+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAKIM

 1. #1

  BAKIM

  Araçıma iki ay önce 24 model sıralı sistem montaj yapıldı. Montajdan sonra 5000 km yol yaptım. Benim sizlere sorum sisteme ne aralıklarda ne gibi bakımlar yaptırmalıyım. Araç Chevrolet Lacetti. 1.4 Motor 29000 De Montaj yapıldı şu an ise 34000 km. teşekkür ederim. 2. #2

  Cevap: BAKIM

  Rusya'dan kalitesiz gaz ithal edilip, anadoludaki istasyonlarda pazarlandığı duyumunu aldık. Parafin, olefin gibi istenmeyen maddeler ihtiva eden bu gaz ucuz olması nedeniyle bütün istasyonlara dağılmış olabilir. Bu nedenle bakım ve kontrol için 10.000km' de servise uğrayıp filitrelerinizi kontrol ettirmenizde fayda var.
  Performans kaybı, stop etme gibi sıkıntılarınız olursa daha öncede gidebilirsiniz.

  KAYBETMEK YOK

 3. #3

  Cevap: Motor Yağı Katkısı

  Piyasa da belli başlı motor yağı katkıları bulunmakta bunlar ne derece güvenilir araç üstünde faydaları var mı? Motor aşınmalarını önleğini söyleniyor. Lpg kullanıcılarına kullanmalarını öneriyorlar. Araçın ilk çalışmaların da benzinle çalıştığı yeterli olurmu yoksa belli sürelerde benzinde kullanmak gerekir mi ? Önere bileceğiniz markalar var mı?
  Chevrolet Lacetti 1.4 16v

 4. #4

  Cevap: BAKIM

  Gelen yoğun istek üzerine ve Avrupa' da da yaygın olarak tercih edilmesi nedeniyle, 2A garantisi ve BRC tavsiyesiyle Alman malı TUNAP motor katkılarını pazara sunuyoruz.. Çok yakında bayilerimize dağıtımına başlayacağımız BENZİN ve LPG katkılarımız bir dünya markası ve ürün mali mesuliyet sigortasına sahip.
  SEQUENT montajı yaptıran müşterilerimizin 60,-YTL değerindeki ilk katkıları bizden hediye olacak.
  Motorunuza ekstra koruma sağlayacak bu ürünlerimizi bayilerimizden isteyiniz..Ürün katalogları için tıklayınız..... TUNAP PREMIUM LPG VE BENZİN KATKILARI ...

  TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ


 5. #5

  Cevap: BAKIM

  Alıntı 2A Mühendislik A.Ş. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Gelen yoğun istek üzerine ve Avrupa' da da yaygın olarak tercih edilmesi nedeniyle, 2A garantisi ve BRC tavsiyesiyle Alman malı TUNAP motor katkılarını pazara sunuyoruz.. Çok yakında bayilerimize dağıtımına başlayacağımız BENZİN ve LPG katkılarımız bir dünya markası ve ürün mali mesuliyet sigortasına sahip.
  SEQUENT montajı yaptıran müşterilerimizin 60,-YTL değerindeki ilk katkıları bizden hediye olacak.
  Motorunuza ekstra koruma sağlayacak bu ürünlerimizi bayilerimizden isteyiniz..Ürün katalogları için tıklayınız..... TUNAP PREMIUM LPG VE BENZİN KATKILARI ...
  aracıma yeni sıralı sistem taktırdım fakat hediyenizi henüz alamadım.saygılar

 6. #6

  Cevap: BAKIM

  Duyurumuzda belirttiğimiz gibi "BAYİNİZDEN İSTEYİNİZ"....

  TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ


 7. #7

  Thumbs up Cevap: BAKIM

  Alıntı omer1984 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Araçıma iki ay önce 24 model sıralı sistem montaj yapıldı. Montajdan sonra 5000 km yol yaptım. Benim sizlere sorum sisteme ne aralıklarda ne gibi bakımlar yaptırmalıyım. Araç Chevrolet Lacetti. 1.4 Motor 29000 De Montaj yapıldı şu an ise 34000 km. teşekkür ederim.

  ÖMER BEY ARACINIZIN PERYODİK BAKIM ARALIKLARI 15,000 KM VEYA 1 YILDIR. HEM SERVİS HEMDE BAYİ OLARAK PERYODİK BAKIM ARALIKLARINDA LPG SİSTENİNDE BAKIMI VE KONTROLLERİ YAPILIYOR. İYİ GÜNLER

 8. #8

  Exclamation Cevap: BAKIM

  lpg bakımı

  1-ATEŞLEME SİSTEMİNDE YAPILACAK KONTROLLER

  * Buji tırnak aralığı kontrol edilmelidir. Tırnak aralığı büyüdükçe yanma yeterince olmayacağından araçta yakıt sarfiyatı artar ve çekişten düşer.

  * Distribütör içindeki platinlerin kontak aralığı kontrol edilmelidir. Bu aralık 0.45-0.50 mm olmalıdır.

  * Aracın Avans Kontrolü; Avans Tabancısı ile 800-850D/Dk için 10 derece, 3000-3500 D/Dk için 27 derece olmalıdır.

  -Avansın öngörülen değerde olmaması (düşük olması) durumunda; bujiler zamansız ateşleme yapacak, bu durum motorun teklemesine veya çekişten düşmesine neden olacaktır.

  -Avansın öngörülen değerde olmaması (yüksek olması) durumunda; bujiler motorun yanma odaları iç yüzeylerinde, silindirde subap tablalarında ve yuvalarında aşınma hatta söz edilen metal bölgelerde erime meydana gelecektir.

  Ayrıca yolda LPG ile giderken motor subapları normal, benzinle giderken ise sesli yani şakırtılı çalışacaktır. Avansın düzgün bir şekilde ayarlandığı pratik olarak araç durduğu yerde araca patinaj çektirilerek anlaşılır. Bu durumda motor stop etmemelidir.

  Dönüşüm öncesinde aracın bakımlarının yapılmış olması ve ayarlarının iyi olması gerekmektedir. Aracın ateşleme sistemi kontrol edilmeli, yakıt sisteminin (karbüratör temizliği) bakım ve ayarı yapılmalıdır.

  2-YAKIT SİSTEMİNDE YAPILACAK KONTROLLER

  * Yakıt sisteminde yapılacak kontrolün başında karbüratör temizliği ve ayarı gelir.Araç benzinle çalışırken ayar yapılmalıdır. Aksi halde motor düzensiz ve tekleyerek çalışır. Montajdan önce karbüratördeki devreler ve gözenekler çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Daha sonra buna bağlı olarak araç benzinle çalışırken karbüratör ayarı yapılmalıdır. Bu temizlik ve ayarın gerektiği gibi yapılmaması durumunda ise motorun ihtiyaç duyduğu yakıt gerek benzin gerekse gaz pozisyonunda yeteri miktarda motora gidemeyeceğinden motorun düzensiz ve tekleyerek çalışmasına sebep olacaktır.

  * Yakıt sisteminde yapılacak bir diğer kontrol ise hava filitresinin kontrolü veya değişimidir. Hava filtresinin temizliğine ve zamanında değişimine uyulmazsa; motor gerek benzin ve gerekse gaz pozisyonunda sağlıklı çalışmayacak, gereğinden fazla yakıt harcayacaktır.

  Ateşleme sıcaklığı benzine kıyasla LPG için 500 ----- dir. Ateşleme ısısının yüksek ve yakıt karışımının düşük olmasından dolayı benzine nazaran LPG gaz kaçağından, yangın tehlikesi daha azdır.

  LPG DÖNÜŞÜMÜ SONRASI ARAÇ KONTROLÜ

  Dönüşüm Sonrası İlk Kontrol

  Aracınıza LPG dönüşüm sistemi montajı yapıldıktan sonra kullanılan malzemelerin ve yapılan montajın standartlara uygun olup olmadığı konusunda mutlaka MakinaMühendisleri Odasına kontrol ettirilmesi ve Montaj Tespit Raporunun alınması önerilmektedir.

  Dönüşüm Sonrası Periyodik Bakımlar

  LPG dönüşüm sistemleri konu başlığında kurallara araç kullanıcısı hemen hemen her fırsatta dikkat edilmeli ve buralardan kaynaklanan sorunları hemen gidermelidir.

  LPG’li araçların periyodik bakımları her 10.000 kilometrede bir yaptırılmalıdır.Bu bakımlarda;

  * Elektrik tesisatı kontrol (özellikle kaçak akım) edilerek,

  baglantılarda oksitlenme olup olmadığına bakılmalı.

  * Buharlaştırıcıda (Regülatörde) biriken kostik ve yabancı maddeler

  temizlenmeli.

  * LPG elektro valfindeki filtre temizlenmeli.

  * Elekro valflerin ve buharlaştırıcı regülatörün tamir takımları

  değiştirilmeli.

  * Ana hortum ve bağlantı bileşenlerinin durumu kontrol edilmeli.

  * Basınç düşürücüsünün birinci ve ikinci kademe basıncı kontrol

  edilmeli.

  * Diyafram üzerindeki basıncı karşılayan delikte kirin birikip

  birikmediği kontrol edilmelidir.

  Ayrıca aracınızı her vize işlemi öncesinde Makine Mühendisleri Odasın’a kontrol ettirerek Gaz Sızdırmazlık Raporunu almanız gerekmektedir.

  DÖNÜŞÜM SONRASI SİSTEM KONTROLÜ

  * LPG DÖNÜŞÜMÜ (OTOGAZ DÖNÜŞÜMÜ) yapıldıktan sonra kontroller ve ayarlar yapılmalı , montajdan sonra tüm kelepçeler kontrol edilmelidir. Depoya bir miktar LPG doldurulmalı ve tüm bağlantı yerleri köpükle kontrol edilmeli bağlantı yerlerinde gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilmelidir.OTOGAZ TANKI doldurulduktan sonra köpükle kontrol edilmeli dolum ağzı ve dolum hattında sızıntı olup olmadığına dikkat edilmelidir.Ayrıca dolum tabancası gaz basma görevini bitirdikten sonra dolum ağzı içindeki bilyanın görevini (geri gaz kaçışısın engelleme) tam yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir.

  * LPG (OTOGAZ) tankı herhangi bir sebepten dolayı boşaltılacaksa kesinlikle bu işlem kapalı ortamda yapılmamalıdır.Bu işlem açık havada ,ateş kaynaklarında uzak ,izole bir ortamda yapılmalıdır ve oldukça dikkatli davranılmalıdır.

  * Yakıt seçici anahtarın geçişlerde problem yaratmadığı ve LPG deposu dolum seviyesini gösterdiği görülmelidir.Her şey doğru çalıştığında arabayı benzin ile çalıştırın motorun doğru çalıştığını kontrol edin ve düğmeyi orta konuma getirerek benzin yakıtının engellenmesinden dolayı motorun durmasını bekleyin.Bu noktada düğmeyi “LPG” konumuna getirip motoru çalıştırmadan kontağı açın.Basınç düşürücüsüne kadar LPG hortumunun bağlantılarını kontrol edin ve LPG gaz kaçağı kontrolü yapın.Maksimum ve minumum gaz akışı ayarını yapan vidaları orta konuma getirip ,motoru çalıştırın.Kalibre yapmak için dönen makaralı sistemleri veya aracın yolda maksimum sürat yaptırarak sağlayın.Daha sonra ,egzos gaz analizörü minumum akışı sağlayacak şekilde ayarlanmalıdır.(Bu durumda minimum karbonmonoksit %0.5-1 değerini verecek şekilde olmalıdır) veya analizör olmaksızın orijinal devir verebilecek şekilde minimum akış düzenlenir.Bu noktada tankı doldurup tankın kapasitesinin %80 inde dolumun durduğu kontrol edilir.

  * LPG deposunun 30 derecelik açı ile monte edildiği kontrol edilmelidir.

  * Depo taşıyıcı civatalar ve depo kemeri kontrol edilmelidir.

  * Jikle kolu çekilerek mikserin jikle kelebeğine temas edip etmediği gözlen-melidir.

  LPG YAKITLI MOTORUN BAKIMI

  LPG yakıtı kullanan araçlara özel ayarlama gerekmez.Fakat elektrik-ateşleme sistemi ve hava filitresinin bakımı yapılmalıdır.

  GAZ SİSTEMİNİN PERİYODİK BAKIMI

  1- LPG ana hortum ve bağlantılı bileşenlerin durumu kontrol edilir

  2- Basınç düşürücü OTOGAZ beyninin birinci ve ikinci kademe basınçları kontrol edilir.

  3- Elastik ve düşük basınçlı hortumun durumu kontrol edilir

  4- Elektrik sisteminin etkinliği bağlantıların oksidasyona uğramadığını kontrol edin (her 10.000 km de

  5- Basınç düşürücü LPG beyninde yağ birikmiş ise boşaltılmalıdır.(her 20.000 km de)

  6- Basınç düşürücü LPG beyninin parçaları orijinal yedek parça kullanarak değişimi (her 50.000 km) sağlayın, sorun meydana geldiğinde sorunun kaynağını belirlemek için motorun komple sistem kontrolü gerekir


  ARAÇ SAHİBİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  * Parçalar, yetkili servis belgesi verilmiş ve sertifikalandırılmış servislerde değiştirilmelidir. Ayrıca yetkili servis belgesi olmayan servislerde kesinlikle montajı yaptırılmamalıdır.
  * Gaz filtresi 2000 Km’de , buharlaştırıcı (KİT) tamir takımı 45.000 Km’de bir mutlaka değiştirilmelidir. Gaz filtresi (2000 Km) ve KİT tamir takımının ömrünün bitiminde (45.000 Km) kesinlikle tazyikli hava ile temizleme yoluna gidilmemelidir. Yapılan temizleme işlemi araca ve gaz sistemine zarar vermektedir.
  * Araç ilk çalıştırmada ve akşam marş kapatılmadan önce 1 dk benzinle çalıştırılmalıdır.
  * Gazı buharlaştırmada kullanılan buharlaştırıcı (beyin) üzerinde bulunan yağ boşalma vidası haftada 1 kez açılarak buharlaştırıcıda (KİT’te) birikmiş yağ boşaltılmalıdır.
  * Buharlaştırıcı üzerindeki gaz ayar vidası ile kesinlikle oynanmamalıdır. Gaz ayarı sadece mikser ayar vidasından yapılmalıdır. Yapılan ayar sonunda hala problem devam ediyorsa lütfen en yakın yetkili servisimize başvurunuz.
  * Tüpten yapılan dolumlarda, gaz pislikli olduğu için uzun vadede sisteme büyük zararlar vermektedir. Bu sebeple tüpten kesinlikle dolum yapılmamalıdır.
  Tüpten yapılan dolumlarda sistem garanti kapsamı dışındadır.
  * Kullanılan yakıt tankının ömrü 10 yıl olup, 10 yıl sonunda mutlaka değiştirilmelidir.
  * E-CE-R 67 ve TSE Belgesi olmayan cihazlar kesinlikle taktırılmamalıdır.
  * Teknik Belgesi alınmayan araçlar ruhsata işletilemez. İşletilme durumunda sorumluluk araç sahibi ve bu işlemi yapan muameleciye aittir.
  * Cihazlar imalat hatalarına karşı 1 yıl malzeme, ayrıca tüm servisler tarafından yapılan montaj 1 yıl servis garantilidir. Garanti, cihazlara araç sahibi tarafından yanlış müdahale yapılmadığı ve gazın istasyonlardan alındığı durumlar için geçerlidir. Tüpten yapılan dolumlarda, sistem garanti kapsamı dışındadır. Ayrıca elektronik aksamların garantisi, akünün normal değerinden fazla şarj edilmesi durumunda geçerli değildir.
  * Hava filtresi kısa aralıklarla değiştirilmelidir. Çünkü kirlenen filtreden hava geçişi azalacağından, gaz rölantiside sürekli değişir, araç teklemeye başlar ve stop edebilir.
  * LPG tanklarına kesinlikle doğalgaz doldurulamaz, doldurulması çok tehlikelidir.
  * Yukarıda belirtilen noktalara uyulduğu zaman aracınız benzinli araçlarda çok daha uzun ömürlü olmaktadır.
  * Lütfen otogaz sistemine sigara, çakmak, kibrit ve diğer yanıcı maddelerle yaklaşmayınız ve ehil olmayan kişilerin (bu konuda eğitilmemiş) her ne sebep olursa olsun, otogaz sistemine müdahale etmesine izin vermeyiniz.
  * Unutmayın! Otogaz sistemi,kuralına göre kullanıldığında benzinli sistemlerden çok daha güvenlidir.

  NOT:Tüm bu müdahaleler için yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz lütfen en yakıt OTOGAZ YETKİLİ SERVİSİNE müracat edin.

  PERİYODİK BAKIMLAR

  Montajını yaptırdığınız LPG kitinin bakım ve ayarını mutlaka yetkili servislerine yaptırınız.
  * Hava filtresinin temizliği her 3000 km’de
  * Gaz ayarı ilk 1000 km’de
  * Regülatör yağ alımı ve ayarı 10.000 km
  * Hava filtresinin değiştirilmesi her 10.000 km
  * Buji kontrolü ve değişimi her 10.000 km
  * LPG valfindeki filtrenin temizlenmesi 10.000 km
  * Regülatör sökümü, temizliği ve ayarı 20.000 km
  * Regülatör tamir takımı değişimi, gaz ayarı, gaz filtresi 40.000 km
  :PDT_95:

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok