+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YOL BİLGİSAYARI

YOL BİLGİSAYARI

Meraba aracımda yol bilgisayarı var.Lpg ayar yapılırken map ayarları lpg ve benzin değerleri bire bir eşitlenerek kalibrasyon ayarı yapıldı ama yol bilgisayarında lpg ye gecince tüketim aniden %25 kadar artıyor. Örneğin rolantide 0,8 ile çalışırken gaza geçince 1,0 oluyor ylda da tüketim sabit 7,0 iken lpg ye geçimce 8,9-9,1 aralarına aniden yükseliyor servis ayarların iyi olduğunu söylüyor eğer bunu eşitlemek için gazı açarlarsa çok yakıt tüketeceğimi ve aracın lpg dezengin çalışacağını söylüyorlar oysa benim göstergeme göre ben şimdi zengin kullanıyor muşum gibi geliyor. Ayrıca iki ayar yapılıyor birine rolanti ayarı diğerine yol ayarı diyor usta. Buradan şu snuca varıyorum lpg ecu su iki ayrı rejimde iki ayrı proğram kullanıyor yani araç belli bir devire gelince yada gaz kelebeği belli bir oranda açılınca rolanti ayarı dedikleri ayarlar devreden çıkıyor ve yol ayarı dedikleri ayarlar devreye giriyor,bu da iki ayar arasında yani kopukluk yani biri bozuksa tam birbirine görevi devrettiği noktada iteleme yapıyor, bu konuda yanılıyor muyum yoksa doğru yoldamıyım aydınlatırsanız sevinirim. Ayar esnasında bir şey denedim aracı olduğu yerde sabit 3000 devirde tuttum ve yol ayarını %40 açtım devir hiç değişmedi ama tüketim yol bilgisayarında arttı aynı şekilde %40 kıstım tüketim azaldı ama devir gene değişmedi buradan da şu sonuca vardım yol bilgisayarı aracın karışım oranına göre değer gösteriyor yani motora gönderilen benzini değil motordan çıkan değerlere göre ölçüm yapıyor.
    Bu arada aracımdan çok memnunun çok iyi durumda yakıtı da çok makul bunları sadece neyi kullanığımı bilmek ve esası da merek ettiğim için öğrenmek istiyorum ..
    Kadir bey vakit ayırıp yanıldığım yer olup olmadığını yazarsanız çok sevinirim..Teşekürler.

Cevap: YOL BİLGİSAYARI

Yol bilgisayarı enjektör sinyallerini takip eder. Düzgün bir ayarda gaz enjektörleriyle benzin enjektörleri aynı sürelerde açıp kapadığı için yol bilgisayarıda aynı değerleri gösterir. Yol bilgisayarının karışımla ilgisi yoktur.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Sanırım vaktiniz olmadı ben sabırla bekliyorum bilgilerinize Kadir Bey...

Aşağıdaki linkte konuyla ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.
    http://www.2a-lpg.com/forum/showthread.php?t=2466

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

slm ben de 2005 focus aracıma yeni seq 24 my 07 taktırdım ama usta sadece anlık yakıt tüketiminden faydalanabileceğimi diğer değerlerin tutmayacağını bununda düzeltilemeyeceğini söyledi ne yapabilirim tşk

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler