+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LPG'nin Subap Yatakları Üzerindeki Etkisi

LPG'nin Subap Yatakları Üzerindeki Etkisi

2004 model Focus'umda 13 aydır sequent 24 kullanıyorum ve genel olarak memnunum.
    Yabancı sitelerde, LPG'nin kurşunsuz benzin için üretilmiş motorlarda bile subap yatağı aşınmasına sebep olduğunu ve bu konudaki forumları okudum.
    Hatta yurt dışında fabrika çıkışı araçlarda (focus gibi) sertleştirilmiş silindir kapağı kullanılıyormuş.

Ayrıca Honda'nın (gelecek sene içinde lamayı düşünüyorum) silindir yatakları yumuşak olduğu için LPG'ye daha dayanıksızmış.

Bu tür tecrübeleri olanlar, uzun süre LPG'li kullanımdan sonra motor kompresyonunu ölçtürenler lütfen deneyimlerini paylaşsınlar.

Cevap: LPG'nin Subap Yatakları Üzerindeki Etkisi

Yabancı sitelerde Flash-Lube isimli ürün var. Bu ürünün bazı arabalarda (örneğin Honda ve Toyota modelleri gibi) kullanılması zorunluymuş. Ürün sübap yataklarının yağlanmasını sağlıyor.
    Acaba 2-A bu ürünü ithal edemez mi?

Sistemin uygulanması gereken modeller.
    http://www.borel.fr/Asp/Faisabilites.asp sitesinde belirtiliyor.

Benim aracım Focus. Focus'un Zetec motorları da LPG'ye uygun değilmiş.

lpg nin honda civic in subap ayarları üzerine olumsuz etkisi olduğunu söyleyebilirim 2004 model civic ime 50000 km önce sıralı sistem takıldı ilk 20000 de hiçbir sorun yoktu daha sonra motor arıza lambası yandı servis subap ayarı bozulmuş motor zengin karışım yakıyor dedi çözüm her 10000 de subap ayarı yapmakmış subap ayarı yapıldıktan sonra 7000 km anca gidiyorsunuz ve motor arıza lambası tekrar yanıyor her 10000 bakımda 40 ytl fazla verip tekrar yaptırıyorsunuz işte çözüm.bunun dışında şunu da belirteyim japon arabalarını alman arabaları ile kıyaslamayın derim alman ekolu konfor ve yol tutuşta önde olabilir ama mekanikte ve mukavemette japonlar hep öndeler .ayrıca subap ayarı ile uğrasmayayım diyorsan opel servisine git opelin bazı motor modelleri subap ayarını otomatik olarak kendi yapıyor (mesela astraların bazı motor gamları)

Bu konu için site yetkililerinden bu kadar süredir neden cevap gelmediğini anlayabilmiş değilim. Özellikle yapancı sitelerde v-tec ve vvti motorların LPG'ye oldukça hassas olduğu yazıyor.
    Lütfen bir açıklama yapılsın.

Genelde benzinde de bu sıkıntılar olabiliyor. Bu günlerde Alman malı bir ürünü piyasaya sürüyoruz. Hem benzin hem LPG katkısı olacak. Benzin katkısı, depodaki benzinin bozulmasını, LPG katkısı gazın içerisindeki istenmeyen maddeleri giderecek ve motoru koruyacak. Benzer ürünler Almanya' da bazı araç modellerinde alternatif yakıtlar için tavsiye ediliyor.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler