+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: lpg de tuketim

arkadaslar cumartesi gunu megane 2 aracima sirali sistem brc lpg taktirdim hergun ortalama 170 km yol gidiyorum (ankara -kirikkale)benzinle bu yolda ortalama 6 litre benzin harciyordum hatta 5.5 5.7 gibi degerlerle gidip geldigim cok oldu ama pazartesi ve sali lpg ile gittim geldim ve ortalama 9.25 lt lpg tuketmisim buda 9,25/6    1.54 gibi bir orana tekabul ediyor halbuki sirali sistemde devamli yakilan benzinin en fazla 1.2 kati gaz gider deniyordu  ama bende bu oran 1.54 gidilen yol ayni surus tarzi ayni sizce bu neden kaynaklanir benzin ile 2600*6=156 ykr yakiyordu kmde tup ile 9.25*121=112 ykr yapiyor aradaki fark 44 ykr ve cok dusuk bir fark var arada
    1-lpg takildiktan sonra birkac depo sonra yakit duser deniyor boyle birsey varmi (bana sacma geliyor)
    2-yakitin kalibrasyon ayari ile iliskisi nedir ? kalibrasyonla tuketim dusermi
    3-oncenen yol blgs 5.5 .5.7 ortalama gosterirdi simdi 7 lt felan gosteriyor(lpgdede calisiyor) buda gaza cok bastigimi ve tuketimin arttigini gosteriyor performans ayni olsa yol blgs ayni degeri gostermesigerekmezmi?

Ozellikle LPGye yeni gecen arkadaslarin sikca yaptigi tuketim hesabi hatalarindan bahsetmek istiyorum: Oncelikle dogal olarak yeni montaj yaptiran herkes ilk is tuketimi hesapliyor, ancak bunu yaparken dikkat edilmesi gereken bazi hususlar var. (Bir kullaniciyim, kendi tecrubelerime dayanarak yaziyorum)

1) LPG seviye gostergeleri (butun markalar icin) hicbir zaman benzin gostergesi kadar hassas calismaz, sadece fikir verir. Yani mesela 100 km gittkten sonra gosterge yarim depo gosteriyorken kalan LPG ile 200 km gidebilirsiniz. Bu durum BRCde tank seviye ayari ile bir nebze hassaslastirilabilse de tam net sonuc gosteremez (samandira ve gostergenin calisma mantigindan oturu).

2) LPG basinc altinda calisan bir akaryakit turu oldugundan pompalardaki farkli basinclar hesabi guclestirir. Mesela bir istasyonda depoyu tam doldurdunuz, 200 km. gittiniz ve baska bir istasyonda yine doldurdunuz. Muhtemelen deponuzu ilk dolumu yaptiginiz istasyonda doldursaydiniz bir miktar daha az veya fazla alacakti (pompa basincina bagli olarak). 

3) Ilk calistirma sonrasi LPGye gecise kadar benzinle katedilen yolu da dikkate almakta fayda var, zira cogunlukla kisa mesafede ve soguk motor ile yol alan (mesela 5-10 km.lik mesafede sabah evden ise, aksam da isten eve giden) bir aracin LPG tuketimi dusuk gorunse de benzin tuketimi bir miktar fazla olacaktir. Bu durumda kabaca yolun %20sini benzin ile gitmis olacaksiniz. Ancak sizin gibi bir seferde 170 km. yol giden bir arac yolun %1ini benzin ile katetmis olacaktir. Bu durum tuketim hesaplarinda onemli sapmalara neden olur.

Dolayisiyla tuketim hesabini en dogru sekilde yapmak icin deponuzu tam doldurun, bitene kadar kullanin ve yine ayni istasyonda hatta ayni pompada depoyu yeniden tam doldurun. En saglikli olcumu bu sekilde yapmis olacaksiniz. 

Kalibrasyon tuketimin yanisira performansi da etkiler. Benzin ve LPG enjektor surelerinin temel MAP haritasinin cikarilmasindan sonra ince ayarlarda da yapilmasi (rolanti ve yol ayarlari) tuketim ve performani muspet yonde etkileyecektir.

Bildigim kadariyla, montaj sonrasi ilk dolumda LPGnin bir kismi tank basincini saglayana kadar buharlasacagindan tuketim az da olsa fazla gorunebilir, ancak ikinci dolumdan itibaren gercek tuketim degerleri anlasilir.

Yol bilgisayarlarindaki tuketim degerleri icin net birsey soylemek dogru olmaz, aractan araca degisebilir. Mesela Onur arkadasimizin Borasinda bire bir dogru gosteriyor, ancak benim Vectrada %5-10 eksik gosteriyor. Yani ben benzinle 100 km.de ortalama 11,5 lt tukettigim yerde LPG ile 13,80 lt tuketiyorum ama yol bilgisayari bunu 13 lt. olarak gosteriyor. Bu hesabi yukarida anlattigim sekilde gercek tuketiminizi hesapladiktan sonra yaparsaniz daha iyi fikir sahibi olursunuz ve ondan sonra yol bilgisaayarindaki tuketim degerleri sizin icin anlam ifade etmeye baslar. 

Saygilarimla.

Bu arada "forum.donanimhaber"den alinti yaptigimi dusunebilirsiniz. Orada yazan da benim, nick name farkli sadece...

ben 6 -7 sene lpgli arac kullandim ve ortalama hesabi yaparken kesinlikle hata yapmiyorum ve ayni istasyonun ayni dispanserinden  lpg aliyorum  bu konuda yanlis yapacagimi sanmiyorum...ama adminlerden hala cevap alamadim.....

TESBITLERINIZ GERCEKTEN HARIKA  KONUYU ARAŞTIRMAK ISTIYORUM PROGRAM YUKLETTIGINIZ YERDEN ARACIN BENZINDE VE LPG DE ENJEKSIYON ZAMANLARINI VE ARASINDAKI   % FARKINI YAZARMISINIZ.

n/a
    Guest
    Ayarlar ile ilgili .
    Ayarlar iyi yapilmamis .
    Bir kac depo sonra tuketim duser hikaye . 
    Yol blg LPG cok yaktigi gosterge degil . Senin kulanimina bagli olarak yukseltir veya duser . Benzin enjektorler acilma zamanini hesaplayarak bunu litreye donusturur .Gazda calistigi zaman arac bunu hisetmez .Yine enjektora ayni bilgi gonderiyor (  Guc ve torka gore Ihtiyac olan benzin bilgisini ). Arac sanki benzinle calistigi hiseder  ve ayni hesaplar yapar .

Alinti:
    arkadaslar cumartesi gunu megane 2 aracima sirali sistem brc lpg taktirdim hergun ortalama 170 km yol gidiyorum (ankara -kirikkale)benzinle bu yolda ortalama 6 litre benzin harciyordum hatta 5.5 5.7 gibi degerlerle gidip geldigim cok oldu ama pazartesi ve sali lpg ile gittim geldim ve ortalama 9.25 lt lpg tuketmisim buda 9,25/6    1.54 gibi bir orana tekabul ediyor halbuki sirali sistemde devamli yakilan benzinin en fazla 1.2 kati gaz gider deniyordu  ama bende bu oran 1.54 gidilen yol ayni surus tarzi ayni sizce bu neden kaynaklanir benzin ile 2600*6=156 ykr yakiyordu kmde tup ile 9.25*121=112 ykr yapiyor aradaki fark 44 ykr ve cok dusuk bir fark var arada
    1-lpg takildiktan sonra birkac depo sonra yakit duser deniyor boyle birsey varmi (bana sacma geliyor)
    2-yakitin kalibrasyon ayari ile iliskisi nedir ? kalibrasyonla tuketim dusermi
    3-oncenen yol blgs 5.5 .5.7 ortalama gosterirdi simdi 7 lt felan gosteriyor(lpgdede calisiyor) buda gaza cok bastigimi ve tuketimin arttigini gosteriyor performans ayni olsa yol blgs ayni degeri gostermesigerekmezmi?

ayarsizliktan dolayi yakitta bukadar artis olabilirmi benzin tuketiminin 1.5 kati lpg tuketimi simdi tekrarolcum yapiyorum degerler gene buseviyede cikarsa durum pek icacici deil 6 litre benzinle gitigim yolu 7.5 (max) lpg ilegitmeliyim devamli butunhesaplarimi budegerler uzerine yaptim ve garantisi bitmemis araca lpg taktirdim bakalim ne olacak bekleyip gorecegiz.....ondan sonradaayara gideriz ...

sayin brc turkiye distiributoru neden benim sorunuma bir yanit vermiyorsunuz ?hani yaktigim benzinin 1.2 kati lpg yakacaktim bu degeri nicin elde edemiyorum .....bunun bir yaniti yokmu?

Nerede ve hangi serviste LPG taktirdiniz. Bize bilgi verirseniz size yardimci olabiliriz.
    Genci Bey bu konuda size cevap yazmis. Kendisi BRC Distributoru olan firmamiz yetkilisidir.
    iyi gunler.

ankara yaldizlar oto gazda takildi sistem..bir sorum daha olacak deponun %80 kadar dolmasindaki mekanizma nedir simit tankin basincimi yoksa depoda bulunan samandiranin mekanik olarak gaz girisini kesmesimi ? eski 60lik tanki olan arabamda hic sorun yoktu ama bu simit tankta 200 km yol yaptim tupcuye girdim adam takti tabancayi hic dolum yapilamadi? samandira gaz girisini engelliyormu boyle bir mekanizma varmi?

Edited by - pulpa Tarih: 17/03/2006 12:19:43

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler