+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kalitesiz gazın motora zararı var mı?

Kalitesiz gazın motora zararı var mı?

piyasada bir çok yerde değişen fiyatlarda gaz var. ben opetten alıyorum. 1.46 ama 1.27 de var. ben o gazdan alsam motorum zarar görürmü ? yada herhangibir sakıncası var mı teşekkürler..

Cevap: Kalitesiz gazın motora zararı var mı?

Bu soruya kımse cevap vermeyecek mi ?

Rekabet için indirilmiş bir fiyat olabilir. Gazın analizini yapmadan, fiyata bakarak yaramaz demek haksızlık olur. Ticari araçlar nereden alıyorsa sizde oradan alın. Ucuz gaz satan yerden gaz alan araç sahipleriyle görüşün.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Eğer Ankara'daysanız 1.27 normal sayılabilir,ama başka bir şehirdeyseniz ve her yerde 1.5 civarı iken başka yerde 1.27 ise sattıkları gaz otogaz yerine dökmegaz olabilir,ki bunun da otomobiller için hiç de iyi olmayan bir gaz türü olduğunu duymuştum.

Alıntı Elbruz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer Ankara'daysanız 1.27 normal sayılabilir,ama başka bir şehirdeyseniz ve her yerde 1.5 civarı iken başka yerde 1.27 ise sattıkları gaz otogaz yerine dökmegaz olabilir,ki bunun da otomobiller için hiç de iyi olmayan bir gaz türü olduğunu duymuştum.
    bikere dökme gazını hiçbir istasyon deponuza pompalayamaz yapmaya kalksa bile markaya zarar vermiş olur tüm TÜRKİYE çapında o marka istasyonlar kapanır kısacası büyük olay olur ayrıca aracınıza bırakın zarar vermeyi araç hiç çalışmaz.
    :PDT_95:

Bir kaç hafta önce Petrol Ofisinden gaz almıştım, aldığıma pişman oldum, gazı aldıktan 100-150 metre sonra araba gaz yememeye başladı, gaz filtresini temizledik dolmuş gene olmadı, daha sonraüzerine başka yerden 10 ytl lik gaz ekledik arabanın çalışması düzeldi, olan bizim 2 saatimize ve rezillik çekmemize neden oldu. Bu yüzdendir ki alınan gazın kalitesine ve güvenilir istasyonlardan gaz alın derim.

bence opet iyi total de güzel .iş propan da bitiyomus . birde aracı sabah kesinlikle benzinde kısada olsa kullanın motora iyi gelir.

Degerli arkadaşlar,

Bu konuda çok soru oluştugu ve üyerin aralarında biribirlerine yanlış bilgi aktarımından dolayı olayı detaylı açıklamak geregi duyduk.

LPG, tüplerde ,dökmegaz olarak sanayide,konutlarda ,otogazda,aeresol sektöründe kullanılır.

HEPSİNDE KULLANILAN GAZ AYNI GAZDIR.

Ancak,Bu işte iki standart vardır.Biri TS EN 2178, digeri TS EN 589 dur.Aralarındaki tek ciddi fark TS EN 589 un -5 santigrad derecede gaz basıncının 1,5 bar olma garantisidir.Bu da bu karışımda propanın biraz daha fazla oldugunu gösterir.Standartta rakamsal olarak "% ... olacaktır "demez.Bu özelliğin sizin yapacagınız kilometreye bir faydası yoktur.Bu işin müşteriye faydası "kışın çogunlukla 0 altında geçen günlerin fazla oldugu Erzurum,Sivas,Agrı ,gibi yerlerde" LPG ile çalışan araçlarda regülatör öncesi olması gereken yeterli basıncı saglar.Aksi taktirde tankınızda gaz olmasına ragmen aracınızın gaza geçemediğini görürsünüz.Dolayısı ile soguk geçen mevsimlerde gaza propan takviye edilerek aynı destek saglanmış olur.Ciddi firmalar bu özelliği dikkate alarak hizmetini sunarlar. LPG nin mazot gibi dinlendirildiği,firma tarafından çok özel oldugunun beyanı,katkı ilave edildiği gibi veya bizim yakıtımızla daha çok yol yaparsınız gibi ifadeler tamamen beyaz yalandır.Hele "bizim ki kokusuzdur" yalanı,standart geregi gaz kokulu olmalıdır.Yoksa nasıl kaçak oldugunda tedbir alırız. Herhalde firma "benim ki insanları bayıltacak kadar çok ve abartılmış kokulu degil " demek istemiştir.

Otogaz bayilerinin kendilerine gelen gazın özelliklerinde oynama şansları yoktur.

Sonuçta siz degerli ve bilinçli tüketicilerin otogaz alırken dikkat etmesi gereken hususları bilgilerinize sunuyorum.Ricamız bu forumdan haberi olmayan otogaz kullanan dostlarınıza bu özellikleri anlatmanızdır.

1-Otogaz aldıgınız dagıtım şirketi ülkenin her ilinde dagıtım yapıyor mu?
    2-Bu dagıtım şirketi Ev tüpleri ilede sizlere hizmet veriyor mu?(bu çok önemli)
    3-En az 20 yıldır,ana işi LPG olarak sizlere hizmet veriyor mu?
    3-Araçları,elemanları hizmet binaları bakımlı ve temiz mi?
    4-Dispanserleri yeni ,bakımlı ve emniyetli ,titiz dolum yapılıyor mu?
    5-Gaz ikmal firmasını LPG ile ilgili müşteri şikayet servisleri var mı?
    6-İkmal sonu yazarkasa fişi veriyor mu?
    7-Hep aynı elemanlar mı ?

Bu soruların tamamı evetse çekinmeden gaz ikmali yapabiirsiniz.
    Aksi taktirde bazı firmalar,
    -Gazın maliyetine bakarak, ucuz nereden geldiği ve içinde ne kadar agır ürün (buharlaşmayan yaglar)oldugu bilinmeyen gazı satın alarak sizlere sunar.
    -Tanınmış firmaların şemsiyesi altında bile bu kötü gazları satarlar.
    -Karşınızda muhatap bulamazsınız.Aracınız zarar görür.
    -Ankaradaki ucuz fiyat ise gazın kalitesi ile ilğili degildir.Sadece Ankarada bu düşük fiyat poitikasını izlemektedir.O firma gazı Cezayirden getirmekte ve son derecede kaliteli bir gazdır.

Bilgilerinize sunarım

Gürkan TOPUZLAR

Ankara'da yaşayan arkadaşlar kullandıkları gazın litre fiyatını,hangi istasyondan aldıklarını yazabilirler mi acaba?Ankara'ya yolumuz sıkça düşer.Biz de oralardan alıp ekonomi üzerine ekonomi yaparız.

sıhıyeyi geçip,demir yolu açık hava müzesi yoluna giderken ilk petrol ofisi(milengaz) 1,49 dan.

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler