PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dijital LPG seviye göstergesikaranfil
27.12.2006, 13:40
Selamlar;
LPG sistemlerinin seviye göstergeleri , gerçekten çok sinir bozucu , ilk led 30 km sonra sönüyor , ikinci led 100. km de , üçüncü led 200 kmde. son led yandığında 180 km daha yapıyorum.
Bu durumla ilgili olarak internette gezerken bakın ne buldum...
Bu arkadaş kendisi yapmış.
Ne güsel.
2a mühendislik yöneticilerine duyurulur. Buna benzer aletler yaptırın. Gelip alalım, allahaşkına.

adavci
29.12.2006, 12:27
Amacına uygun ise harika.Bekliyoruz yada bu konuda bir açıklama yapılr ise sevinirim.Saygılar.

faruk sevgili
29.12.2006, 13:14
Sizlere katılıyorum arkadaşlar fakaaaatt
1-Her araçta bu kadar uygun zemini nereden bulacağız, 2-Maliyet artacak, 3- Biz bu maliyetlerle bile zorlanırken hem zaman hem maliyet faktörünü artırmış olacağız, 4- Olsun bee bize yakışır diimi , 5- Bizi seviye olarak yanıltan sistemin yanlışlığı diil GAZ ölçüyor olmamızdır su yada benzin diil LPG nin dolu depo ile boş depo arasındaki cinsiyet değişimi 360 adet karakter olarak tesbit edilmiş, Bu birde simit depo olursa yanılma payı daha fazla oluyor, silindir depo kullananlar daha şanslı bence, 6- Büyüklerimiz daha iyi bilir...

cemsultan
29.12.2006, 13:47
4- Olsun bee bize yakışır diimi

Diğer maddeleri bilemem ama ben en çok bu maddeye katılıyorum.:D

GPrevazi
29.12.2006, 14:25
Maliyet artacak doğru dur. Ayrıyeten bu ya anahtara entegre edeceksın ki bu BRC katılımını ( Program Değişimi ve elektronik bunu gostermesi ) ya da ek olarak istendiği taktirde montajı yapılacak .
Bu iki onemli şeyi beraberinde getiriyor.
a-Müşteri bir zaman sonra bunu ekstra olarak değil bayiden standart olarak isteyecek ve kesinikle para vermeyecek. ( Ki bayii bu kadar az kar ederken , ilk program için gereken gazı vs.. cepten öderken bunu da kaldıramaz ).
b-Entegre olmayacaksa ekstra delinecek bir yer .Yani aracın orijinal görünümünde fazla tadilat .
Ülkemizde artık her 10 km bir LPG istasyonu bulunyor. Şehirlerde artık her benzincide LPG de vardır .
Bence kafayı çok yormamak gerek. Gaz bitince düdük öter LPG alınır. Önemli aracın performanslı gitmesi ve sıkıntı olmaması .Biz bu gostergelere kafamızı yormakta ve ilk satın aldığımız zaman aracımızdaki yol bilgisayarını gözlemekten sürüş stilimiz değişti .
Hatta eşim bir gün gözümün içine baka baka " Galiba adam olmaya başladın dedi. Artık sürüşün çok farklılaştı " Valla bunu demeseydi hala o hatayı yapacaktım .Yani göstergeler beni esir alacaktı.
Araçtan zevk alın .Çok fazla önemsemeyin derim .

karanfil
29.12.2006, 21:48
Sayın Prevazi ;
Maliyet artacak demişsiniz. Bence büyük bir artış olmaz, çünkü elektronik malzemeler , dünyada çok komik sayılacak fiyatlara satılıyor. Bu sistemlerin pahalı olmasının nedeni , AR-GE çalışmaları , teknolojiye olan yatırımları.
Benzer bir aleti yapmaya çalışan bir insan olarak yalnızca 15 ytl harcadım. Şamandıradan alınan bilginin , ki bu bilgide bir bobin ile analog bir sinyal olarak alınıyor (Sizin şamandıradan bahsediyorum) , bu analog sinyalin doğru oranlarda dijital sinyale çevrilmesi gerekiyor. Yani analog-dijital çevrimi yapan bir entegre lazım. Ben bu entegreyi 2 ytl ye bulmuştum, Ama bu arkadaşların elindeki devre çok orjinal. bendeki , dört çubuktan oluşacaktı ve şamandıradan gelen gerilime göre bu çubukları azaltıp çoğaltacaktı. :( devrem çalışmadı...
ikincisi bunu takan bayiden orjinal olarak isteyeceğiz. Tabi ki. Bu sistem bana 2000 ytl ye maloldu. 2000 ytl ne demek Sayın Prevazi. Bu dandik seviye göstergesi, aldığım ürünün kalitesi ile ilgili olarak beni şüpheye düşürüyor.
Bir diğeri arabada orjinal bir şey kalmadı zaten, paneldeki bir delik daha ne olur ki... Bu alete güzel bir kasa yapılırsa , gayet havalı olur. Yol bilgisayarı gibi olur.
Son olarak , bu göstergeye kafayı takmamamızı önermişsiniz. Bu durumu Reno nun Sümbüllere devir sayacı koymayıp sonra da , ya o önemli değil sesinden anlarsınız , takmayın kafanızı demesine benzettim :D

Aşağıda bir başka dijital gösterge bulunuyor, bunu yapan arkadaşda kendisi yapmış , Temprasına takmış....

GPrevazi
29.12.2006, 23:16
Maliyet artıcak .Çünkü işin içinde AR-GE vardır .BRC ürünü tamamen eklentilere kapalıdır ve dışarda müdahalelere izin vermez. Sizin dediğniz gibi ekstra takılması tamamen garantiği düşürür ve ürüne ne hasarlar verceği ( Dolaysıyla aracınıza ) bilemeğiz .
Ürünümüz kalitesine şüphesine anlayamadım doğrusu . Bu ürün orijinal istenicekse ise ,tamamen örijinal olmalıdır yani BRC den üretilmeli .Bende mesajını ve resmini hemen ilettim .Yapılırsa ( Ki bu ürünü yapan bunu da yapar ) seçenek olarak müşteriye sunarız.Parasına tabii ki .
Faruk bey aşağada söylediği gibi "- Biz bu maliyetlerle bile zorlanırken hem zaman hem maliyet faktörünü artırmış olacağız" .Bu sözler görünmediği bir gerçek söyler .Bayyi karın tokluğuna çalışyor . Onun için emin olun ki 10 YTL çok zorlar .
Elimde bir resim var. Bulursam bu forumda göndereceğim .Bulmasam Kadir beyden rica edeceğim beraber fuar ziyaretinde idik çünkü bu resim burda yayınlansın .Bologna Motorshow 6-9 Aralık 2006 Chevrolet standına çekilmiş . Orijinal LPG li bir araç . Chevrolet fabrikası BRC kiti kullanıyor .Fabrika ve after market dönüşümlere.LPG Kitin fiyatı 1950 Euro .
Elbete ki bu ülkede 2000 YTl çok büyük bir para ve siz verirken zorlanıyorsunuz . Ama yukarı fiyat ile kıyaslayın ve anlayacaksınız ki bu ülkede bir çok iş neredeyse bedavaya yapılıyor .Çünkü şartlar bu.
Sümbül için .Diyecem bir şey yok . Müşteri bunu alırken görüyor da alıyor . Almıyacak . Renault her yere da "Formula 1 pistine kazandıklarımız aracınıza uyguluyoruz demeyi biliyor "
Burada durum farklı .Renaultda devir fönksiyonü hayati önem taşıyor .
Bizde ki gösterge ise çök önemli değil. Veya benim için önemsiz .Herkes ne önemli olup olmadığına kendi bilir zaten .
Yine siz söylediniz, biz de BRC ye hemen bildirdik konuyu .Bundan sonra takip etmek ve size gelişmelere bildirmek yükümlüyız.

karanfil
30.12.2006, 01:30
Sayın GPrevazi;
Güzel bir cevap vermişsiniz.

