+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: polo classic 1,6

polo classic 1,6

merhaba aracım polo classic 1,6 2,000model
    1yıl önce sıralı sistem brc taktırdım.
    aracım yazları 800m kışları ise yani şu günlerde 1,5km de lpg ye geciyor ve 10ytl lpg ile 35 km yapabiliyorum bunun 5km sinide benzin sayarsak 10ytl ile 30km yapabiliyorum.bu oran cok yüksek değilmi?
    ben corumda yaşıyorum gecen hafta bir benzinlikte promosyon amaclı lpg ayar ve kontorlü vardı istanbuldan geldiklerini sölediler bakmalarını rica ettim cok fazla yakıyor sebebide emme manifoltundaki 4giriş motora cok uzak alınmış sisteminiz sorunlu dediler
    taktırdığım arkadaşlara durumu anlattım öle bişey olmaz falan filan dedile ama yakıt fazla ayar yapalım dediler yaptılar verdiler değişen yok
    yardımınızı ve fikirlerinizi bekliyorum

Cevap: polo classic 1,6

Gaz girişlerinin uzak olması sadece ani hızlanmalarda, benzinden gaza geçişlerde sıkıntı yaratır. Yakıt tüketimiyle bir ilgisi yoktur.
    Havalar soğuyunca motor suyu daha geç ısındığı için, doğal olarak LPG' ye geçişte gecikiyor. Aracınızı kaloriferi kaçıncı kilometrede ısıtmaya başlıyor?
    1- Deneyerek sıkıntı yaratmayacak bir geçiş sıcaklığına serviste aracınızı ayarlatın.
    2- Termostatınızı kontrol ettirin.
    3- Regülatör sıcak su devresinin kalorifer gidiş-dönüş hatlarına bağlantısını ve ısınmasını kontrol ettirin.
    Vediğiniz tüketimlere göre aracınız 100 km de 16 Litre LPG tüketiyor. Bu yüksek bir tüketim. benzinde tüketiminiz 15 litre olmalı ki LPG' de bu tüketim olsun.
    1- Ya hesabınız yanlış, ya da aracınızın benzin tüketimi yüksek.
    2- 1.6 araç 100 km de 15 litre benzin tüketmez. Gerçekten öyleyse önce benzin tüketiminizi ölçüp, fazla tüketimin sebebini bulun. Benzinde fazla tüketen araç gazda da fazla tüketir. Yani benzinde 10 litre tüketimi olan araç LPG' de 16 litre tüketmez, çünkü araç zengin karışım nedeniyle hiç çalışmaz.
    3- Benzin bakımlarını yaptırıp, tüketimin normal sınırlarda olduğunu gördükten sonra LPG kalibrasyon ayarlarınızı yeniden yaptırın.
    Benzinde 9-10 Litre tüketimi olan bir aracın LPG' deki tüketimi en fazla 11,5-12 Litre olur.
    Not: Tüketim hesaplarımızı YTL üzerinden değil, litre üzerinden yapalım. Son günlerde otogaza gelen zamlar kullanıcıları yanlış hesaplara yöneltiyor.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

2 ay önce 2000 model 1,6 akl motor polo aldım yanlız yakıt konusunda biraz sıkıntım var arabayı aldıktan sonra 4 adet orjinal bojilerini değiştirmeme rağmen şehir dışına çıktım denemek amacıyla 82 km ye 8.15 litre yaktı lpg nin litresi 2.33 tl olması şartıyla diğer polo kullanıcalarına göre benim arabam fazla yakıyor bu konuda ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim şimdididem teşekkur ederim...

LPG tüketim testi için 82 km az ve yakıt tüketimine etki eden etmenlerden bujiler sadece birisidir. Aracınızda burada bahsedilen kontrollerin yapılmasınını sağlamanızı tavsiye ederiz. Bilginize

+ Konu Cevaplama Paneli