüm sorunlu çıktı ve garanti kapsamında olduğu için değiştirdiler.Ve güzel bir ayar verdiler dizüstü ile şu an ne trafik lambalarında sönüyor,nede rölantide düzensizlik var.Yalnız benzin enjektörlerini temizletmem gerek.Bazen ufak tefek sorun yapıyor.Arkadaşlara tavsiyem sıralı taktırmadan önce kesinlikle arabanın benzinde çok düzenli çalışıyor olması lazım.Yani bence LPG taktırmadan önce Bujilerin,Ateşleme kablolarının,Subap ayarının,yağ,Filitre değişiminin yapılıp çok iyi bir petrolden kaliteli bir benzin alınıp gidilmesini hatta benzinin en az yarım depo olmasını ve yine gitmeden test cihazına bağlatıp sensörlerin çalışırlığını kontrol ettirmelerini ben şiddetle tavsiye ediyorum.Çünkü ben bu konuya yaklaşık 9 ayımı verdim ve bu sonuca ulaştım.Arabama bunları ilk başta yapsaydım şimdi kesinlikle sorun yaşamamış olurdum.Sayın yönetici Arkadaşlara Teşekkürlerimi sunarım...

umit51
27.03.2008, 17:57
sayın brc yetkilisine
araç lpg ile çalışrken lpg içine, veyahut da karburatöre ileve motor yağı konulursa motorun ömrünü daha çok uzatmış olmazmıyız.BÖYLE BİR DÜZENEK VARMIDIR. Bu konuda neler önerırsinız. lpglı araçlar için.
3 gun once brc my 07 kitinı taktırdım . şu an menmunum ama lpg . benzın oranla kuru bir yakıt. sizlerın bildiği gıbı. şimdıden teşekurler.

admin
27.03.2008, 19:45
YANMA ODASINDA YAĞ OLMAZ. Bütün yakıtlar sudan ve yağdan arınmış, kuru olmaları gerekir.
Yağlama işini yağ sistemi yapar, yakıtın görevi yağlama yapmak değildir.

psrmtake2
29.03.2008, 21:16
Sayın 2A ve diğer yetkili servisteki arkadaşlar.Benim kafamı karıştıran bir teori var.Benim arabanın sorunlarını önceki konularda anlatmıştım.Yani araba ilk benzinde çalışmada zorlanma ve çalıştıktan sonra gaz yememe problemi yapıyordu.Fakat biraz benzinde bindikçe durum yavaş yavaş düzeliyordu.Arabanın subaplarında sorun vardı subap ve yatakları yenilendi.ve benzinde çalışması düzelmişti.Fakat bir kaç gün sonra yani lpg de binmeye başladıktan sonra yine benzinde çalışmasında aynı sorunları yapmaya başladı.fakat lpg de artık kesinlikle sorun yapmıyordu.Subapları yapan ustaya benzindeki sorunların devam ettiğini bildirdim.Usta bana enjektörlerin temizlenmesi gerekiyor,fakat temizlensede kısa bir süre sonra aynı sorunla tekrar karşılaşacağımı yani yeniden enjektörlerin kurum bağlayacağını belirtti.Usta tofaş servisinde çalıştığını ve bu tecrübelerine dayanarak bu sorunu tekrarlayacağını yani benzin enjektörlerinin beklemede kaldığı için yine aynı sorunu yapacağını belirtti.Acaba şundan olabilir mi?Benzin enjektörleri silindirlere en yakın yerlere orjinalinde monte edilmiş durumda yani manifolttan gelen 4 adet kanal ve bunların üzerinde benzin enjektörleri.Sıralı takılırken 4 adet enjektör daha takılıyor.ve bu enjektörler benzin enjektörlerinin hemen öncesine monte ediliyor.Şimdi sormak istediğim lpg de çalıştıkça buradan geçen lpg ve hava karışımı bu hassas olan benzin enjektörlerine zarar veriyor olamazmı.Böylece enjektör ne kadar temizlensede yine enjektörler kurum bağlamazmı.Buna bağlı olarak işeme dedikleri olay gerçekleşmezmi.araba ısındıkça enjektörlerde ısınacak ve bu kurumu daha çabuk atacak.yani benzin enjektöründeki tıkanıklık kalkacak.Fakat tekrar lpg de binilmeye başlanınca benzin enjektörleri tekrar yine aynı duruma gelecek.hani bazı arkadaşlar diyorki işte 1 depo veya 2 depo benzinde bindim düzeldi.Bu arkadaşların sorunları benim belirttiğim teoriden olamazmı......İyi çalışmalar

2A Mühendislik A.Ş.
29.03.2008, 22:20
Emme manifoldu devamlı taze hava girişi nedeniyle ısınmaz. LPG partikül içermediği için kurumsuz bir yanma sağlar. Üstelik püskürtme hem benzinde hemde LPG' de emme manifolduna olmaktadır. Dolayısıyla bir kurum sözkonusu değildir.
Benzin enjektörlerinin de belirli bir ömrü var. Yakıta bağlı olarak belirli sürelerde temizletilmesi gerekir. Sabahları geç çalışma araçtan kaynaklanabileceği gibi(rölanti valfi-Motor su sıcaklık sensörü-Benzin basıncı v.s.) LPG kalibrasyon ayarlarının düzgün yapılmamasından da kaynaklanabilir.
Sorunlu araçlarda 1-2 gün aracı benzinde kullanılması, sorunun benzinde mi yoksa LPG' de mi kaynaklandığını tespit etmek içindir. 1-2 gün benzinde kullanımdan sonra araç düzeliyorsa sorun LPG den, düzelmiyorsa benzin sisteminden olduğuna karar verilir. Çözüm buna göre üretilir.
Bu işin başka bir teorisi de yoktur.

psrmtake2
29.03.2008, 23:50
Sayın 2 A benzin enjektörlerinin özelliğini kaybetmiş olabilme ihtimali mantıklı.Fakat yanlış bilmiyorsam bir enjektörün ömrünün yaklaşık 25 yıl olduğu belirtiliyor.Diyelimki bu belirttiğiniz sensörlerden dolayı yapıyor.Peki nasıl olurda LPG ninde ortak kullandığı sensörler LPG de çalışırken normal çalışıyor.Benzine gelince niye anormal çalışsın.Aynı sorunu LPG de yapması lazım değilmi.Üzerinde bulunan sensörleri söküp işyerindeki elektronikçi arkadaşlara test ettirdik ve temizledik hepsi normal çıktı.Ve arıza tespit cihazınada bağladık (Özel tofaş servisinde)cihazın sürekli rolanti motoru hatası verdiğini ve silinse bile tekrar verdiğini söyledi.Rolantı motorunu yerinden çıkarıp boşta deniyoruz.Gaza bastıkça geri doğru gaza basmayı bıraktıkça ileri doğru hareket ediyor.Yani normal çalışıyor gözüküyor.Siz tabiiki daha tecrübelisiniz bu konuda beni bilgilendirirseniz memnun olurum.Yani Rolanti motoru çalışıyor gözüksede arızalı olma ihtimali varmı?Teşekkürler....

2A Mühendislik A.Ş.
30.03.2008, 00:05
Rölanti motoru arızalı olabilir.
Öncekş mesajınızda benzinde kullanınca yavaş yavaş düzeliyor demişsiniz. Teşhis için benzinde kullanılınca düzeliyor mu, düzelmiyor mu?
Bunu kesinleştirmeniz gerekiyor. gerekirse 2-3 gün hiç LPG' ye geçmeden benzinle kullanın. Geç çalışma sorunu ortadan kalkarsa arızayı LPG' de ararsınız, boşuna deneme yanılma yoluyla parça değişimine gitmezsiniz.

psrmtake2
30.03.2008, 16:59
Sayın 2A araba ilk çalışmada sorun yapmıyor,yani normal hemen çalışıyor.Benzinde ilk çalıştırmadan sonra gaza yüklendiğimde araba yığılma yapıyor.fakat ayağımı hafif gazdan çektiğim zaman yığılma ortadan kalkıyor.benzin yemesi düzeliyor.Yani kısacası ani hız değişikliğini kabul etmiyor.Fakat yavaş yavaş gaz verdikçe yavaşta olsa hızını almaya başlıyor.Aynı bir lunaparktaki çarpışan araba misali yavaş yavaş devir alıp hızlanıyor.1-2 gün Benzinde bindiğimde hemen hemen bir sorun kalmıyor.Diyelimki arabayı sabah benzinde çalıştırdın ve hareket etmeden ısınıp LPG ye geçti.Hiç bir sorun olmadan hareket ediyor.Bu esnada Benzine geçersen araba hemen yığılmaya başlıyor.Fakat benzinde bu şekilde yol aldıkça git gide düzeliyor ve benzindede normal hale geliyor.Dipnot:LPG de çalışmasında hiç bir sorun yok.Çok randımanlı çalışıyor.Bütün sorun benzine geçtiği an başlıyor.benzindede sürekli bindikçe düzeliyor.Acaba lpg ve benzin birbirine karışıyor olabilirmi.

ERHAN72
12.04.2008, 02:53
Sayın 2A aracım mazda3 1.6. Ben de bir hafta önce BRC'li oldum. Ankara Mavi Denizler'de gerçekten güzel montaj yaptılar. Kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

LPG ile ilgili çok araştırma yaptım ve sonunda karar verdim. İnşallah memnun kalırız. Ufak tefek sorunlar tabii ki olabilir. Ben şimdilik memnunum. Seq24MY07 beklediğimden iyi çıktı. Kabinde hiç ses duyulmuyor. Sanki motor da daha sessiz çalışıyor. Rüzgar sesini daha çok duyar oldum.

Yalnız bir şey dikkatimi çekti. Marş sırasında da sessizlik var. Benzindeyken daha tok bir ses çıkıyordu, ancak şimdi marşın sesini duyamıyorum, bir homurtu sesi geliyor ve motorun çalışıp çalışmadığını anlayamıyorum. Benzine nazaran biraz titreyerek marş alıyor. Ancak benzinle stop edip çalıştırdığımda bunlar olmuyor. Bu durum iyi mi, kötü mü anlamadım?

faruk sevgili
05.05.2008, 20:01
Sayın 2A araba ilk çalışmada sorun yapmıyor,yani normal hemen çalışıyor.Benzinde ilk çalıştırmadan sonra gaza yüklendiğimde araba yığılma yapıyor.fakat ayağımı hafif gazdan çektiğim zaman yığılma ortadan kalkıyor.benzin yemesi düzeliyor.Yani kısacası ani hız değişikliğini kabul etmiyor.Fakat yavaş yavaş gaz verdikçe yavaşta olsa hızını almaya başlıyor.Aynı bir lunaparktaki çarpışan araba misali yavaş yavaş devir alıp hızlanıyor.1-2 gün Benzinde bindiğimde hemen hemen bir sorun kalmıyor.Diyelimki arabayı sabah benzinde çalıştırdın ve hareket etmeden ısınıp LPG ye geçti.Hiç bir sorun olmadan hareket ediyor.Bu esnada Benzine geçersen araba hemen yığılmaya başlıyor.Fakat benzinde bu şekilde yol aldıkça git gide düzeliyor ve benzindede normal hale geliyor.Dipnot:LPG de çalışmasında hiç bir sorun yok.Çok randımanlı çalışıyor.Bütün sorun benzine geçtiği an başlıyor.benzindede sürekli bindikçe düzeliyor.Acaba lpg ve benzin birbirine karışıyor olabilirmi.

Benzin ve LPG nin karışması değil sizin sorununuz . Aracınızı montaj yaptırdığınız servise götürün ve LPG proğramını kontrol ettirin (LPG yakıt ayarlarınız bozuk) Bu arada aracın LFT değerleride kontrol edilecek ve size gerekli bilgiler verilecektir. Sevgi ile kalın

faruk sevgili
05.05.2008, 20:05
Sayın 2A aracım mazda3 1.6. Ben de bir hafta önce BRC'li oldum. Ankara Mavi Denizler'de gerçekten güzel montaj yaptılar. Kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

LPG ile ilgili çok araştırma yaptım ve sonunda karar verdim. İnşallah memnun kalırız. Ufak tefek sorunlar tabii ki olabilir. Ben şimdilik memnunum. Seq24MY07 beklediğimden iyi çıktı. Kabinde hiç ses duyulmuyor. Sanki motor da daha sessiz çalışıyor. Rüzgar sesini daha çok duyar oldum.

Yalnız bir şey dikkatimi çekti. Marş sırasında da sessizlik var. Benzindeyken daha tok bir ses çıkıyordu, ancak şimdi marşın sesini duyamıyorum, bir homurtu sesi geliyor ve motorun çalışıp çalışmadığını anlayamıyorum. Benzine nazaran biraz titreyerek marş alıyor. Ancak benzinle stop edip çalıştırdığımda bunlar olmuyor. Bu durum iyi mi, kötü mü anlamadım?

Yazdığınızı 3 defa okudum bende yazdığınızı anlamadım :)
Tuncay bey çok değerli bir insandır , Personelide öyle , kendilerine durumunuzu anlatırsanız size mutlakaa yardımcı olacaklardır
Sevgi ile kalın

ERHAN72
08.05.2008, 12:17
Tekrar merhaba,
Arabayı kullandıkça durumu daha iyi test edebildim. Şöyle ki; sabah çalıştırmada bir sorun yok. Ancak motor sıcakken yani motor normal ısısındayken istop ettikten bir kaç dakika sonra yeniden çalıştırmaya çalıştığımda hemen marş almıyor. Marşı 2 saniyede alıyor. (Motor soğukken en fazla 1 saniyede çalışıyor.) Marş aldığını da kabinden zor duyuyorum. Sanırım bu anlatım yeterince açık oldu.

Daha fırsatım olmadığı için servise gidemedim. Gideceğim zaman Tuncay Bey'i de arayacağım. Söylediğim gibi belki de bir sorun yoktur. Ancak kafamın rahat olması için bi göstermek istiyorum. Tabii bu arada Mavi Denizleri de ziyaret etmiş olurum. Herkese kazasız günler.

ERHAN72
13.05.2008, 14:44
Tekrar merhaba,
Arabayı kullandıkça durumu daha iyi test edebildim. Şöyle ki; sabah çalıştırmada bir sorun yok. Ancak motor sıcakken yani motor normal ısısındayken istop ettikten bir kaç dakika sonra yeniden çalıştırmaya çalıştığımda hemen marş almıyor. Marşı 2 saniyede alıyor. (Motor soğukken en fazla 1 saniyede çalışıyor.) Marş aldığını da kabinden zor duyuyorum.

diye iki önceki mesajımda bahsettiğim sorun giderildi. Mavi Denizler'deki Aydın ustaya teşekkür ederim. Kablolarda küçük bir tamir yaptı. Sorun çözüldü. Tuncay Bey'e ve Can Bey'e de teşekkür ederim. Yaşasın LPG.:)

elantra2004
27.05.2008, 23:45
burdan sizden yadrım istiyorum
aracm2004 elantra a/t benim sorunum motor soğukken araç benzinde ve gazda rolanti tutmuyor ve arabanın çekişi çok zayıf tüple ilgili ecu değiştirildi ama sorun aynen devam ediyor.lpg ile ilgili tüm kablolar sökülüp lpg devre dişi birakılınca ne sabah çalışma problemi nede gaz yememe kalmadı.araç şahlandı resmen yaw.ben malaatyadayım murat usta yardımcı oluyor ama bu sorun 10 gündür çözülmedi.bilgilerinizi paylaşmak istiyorum.aracımda sq 24 var

karanfil
02.06.2008, 00:05
burdan sizden yadrım istiyorum
aracm2004 elantra a/t benim sorunum motor soğukken araç benzinde ve gazda rolanti tutmuyor ve arabanın çekişi çok zayıf tüple ilgili ecu değiştirildi ama sorun aynen devam ediyor.lpg ile ilgili tüm kablolar sökülüp lpg devre dişi birakılınca ne sabah çalışma problemi nede gaz yememe kalmadı.araç şahlandı resmen yaw.ben malaatyadayım murat usta yardımcı oluyor ama bu sorun 10 gündür çözülmedi.bilgilerinizi paylaşmak istiyorum.aracımda sq 24 var

Selamlar;
Aynı sorun üzerine 1 yıl uğraşan biri olarak , size şöyle bir şey denemenizi öneririm.
Benzin deponuz yarım depoyu geçince sabah zor çalışma düzelebilir.

İyi akşamlar.

fatih999
07.09.2008, 18:00
karanfil arkadaşın dediğini yaptım gittim 70 ytl lik benzin aldım sabah dualarla arabamı çalıştırdım sorun kalmamıştı ve tam 5 gün oldu arkadaşlar ne alakası var demeyin valla bende inanamıyorum ya...
arabam vectra com 2000 1,6 16v

karanfil
02.04.2009, 16:09
Güncel .....

Diyelimde bu sorunla uğraşanlar gidip yarım depo benzin alsınlar.

14MEVLUT
03.04.2009, 17:36
Değerli 2A yetkilileri benim sorunum şu:Arabam 2003 model toyota corolla BRC sıralı sistem my 07 var.Aracım-7 derece soğukta dahi çalıştırmamdan 10 saniye sonra tüpe geçiyor, böyle olunca da stop ediyor.Sorunumun çözümü nedir.Arıza nedir söylerseniz ben bunu ustaya ileteyim . Lütfen ilgilenirmisiniz. Çok sağolun.Benim aldığımda tüp takılmıştı nerede yapıldı bilimiyorum . Ne olur yardımcı olun.

2A TEKNİK
03.04.2009, 18:15
Aracınızın su sıcaklık sensörü ve lpg'ye geçiş ayarları kontrol edilecek.İlgili linkde iletişim bilgilerini bulabileceğiniz yetkili bayilerimiz de bu işlemi yaptırabilirsiniz.Saygılar
http://www.2a-lpg.com/duyurular/GUNCEL_BAYI_LISTESI.pdf

yusufadige
25.08.2009, 08:33
dediğin sorun için bence ısı müşüründe arza olabilir çünki araç haraleti 30 dereceye gelmeden aracın tüpe geçmesi o arzayı gösteriyor yinede motor soğukken bi bilgisayara bağlanmasında fayda var.

ogretmen43
31.08.2009, 11:22
Aracım 2004 model Bora yaklaşık 35000 km lpg de kullandım. filtre değişimlerini zamanında yaptırdım. Benim yaklaşık aralık ayından beri meydana gelen sorunum şu:
1-Kışın aracım şanslıysam ikinci marşda değilsem 9-10 nuncu marşa ancak çalışıyordu. yazın ise ikinci marşta çalışıyor.gün içinde ise çoğunlukla ilk marşta çalışıyor. nadiren ikinci marşta çalıştığıda oluyor.
2- Ayda bir iki defa aracım hareket ettirdikten sonra vitesleri yükseltirken bir anda sanki gaz bitmiş gibi benzine geçtiği söyleyen sinyali veriyor.arabayı benzine alıyorum. tekrar lpg ye alıyorum devir 2500-3000 ni geçtimi tekrar aynısını yapıyor. bir kaç kez benzin lpg yapılınca düzeliyor.
3- gaz tamiyle bittiğinde araba bir anda duraksıyor gaz bitti sinyali gelip benzine geçince araba şaha kalkıyor.

sorunlarım bunlar bu sorunların çözümü için bu güne kadar şunlar yapıldı:
1-Sürekli marş basmaktan dolayı akü öldü ve 60 A lik aküyü 72 amper yaptım..
2-Arabanın ısı müşüründen olabilir denildi ısı müşürü değişti.
3-arabaya Carbon Clean uygulaması yapıldı..
4-arabanın benzinle alakalı olan filtreve yağları değişti.
5-lpg enjektörleri özel bir ilaçla temizlendi.
6-aracın üzerinde bulunan platin bujiler sökülerek lpg ye uyumlu buji takıldı.
7-LPG filtresi değişti. yeniden program atıldı.
8-Araç yaklaşık 200 km benzinle binildi ve tekrar program atıldı.

ama benim sorunum hala Çözülmedi.

2A TEKNİK
31.08.2009, 12:17
Aracınızın lpg tesisatında temasızlık olabilir.Aracınızın devir kalibirasyonu yanlış olabilir.Sabah zor çalışma ise araç benzin ile kullanılıp bakılacak eğer benzinde kullanınca düzeliyor ise aracınız lpg kalibirasyonu olamamış demektir ve tekrar yapılması gerek.İyi çalışmalar

serkan_dural
01.10.2009, 03:45
[quote=ERNIBADE;10238]Sayın yetkili 5 ay önce 2003 laguna II arac aldım brc marka lpg kitini taktırdım.Yaklaşık 2 ay önce muhtemelen size defalarca gelen; tespitlerim doğru ise sabahları arac veya uzun süre çalışmadan beklediğinde veya soğukken geç ve düzensiz çalışma, ilk çalıştığında gaza dokununca istop etme gibi problemleri yaşamaya başladım.Saflık mı dersiniz iyi niyet mi dersiniz her gittiğim yerde problem bu denilen parçaları değiştirdim 1800 ytl para harcamama rağmen ne taktırdığım yer nede hiçbir renault servisinde sorunuma çare bulunamadı.İnternetteki tüm forumları takip ettim 1 kişi dahi çıkıp sorun budur benim sorunum çözüldü diyemiyor.Bu problem bir kanser mi ilaçla tedavisi var mı yoksa hastalık çok ilerlemiş olup bu problem yaşanacaktır hasta parçayı kesip almalımıyız diyorsunuz.Yeni lpg taktıracak insanlara artık lpk taktırma maliyeti xxx ytl sonrası çözüme kavuşmayan sorunlar için harcama xxx ytl diye bir maliyetten mi bahsadeceğiz aracımdan ve lpg isminden soğudum artık insanın her gittiği yer başka bir parça arızalı der mi yakında birisi problem kornada derse şaşırmayacağım kendimi hazırladım artık ve yanlış yere para harcamak istemiyorum.Takip ettiğim kadarıyla isminize duyduğum güvenle; yardımlarınızı rica ederim.....

2A TEKNİK
01.10.2009, 11:33
Aracı öncelikle 2-3 gün yaklaşık 250-300 km benzinde kullanıp aracın sabah çalışmasının düzelip düzelmediğini kontrol ediniz düzelme olur ise sorun lpg kaynaklı ve bize araç plakası montajcı bayi ve iletişim bilgileriniz yazınız olmaz ise aracın benzin sistemi ile ilgili sorun var demektir ve benzin sisteminde lpg ile ilgili benzin enjektörü baglantıları kontrol edilecek sorun yok ise aracı özellikle benzin sistemini motor ustasının kontrol etmesinde fayda var.Ayrıca lütfen bu kadar karamsar olmayınız montajın yetkili mi yoksa yetkisiz yerde mi yapılmış olmasına bakmasızın size yardımcı olacağız.Saygılar

serkan_dural
01.10.2009, 14:44
sayın yetkili aracımda lpg desorun yaşamıyorum .yaklaşık 10 gündür aracımı benzinde kullanıyorum.hiç gazalmadım 10 gündür
ve dediğim gibi aracı ilk çalıştırdığımda rölantide hiç bir sorun yok ama gaz pedalına dokunduğum anda saki araba bi anda stop edecek gibi devir düşürüo hatta bazen stop edio.ben bi anlam vermiorum aracımın neresine yönelmeliyim .kimi kelebek boğaz temizlet dio.kimi şu sensör bu sensör dio ama halaen somut bişey yok çok canımı sıkıo bu problem i,nanın aracımdan ve usatalardan yorulmuş sıkılmış vaziyetteyim lütfen bana yardımcuı olun resmen psikoljimi bozdu bu sorun.saygılarımla

2A TEKNİK
01.10.2009, 15:35
Aracı benzinde kullandığınız da sorun ortadan kalkıyor mu?

serkan_dural
01.10.2009, 23:40
zaten sıkıntıda ilk çalıştırmada lpg yi düşünmeyin yani dediğim gibi 10 gündür lpg kullanmıyorum almıyorum araca .ama halen sabah ilk marşta ayağımı gaz pedalına dokunmamla stop ediyor birdahada gün içinde kesinlikle yapmıyor.yapsada çok uzun süreli duruşlardan sonra yani 8/10 saat gibi duruşlaradan sonra yine ilk marş sonrası yapıor.

2A TEKNİK
02.10.2009, 01:27
Bu durum aracı çalıştırdıktan15-20 sn sonrada oluşuyor mu veya hafifliyor mu?

netoto
02.10.2009, 05:19
SAYIN SERKAN DURAL ARACINIZIN GAZ KELEBEĞİ KONUM SENSERÜ ARIZALI OLABİLİR. ARACIN NTC MÜŞÜRÜ VE HARERET MÜŞÜRÜDE ARIZALI OLABİLİR. LPG SİSTEMİYLE İLGİSİ YOK.İYİ BİR RENO SERVİSİNE GİDEREK BU PARÇALARI KONTROL ETTİRİN. EĞER BURSA YA YAKIN YERDEYSENİZ MERKEZ SERVİSİMİZDE SİZE YARDIMCI OLABİLİRİZ. SAYGILARIMIZLA.

serkan_dural
02.10.2009, 13:22
peki bu sensörler arıza ışığı yakmazmı yada makinaya bağlandığında hata vermezmi acaba??

ozenclerotogaz
02.10.2009, 13:44
Sayın Net Otogazın da belirttiği gibi motor ısı sensörünü ,eksantirik devir sensörünü ve de boğaz kelebeğini kontrol ettirmenizde fayda var.

2A TEKNİK
02.10.2009, 16:50
peki bu sensörler arıza ışığı yakmazmı yada makinaya bağlandığında hata vermezmi acaba??
Özellikle motor sıcaklık sensörü hata vermeyebilir.Arıza tesbit cihazı ile motorun o anki tahmini sıcaklığı ile test cihazında görülen sıcaklık değeri karşılaştırılabilir.

savasyucel
03.10.2009, 11:20
2003 ford focusumda da brc sistem takılı aynı sorunlar bendede oldu bende forumlara baktıktan sonra hiç birini yapmadan önce benzine yakıt sistemi temizleyen bir katkı aldım (5 tl) çeyrek depo benzine katıp biraz hızlı kullandıktan sonra yeniden kalibrazyon ayarı diyorlar ondan yaptırdım şimdilik sorun yok gibi(katkının ismini hatırlamıyorum benzinliklerde var).

serkan_dural
04.10.2009, 05:28
arac serviste bakıp oksijen sondasını arızalı olduğunmu söylediler.acaba gerçekten bu sensörden dolayı araç gaz kesermi seyir halideyken.bianda araç gaz kesip hiç bi şeklide gaz yemio sonra sanki ipi bırakılmış at gibi şahlanıyor bi anda hem gazda hem benzinde aynı sorun var.bi sensör bukadar etkilermi acaba yoksa başka bişeymi var aracımda??

2A TEKNİK
04.10.2009, 06:50
Enjeksiyonlu araçlarda Oksijen sensörü arızası boğulma diye tabir ettiğimiz yığılma gaz yememe gibi sorunlara yol açabilir.Fakat sabah ilk çalıştırmada oksijen sensörü hemen devreye girmez fakat yinede ilk çalıştırmayı etkileyebilir çünkü motor sıcakken oksijen sensörü arızalı ise aracın yakıt düzeltme değerlerini bozacağı için ilk çalışmadaki sıkıntılarda ortaya çıkabilir.

serkan_dural
05.10.2009, 07:31
ilginize ve verdiğiniz teknik bilgilere sonsuyz tik sayın yetkili.aracımı bugün serviste oksijen sondası değişimi için bıraktım.ayrıca lpg montaj esnasındaki yapılan elktrik tesisatındada bazı problemler olduğu ortaya çıktı kısa devre ve şase ler mecut olduğu gözelendi.yarın aracımı alıcam inşallah arıcım olmuş ve bende huzura ermiş oluırum siz ve teknik ekibinize çok tşk.iyiki varsınız.

netoto
06.10.2009, 13:13
SAYIN SERKAN DURAL .BU TÜR ARIZADA ARIZA LAMBASI YANMAZ,ARAÇ SOĞUKKEN CİHAZA BAĞLANMALI VE ARACIN FABRİKA VERİLERİYLE KIYASLANMALI,SORUN ORTAYA ÇIKACAKTIR.SAYGILARIMIZLA...

ankaralı
12.11.2009, 14:54
slm.benimde sorunlarım aynı.arac soğukken stop ediyor.gaz yemiyor.gaza gecince normal.daha önce 2a yetkilileri benzinle kullanın normale gecince proğram yükletin gecer dediler.denedim gecti.fakat kışa girerken tekrar başladı.arıza özellikle yazdan kışa-kıştan yaza geçerken yapıyor.aracı pc ye bağlattım.zengin karışım-fakir karışım-ox. sensörü arızaları çıktı temizlettim.sonra proğram attırdım.şimdi napcam bilmiyorum.aracın rolanti kelebeğinde problem var sanırım.ecu değerlerini aynımı yaptırmam lazım proğramla.ayrıca proğramı motor sıcakken attırmıştım.soğukken attırsam dahamı ii acaba sonuçta motoru çalıştırınca sıcak algılıyo olabilir onu tam çözemedim.boğaz kelebeğini temizletip aracı benzinle çalıştırıp düzelince motor soğukken proğram yükletmeyi düşünüyorum.ama sıcaklık ayarını kaç yaptırayım+ayakla gaza gecmesini sağlayan seceneğin faydası olurmu.yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler

2A TEKNİK
12.11.2009, 15:04
Eski mesajlarınızdan aracınız da Ecotec marka lpg sistemi var.Ayarlar sıcak motorda yapılacak benzin lpg değerleri yolda ve rolanti de ayni olacak aracınız büyük ihtimal zengin çalışıyor.Havalar soğuk olduğu zaman ilk anda enjektörleriniz yeterli kabiliyeti göstremediği için motora tam buharlaşmamış lpg girişi oluyor ve bu durum zengin karışıma sebebiyet veriyor.Lpg enjektölerinizin de kontrol edilmesinde fayda var tavsiyemiz ilgili markanın deneyimli bir yetkili servisine veya firmaya ulaşmaya çalışınız.

mustafa80
15.11.2009, 16:53
Selamlar.Ben 2005 model toyotaya BRC kiti taktırdım.Takılalı bir ay oldu.Aracım sabah çalışırken gaza geçince stop ediyor.İkinci ayar yapılmalı demişlerdi.Yaptırdım fakat soğuktanmıdır bilmiyorum ama gaza geçmiyor stop ediyor.Yardımcı olursanız sevinirim.SEQUENT 24 MY-07 marka lpg kiti takılı.

2A TEKNİK
15.11.2009, 18:20
Aracınızın lpg ayarları ve geçiş sıcaklık değeri kontrol edilecek.Geçiş Tip-Out olarak da ayarlnabilir.Yani motor ısındıktan sonra sizin 2000 devirin üzerine çıktığınız zaman lpg'ye geçecek şekilde.Bayi'ye durumu iletiniz sorunun ortadan kalmaması durumun da bizi tekrar bilgilendirebilirsiniz.

oshinankara
30.11.2009, 08:51
İyi günler. Benim aracım siena 1.6 16v 2000 model. 1 ay oldu alalı. sibop patladı yaptırdım. oksijen musuru(lamda sensoru) eksikmis yaptırdım. Hala sabah zor calısıyor. 10 dereceye yakınken hava calısıyor sabah erken calısmıyor. benzinde calıstırıyorum hemen gaza basıyorum yoksa stop ediyor bir daha calısmıyor itekleyerek calıstırıyorum. sogukken motor ısınınca sorun yok hemen calısıyor. sebebi nedir acaba? serviste yaptılar 2 gun iyi calıstı ama hava sıcaktı galiba. sonra boyle oldu. lpg den degildir herhalde. LPG sıralı degil emulator var. Fabrikadan lpg li bir arac. Tartarini beyin var omvl regulator takılı. emulator avg mi oyle bisey.

Benim sormak istedigim herkes 1 marsta calıstırıken benim arac marea ile aynı motor ama calısmıyor.

Tesekkurler iyi bayramlar.

2A TEKNİK
30.11.2009, 14:19
Aracınızı 3-4 gün benzinde kullanınız sorunun ortadan kalkması durumunda sorun lpg ayarları ile ilgili fakat bahsettiğiniz sistem sıralı sistem değil bu sistem ile sorun lpg'den olsa bile sorunu çözemezsiniz.

oshinankara
14.12.2009, 08:46
benzinde kullandım gecmedi cunki ahavalar ısındı. Benim sorunum 0 ın altındaki sıcaklıklarda cam buzlu iken zor calısıyor. calısıyor 1000 devirleri gecerse sorunsuz calısıyor bir kac kere 900 lerde kaldı geri stop etti hemen.bu cok kısa suruyor 3-4 sn sure. Buji kablolarını degistirecegim acaba bu cozum olurmu. baktım 1 ci kablonun bası oksitli gibi digerleri parlak. Bujiler ve lamda sensoru yeni. geriye kablo ve bobin kalıyor bunlar boyle arıza verebilirmi acaba?

2A TEKNİK
14.12.2009, 14:53
Soğuk motorda ilk çalışmada motor lamda sensörünü dikkate almaz.Buji ve buji kablolarını değiştirebilirsiniz.Ayrıca motor suyu sıcaklık sensörü ile rolanti düzenleme motorunun kontrol edilmesi faydalı olur.

oshinankara
28.12.2009, 20:40
LPG li araçlarda motor soguk iken ilk marşta çalışmama, hatta bazen 3 marşta zor çalışma, rölantide dengesizlik, bazen stop etme sorunu yaşayanlar.Arkadaşlar bu konu hakkında çok ugraştım bir sürü parça değiştirdim serviste,hiç bir işe yaramadı.Zaten arızada şurdan demiyorlar o parçayı değiştir olmadı bunu değiştir, arıza arıyorlar.Bir sürü yerde mail attım.Gelen cevaplara göre şunu anladım.Kısaca durum ,zamanla LPG de kullanıldıgında Benzin LFT ve SFT degerlerinin standarttan sapması ve ilk çalışmadada araç benzin kullandıgı için fakir yada zengin karışım oluşturmakda bu durumda sorunları dogurmaktadır.
ÇÖZÜM : Aracınızın LPG dügmesini kapatın ve bir hafta sadece benzinde kullanın yaklaşık 250 km.( Bu sürede Beyin kendi standart LFT ve SFT degerlerine ulaşacaktır.)Bu degerlerin normale döndügünü anlamanız çok basit aracınız soguk iken bile tek marşta çalışmaya başlayacaktır.sorunlarınız bittiğinde gaza hiç geçmeden LPG servisine gidin ve yeniden LPG programı yükletin.Program yüklenirken özellikle ustayı uyarın ve Benzin Enjeksiyon degerleri ile LPG enjeksiyon degerlerini mümkün oldugunca eşitlesin ve yol ince ayarı yapsın.Size LPG enjeksiyon süresi Benzin Enjeksiyon süresinden daha fazla olmalı derse itiraz edin montaj esnasında daha iyi çeksin daha iyi gitsin araç diye bu yanlışı yapıp LPG yi Benzinden daha fazla ayar yapıyorlar buda sorunu ortaya çıkartıyor.siz ısrarla eşit olmasını isteyin.Zaten Benzin LFT ve SFT degerlerini zamanla bozan faktör LPG enjeksiyon süresinin Benzin Enjeksiyon süresinden fazla olmasıdır.Benzin enjeksiyon süresine göre LPG enjeksiyon süresinide ayarlatıp programı yüklettiğinizde sorununuz bir daha olmayacaktır.ben bu sorundan çok çektim ve bu şekilde çözdüm şimdi hiç sorunum kalmadı Allaha şükür hem aracın performansı arttı hemde yakıtım düştü ilk marştada çalışıyor artık.ALINTI:
Yakıt yönetimi aracın ECU’ su tarafından SFT –Short Fuel trim ve LFT-Long Fuel trim stratejilerine göre yönetilir.
Anlık yakıt yönetimi diyebileceğimiz SFT, kapalı devre yakıt kontrolü (Closed Loop) esnasında devrededir ve O2 sensöründen gelen bilgilere göre püskürtülen yakıt miktarını ayarlarken kullanılır. Bu program araç ilk çalıştırılırken, motor soğukken, ani hızlanmalarda, cutt-off’ ta ve gaz kelebeği ful açıkken devrede değildir. (Open Loop Fuel Control System)
Anlık yakıt düzeltme değerleri aracın belleğine kaydedilmez ve kontak kapatılınca silinir.
Yukarıdaki durumlarda yakıt kontrolü LFT denilen (Ortalama Yakıt Tüketimi) ve aracın belleğine kayıtlı ana yakıt stratejisine göre yapılır. Ana yakıt yönetimi de diyebileceğimiz LFT, anlık yakıt tüketimi olan SFT değerlerine göre devamlı modifiye edilir. Ancak bu LFT değerleri aniden ve hızlı olarak değişmez ve aracın kontağı kapatıldığında silinmez. Araç her defasında aracın belleğine kaydedilmiş bu ortalama yakıt tüketimi değerlerine göre aracı çalıştırmaya programlanmıştır.

İşte ince ayarı iyi yapılmamış LPG’ li araçlarda sıkıntı burada başlamaktadır.

Anlık yakıt düzeltme motor sıcakken gayet iyi algılanıp araç LPG’ de çok rahat ve sıkıntısız çalışmaktadır. Ancak fakir karışım nedeniyle anlık yakıt tüketimi devamlı ortalamayı düşürmekte ve LFT eksiye doğru gitmekte ve bu değerler ECU’ nun belleğine kayıt edilmektedir.

Motor soğukken ECU aracı belleğinde kayıtlı LFT- ortalama yakıt parametrelerine göre motoru çalıştırmak istemekte fakat motor fakir karışım nedeniyle zor çalışmaktadır. Yaptığımız denemelerde ilk çalıştırmada zorlanan aracın emme manifoltuna bir miktar benzin enjekte ettiğimizde aracın hemen düzgün bir şekilde çalıştığını gördük.

Sebebi LPG ile ince ayarların hassas bir şekilde yapılmamasından kaynaklanmaktadır.

Benzin haritasını ilk haline getirmeden LPG programını yeniden yapmak çözüm olmamaktadır.

2 türlü çözüm vardır.

A- Araç Ortalama yakıt parametreleri düzelinceye kadar benzinle çalıştırılacaktır. Araçtaki benzin ECU’ su yazılımına bağlı olarak bu süre 1 veya 2 gündür. Aracın soğukken ilk çalıştırması düzelince LPG servisine gidilecek ve LPG sıfırdan programlanıp aracın rölanti ve yol ince ayarları dikkatlice yapılacaktır.

B- Aracın servisine gidilerek benzin ECU’ sundaki yakıt parametreleri silinip ECU güncellenecek ve soğuk motorda ilk çalıştırmanın düzeldiği görülünce LPG servisine gidilip LPG programı sıfırdan yapılacaktır.

Yukarıda yazdıgı kadarıyla benim arabanında sogukta calısmama sorunu bundan galiba. Siz ne dersiniz? Birde sormak istedigim sıralı sistemler gibi emulatorlu sistemlerdede program oluyormu?LPg ayaraı bu sistemlerde eski sistemler gibimi yapılıyor?

2A TEKNİK
29.12.2009, 01:51
Aracınızda kullandığınız sistem sıralı değil normal sistem ise ilgili aracın motoru Euro2 normuna sahip ve bu nedenle bu tür sorunları yaşarsınız.Emülatörlü sistemde bilgisayar ile ayar yapılamz.Dört gaz analiz cihazı ile yapılabilir fakat sizin aracınız da sonuç vermez.Aracınızda sıralı sistem kullanılması gerek.

metex123
30.12.2009, 09:29
2003 bora (BRC) sıralı sistem var.Benzinden lpg ye geçiş su sıcaklığı 40 derece ayarlı. Fakat üç derece dış hava sıcakılığında sabahları 13 saniyede lpg ye geçiyor tabiki normal olarak motor stop ediyor. 40 derceye ayarlı bir sistemde 13 saniyede lpgye geçmesi erken değil mi?

2A TEKNİK
30.12.2009, 14:39
Konu hakkında destek hattımıza yazdığınız mesajınıza cevap yazılmıştır.Yetkili servise durumu iletebilirsiniz.Saygılar

karanfil
06.01.2010, 07:50
Bu açıklama doğru olabilir. Ama sorunu çözmüyor. Bir hafta benzinle binince düzeldi diyorsunuz. Bu düzelme LFT değerlerinin düzelmesinden değil. Aynı yanılgıyı bende yaşadım. Bir hafta benzinle binince benzininiz bitiyor. Gidip taze benzin alıyorsunuz. Araba taze benzin geldiği için düzeliyor. Bu şekilde çözüme uğraşmayın.

Sabah zor çalışma sorunu olan , gidip yarım depo benzin alacak , araba sabah düzgün çalışmaya başlayacak. Sorunun çözümü bu.

LPG li araçlarda motor soguk iken ilk marşta çalışmama, hatta bazen 3 marşta zor çalışma, rölantide dengesizlik, bazen stop etme sorunu yaşayanlar.Arkadaşlar bu konu hakkında çok ugraştım bir sürü parça değiştirdim serviste,hiç bir işe yaramadı.Zaten arızada şurdan demiyorlar o parçayı değiştir olmadı bunu değiştir, arıza arıyorlar.Bir sürü yerde mail attım.Gelen cevaplara göre şunu anladım.Kısaca durum ,zamanla LPG de kullanıldıgında Benzin LFT ve SFT degerlerinin standarttan sapması ve ilk çalışmadada araç benzin kullandıgı için fakir yada zengin karışım oluşturmakda bu durumda sorunları dogurmaktadır.
ÇÖZÜM : Aracınızın LPG dügmesini kapatın ve bir hafta sadece benzinde kullanın yaklaşık 250 km.( Bu sürede Beyin kendi standart LFT ve SFT degerlerine ulaşacaktır.)Bu degerlerin normale döndügünü anlamanız çok basit aracınız soguk iken bile tek marşta çalışmaya başlayacaktır.sorunlarınız bittiğinde gaza hiç geçmeden LPG servisine gidin ve yeniden LPG programı yükletin.Program yüklenirken özellikle ustayı uyarın ve Benzin Enjeksiyon degerleri ile LPG enjeksiyon degerlerini mümkün oldugunca eşitlesin ve yol ince ayarı yapsın.Size LPG enjeksiyon süresi Benzin Enjeksiyon süresinden daha fazla olmalı derse itiraz edin montaj esnasında daha iyi çeksin daha iyi gitsin araç diye bu yanlışı yapıp LPG yi Benzinden daha fazla ayar yapıyorlar buda sorunu ortaya çıkartıyor.siz ısrarla eşit olmasını isteyin.Zaten Benzin LFT ve SFT degerlerini zamanla bozan faktör LPG enjeksiyon süresinin Benzin Enjeksiyon süresinden fazla olmasıdır.Benzin enjeksiyon süresine göre LPG enjeksiyon süresinide ayarlatıp programı yüklettiğinizde sorununuz bir daha olmayacaktır.ben bu sorundan çok çektim ve bu şekilde çözdüm şimdi hiç sorunum kalmadı Allaha şükür hem aracın performansı arttı hemde yakıtım düştü ilk marştada çalışıyor artık.ALINTI:
Yakıt yönetimi aracın ECU’ su tarafından SFT –Short Fuel trim ve LFT-Long Fuel trim stratejilerine göre yönetilir.
Anlık yakıt yönetimi diyebileceğimiz SFT, kapalı devre yakıt kontrolü (Closed Loop) esnasında devrededir ve O2 sensöründen gelen bilgilere göre püskürtülen yakıt miktarını ayarlarken kullanılır. Bu program araç ilk çalıştırılırken, motor soğukken, ani hızlanmalarda, cutt-off’ ta ve gaz kelebeği ful açıkken devrede değildir. (Open Loop Fuel Control System)
Anlık yakıt düzeltme değerleri aracın belleğine kaydedilmez ve kontak kapatılınca silinir.
Yukarıdaki durumlarda yakıt kontrolü LFT denilen (Ortalama Yakıt Tüketimi) ve aracın belleğine kayıtlı ana yakıt stratejisine göre yapılır. Ana yakıt yönetimi de diyebileceğimiz LFT, anlık yakıt tüketimi olan SFT değerlerine göre devamlı modifiye edilir. Ancak bu LFT değerleri aniden ve hızlı olarak değişmez ve aracın kontağı kapatıldığında silinmez. Araç her defasında aracın belleğine kaydedilmiş bu ortalama yakıt tüketimi değerlerine göre aracı çalıştırmaya programlanmıştır.

İşte ince ayarı iyi yapılmamış LPG’ li araçlarda sıkıntı burada başlamaktadır.

Anlık yakıt düzeltme motor sıcakken gayet iyi algılanıp araç LPG’ de çok rahat ve sıkıntısız çalışmaktadır. Ancak fakir karışım nedeniyle anlık yakıt tüketimi devamlı ortalamayı düşürmekte ve LFT eksiye doğru gitmekte ve bu değerler ECU’ nun belleğine kayıt edilmektedir.

Motor soğukken ECU aracı belleğinde kayıtlı LFT- ortalama yakıt parametrelerine göre motoru çalıştırmak istemekte fakat motor fakir karışım nedeniyle zor çalışmaktadır. Yaptığımız denemelerde ilk çalıştırmada zorlanan aracın emme manifoltuna bir miktar benzin enjekte ettiğimizde aracın hemen düzgün bir şekilde çalıştığını gördük.

Sebebi LPG ile ince ayarların hassas bir şekilde yapılmamasından kaynaklanmaktadır.

Benzin haritasını ilk haline getirmeden LPG programını yeniden yapmak çözüm olmamaktadır.

2 türlü çözüm vardır.

A- Araç Ortalama yakıt parametreleri düzelinceye kadar benzinle çalıştırılacaktır. Araçtaki benzin ECU’ su yazılımına bağlı olarak bu süre 1 veya 2 gündür. Aracın soğukken ilk çalıştırması düzelince LPG servisine gidilecek ve LPG sıfırdan programlanıp aracın rölanti ve yol ince ayarları dikkatlice yapılacaktır.

B- Aracın servisine gidilerek benzin ECU’ sundaki yakıt parametreleri silinip ECU güncellenecek ve soğuk motorda ilk çalıştırmanın düzeldiği görülünce LPG servisine gidilip LPG programı sıfırdan yapılacaktır.

Yukarıda yazdıgı kadarıyla benim arabanında sogukta calısmama sorunu bundan galiba. Siz ne dersiniz? Birde sormak istedigim sıralı sistemler gibi emulatorlu sistemlerdede program oluyormu?LPg ayaraı bu sistemlerde eski sistemler gibimi yapılıyor?

efehan70
10.02.2010, 08:24
benim aracım huyundai 15 motor 12 valf stafenelli var üzerinde aracın her şeyi güzeldi taaki bi ayar yaptırıyım diye ustaya gidene kadar lpg yi kattırdım 2000 KM.sonra ayar için taktırdığım yerin dışında bir yere ayara götürdüm taktırdığım yerden uzakta olduğum için neyse ayar yapıldı abi herşey normal dediler ancak aradan biraz zaman geçti aracımı manuel olarak benzine geçiremediğimi fark ettim derken havalar soğudu araç ilk çalışmada tüp ışıklarını yakıp sinyal veriyor biiip diye marja basıyorum basıyorum çalışmıyor enson tüpün sigortasını söküyorum araba çalışıyor ısındıktan sonra hiç bir sorun kalmıyor acaba neden olabilir yardımcı olursanız sevinirim

2A TEKNİK
10.02.2010, 11:00
Aracı birkaç gün benzinde kullanınız sorun düzelir ise lpg ayarlarınız ve düzgün çalışmayan anahtar nedeni ile lpg enjektörlerinden benzin ile çalışma sırasında lpg kaçağı olabilir.

national
26.03.2010, 03:34
2004 model Renault Clio aracımız sabah ilk çalıstırdıgımıda çalısıyor ama rolanti ibresi 5 lerde ve oynayıp duruyor.Gaz vermezsek stop ediyor.Bunu hem LPG de ve hem de benzinde yapıyor.Biraz ısınınca (yaklasık 6-7 dk) düzeliyor.Bunu sadece sabahları yapıyor.Rolanti ayar sensörü (tam adını bilmiyorum) degişti ama düzelmedi.Konu hakkında bilgi verebilir misiniz.Tesekkurler
Not:Bu konuda sitedeki yazıları okumaya calısıyorum ama yazı karekteri birbirine girmiş durumda okunmuyor.

2A TEKNİK
26.03.2010, 05:11
Aracınızı birkaç gün benzinde kullanınız.Sorun ortadan kalkar ise öncelikle lpg ayarlarının kontrol edilmesi gerek.Bu kullanım sorunuda düzelme olmaz ise benzin sisteminde sorunu aramak gerekiyor.

furkan58
28.03.2010, 23:36
NETOTO MESUT BEY; bundan yaklaşık iki ay kadar önce sizin servisinizde BRC sistemi taktırdım.işçilikten ilgi alakadan son derece menmunum.bu vesile ile sizlere ve diğer çalışanlarınıza sonsuz teşekkürler.bir takım sıkıntılarım oldu ama sanırım bu lpg ye özgü sıkıntılar. benim aklıma takılan birşey var bunu size sormak istiyorum, daha doğrusu anlatmak. aracım tek nokta enjeksiyon. lpg takıldığının ilk günleri araç rampa gördümü gitmem diye diretiyordu. bir kaç kez geldim size, her seferinde gaz ayarı yapıldı ama sorun hiç değişmedi. en son söktürmeyi bile düşünmüşken sizin orda ustalardan birisi var (ismini çıkaramadım, uzun saçlı olan) buna durumu anlattım, hava filtresine giden boru dicem artık, orayı sökerek koli bantı ile yarısını kapattı, yani motora hava girişini kıstı,arabanın çekişi harika oldu. bu ustanın yaptığı sistem olarak doğruydu ki aracın çekişi yüzde yüz oranında arttı, 2 inci vitesle çıktığım rampayı 5. vitesle çıkar oldum, şunu demek istioyrum bantla yapılan küçük birşey aracın performansını 2 vites artırıyorsa bunun birde teknik olarak yapıldığını düşünecek olursak benzinle farkı kalmayacak demekki. bu konuda bantlı değilde teknik çözüm bulunamazmı? yada her araca koli bantımı yapıyorsunuz merak ediyorum.
özellikle teşekkür etmek isteğim birisi var, ustalarınızdan özer usta. güler yüzü, müşteri ile ilgilenmesi ustalığı velhasıl dört dörtlük bir insan, bu teşekkürümü özer ustaya iletiniz lütfen.(kendisine soracam) çalışmalarınızda başarılar diliyorum. ilginize alakanıza tekrar tekrar teşekkürler.....Mudanyalı dersem tanicaksınız beni:))))))))))))

ismail_ozkan
26.02.2013, 16:27
S.A 1998 Megane 1 - 1.6 8 v aracım var.Aracıma yeni sıralı sistem lpg taktırdım. Lpg ilk geçişte (Soğuk havalarda) stop ediyor.Sadece motor soguk iken yapıyor.Manuel bir şekilde gaza geçtiğimde hiçbir sıkıntı yaşamıyorum.Fakat manuelde de yaklaşık 5 dk yol kat eddikten sonra gaza geçişini yapmak zorunda kalıyorum bazende unutuyor benzinle devam ediyorum.Servis her yolu denedi fakat bir sonuç bulamadı. Sorun arabanın biraksamından kaynaklanıyor olabilir mi sizce ?? Yoksa Gaz sisteminde mi sıkıntı bulamadım.Araçım benzinde hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Artık o kadar taktımki konuya lpg söktürecem neredeyse.Lütfen yardımınızı esirgemeyiniz teşekkürler.

2A TEKNİK
26.02.2013, 16:33
A.S kullandığınız sistemin markası ve modeli nedir? BRC ise montaj yapan bayii plaka ve iletişim bilgilerinizi yazar mısınız?

ismail_ozkan
27.02.2013, 11:17
Kullandığım sistem malesef BRC değil GASITALY.Yetkili servis birturlu halledemedi problemimi.Ama Brc taktırmadığıma çok ama çok pişman oldum :( Bundan sonra ki arabalarımda lpg olmazsa muhakkak brc tercihim olacak :) Bir laf vardır süt içtim dilim yandı diye aynen öyle oldum :D

2A TEKNİK
27.02.2013, 14:37
İsmail Bey, sorun sadece ilk soğuk havalar da ilk geçiş de oluyor gün içinde ki diğer geçişlerde olmuyor ise lpg enjektörlerinin kontrol edilmesi faydalı olur.