Avrupa daki kişi başına düşen gelirle, Türkiye de düşen farklı. 1950 dolara bu alet ancak, Türkiyeli zenginlere satılabilir. Onlarında benzin fiyatından bile haberleri yok. Bu nedenle bu fiyatlar Türkiye de mümkün değil.

Ayrıca Türkiyede ki sıralı sistem LPG kitlerinin fiyatları bile bize pahalı geliyor.

Şöyle bir hesap yaparsak , örneğin İtalyada kişi başı gelir , yılda 22.000 dolar , yani 30.000 ytl. ve bu kit yaklaşık 2000 euro , yani 4000 ytl.
Türkiyede kişi başı gelir , 5000 dolar , yani 7500 ytl. sizin kit, 1000 euro yani , 2000 ytl.

Bu kıstasa göre İtalyada sizin pahalı dediğiniz kitten bir İtalyan 7.5 tane alabiliyor. Türkiyede ise 2.5 tane alabiliyor.

------ Hangisi daha pahalı ????

Sayın Prevazi; hayatımız fabrikalarda geçiyor. Neticede Bu ürünlerde fabrikalarda seri imalatla üretiliyor. Seri imalatla üretilen bu ürünlerin bu kadar pahalı olması çok düşündürücü. Tamam kaliteli bir sözümüz yok. Ama bu fiyatlar gerçekten çok. Bu kitlerin 1000 ytl ye satılması gerek.

İyi akşamlar ,iyi bayramlar dilerim,

İlginize teşekkür ederim.

GPrevazi
30.12.2006, 22:32
Söylediklerinizin çoğu doğru özellikle bayilerinizin az kar etmesi..... o zaman sizler biraz az kar edin ve bu teknolojiyi son kullanıcı dediğiniz müşterilerinize yani bizlere sunun. tarihi eser led'lerle bizi uğraştırmayın yol bilgisayarlarına bakmaktan bıkmıştık diyoruz sanki ledlere bakmıyormuyuz.... bu insanın doğasında var yakıtlar KM / 5 ykr dahi olsa 3 ykr olmazmı diye araştırırız. Yenilikler ticaretin diğer bir kuralıdır. Öyle olmasaydı LCD ve plazma TV yerine hala siyah beyaz TV lere talim ederdik sevgilerimle

Bayiler dediğimiz zaman biz onlardan ayırmaz bir parça olarak kendimizi de görüyoruz. İnanın ki bu işin karı gerçekten az ve bayii yatırıma para ayırmayı mümkün olmuyor . Sistemin pahalı yapan elektronik parçalar değil. AR-GE .
Basit görünürse bile yazılım için müthiş paralar harcanıyor .Benzinli motorlar ve onları yoneten elektronik müthiş hızla değişiyor. LPG kit üreticisi bunlar hepsini çözmeye çalışyor. Kendi gücü ile . Otomobil Fabrikaları bilgiyi paylaşmazlar LPG kit üreticisi ile . Bazı yeni çıkan arabalar sırf deneme için satın alınır. BRC den bilyorum . 550 çalışan kişilerden sahip oldukları otomobil markalar o kadar değişik ki inanamazsınız . Koleksiyon gibi . BRC alıyor ,deniyor yarı fiyatına çalışanına yeni aracı satıyor .FSI motor deneyler için tam 20 yeni değişik araç alındı .Alfadan ,Mitsubishi, Gof veya Jetta .Sequent için yazılım bölümünde tam 33 mühendis çalıştırıyor . Bu maliyet ürüne yansıtılıyor.Ayrıyeten her yeni parçasının ONAY ( Homologation ) alınması gerekiyor ve bu ciddi paralara mal oluyor .Regülasyon LPG kitler için çok katı ve sıkı test ve onaylar gerektiriyor . Yapan birkaç laboratuvar malesef bu iş için bir servet istiyorlar . Bizde bu ürünü pahalı satarken zorlanıyoruz ama ürün girişi gerçekten pahalıdır .
Dediğiniz doğrudur .Müşteriler yenilik ister . Biz de BRC' ye bildirdik en yakın zamanda bu isteği hayatta geçirmek için bizzat ilgileneceğiz..

faruk sevgili
05.01.2007, 12:31
Sayın Faruk bey
Deneyim ve tecrübelerinize saygım sonsuz Ancak söylediğinize katılamıyorum "Bizi seviye olarak yanıltan sistemin yanlışlığı değil GAZ ölçüyor olmamızdır su yada benzin diil....." Ykıt tankının içindeki LPG gaz fazında değilki ! sonuçta oda sıvı halde.!!! sevgi ve selamlarla

Sayın Mocan

LPG tankının içinde LPG' nin yalnızca sıvı hali bulunmaz deponun %80' i likitse %20' side gaz halidir. Göstergeler deponun içindeki likit halinin ne kadar kaldığını gösterir. Gösterge yakıtın bittiğini söylediği halde aracın hala km yapabiliyor olması bu sebeptendir, geriye kalan gaz fazı tüketilir ancak gösterge bunu göstermez çünkü gazı ölçemez. Ayrıca gazın 360 karakter değiştirdiği gaz firmaları tarafından söylenen bişey buda değişen likit yüzdesinin karşılığı kadar gazımız var demektir, öylesine bi bilgi dursun biyerlerde ;)

usta41
13.04.2007, 16:13
arkadaşlar size saçma gelebilir ama elektronikçi olduğum için kafama takıldı seviye ledleri analog sinyalle çalışıyormuş şamandıradan aldığı sinyali mili amper olarmı gönderiyor her markanın çalışma prensibi aynımı bilgisi olan cevaplarsa çok memnun olurum

Seyf
17.04.2007, 20:36
Kimse (bayi) cepten gaz falan ödemiyo. Biz ödüyoruz. Selamlarımla..

dogadan
30.04.2007, 10:13
bende bu sorundan muzdaribim lpg miktarını yaptığım kilometreden kestirmeye çalışıyordum. fotograftaki gibi bir gösterge çok şık olur. askerlikte şöyle derler siz istediğiniz kadar mükemmel asker savaşçı olun törenlerde güzel yürüyemezseniz herkez sizin kötü asker olduğunuzu düşünür.

sistem istediği kadar mükemmel olsun görünen kısım kötü olunca sistem kötüymüş gibi algılanıyor.

fatihka1453
09.09.2007, 00:42
bu göstergeyi yapan arkadas kimdir acaba ?
kullanılan malzemeler pic 16f877 parelel lcd ?
4 tus
maliyet yaklaşık 30 ytl + yazılım hakkı
olur heralde
hangi yazılım dili kullanıldı ? referansı nasıl belirlediniz ? depo cok homojen dagılımlı degil (üst dar alt geniş) simit daha sorunlu

iyi günler

schinaski
09.06.2008, 09:41
Bu digital gostergelerle ilgili son 1 yil icinde herhangi bir gelisme oldu mu?
Yani uretimine gecildi mi, satisi yapiliyor mu, ekstra para odenerek yetkili bayilerden bu tur gosterge talep edilebiliyor mu?

Konuyu guncellerseniz cok sevinirim

karanfil
10.06.2008, 01:49
Selamlar;
Dijital lpg göstergesi ile ilgili çalışıyoruz. Bostancı 2a servisinden Gürkan beyden , şamandıranın üzerinde bulunan seviye göstergesinden bir tane aldık. burdan bu konuyu araştıranlara biraz bilgi verelim;
Gösterge 0-90 ohm arasında değişen bir dirençten oluşuyor. Yani bildiğiniz ,potansiyometre , Eğer 1k lık bir manuel pot'un her değerini çevirdikçe, LCD ekrana yazabilen bir devre yapabilirsek , dijital göstergeyi yapmış olacağız. Adamlarda böyle yapmış zaten , pot üstünde 90 ohm varken 4 led yanıyor, 50 ohm varken 2 led yanıyor,10 ohm varken 1 led yanıyor.
Biz buna anolog dijital çevirici diyoruz.
Son bir not , dijital termometrelerin içinde de benzer bir sistem var.

schinaski
11.06.2008, 07:57
Selamlar;
LPG sistemlerinin seviye göstergeleri , gerçekten çok sinir bozucu , ilk led 30 km sonra sönüyor , ikinci led 100. km de , üçüncü led 200 kmde. son led yandığında 180 km daha yapıyorum.
Bu durumla ilgili olarak internette gezerken bakın ne buldum...
Bu arkadaş kendisi yapmış.
Ne güsel.
2a mühendislik yöneticilerine duyurulur. Buna benzer aletler yaptırın. Gelip alalım, allahaşkına.

Bu gostegelerden nerede bulabiliriz? Buna benzer bir gosterge alip aracima taktirmayi dusunuyorum.

BRC bu tur gostergeleri garanti kapsamina aliyor mu?

schinaski
11.06.2008, 08:01
Sayın Prevazi ;
Maliyet artacak demişsiniz. Bence büyük bir artış olmaz, çünkü elektronik malzemeler , dünyada çok komik sayılacak fiyatlara satılıyor. Bu sistemlerin pahalı olmasının nedeni , AR-GE çalışmaları , teknolojiye olan yatırımları.
Benzer bir aleti yapmaya çalışan bir insan olarak yalnızca 15 ytl harcadım. Şamandıradan alınan bilginin , ki bu bilgide bir bobin ile analog bir sinyal olarak alınıyor (Sizin şamandıradan bahsediyorum) , bu analog sinyalin doğru oranlarda dijital sinyale çevrilmesi gerekiyor. Yani analog-dijital çevrimi yapan bir entegre lazım. Ben bu entegreyi 2 ytl ye bulmuştum, Ama bu arkadaşların elindeki devre çok orjinal. bendeki , dört çubuktan oluşacaktı ve şamandıradan gelen gerilime göre bu çubukları azaltıp çoğaltacaktı. :( devrem çalışmadı...
ikincisi bunu takan bayiden orjinal olarak isteyeceğiz. Tabi ki. Bu sistem bana 2000 ytl ye maloldu. 2000 ytl ne demek Sayın Prevazi. Bu dandik seviye göstergesi, aldığım ürünün kalitesi ile ilgili olarak beni şüpheye düşürüyor.
Bir diğeri arabada orjinal bir şey kalmadı zaten, paneldeki bir delik daha ne olur ki... Bu alete güzel bir kasa yapılırsa , gayet havalı olur. Yol bilgisayarı gibi olur.
Son olarak , bu göstergeye kafayı takmamamızı önermişsiniz. Bu durumu Reno nun Sümbüllere devir sayacı koymayıp sonra da , ya o önemli değil sesinden anlarsınız , takmayın kafanızı demesine benzettim :D

Aşağıda bir başka dijital gösterge bulunuyor, bunu yapan arkadaşda kendisi yapmış , Temprasına takmış....

Bu gostegelerden nerede bulabiliriz? Buna benzer bir gosterge alip aracima taktirmayi dusunuyorum.

BRC bu tur gostergeleri garanti kapsamina aliyor mu?

karanfil
14.06.2008, 01:18
arkadaşım bir yerden bulamazsın.
Biz kendimiz yapmaya çalışıyoruz.
Okulların yaz tatiline girmesiyle , artık biraz bu işlere vakit ayırabileceğiz.

Bakalım. Benzer bir devre bulduk , buna uydurmaya çalışıyoruz şu anda.

sozuak
06.08.2008, 13:56
Selamlar,

Ben de LPG kullanıcısıyım. Her ne kadar Atiker marka kit kullanıyorsam da lpg ve ekipmanları ile ilgili genel bilgi alabilmek ve gerekirse deneyimlarimi paylaşabilmek adına başka markalarda da incelemeler yapıyorum.

Bu gösterge konusu uzun zamandır beni düşündürüyordu. Bu başlığı görünce üye olup birkaç şey söylemek (yazmak) istedim.

Ben meslek olarak elektronik teknisyeniyim. Savunma sanayii dalında çalışan bir firmada çalışıyorum.

LPG tanklarının seviye göstergelerinin analog sinyal yani araçların benzin göstergelerindeki gibi çalıştığını düşünüyorum çünkü yakıt tüpünün üzerinde bulunan minik gösterge bunu kanıtlıyor. Ayrıca o göstergenin gösterdiği sinyalin de bir şekilde tamponlanarak araç konsolundaki 4 ledli kontrol kutusuna geldiğini düşünüyorum (ya da LPG ecu 'suna). Sonuçta bu analog sinyal ele alınarak uçlarındaki voltaj seviyesi depo tam boşta ne değer gösteriyor, her 5 ya da 10 litre (sabırlı bir lpgciniz varsa her 1 lt de olabilir) yakıt doldurulduğunda ne gösteriyor ölçülerek bir tablo çıkartılabilir. Bu tabloya göre ister bir analog gösterge isterseniz daha çok ledden oluşan çubuk (bargraph) gösterge kullanılarak gösterilebilir. Bence litre olarak gösterilmesinin çok esprisi olmaz zira araçlarımızda yıllardan beridir varolan yakıt göstergeleri de yakıtı litre litre belirtmemesine rağmen bizim için yeterli bilgi sağlayabiliyorlar.

Ama dediğim gibi analog gerilim değeri tam boş depo ile kısım kısım yakıt alınarak tablolaştırılabilir. Bunun sebebi depoların geometrisinden dolayı birim yakıt artışında seviyedeki değişim lineer değil farklı oranlarda olabilir düşüncesiyle. Yoksa sıfır depo ile tam dolu depo için iki ölçüm yapıp araları da eşit bölümleyebilirdik fakat bu bizi aldatacaktır.

sakaryasakarya
21.08.2008, 11:47
Bu konuyu yeni gördüm hala ilgilenen var mı bilemiyorum.

Bu konuya bende uzun zamandır kafa yoruyorum. Aracım LPG li ve o 4 adet yeşil led beni sinir ediyor. Uzun zamandır elektronik ile ugrasıyorum. Ve elektronik teknikeriyim. PIC Kodlamasını biliyorum ve böyle bir şeye kafa yoranlardanım. İlk denemelerimde gayet iyi sonuçlar veren bir devre yaptım. Bunun için kendi içinde A/D çevirici olan bir PIC ile başladım (16F877) benim aracımdaki LPG tankının üzerinde bulunan göstergenin verdiği direnç değerleri ile yaptığım KM leri baz alarak ortalama bir hesap çıkarttım bir kac Km lik sapmalar ile yakın değerler elde ediyorum. Fakat bir sorun var her marka LPG tankının üzerinde ki göstergelerin direnç değerleri ne olur onu bilemiyorum. Bunun için sanırım hepsinden birer örnek ile denemek gerekiyor. Buda yazılımı bunlara göre değiştirmek anlamına geliyor. Bunun altyapısı ve nasıl olabileceği konusunda da yine küçük çaplı projelerim var. Nasıl ki bir telefonun yeni bir yazılımını web sitesinden yükleyebiliyorsanız. Aynı şeyi bunun içinde yapmaya çalışıyorum. Kısacası aslında olabilecek bir şey ve ucuz maliyetli fakat daha çok ARGE ye ihtiyaç var tam anlamı ile en iyi sonucu yakalamak için. Yinede bu konuda fikirleri olanlar veya bu konu ile ilgili çalışanlar ile bu forum üzerinde fikir alışverişi yapabilirsek bilginin güce döndüğünü ve sonuca daha rahat ulaşabildiğimizi görebiliriz diye inanıyorum. Bu aralar işlerimin yoğunluğundan ara verdiğim bu projelere tekrar döndüğümde sizlerle resimli olarak ta paylaşmak istiyorum.

karanfil
25.08.2008, 02:37
Bu aleti ilk yapan çok zengin olacak anlaşılan.
Mevcut gösterge , broadway de , veya şahinde yadırganmıyordu ama , corollada , golfte çok abes duruyo. insan "bu ne lan böyle , 1800 ytl verdik koydukları göstergeye bak" . diyor.

necc7
17.10.2008, 22:09
evet lcd gösterge olmalı bencede hattı daha ileri gidilmeli kullanıcı bu sistemi kalibre de edebilmesi mesala 4/4 - 4/3 - 4/2 ve 4/1 gibi tabi simit depo lardaki sorunda belkide aracın yönüne göre karşılıklı iki şamandıra konulup ikisinin seviye ortalaması ile belki daha doğru bilgi alınabilir yada ne bileyim simit şeklinde tam olmazda simitin bir kısmı kesik bağlantılar için diger kısımları ve orta kısım tam olup şamandıranın ortada olması gibi

azgk
27.10.2008, 08:11
Söylediklerinizin çoğu doğru özellikle bayilerinizin az kar etmesi..... o zaman sizler biraz az kar edin ve bu teknolojiyi son kullanıcı dediğiniz müşterilerinize yani bizlere sunun. tarihi eser led'lerle bizi uğraştırmayın yol bilgisayarlarına bakmaktan bıkmıştık diyoruz sanki ledlere bakmıyormuyuz.... bu insanın doğasında var yakıtlar KM / 5 ykr dahi olsa 3 ykr olmazmı diye araştırırız. Yenilikler ticaretin diğer bir kuralıdır. Öyle olmasaydı LCD ve plazma TV yerine hala siyah beyaz TV lere talim ederdik sevgilerimle

Vallahi bu seviye ledleri çok düzensiz gerçekten. (LPG montajını sizde yaptırdım) Ne kadar gazın kaldığını anlamak için depoya kafamızı sokmamız gerekiyor belki de:D Ama bundan çok sağlıklı bir sonuç almak mümkün değil.:D Haydi tahmin ederek bilemye çalışsak o da olmuyor. uzun yolda farklı, şehir içinde farklı, gazın kalitesine göre farklı. Yine de her şeye rağmen benzinden çok ucuz olması cezbedici. Neydi o bir depo benzine 150-170ytl verdiğim günler? Üstelik çekişte de hiç fark yok. Allahtan daha ne isteyim? Varsın ledler tembellik etsin. :D

Mocan Otomotiv
27.10.2008, 16:20
Güle güle kullanın Sayın azgk,

SaygılarımızlaVallahi bu seviye ledleri çok düzensiz gerçekten. (LPG montajını sizde yaptırdım) Ne kadar gazın kaldığını anlamak için depoya kafamızı sokmamız gerekiyor belki de:D Ama bundan çok sağlıklı bir sonuç almak mümkün değil.:D Haydi tahmin ederek bilemye çalışsak o da olmuyor. uzun yolda farklı, şehir içinde farklı, gazın kalitesine göre farklı. Yine de her şeye rağmen benzinden çok ucuz olması cezbedici. Neydi o bir depo benzine 150-170ytl verdiğim günler? Üstelik çekişte de hiç fark yok. Allahtan daha ne isteyim? Varsın ledler tembellik etsin. :D

canbolat
11.08.2009, 08:22
Otogaz satan yerlerde gaz dolum cihazı satılan gazı ölçüyor. Bu mantıkla işleyen bir cihaz yapılabilir. Bu da bir fikir.

Broadway_GTE
29.08.2009, 19:00
Merhaba Arkadaşlar.Aranıza yeni katıldım.Led seviyelerle ilgili sorunları okudum benimde led göstergelerim saçma sapan çalışıyor.Bunları anlayan sanayide teknik bir eleman olduğunada inanmıyorum.Servis dahil kime ne söylesem ya komple değiştirmek lazım deyip afaki bir fatura çıkarıyor yada bu sağlam bunu takalım diyor.
Depo tam dolu iken şamandıra denen şey bana bir bilgi gönderiyor (0-10v veya 4-20mA) bu bilgimi yanlış geliyor yoksa benim led göstergelerimdemi bi sorun var?Bunu bana birisi net olarak söylerse çok sevinirim.

ogretmen43
31.08.2009, 11:01
Arkadaşlar Niğdedeki Ateşoğulları LPG servisnin bu konuda bir çalışması var . Yol bilgisayarı tarzında bir çalışma içindeler