+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Megane II lpg de Yol Bilgisayarı

Megane II lpg de Yol Bilgisayarı

Megane II HB 1.6 16v aracıma 3-4 ay önce BRC marka sıralı sistem taktırdım. Taktırmadan önce abiraz performans kaybına rağzıydım ancak taktırdıktan sonra benzinli geçen günlerime acıdım en ufak bir fark yok üstelik çok enteresan ki yol bilgisayarı %100 doğru bir şekilde çalışıyor(kalan yakıtla gidebileceğin mesafe hariç) tüm veriler doğru bir şekild3e çalışıyor. Ancak merak ettiğim bir şey var benzin göstergesi araç benzin harcamamasına rağmen sanki benzinde gidiyormuşcasına düşüyor taki yol bilgisayarını sıfırlayıp arası sotp/start edene kadar bu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa paylaşırlarsa sevinirim. Birde aracı ankara trafiğinde kullanıyorum 35 lt gazla 430 km gdebiliyorum nasıl sizce...

Cevap: Megane II lpg de Yol Bilgisayarı

merhaba
    benim 2006
    exp
    1.6
    benz
    yaklaşık 700 yaptım
    benimde göstergem düşüyor
    ama çözümünü bulamadım 5 ytl lik benzin alınca normale dönüyor
    nasıl aşacağım

bende de 2004 megane var yol bilgisayarı değerleri benzine göre daha yüksek gibi geliyor. sende de aynı şekilde mi dikkat ettin mi hiç

yol bilgisayarının benzine göre değerlerinin yüksek olması çok notmal zaten sabit hızda giderken anlık değeri gözlemlersen dikkat edersinki örneğin sabit hızda benzinde giderken anlık değerin 6.00 ı gösteriyorsa gaza aldığın anda bu değer yaklaşık 7.2 fala olur buda gazın litre olaak benzinden daha fazla yakıldığını gözterir ama sonuç olarak bilgisayar doğru değeri gözteriyor ve ben gaz alınca 0 lıyorum bidahaki gaz almamda lt olarak kullandığım yakıtı ne kadar gösteriyorsa okadar yakıt olıyor hiç şaşmıyor ancak benzin göstergesine bi çözüm bulamadım

Arkadaşlar benzin göstergesinin hareketi normal çünkü renault larda arac yolda giderken depodaki samandıradan değil yaktıgını düşündüğü yakıttan ibreyi hesaplayıp gösteriyor. Ama siz adama benzin yakıyprsun kardeşim deyip de lpg yaktırında o da haklı olarak benzin ibresini düşürmeye devam ediyor önemli olan bu noktada kontagı kapatıp bir süre sonra tekrar actıgında ibre olması gereken yere geri dönüyorsa sorun yok ama sadece benzin alınca geri dönüyor onun haricinde benzin bitti moduna kadar inip orada kalıyorsa (kontagı kapatmaya/açmaya rağmen) o zaman brc sisteminde mevcut olan sıfırlama modülü takılması gerekiyor.
    Tüm bunların dısında bence en önemli olan yol bilgisayarındaki yakıt miktarları: benim yaptıgım araştırmada ise yol bilgisayarında (özellikle anlık yakıt tüketiminde) benzin ile lpg arasında hiçbir zaman fark olmaması gerekiyor. Benzinle giderken 6.2 lt/100 km gözüken anlık yakıt tuketimi yol eğimi ve kaga basma miktarı değişmeden ve arabada yacvaşlama veya hızlanma olmadan yani sabit hızda ve aynı devir ve hızda ve gaz seviyesinde iken 7.5 veya 8 lt/100km gibi bir değer göteriyorsane yazıkki lpg kalibrasyonunuz doğru değildir.
    Buna göre lpg değeri eğer yüksek çıkıyorsa (benzin 6.5 lpg 7.7 gibi) lpg fakir karışımda kalmış demektir ve tehlikelidir. Uzun dönemde silindirler ve yanma odaları ile supaplar için pek hayırlı olmaz. Diğer taraftan bunun tersi ise (benzin 6.5- lpg 6.0 gibi) o zamanda olması gerekenden zengin karışım söz konusudur. Bu tabiiki bir ayarsızlık olmakla beraber fakir karısım kadar tehlikeli değidir sadece fazla yakıt yakmanıza sebep olur.
    Sayın 2A yetkilileri bu konu benimde epeyi ugraştığım fakat sisteminizin ne yazıkki eksik kaldığı bir noktadan dolayı hel edemediğimiz bir sorun.
    Her ne kadar bu sorun piyasada iki marka hariç adı sanı duyulmuş tüm markaların ortak teknolojik bir sorunu olsa da 2A mühendislik olarak sizin bu konuya acil bir çözüm getirmenizi beklemekteyim. Çünkü Türkiye'de LPG dönüşüm konussunda en kapsamlı geri besleme sizin tarafınızdan verilmekte. Adınıza yakışanı yapacağinizdan eminim. Konu hakkında gerek olduğunda daha ayrıntılı bilgi verebilirim (ki zaten siz bu konuyu da sebeplerini de biliyorsunuz sanırım) Saygılar.

ama zaten normalde gaz benzine göre biraz fazla yakmıyormu yani benzinde 10 lt yakıyorsan gazdada 12 lt ye kadar yakman normalse bu fark anlık değerdede kaşına çıkacakıtır

2004 megan 2 var ben de yol bilgisayarı ortalama 6 litre az gösteriyor gaz alıp sifirlıyorum tekrar gaz aldığımda yol bilgisayarı 35 litre gösteriyorsa depo 41 litre alıyor acaba nedendir?

+ Konu Cevaplama Paneli