+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aracın LPG yi amorti etmesinin Tam Hesabı???

Aracın LPG yi amorti etmesinin Tam Hesabı???

Bir araca takılan lpg sistemi tam olarak ne kadar zamanda amorti eder ve nasıl hesaplanır.Mesela benim şu anda 2004 model fiat marea Exculisive marka benzinli aracım var.Alalı 4 ay oldu 80 bin km.yi yeni geçti önceki sahipleri bakımlarını biraz aksatmış bakım işleri ile uğraşıyorum henüz bitiremedim..
    Bütçem elverirse lpg taktırmayı düşünüyorum.
    Fazla kullanmıyorum,ortalama 1 depo(58 lt) benzin bana
    2 ay yetiyor.Yani şehir içi 1.200-1.300 km. şehir dışı ise 1.400-1.500 km falan yapıyorum.Bu benim İKİ aylık benzin giderim.Ben son sistem lpg sistemi taktırsam geçen hafta sordum safranbolu servisine 1.650-peşin veya iki taksit olur dediler.evrak işlemleri vs. 250-ytl de o diyelim.1.900-ytl.oluyor yuvarlak hesap...Sorum şu, ben 1.900-2.000-ytl verdiğim zaman bir depo benzin bana 2 ay yettiğine göre ben bu sisteme verdiğim parayı tam olarak ne zaman amorti ederim,kaç km sonra veya kaç yıl sonra,???
    Bu soruma kesin bilen arkadaşlar veya yetkili sorumlu kişilerden cevap alırsam sevinirim,.....şimdiden teşekkürler...........??????????

Cevap: Aracın LPG yi amorti etmesinin Tam Hesabı???

Bir araca takılan lpg sistemi tam olarak ne kadar zamanda amorti eder ve nasıl hesaplanır.Mesela benim şu anda 2004 model fiat marea Exculisive marka benzinli aracım var.Alalı 4 ay oldu 80 bin km.yi yeni geçti önceki sahipleri bakımlarını biraz aksatmış bakım işleri ile uğraşıyorum henüz bitiremedim..
    Bütçem elverirse lpg taktırmayı düşünüyorum.
    Fazla kullanmıyorum,ortalama 1 depo(58 lt) benzin bana
    2 ay yetiyor.DÜZELTME= Şehir içi 600-650 km. Şehir dışı 700-750 km.(1 depo
    ile yaklaşık)
    Bu benim İKİ aylık benzin(2 ayda 1 depo harcıyorum) giderim.Ben son sistem lpg sistemi taktırsam geçen hafta sordum safranbolu servisine 1.650-peşin veya iki taksit olur dediler.evrak işlemleri vs. 250-ytl de o diyelim.1.900-ytl.oluyor yuvarlak hesap...Sorum şu, ben 1.900-2.000-ytl verdiğim zaman bir depo benzin bana 2 ay yettiğine göre ben bu sisteme verdiğim parayı tam olarak ne zaman amorti ederim,kaç km sonra veya kaç yıl sonra,???
    Bu soruma kesin bilen arkadaşlar veya yetkili sorumlu kişilerden cevap alırsam sevinirim,.....şimdiden teşekkürler...........??????????

(not ilk sorumda km.örneği yanlış olmuştur.)

Söylediğinize göre 2 ayda en fazla 750km yapıyorsanız ve bu bir depoyla oluyorsa kmde benzinde(şehirlerarası yola göre)22.5 ykr tüketiminiz var.Marea kullanıcılarından öğrendiğime göre şehirlerarası yoldaki tüketimleri gazda ortalama 14YKR. Siz 2 ayda 750 km yaptığınıza göre yılda yaklaşık 4500 km yaparsınız. Bu durumda yıllık tasarrufunuz ise 4500*(0.225-0.14) = 382.5 YTL olacaktır.
    1900 YTL / 382.5 YTL = 4.96 yılda sistem kendini amorti edecektir. 5 yıl bence çok uzun bir süre, sizin yıllık yaptığınız kilometreye göre dönüşüm sizin için iyi bir seçim değil.

Arkadaşlar Marea bile olsa şehirlerarası yolda 14 YKR gaz yakıtı çok yüksek ...12 YKR belki ..

Buradan hesaplama yapabilirsiniz:

http://www.2a-lpg.com/index.php?pid=10

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler