+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SANAL HARARET

ATİKET TAKILI FORD FOCUS' TA SANAL HARARET?

mrb 2003 model focus ghia aracıma ATİKER marka lpg sistemi taktırdım.Fakat su anda hararetle ilgili bir sorun yasıyorum.Aracta hararet göstergesi en sona kadar dayanıyor ilk kez oldugunda korktum conta yakabilir endişesiyle ve kenara cekip baktım ama kenara cekip baktıgımda hararetin gercektende o kadar yüksek olmadıgnı farkettim bu arada fan calısıyor yani arac 105 dereceden sonra fan acıyor.Aracı yetkili servise götürdüm önce hararet münşürünü degistirdiler ama sorunun o olmadıgı anlasıldı cünkü tekrar yaptı,hararet ibresi sona dayanıyor 10 sn gecmeden tekrar ortaya geliyor ama fanda calısıyor.Yetkili serviste bunun sanal bir hararet oldugunu sölediler cünkü 126 dereceye kadar cıkan sıcaklıgın 10 saniyede tekrar normale dönmeyeceğini söylediler bunun elektriksel bi durum olabileceğini montajı yapan kişilerle görüşmemi söylediler ve bende görüstüm onlarda bu anlattıklarıma ragmen tekrar münsürü degiştirmemi önerdiler.yetkili serviste eger sorun münsür değilse termostat ve devir daime bakarız dediler son care silindir kapagını acarız oraya bakarız dediler (gaz girişi manifolda yapılmamıs direk silindir kapaklarından delmişler belki çapak vb. kaçmış olabilir dediler)
    Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Cevap: SANAL HARARET

Öncelikle LPG bağlantılarını sistemden tamamen ayırın. Aracı bir müddet benzinde kullanın. Sorun devam ediyorsa, LPG sisteminden kaynaklanmadığı anlaşılır. Ona göre gerekli kontrolları yaptırırsınız.
    Ayrıca LPG' nin emme sübapları öncesine verilmesi gerekir. Msajınızda silindir kapağına girildiğinden bahsetmişsiniz. LPG' nin direkt yanma odasına verilmediğinden emin misiniz?

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Öncelikle msjıma cvp verdiğiniz için tesekkür ederim.Direk silindir kapaklarından giriş yapıldığına eminim hatta bunun doğru bir hareket olup olmadıgını kendilerinede sordum bi sorun cıkmaz hatta daha iyi calışır dediler bundan önce bende peugeot 307 vardı onada atiker marka sistem taktırmıstım onda manifoldu delmişlerdi fakat biraz geriden delmişler bu yüzden manifoltta patlatma yapıyordu deldikleri yeri biraz daha öne aldılar ve sorun giderildi.Ateşleme bobininide degistirmiştim.Bu yüzden silindir kapagına girdiklerini düsünüyorum.Ford yetkili servisindeki arkadasda bunun aslında dogru bir hareket olmadıgını söyledi.
    Benzindede aynı hararet yapıp yapmadıgını deneyin demişsiniz,denedim aynı durum benzindede söz konusu ama lpg sistemi takılmadan önce böyle bir problem yoktu aracta ben bu yüzden lpg sistemi ile ilişkilendirdim.
    Bugün sistemi taktırdıgım yere gittim yeniden bilgisayarda ayar yaptılar ekranda basınc yüksek diye bir uyarı vardı sonra bir baskası hararet münsürüne baktı ve sorunun orda oldugunu söyledi münsürü degistirip denediğimizi söylediğim halde iddasına devam etti baska bir münsürde düzelebilir dedi.Tavsiyelerinizi bekliyorum(Ben 2A nın Ankara'da oldugunu zannediyordum İst. da oldugunuzu bilseydim size gelirdim ama son pişmanlık işe yaramıyo aceleci davranmamak gerekiyo sanırım )
    Teşekkürler

Sn. Ssevdim,
    Aracınızdaki LPG girişlerini hemen değiştirin. Yoksa heran herşey olabilir. Gaz girişi emme sübapı arkasına vakum olan yere yapılır. Yanma odasına giriş yapılırsa sıkıştırma esnasında oluşan basınca, ateşleme esnasındaki oluşan sıcaklığa sistem dayanmaz. Böyle bir mucitliği ilk defa duyuyoruz. Bizce montaj yaptırdığınız yere gidip aracınızı eski hale getirmelerini isteyin, ürünü iade edin ve bir daha bu servisin yakınından bile geçmeyin.

Tesisatın fotolarını yolluyorum bi bakarsanız sevinirim dediğiniz gibiyse sanırım haftaya yanınızdayım

Resimlerden bir şey anlaşılmıyor.
    Aracınızdaki ATİKER markalı sisteme müdahale edemeyiz. İsterseniz sistemi söker, BRC takarız. Ruhsata işlettiyseniz bunu MMO kayıtlarından sildirmeniz gerekiyor. Daha sonra yeni sistemi kayıt ettirirsiniz.

Alıntı ssevdim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tesisatın fotolarını yolluyorum bi bakarsanız sevinirim dediğiniz gibiyse sanırım haftaya yanınızdayım

lpg ile ilgisi yok.
    Eski kasa focuslarda böyle bir durum olabiliyor,sizinde dediğiniz gibi sanal bir hararet yani gerçekte motor sıcaklığı normal ama gösterge öyle göstermiyor.

Gelelim çözümüne bu konuda bildiğim kadarıyla otosan servislere bülten bile yollamış, ECU (beyin-proğram) güncellemesi yapılacak.(hiç bir parça değişimi yok)

Amma Ford servisleri hazır müşteri ayağımıza gelmiş deyip bir sürü kusursuz parçayı değiştiriyor üstünede bilgisayardan ayar yapıyor gibi güncellemeyi yapıp gönderiyor.

bilmem analtabildim mi, aynısı başıma geldide.

+ Konu Cevaplama Paneli