+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Simit depo ve silindir depo ağırlıkları

Simit depo ve silindir depo ağırlıkları

İyi Günler;
    LPG dönüşümü sonrası , zaten yere yakın , şasesi alçak olan arabamın , özellikle arkası iyice çöktü. Öyle ki Arkaya beş kişi oturduğunda hız tümseklerinden geçmek çok sıkıntı veriyor.
    Bir arkadaşım , simit depo takıldığı için böyle olduğunu söyledi. Boş simit deponun ağırlığı 50-60 kilo diyor. Birde 40 lt LPG alınırsa arkada 100 kilo olur arka çöker diyor. Söylediğine göre silindir depolar bu kadar ağır değilmiş . 15-20 kiloyu geçmez diyor.
    Bir bilene sorayım dedim. Bilgilendirirseniz sevinirim.
    Aynı hacimdeki , boş Silindir ve Simit depoların kiloları ne kadar?
    Teşekkürler.
    (Hyundai accent 2004)

Cevap: Simit depo ve silindir depo ağırlıkları

Sayın mocan;
    ilginize teşekkür ederim.

"Örnek benim aracım VECTRA-C silindir depo 60 lt lik tam doldurduktan biraz sonra yani içinden 7-8 litre gaz azaldığı zaman aracın viraj içinde yol tutunması (özellikle arka tarafın ) zorlaşıyor sağa virajda arkanın sola sola virajda ise sağa doğru meylettiğini hissediyorum yani biraz daha limiti zorlarsam merkezkaçtan ötürü spin atacak " (mocan)

Bu bilgiler gerçekten ilginç.
    Akaryakıt tankerlerinide , bölmelere ayırıyorlar, Arkadaki yük çalakalanmasın diye.
    Gerçekten depodaki 50 lt gazın çalkalanması hissedilir.

Selamlar

60 Litrelik silindir tank 24 KG boş ağırlığa sahiptir. Max. %80 dolumda 48 Litre=24KG gaz alır, toplam dolu ağırlık 48-50 KG civarındadır.
    45 Litre simit tank 23 KG boş ağırlığa sahiptir. max. %80 dolumda 32 Litre=16 KG gaz alır, toplam dolu ağırlık 39-40 KG civarındadır.
    60 Litrelik benzin deposu full dolu olursa 45 KG ağırlık demektir. LPG' li araçların deposunda full benzin çok nadiren bulunuyor.
    LPG' den ötürü arka dingile gelen yük herhangi bir ekstra moment yaratmayacak kadar düşüktür.
    İyi günler.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Simit depo 45 litrelik ve yüzde 80 dolum hesabıyla 36 litre civarı gaz alması gerekiyor.İlk montajda programın yüklenmesi ve deneme amacıyla 7 litre gaz alarak montajdan ayrıldım ve 30 km gittikten sonra depoyu doldurdum.Montaj sonu için aldığım 7 litreden kalanın üzerine 39 litre daha aldı.Acaba şamandıra problemi var da depoyu tamamenmi doldurdu dedim ama şamandıra full gösteriyordu.Yani 45 litrelik simit depo 40 litreden fazla gaz alıyor.Bakalım sonraki dolumlarda ne olacak.

Erhan Bey Merhaba

LPG aldığınız istasyondan kaynaklı olabilir, yakıt alırken aracınızın başında bulunun pompanın numaratörleri hızla dönerken aniden yavaşlayacaktır, bu % 80 dolumda şamandıranın vazifesini yaptığını gösterir. Fakat bazı pompalar daha yüksek basınçlı oldukları için tankınız yakıt almaya yavaş da olsa devam edecektir. Bu durumda pompanın durdurulmasını istemelisiniz.

İkinci neden bölgemizdeki her istasyonun legal olmamasından da kaynaklanabiliyor. Legal istasyonlarda kalibrasyonu resmi merciler yapıyor, legal olmayan istasyonlardaki kalibrasyonlar ise bu işten anlayan sivillere yaptırılıyor dolayısıyla kontürün daha erken atması sağlanıyor. 5 yıldır kullandığım aracımda hiçbir zaman 48 lt.den fazla yakıt almamıştım Bu yaz tatilden dönerken bir istasyonda 60 lt. yakıt bastıklarını gördüm ve tank hala yakıt almaya devam ediyordu ve kontürü durdurulmasını istedim, işletmenin müdürüyle görüştüm bana şamandıra hakkında tere satmaya kalktı. Şu an hala benim tankım 48 lt.de kilitliyor. Normalde 20-30 ytl.lik yakıt aldığınızda bunu farkedemeyebiliyorsunuz ancak depoyu tam doldurduğunuzda hangi istasyon sizi kazıklıyor, hangisi kazıklamıyor anlayabiliyorsunuz.

Eğer tatmin olmadıysanızda istediğiniz zaman gelin, şamandıranızı kontrol edelim.

Saygılarımızla.

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler