+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: reno 9 gazda fazla yakıyor

reno 9 gazda fazla yakıyor

Öncelikle herkese selamlarımı sunarım . foruma yeni üye oldum . 6 ay gibi önce KDZ EREĞLİ de Şahinler otoya (yetkili servis levhası ve reklamı vardı brc ) BRC karbürötlü gaz sistemi taktırdım regülatör AT90E 100 Kw yazıyor AT90ECO ile aynımı yoksa farlımı , arabam reno9 85 model fairway karbürötörü var üzerinde , benzinde 100 klm de 90 klm sabit hızla zonguldak - ankara arası 6,0 litre benzin yakarken . gazda aynı şartlarda 9,5 yakıyor , ayrıca çekişide çok düşük rampalarda benzinle 5. vites çıktığım yere gazla 3. vitese düşüyor . taktırdığım yere ve eksoz muayenesi için gittiğim yere ayarlatmama rağmen bundan aşağı düşmedi yakıt tüketimi , çekmiyor dediğimde gazı açıyorlar bu sefer çekiş iyi yakıt 14 litre 100 klm çıkıyor şuanda gaz taktırdığıma pişmanım memnun değilim , en son gittiğimde ayar için hava filtresinin önünde hava alan yeri koli bandı ile yarım kapattılar ve yeniden ayar yaptılar ama çekişi sanki biraz düzeldi gibi yakıtı arttı tekrar gazı falan açtılar bakımı yapıldı bujiler hava filtresi hep değisti, ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim ................. not: boruları döşerkene usta motor kısımdaki beyinden depoya giden bakır boruyu döşemek için çekiçle vurarak büktü boru ezilmiş olupda gaz yeteri kadarı gelmiyor olabilirmi . Birde akşam bırakıp arabayı ne kadarı uraşırsam uraşayım sabah gazda çalışmıyor benzinle çalıştırıp öyle gaza geçiyorum zonguldakta tam yetkili ve bu işin uzmanı olan ayar için gidebileceğim birisi varsa gitmek isitiyorum teşekürler

Cevap: reno 9 gazda fazla yakıyor

Aşağıdaki linke bir gözatmanızda fayda var.
    İyi günler.

http://www.2a-lpg.com/forum/showthread.php?t=73

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Sn sugarboy, Sanıyorum sizin aracınıza tek girişli mikser takılmış . Regülatörden yani AT-90 dan hava filtresine tek borumu gidiyor , eğer öyle ise şahinler otoya gidip çift girişli olanını yaktırın ellerinde yoksa benden istesinler gönderirim beni çook iyi tanırlar selamlarımı iletin lütfen.Sağlıcakla kalın

Alıntı faruk sevgili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn sugarboy, Sanıyorum sizin aracınıza tek girişli mikser takılmış . Regülatörden yani AT-90 dan hava filtresine tek borumu gidiyor , eğer öyle ise şahinler otoya gidip çift girişli olanını yaktırın ellerinde yoksa benden istesinler gönderirim beni çook iyi tanırlar selamlarımı iletin lütfen.Sağlıcakla kalın
    Pardon tek girişli mikser derken tek boğazlı karbüratörlere takılan mikseri mi kastettiniz?

Angry Cevap: reno 9 gazda fazla yakıyor

öncelikle ilgi ve alakanıza teşekür ederim , at 90 dan miksere tek hortum gidiyor karbürötörün üzerine konan mikser iki boğazlı yani aynı karbürötördeki gibi iki adet delik var ama regülatörden bir hortum geliyor oda plastik lastik ne derseniz su hortumu gibi ortasındada gaz ayarı için sarı plastik yaylı ayar vidası var hava filtresinin altından deldiler bir delik oradanda miksere bağladılar mikseride karbürötörün üzerine uydurdular . kaç yere ayar yaptırdıysam bir türlü randıman alamadım hava filtresinin önünü yarım bantlayıp kapattılar birde manifotdan gelen kağıt hortumun bağlandığı yeri hava filtresinin altından yarım bantladılar fazla hava alıyor diye ve hava filtresinin altından miksere giden hortumun kenarlarını silikonladılar şahinler bunları yapmadı tekrar ayar yapıp en iyi ayar böyle dediler 3500 devire göre gaz yiyişini ölçüp makınada kontrol ettiler otokar kar gaz diye bir yerde ama araba yerinden bile kalkmadı gaz yemedi boğuldu sanki biraz gazı açınca yürümeye basladı ama rampalarda 1. vitesde bile çekmedi az daha az daha derken ayardan sonra biraz çekebilmesi için neredeyse 2 tur açmak zorunda kaldım gazı ama yakıtı 100 klm.de 13 - 14 litreyi buluyor şehir içi buda demek oluyorki benzinde daha iyiydi hem randıman hemde para olarak neredeyse baska bir marka regülatör alap bunuda çöpe atmak geliyor içimden benzinde 6-7 litre yakan araba gaz bu kadarı yakarsa ne anladım ben bundan zonguldakta bu işi tam anlayıp düzeltebilecek biri varmı arkadaşlar gideyim oraya kaç defa gittim şahinlere ve baska yerlere hep aynı BÖYLE BİR DENE OLMAZSA YİNE GEL ayrıca sabahları ve stop ettikten 5-6 saat sonra araba gazda çalışmıyordu onun içinde bir role taktırdım elektrik azmı geliyormuş ne gaz yeterince dolmuyormuş karbürötöre şimdi o sorun olsun yok saygılarımı sunarım

Selamlar, Şahinler Oto mağdurlarından biri de benim. Aracım Skoda Forman 1.3 LX 1993 model. Sayın hemşehrim, yazdıklarını okuyunca yaklaşık 2 yıl önce çektiğim sıkıntılar geldi aklıma. Teknikten ve bilgiden yoksun personelin aracımı araştırma laboratuvarına dönüştürdükleri geldi aklıma. Neydi o hava deliklerine ambalaj bantları ile kapamalar, yok sen böyle dene sonra gel demeler, yok motor gaza alışacakmış hikayeleri.. Allah cahillerle iş yapmaktan aracımızı ve hepimizi korusun!. Regulatoru yüksek akım dinamosunun yanına ve de çok sıkışık bir yere monte etmeleri tehlikeye tam bir davetye idi!. Zonguldakta KAR OTO GAz daki arkadaş bu montajı görünce şok oldu, motorun sağ tarafı boş alan dururken neden hortumların birbirine girdiği sıkışık sol tarafa monte edilmiş dedi, ve değiştirmemi tavsiye etti. Şahinlere regülatorun yerini hemen değiştirttim, inanın amotorun çalışması çok rahatladı ve normale döndü. ŞAHİNLER' in elinden bu LPG montaj işi mutlaka alınmalıdır! Ama 2A mallarını satan birine böyle birşey yapacağını hiç sanmıyorum.

Şu anda Ereğli Belen Sanayi Sitesinde KAR OTOGAZ açıldı, son model bilgisayarlı gaz cihazı var, ve müşteri ile çok iyi ilgileniyorlar, tavsiye ederim...

Bütün bu yaşadıklarımdan sonra, aracım şehir içi 36lt gaz ile ortalama 260-270 km şehir dışında 310-320 km yaktı. Tabii bu Benzini koklayarak yakıyor dedikleri Skoda da normal mi bilmiyorum. Yorumu bilgili arkadaşlara havale ediyorum.

Yaklaşık 3 ay önce motoru yeniledim, Zonguldak Acılık ta Yıldız Kardeşler denen bir yerde. Piston, gömlek, sekmanlar,yataklar, tüm hortumlar, bujiler, yağ, filtreler ve daha neler, parça parası 500 YTL, toplam 800 YTL ye motoru yeniledik. Dedik ki artık fabrika çıkışı gibi olmuştur, gaz olayıda çözülür rahat bineriz dedik? Peşinden Distribütör arızalı dedi başka usta onu da değiştirdik. Açmadığımız Difransiyel kutusu, zincir takımı kaldı yaniii... Bu arada arabanın herşeyini öğrendim, bir motor ustası kadar!!!???Helal süt emmiş bir motor ustası biliyorsanız tanışalım....Tüm bunlardan sonra tamamen şehir içi gezdiğim 36.19 Lt gaz ile 275 km gittim. Şehirdışına çıkmadığımdan şehirdışı performansı nedir bilemiyorum. sanırım 310-330 arası olabilir diye düşünüyorum. Bir ara İskenderun tarafına gitmiştim, motora NNT BOR POWER adında bir koruyucu koymuştum. Bu gezi boyunca 1 depo gaz(36 Lt) ortalama 420 km yol yaptı.Bu katkının faydası bayağı oldu. Ben şunu anladım. Motorumun tüm noktalarındaki problemleri giderip (Benzinli çalışma hali) ondan sonra gaz ayar meselelerine geçmek lazım. Karbüratorlu araçlarda mikser çok önemli, mikserin çok iyi monte edilmesi, ve herhangi bir yerden -filtre harici- hava almamasına dikkat edilmeli.
    Ben artık bu ayar işlerinden bıktım..ilk fırsatta bu aracı satarsam 0 km- veya temiz bir 2.el dizel alıp bu ekonomik seyahat etme işini bitireceğim inşaallah...
    Yeni nesil araçların neredeyse tamamı gazdan daha ucuza geliyor!!!!Böylelikle ikide bir ayar yaptırıcam, yok şurası böyle oldu falan kafa ağrıtmaya gerek yok...

hepinize ilginiz için teşekür ederim . Faruk SEVGİLİ beye özellikle ayrı bir teşekür ederim çünki dediği gibi Şahinler otoya gidip mikseri değiştirttim çift hortumlu mikser taktırdım çekme ve gaz yeme sorunu kalmadı ama yakıt konusunu daha test ediyorum ne kadarı yakıyor ne kadarı klm yapıyor tam ölçemedim ayrıca sabahları veya 5-6 saat durduktan sonra çalışmama sorunuda bu şekilde otamatikmen ortadan kalkmış oldu kontağı açıp tık sesi gelince kapatıp tekrar açıyorum marşa basıp çalışıyor yakıtda düşmüş ise bir sorun kalmadı demek bunun çözümünede sayın Faruk SEVGİLİ beyin sayesinde ulaştım ama bir önceki yazan arkadaşın dediği gibi benim regulatörüde arabanın içinde oturursan motorun sağ tarafı olan dar kısma monte ettiler marş motoru falan söktürmek istesek hapı yuttuk elektrikçi zor sökülür dedi alan kalmamışki acaba gitsem taktırdığım yere üçretsiz değistirirlermi yerini ama arkadaşın dediği gibi usta gibi bir usta yok bu isden gerçekten anlayan şahinlerde gerçi türkiyenin çoğu yerlerinde ve çeşitli mesleklerdede böyle eli malzeme tutan kendini usta sanıp bir işe kalkışıp işyeri açıyor saygılarla hepinize selamlar

Sayın Palkovnik.
    1993 model skoda forman arabamız (Babamın arabası) , Kilometrede 90-80 bin TL yakıyor. Bana ilk söylediğinde inanamadım. Zira benim arabam enjeksiyonlu ve 100 bin TL nin altına çok uğraşarak inebiliyorum. Bunun üzerine , Sakarya karasu dan , Eskişehire kadar arabayı ben kullandım. 25 ytl ye , 270 kilometre yol yaptım. Skoda ya şapka çıkattık , mecburen. Yalnız araba eski olduğu için , 100 km süratin üzerinde insanı rahatsız ediyor. Seyahat boyunca 80 - 90 km süratle geldik. Arabada 5 kişi vardı .Üzerinde voltran marka dönüşüm var. Araba 140.000 km de. 2 yıldır arabayı satmayı düşünüyordu. Şimdi vazgeçti. Bu kadar az yakan araba bulamam bu fiyata diyor.
    Sevgiler Saygılar.

Smile Cevap: reno 9 gazda fazla yakıyor

Alıntı sugarboy067 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hepinize ilginiz için teşekür ederim . Faruk SEVGİLİ beye özellikle ayrı bir teşekür ederim çünki dediği gibi Şahinler otoya gidip mikseri değiştirttim çift hortumlu mikser taktırdım çekme ve gaz yeme sorunu kalmadı ama yakıt konusunu daha test ediyorum ne kadarı yakıyor ne kadarı klm yapıyor tam ölçemedim ayrıca sabahları veya 5-6 saat durduktan sonra çalışmama sorunuda bu şekilde otamatikmen ortadan kalkmış oldu kontağı açıp tık sesi gelince kapatıp tekrar açıyorum marşa basıp çalışıyor yakıtda düşmüş ise bir sorun kalmadı demek bunun çözümünede sayın Faruk SEVGİLİ beyin sayesinde ulaştım ama bir önceki yazan arkadaşın dediği gibi benim regulatörüde arabanın içinde oturursan motorun sağ tarafı olan dar kısma monte ettiler marş motoru falan söktürmek istesek hapı yuttuk elektrikçi zor sökülür dedi alan kalmamışki acaba gitsem taktırdığım yere üçretsiz değistirirlermi yerini ama arkadaşın dediği gibi usta gibi bir usta yok bu isden gerçekten anlayan şahinlerde gerçi türkiyenin çoğu yerlerinde ve çeşitli mesleklerdede böyle eli malzeme tutan kendini usta sanıp bir işe kalkışıp işyeri açıyor saygılarla hepinize selamlar

Sn sugarboy
    Sorununuzun hallolduğuna sevindim, iyi sürüşler ve kazasız günler dilerim... Şimdi sıra Karanfilde , onun sorununuda çözüp mutlular kervanına katıcaz inşallah

Öncelikle bu imkanı sağlayan 2A Mühendisliğe, böyle kaliteli sistemi üreten BRC firmasına, sorunlu ve soruna duyarlı bütün arkadaşlara teşekkür ve selamlarımı ileterek başlamak istiyorum. Pazartesi günü 1985 mod. temiz bir Reno 9 aldım. Daha önce 10 seneye yakın 1987 modelini kullanmıştım. 150.000 km.den fazla yol gittim. Bunun 100.000 km.den fazlasını BRC ile yaptım. Olamaz böyle bir şey. Ne olur bir sorun çıksın. Ben sistemin parasını çıkarırmıyım derken arabanın parasını da çıkarttım. Yeri gelmişken Adana'da şu an faaliyette olmayan Zonguldak'lıların eniştesi Cömert GÜVERCİN'e işinin temizliğinden dolayı ve eşinin hemşerisiyim diye bana yaptığı indirimden dolayı tekrar tekrar teşekkür ederim. Yıllardır arabaya binerim; bijonumun sıkılmadığı da oldu, soğutma sisteminde hava bırakıldığı için hararet yaptığı vs. vs. oldu ama Cömert beyin taktığı BRC gaz sistemini her zaman dua ve minnetle andım. Adana'da kayınçomu önce tüp takmaya sonra BRC takmaya ikna ettim ama burdaki servisler Clio'ya bu sistem uymuyor verimli olmuyor demişler. Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Tekrar tekrar teşekkür, saygı ve selamlarımla...:PDT_30:

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler