+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: CERATO 1.6

CERATO 1.6

Teşekkürler...

Gerekli kişilerle iletişime geçicem...

Saygılar...

Cevap: CERATO 1.6

Sn gurgun okuduğunuz mesajların tarihine bakarsanız sabahları çalışmama sorunu eski bir konu olarak kaldı şu anda böyle bir sıkıntı yok zaman zaman gaz yememe aracın ince ayarları ile ilgili bir konu iyi bir montaj ve proğramlama ile hiçbir sorun yaşamazsınız
    Tank olayı sizin dediğiniz gibi bir olay olsa MMO bu tanklara uygunluk belgesi vermez di
    Size en yakın yetkili 2a bayisini giriş sayfasındanki bayi listesinden ulaşabilirsiniz.Saygılar sunarım

Alıntı oguzhann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn gurgun okuduğunuz mesajların tarihine bakarsanız sabahları çalışmama sorunu eski bir konu olarak kaldı şu anda böyle bir sıkıntı yok zaman zaman gaz yememe aracın ince ayarları ile ilgili bir konu iyi bir montaj ve proğramlama ile hiçbir sorun yaşamazsınız
    Tank olayı sizin dediğiniz gibi bir olay olsa MMO bu tanklara uygunluk belgesi vermez di
    Size en yakın yetkili 2a bayisini giriş sayfasındanki bayi listesinden ulaşabilirsiniz.Saygılar sunarım

Teşekkürler, gerekli kişilerle iletişime geçicem...

Nasıl eski bir konu.
    Yazmaktan bıktık artık.
    Böyle bir sıkıntı hala var.
    Arabaları böyle kabullendik hepsi bu.

Alıntı karanfil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nasıl eski bir konu.
    Yazmaktan bıktık artık.

Ne yani, hala sorunlar var mı?

Zaten LPG taktırmanın en kötü yanı bu; taktırıpta pişman olmak....

Alıntı karanfil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nasıl eski bir konu.
    Yazmaktan bıktık artık.
    Sn Karanfil aracınız da gaz yememe sorunu mu yoksa sabahları çalışmama sorunu mu var aracınızın marka model nedir saygılar sunarım.

Offf , offff,
    Bir daha anlatalım. Ayar yapıldıktan 15 gün sonra sabahları zor çalışma başlıyor. Araba çalışıyor , gaz pedalına dokunduğumuzda aksıra tıksıra boğuluyor , sonra tekrar devir normale dönüyor , bu durum 1 - 1.5 dakika devam ediyor. Sonra motor ısınıyor , arabam zengin karıştırmayı bırakıp , normale dönüyor , Ardından LPG ye geçip herşey düzeliyor.
    Arabama 3 gün sadece benzinle binince herşey düzeliyor.
    Arabam Hyundai 2004 1.3 MPI , 35000 km de LPG dönüşümü yapıldı , şu an bu şekilde harala gürele kullanarak 55000 km ye geldik.

1 aydır İzmit BRC servisi FS otogaz benimle ilgileniyor. 10-15 günde bir yanlarına gidiyorum , karışımı bir miktar zenginleştirip , tekrar deniyoruz. Bu şekilde optimum noktayı bulmaya çalışıyoruz. Faruk bey in ve çalışanlarının ilgisinden memnunum.

Bu durumu çözmek için , Rail ve manifolt arasındaki hortumların boyunu kısalttık , Regülatör basıncını yükselttik , Değişik marka yüksek oktanlı benzin kullanmayı denedim. Benzin depomu temizlettim , Benzin filtremi değiştirdim , Bujileri değiştirdim. Hiç biri fayda etmedi.
    Yapılan ayar 15 günde bozuluyor . Sabah zor çalışma yeniden başlıyor. Arabamı 9 aydır bu şekilde kullanıyorum.

Bu durumu artık kabullendim , çözüm olcağına ilşkin umudumu da kaybettim , arabama 15 gün LPG ile 3 gün benzinle dönüşümlü olarak biniyorum . Böyle idare ediyoruz. Litresi 3 ytl ye benzin alacak halimiz yok ya.

Sevgiler saygılar.

Sn Karanfil aracınız da gaz yememe sorunu mu yoksa sabahları çalışmama sorunu mu var aracınızın marka model nedir saygılar sunarım.

Bence benzin değerlerden uzak olduğunuz için benzindeki SFT ( Slow Fuel Trim ) değeri değişiyor ve sabahta ( Sonda ve diğer sensorler devreye giren kadar düzgün çalışmıyor ) Başından aracı programlaması gerekiyor düşünyorum ve yol ayarları çok iyi yapılmalıdır .Benzin değerleri yakınlaştığınız zaman 3 gün benzine çalışmaya gerek kalmayacak .
    G.Prevazi

Sayın Prevazi;
    Bu konu ile ilgili olarak sizinle daha öncede çeşitli yazışmalar yapmıştık.
    Ben her ne kadar umutsuzluğa kapılmış olmama rağmen , "herkesin arabasında problemsiz çalışan sistem bizim arabada neden çalışmaz?" önermesine takılmış vaziyetteyim. Bu nedenle aylardır arabamda montaj hatası olmasından şüphelendim. Ancak FS otogaz dan Faruk bey inceledi , herhangibir montaj hatası yok. Montaj tarzı farklılığı var.
    LPG dönüşümü yaptırdığım dokuz aydan bu yana , montaj yaptırdığım yer , Kartal Mucip otogaz 3 defa ayar yaptı , bu ayarları en fazla 15 gün içinde bozdu. Merkez servisinize dört defa geldim , Teknisyeniniz , Murat bey , gerçekten iyi niyetle sıkılmadan her defasında ayar yaptı. Yaptığı ayarlardan biri 2 ay gitti. Artık düzeldi derken , memlekete 500 km lik bir seyahatten sonra sabah zor çalışma yeniden başladı. Merkez servisinizin yaptığı diğer ayarlarda 10-15 gün içinde bozuldu. Bu arada 2 ay giden ayarda yol ayarı yapılmamıştı ona rağmen en uzun giden ayar bu oluştu. Bunun haricinde İzmit FSotogaz dan Faruk bey de düzgün çalışan bir 2004 hyundai nin programını yükledi , bu da en kısa giden oldu 3. gün problem yeniden başladı , bundan sonra 10 günde bir programı yaklaşık %10 zenginleştirerek denemeye başladık , henüz bir düzelme yok. Faruk beyle yaptığımız ayardan sonra araba rölentide çalışırken hafif dalgalanma yapmaya başladı , Hem LPG ile çalışırken , hem Benzinle çalışırken . Ancak bu dalgalanma 3 gün benzinle binip herşey düzelince , geçiyor. Düzelme olduktan sonra ne LPG de ne Benzinde 10 gün boyunca yapmıyor.
    Neyse efendim; maceralarımı anlatmaya devam edeyim ,
    LPG deki karışımı fakir gördüğü için , sabahları benzin enjektör sürelerini kısarak zengin çalışmaya çalışan ve boğulup aksırıp tıksıran , egzostundan çiğ benzin atan , bu nedenle "katalizörü bozacak 500 ytl zarar açacak başıma" diyerek , BRC ye iyi niyetlerimi gönderdiğim arabamda ,LPG yi daha fazla yakması için , Regülatör ayarını 3 çeyrek saat yönünün tersine arttırdık , banamısın demedi , Rail ile manifolt arasındaki hortumlar çok uzun , bu iş bundan oluyor dedik , kısalttık fayda etmedi , Benzin filtresini değiştirdik , ki çıkarttığımızda eskisi bile çok iyi durumdaydı , değişiklik olmadı. Kadir beyin söylediğini yaptırmaya uğraştım , sökün benzin deposunu dedim , söktüler baktık , tertemiz, nerden yakıt alıyosan aynı yerden devam et dediler , Bu arada 2 yıldır her depo Fulletince Würth marka enjektör temizleyici kullanırım , bunu da belirteyim , sonrasında azizim , yüksek oktanlı benzin , başka marka LPG falan filan .......
    Hiç bir sonuç alamadım. Hala arabam sabahları zor çalışıyor.

Sayın Prevazi ,
    Konu ile ilgili olarak denemediğim yalnızca bir şey kaldı , bunu size anlatayım , mantıklı derseniz , birde onu deneyelim,
    Bu sıkıntı ile ilgili olarak , yabancı araba sitelerinde yaptığım araştırmalarda, Ford fabrikasında test pilotu olarak çalıştığını söyleyen bir makina mühendisi ile tanıştım. Bu arkadaş durumu anlattım , ve Bu sizinde bahsettiğiniz, LFT ,SFT değerleriyle ilgili bilgisi olan ender bir insana rastladığım için kendisine dikkat kesildim , Bu arkadaş diyor ki ; "Özellikle Japon ve uzak doğu arabalarında , bu SFT ve LFT değerlerinin düzeltilmesi ,3 gün benzinle binerek gerçekleşmez, siz her ne kadar düzeldiğini düşünsenizde ECU hesap yapmaya devam eder. Benzinle en az 1000 km (evet bin) ve de 12 gün benzinle binmeniz gerekir. Daha önce ayar yaptırırsanız , bunlar gerçek veriler değildir ve aracın çalışması uzun zamanda bozulur"

Şimdi bu önermeyi şu şekilde destekleyebilirim , Arabama merkez servisinizin 2 ay bozmadan giden ayarına gelmeden önce arabama dokuz gün sadece benzinle binmiş ve bir depo 45 lt benzin harcamış, yaklaşık 550 km yol yapmıştım. Sonrasında Murat bey ayarı yaptı , yol ayarına bile gerek duymadan arabam 2 ay problemsiz çalıştı.
    Diğer ayarlara gelirken ise , arabamı pazartesi benzine alıyor, arabam çarşamba düzeliyor ve perşembe ayara geliyordum. Toplam dört gün binilmiş , 200 km yapılmış , çeyrek depo benzin harcamış oluyordum . Ve bu ayarların hepside 12-15 gün içinde bozdu. Ki bu ayarlardan birisi Kartal Mucip de yol ayarı ile ve Bir kez de merkez servisinizde yol ayarı yapılarak olmuştu. Yinede bozuldu.

Bu arkadaşın Önerisine ne diyorsunuz ,ayakları yere basıyormu ? Denemeye değermi , Deneyelim derseniz, Arabayı benzine alıp 1000 km sonra ayara geleyim.

Saygılar Sevgiler....

Alıntı GPrevazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence benzin değerlerden uzak olduğunuz için benzindeki SFT ( Slow Fuel Trim ) değeri değişiyor ve sabahta ( Sonda ve diğer sensorler devreye giren kadar düzgün çalışmıyor ) Başından aracı programlaması gerekiyor düşünyorum ve yol ayarları çok iyi yapılmalıdır .Benzin değerleri yakınlaştığınız zaman 3 gün benzine çalışmaya gerek kalmayacak .

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler