+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: '98 Ford Mondeo Ghia BRC Seq. 24

'98 Ford Mondeo Ghia BRC Seq. 24

Dün itibarı ile Kartal Sanayi sitesinde bulunan Mucib Otogaz tarafından 99000km'de servis bakımlı olarak gelen aracıma seq. 24 uygulandı. 55 lt'lik simit tip tank uygulanmasını seçtim. Aracım 1380kg ve 2,0litre 130beygirlik 4 silindirli bir motora sahip. Normal olarak Kadıköy-İMES-Kartal sabah gidiş akşam geliş (70km/gün) olmak üzere kışın 8,2lt/100km tüketen aracımdaki değişimleri sizlerle paylaşacağım. Çünkü şimdiye dek kimse mkII Mondeo için böyle bir paylaşımda bulunmamış. LPG uygulaması yaptırmadan önce böyle bir tecrübe okuyamamış olmak beni çok tereddütte bıraktı. LPG'li arabasını satan bazı Mondeo sahiplerini arayıp sormaktan başka bilgi edinemedim. Kaliteli olarak bilinen BRC'yi seçip ve bir miktar uğraşma riskini göze alıp bu uygulamayı yaptırdım. Çünkü Hollanda ve İtalya'da o kadar çok özel araçta bu sistemler mevcut ki bu beni cesaretlendirdi. Belki bu yazıdan sonra diğer Mondeo sahipleri de konuya ilgi gösterirler. Tecrübelerini paylaşırlarsa seviniriz.

Cevap: '98 Ford Mondeo Ghia BRC Seq. 24

Ben 2006 haziran ayında aracıma (97 FORD mondeo ghia) BRC kit taktırdım. Oldukça memnunum. Ama montaj esnasında dikkatimi çeken eksiklikleri söylemek istiyorum : motor bölümüne matkapla baya bi delik açtılar...Görebildiğim kadarı ile Elektronik valf için amörtüsör kulesine ve ledli gösterge panelinin kablosu için direksiyon milinin oradan kabine delik açtılar...Ve tabi Mecburen emme manifolduna 4 adet delik açtılar...Bunun haricinde simit depoyu 2 uzun vida ile aracın stepne sacını delerek tutturdular. Stepne sacı ile tüp arasına her hangi bi lastik konmadı ve saca destek plakası da konmadı... Simit tüpten çıkan gaz borularını koruyucu braket de takılmadı.

Şuan gaz takılalı itibari ile 13000 km yaptım. Arabanın çekişi güzel. Şehir içi 150bin lira civarı yakıyor. Sabahları (-8C_Ankara) sorunsuz tek marşta 3snde çalışıyor. Fakat motor ısınıp benzinden gaza geçerken aşırı bir yığılma ve silkeleme yapıyor. Bu problemi çözemedim.

İzlenimlerimi mondeo kullanıcıları ile paylaşmaya devam edicem.
    Saygılar

Takılırken işte olduğum için nereleri nasıl deldiler tam olarak bilemiyorum ama enjektör- manilfold arasının kısa olmasını, yakıt dolum aparatının tampon altında gizli ve ledli göstergenin de araç direksiyon solundaki küçük cebin üst durvarına monte edilmesini istemiştim, yapmışlar. Fakat enjektör kablolarından neredeyse keserek bağlantı yapacaklardı ki soket ile yapılması için özellikle uyarmamla öyle yapıldı. Depo altında nasıl bir motaj var, kablo ön taraftan içeri nasıl giriyor, bakacağım.
    Daha ilk depoyu bitirmiş dahi değilim ama beklentim normalde kullandığım güzergahta şu mevsimde 8,2lt/100km yakarken 8,2*1,2=9,84lt lpg/100km yakmasını bekliyorum. Daha önce de mondeo kullanıyordum ve 97 model sedan olan o aracım uzun yolda 6lt/100km yakıyordu. Bu arabalar inanılanın aksine gerçekten az yakıyorlar. Birçok arkadaşımın 1,6 litrelik motorlarının şaşırtıcı şekilde %20-30 daha fazla tükettiğini biliyorum. Şimdi lpg ile olacak farkları depo doldurdukça yazacağım.
    Ben şimdilik ne lpg'ye geçişlerde ne de başka şekilde bir problem yaşamadım. Şimdiye kadar yalnızca 250km kadar yol yaptığımı da belirteyim.

Mondeo aracım için seq 24 taktırmıştım ve üçüncü kez depomu bitirdim ve artık 41lt kadar yakıt alan 55lt'lik bir depo ile ne kadar yol yapabildiğimi daha sağlıklı ölçebiliyorum. Depom tamamen boşaldığında doldurduğum dördüncü depoda 41,49lt aldım (467km yapmışım). 8,88lt lpg/100km. Yani benzinde(2,7ytl/lt) 0,225ytl lpg'de 0,125ytl'ye düşmüş oldu. Bence tek sorunum lpg ile çalışırken gaza yüklendiğimde benzine geçmesi. Depom azaldıkça bu benzine geçiş daha hafif yüklenmelerde meydana gelmeye başlıyor ve depo sona yaklaşınca neredeyse gaza hafif dokunsam benzine atıyor sistem kendini. Sanırım uygulamayı yapan mucib otogaz bunu çözecektir.

benimde 99 model bir mondeom var lpg henüz taktırmadım. Marka olarak aklımda soru işaretleri var ama genelde owml, landrenzo ve milano öneriliyor mondeo kullanıcı arkadaşlar bana tavsiyede bulunabilir mi? Bie de ne kadar tasarruf yaptırıyor saygılar

BRC sequent24 motajı yaptıralı bir ay kadar oldu ve yaklaşık 2000km kadar kullanmış durumdayım. Ben de uzun süre araştırdım ama çevreme sorarak değil de internetten. İşyerime yakın 2a distribütör bayisi Kartal Mucib otogaz'dan satın aldım. Uygulama yaparken ellerinde bir mondeo tecrübesi varmıydı bilemiyorum ama programlarında benim arabamın olmadığını hatırlıyorum. Fakat BRC'nin işletim sistemi sanırım mondeo'nun işletim sistemini okumasını iyi biliyor ki önemli herhangi bir sorun oluşmadı. Benim arabam benzin kullanırken kışın 100km'de 8,5lt benzin tüketirdi. şimdi otogazda yaklaşık 100km/9lt otogaz ve ek olarak ilk çalıştırmalarda benzin tüketiyor. Gaz sistemi ile hiçbi rilgisi olmayan ilk çalıştırmalar hiç de yabana atılır bir tüketim yapmıyor. Bunu henüz hesaba katmadım ama toplamda tahminen 14ytl/100km tüketim olacak. Ben yılda 25000km yol yapıyorum ve yıllık tüketim azalışından 2400ytl karım olacak. 1600ytl peşin vererek uygulama yaptırıp ruhsat için de 200ytl harcadım. Benim için bu uygulama bir yıldan az bir zamanda kendini amorti edecek. Bu söylediğim tüketim rakamı kadıköy-imes-kartal sabah gidiş akşam geliş ve bir miktar da daha yoğun şehir içi kullanıma ait. Uzun yol kullanımında elbette dizelden dahi daha az tüketim rakamı olacağı açık. Kolay gelsin.

Babamın 2001 Mondeo Ghia aracına (Eski kasa) 2007 yılı başında BRC kiti takıldı. Kağıthanedeki ana merkezde yaptırdık işlemi. Takıldığı günden bugüne hiçbir problem çıkartmadı. Şehir içi 11.1 Lt şehir dışı ise 6,8 LT LPG tüketimi var. Benzinde bu değerle 10.7 Lt ve 6,5 Litre olarak değişiyor. Bu arada hız limiti falan da yok. Sadece aracı üzmeden kullanyoruz. Performansında ise sanki artış var bile diyebilirim. Gaza yüklenince şayet depoda az gaz kalmışsa benzine geçmesi doğal çünkü gazın motora gitmesi için herhangi bir pompa kullanılmıyor. Yani gaz, depo içerisindeki basınç yolu ile motoru besliyor. Gaz azalınca doğal olarak basınç azalıyor ve araç dağa fazla gaza ihtiyaç duyupta bunun için yeterli basınç uygulanamayınca gaz bitti zannedip benzine geçiş yapıyor.

Sanırım gaz basıncı azaldığı için benzine geçtiği doğru. Fakat bunu gaz ne kadar azaldığında yapması gerekiyor diye bir ayar olabilir. Servis birtakım ayarlar yaptı ama sanırım göstergedeki ledlerin depo ile senkronizasyonunu ayarladı ve tabiiki büyük bir ketumlukla pek bir teknik açıklama da yapmadı. Önemli bir sorun değil bu.
    Tüketim gerçekten de dediğiniz gibi. Ben de arabanın gaz ile daha performanslı olduğunu hissediyorum. Ancak benzin ile ilk çalıştırmalarda çok yakıt tükettiğini düşünüyorum. Motorun termostatından şüphe ediyorum. Veyahut enjaktörlerimden biri-birkaçı düzgün püskürtmüyor olabilir.

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler