+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: sorum olucak..

Red face sorum olucak..

oncelikle tum musluman kardeslerimizin gecmis kandili mubarek olsun. benim performans arabası takıntım yuzunden daha cok forumunuzu ve sizi mesgul edicem galiba. simdiden ilginize, alakanıza ve sabırla sorularıma cevap verdiginiz icin tesekkurler .. benim sorum su olucak .. subaru gibi bi araba alınsa buna turbo timer takılsa ve turbo buyultulse lpg takılamazmı ? sorumun nedeni su turbonun ayarlarıyla icerden oynanmak istendiginde yani basıcagımız bar degistirildiginde lpg ye yeni bir ayar mı yaptırmak zorundayız ? forumunuzda okudugum kadarıyla boyle olaylarda mesela spor hava filtresi takıldıgında bile servise gidip ayarları yeniden yaptırmamız gerekiyormus.ki bu turbo basıncı sonucta cok daha ciddi degerler soz konusu. ozaman bu siralı sistemimizi tum yapıcaklarımız bittikten sonramı taktırmalıyız ? ve boyle turbo basıncı degistirme gibi bi luxumuz olmazmı tup taktırdıgımız taktirde ? ve ya ben eksoz degistirdigimde yeniden ayarmı yaptırmam gerekicek mesela sıralı sistemimin beyinine ?

Cevap: sorum olucak..

Öncelikle hem performans hem yakıt ekonomisi bir arada olmaz. LPG dönüşümünde en fazla %5 civarında bir performans kaybınız olur. Bunu da ancak aracı dynometreye çıkarınca görürsünüz. Yoksa normal sürüş şartlarında bunu hissedemezsiniz. Yakıt ekonomisi o kadar önemli değil diyorsanız, LPG' de benzine çok yakın bir performans ayarlanabilir. Daha düşük buji tırnak aralığı, LPG' de lambda sondanın iptali, katalitik konvertörün çıkarılması gibi.
    Motora giren yakıt veya havanın miktarını veya egsoz gazı çıkışını etkileyen her türlü modifikasyonda, LPG kalibrasyonunun yeniden yapılması şart. Çünkü motorun LPG adaptasyonunda (yüksüz rölanti, yüklü rölanti ve yolda çeşitli sürüş şartlarında) benzin haritasının çıkarılıp (MAP-RPM-Enjeksiyon süreleri)bu haritadan faydalanmak suretiyle bir LPG haritası oluşturuluyor. Siz benzinde şartları değiştirirseniz LPG ECU' su bunu kendi kendine öğrenemez. Mutlaka buna ona öğretmemiz gerekiyor.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler