+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 406

Question 406

Bir kaç gün önce 2000 model 406 SV 2.0 otomatik aldım. Bu ve başka bir kaç forumda bu araçların full grup denen ateşleme yada yakıt besleme sistemi nedeniyle LPG dönüşümünün sorunlu olduğunu okudum. Emin olmak ve ona göre karar vermek için aldığın aracın LPG dönüşümü konusunda DETAYLI bilgi vermenizi rica ediyorum.

Cevap: 406

406 2.0 16V için değişik 5 tip ECU ve yakıt besleme sistemi var.
    XU10J4R(RFV), XU10J4R(R6E) modelleri Full Grup olup mikserli sistem takılacak. EW10J4(RFR), EW1010J4(RFN) ve EW10D(RLZ) modelleri ise Sequential dediğimiz sıralı yakıt besleme sistemine sahip olup, SEQUENT-24 modelimiz takılacak.
    Aracınızın kontrolu gerekiyor.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Kontrol için aracı yetkili bayinize mi götürmem gerekiyor. Size motor numarasını yada sizin yönlendirmenizle gerekli bilgiyi versem de hangi sistem olacağını siz söyleseniz de ben ona göre gitsem olmaz mı? Aksi taktirde kafa karıştırıcı bir çok şeyle uğraşmak gerekecek. Bilen bilmeyen bişeyler diyecek.

Forumunuzda "Enjektörlerin aynı anda püskürtme yaptığı, full grup diye isimlendirdiğimiz yakıt besleme sistemine sahip. Normal sıralı sistemler olmaz. Bu tür araçlar için geliştirdiğimiz özel elektroniğimiz ve yazılımımız sayesinde SEQ.24 sıralı modelimizi aracınıza uygulayabiliriz" diye okudum. Gerçekten full grup araçlar için yeni bir yazılım mı var. Konu hakkında detaylı açıklama yapabilir misiniz.

Aşağıdaki mesajımızda motor kodlarını verdik. Sizinki bunlardan hangisi?

İlginiz için teşekkür ederim. Vermiş olduğunuz kodlar aracın ruhsatında yazan motor numarası ile ilgili mi onu anlamış değilim. Ancak tavsiyeniz üzerine 20 ve 21 Temmuz günleri Ankara da bulunan 3 ayrı 2a yetkili servisine aracımı götürdüm. İsimlerini vermek istemiyorum ilk gittiğim servis bu konuda benden daha bilgisizdi. Full grubun ne olduğunu dahi duymamış doğrudan seguent 24 takalım sorun olmaz dedi. İkinci servis (yetkili kişi yoktu ama orada usta olduğu anlışılıyordu) Peugeot servisine gönderdi onlar bilir dedi. Servise gittim onlar beni 2a nın başka bi servisine gönderdi. Onlar da önce hemen takarız dedi. Sonrası uzun. Neyse sizden ricam yukarıda vermiş olduğunuz kodların karşılığını ben aracımda nasıl bulurum kısaca açıklarsanız sevinirim. Bi de son soruma cevap vermemişsiniz benim aracım belki de full grup değil. Forumu takip edenler için dahi olsa alıntısını yaptığım konuyu açarsanız sevinirim. Bu arada eğer benim aracımla ilgili bi fikir verecekse enjektör kablolalarının renkleri soldan sağa şöyle sıralanıyor : kırmızı-sarı/ kırmızı-sarı/ sarı-sarı/ yeşil-sarı . İşlerinizde kolaylıklar dilerim.

Motor kodları resimde belirtilen etiketlerde yazar.
    Ancak verdiğiniz enjektör kablo renklerinden aracınızın sıralı dediğimiz sequential yakıt besleme sistemine sahip olduğu anlaşılıyor. Dolayısıyla takılacak modelimiz SEQUENT-24. Servisten Aracınıza özel enjektör kablo grubuyla montaj istemeyi unutmayınız.

Hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Aracımın full grup olmadığına sevindim. Kalanını aracı full grup olanlar araştırsın. Aracıma özel enjektör kablo grubundan neyi kastediyorsunuz. Kablo kesimi yapılmasına gerek olmayan hazır soketli bi kablonuz mu var? Bu isteğim için fiyat farkı ödeyecek miyim? Bi de bu kablo grubu servislerinizin elinde hazırda var mıdır? Yoksa montaj yaptıracağım servise gitmeden bunu da araştırayım mı? Bi de fiyat konusunda soru sorucam servisleriniz NAKİT 1.550,00 YTL. fiyat verdi. Kredi kartına taksitsiz dahi olsa komisyon istendi. Fiyatı da siz belirlemişsiniz? İyi geceler.

Aracınızın LPG dönüşümü için servise gidin ve kit siparişinin aracınıza özel verilmesini isteyin.
    PSA grubu araçlar için özel kablo soketi size gönderilecektir. Ayrıca bir fark ödemeyeceksiniz.
    Farklı ödeme seçenekleri mevcut. Örneğin maximum karta 300 peşin, bakiye 10 taksit olmak üzere toplam 1700 civarında fiyat var. Bankalara göre ufak değişiklikler gösteriyor.

Question Cevap: 406

Ben tarifiniz üzerine aracımın motorunu inceledim. Tarif ettiğiniz yerde (RFV) yazıyordu. Bu da ilk cevabınıza göre Full Grup olduğu anlamına geliyo. Kafam iyice karıştı. Ankara da bu işten anlayan bi yetkili servisiniz yok mu? İnanın geçen hafta görüştüğüm allı pullu servisler dökülüyodu. Ben yanıma sizin forumlardan konuyla ilgili (full grup olayı) çıktıları da götürdüm. İnanın tatmin edici bir cevap vermiyo/veremiyo kimse. "Biz daha önce 406' ya tatkık sorun olmadı"dan başka bir açıkma yok. O nedenle sizin Ankara' da önereceğiniz bir servisiniz varsa oraya gideyim ve lütfen derslerine çalışmış olsunlar.

Konu hakkında kafamın neden karıştığı konusunu da biraz açmak ve (hala alamadığım) detaylı cevabınızı almak istiyorum. Ben brc sıralı sisteminin full grup araçlara olmayacağını Genzi Beyin forumdaki yazılarından okudum isterseniz alıntı yapabilirim. Genzi bey orada ısrarla bizim (brc) sıralı sistemimiz bu araçlara uygulanır AMA BAŞARILI OLMAZ DİYORDU. Oysa yine sizin forunda bununla ilgili farklı bir elektronik ve yazılmla sorunun çözüldüğü yolundaki yazınızla ilgili sorularıma cevap alamadım.

Marka araştırması yaparken bazı markaların GRUP SEÇMEDİĞİNİ okuyorum. Diğer markaları eleştirmek için değil ama hiç olmazsa konuya açıklık getirmek için böyle birşeyin olup olamayacağını izah edebir misiniz? Yani sıralı sistemler de enjektörlerin hepsine aynı anda püskürtme yaptırmak mümkün mü? Lütfen biraz daha detaylı açıklarsanız sevinirim. İyi haftalar dilerim.

Ankara için size servis önermiştik. Serviste aracınızı kontrol ettirin. Enjektör fişlerini kontrol ederek size aracınızın yakıt besleme sistemini söylerler. Motora bakarak anlaşılmaz, daha önce taktık muhabbeti hiç olmaz. Aynı yılda üretilmiş farklı yakıt besleme sistemleri var.
    Full grup yakıt besleme sistemlerine takıyoruz diyenlerin enjektör diye kullandıkları, selenoid vanadan bozma sözde enjektörler. Bunlarla dönüşüm olmaz. Bizim önereceğimiz benzin enjektörü gibi çalışan gerçek LPG enjektörüyle,özel olarak geliştirdiğimiz yeni bir sıralı elektronik sistem ve yazılım.

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler