+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LPG' Lİ ARAÇ SAHİPLERİNİN BİLMESİ GEREKEN ŞEYLER..

 1. #1

  Ruhsat hakkında..

  Öncelikle yasal olarak lpgnin ruhsata işlenmesi gerektiğini hatırlatırım.
  site olarak yasal prösedürün nasıl oldugunu sabit bir başlık altında açıklasanız müşterilerinize bu konu hakkında yardımcı olursunuz diye düşünüyorum. Arama yaptım ama bu konu hakkında bir başlık bulamadım.. yardımlarınızı bekliyorum. iyi günler. 2. #2

  Cevap: Ruhsat hakkında..

  Alıntı Cuneyt D. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Öncelikle yasal olarak lpgnin ruhsata işlenmesi gerektiğini hatırlatırım.
  site olarak yasal prösedürün nasıl oldugunu sabit bir başlık altında açıklasanız müşterilerinize bu konu hakkında yardımcı olursunuz diye düşünüyorum. Arama yaptım ama bu konu hakkında bir başlık bulamadım.. yardımlarınızı bekliyorum. iyi günler.
  selam arkadaşım önce 2a mühendisliğin servis listesinden size en yakın servisi seçiyosun sonra seçtiğin 2a servisine gidip lpg dönüşümünü yaptırıyosun servis sana vereceği ruhsata işletmen için bazı dökümanlar verecektır proje falan sonra makina mühendislikten bu verilen belgelerle sızdırmazlık kontrolüne gidiyosun verilen döküman ile muameleciyle anlaşıp aracın muayenesi ve trafik işlemleri var yaklaşık 250 ytl ve ruhsat işlenmiş duruma geliyor .
  :PDT_95:

 3. #3

  LPG' Yİ RUHSATA İŞLETMEK..

  LPG' yi RUHSATA İŞLETME PROSEDÜRÜ

  1. LPG montajı yapılan yerden proje, fatura ve GARANTİ belgesi alınacak.

  2. Bulunduğunuz yerdeki Araç vergi dairesine giderek, araç muayenesi için "borcu yoktur kağıdı" alınacak. Borcunuz varsa yatıracaksınız, yoksa vergi dairesindeki vezneye giderek "muayene harcı"nızı yatıracaksınız. (Muayene harcı: 104 YTL)

  3. Muayene harcını aldıktan sonra, MMO (Makine Mühendisleri Odası) sızdırmazlık birimine gideceksiniz. Buradan sızdırmazlık raporu alınacak. (Sızdırmazlık raporu: 25 YTL)

  4. Herhangi bir trafik sigortacısına gidip, EK-1 belgesi doldurtacaksınız. Aynı zamanda, arabanızı LPG ye dönüştürdüğünüze ve bunun ruhsata işlenmesi hususunda İl Emniyet Müdürlüğüne dilekçe yazacaksınız. (Bunu sigortacıya söylerseniz yardımcı olurlar) Bu işlemin parasını, ruhsat doldurma işlemi sırasında verebilirsiniz.

  5. Araç Vergi dairesine yatırmış olduğunuz muayene harcı makbuzunu ibraz ederek, aracınızın muayenesini Karayolları Araç Muayene İstasyonunda yaptıracaksınız. İstasyonda EK-1 de yazan yerler onaylanacak..

  6. Trafik Tescil Bürosuna giderek, "LPG yi ruhsata işleteceğim, 2 yaprak, ruhsat istiyorum" diyerek 2 yaprak, ruhsatı alacaksınız.. (İki yaprak, ruhsat: 58 YTL)

  7. Aldığınız "iki yaprak ruhsat kağıdı"nı alarak, sigortacıya gideceksiniz. Sigortacı ruhsat bilgilerini dolduracak.. (Bedeli:10ytl )

  Şimdi elinizde "lpg projesi, fatura, garanti belgesi, sızdırmazlık raporu (ya da ruhsatı), EK-1 belgesi ve çift yaprak ruhsat" var.
  Bunları isterseniz bir plastik dosyanın içine de koyabilirsiniz. Dosya almayınız, dosya plaka değişikliğinde alınıyor.

  8. Şimdi elimizdeki evraklarla (ruhsat sahibi kimse o da gelecek) Trafik Tescil Bürosuna gidip evraklarımızı ilgili memura veriyoruz.. İşlemimiz tamamdır. Ya aynı gün, ya da ertesi gün yeni ruhsatımızı alıyoruz.


  LPG montajının ruhsata işletilmesi zorunludur !!!!

  Montaj yaptırdığınız firmanın yetkili bir firma olmasına dikkat ediniz.

  2918 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU ADRES DEĞİŞTİRME VE ARAÇ ÜZERİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ BİLDİRME;MADDE 32- Araçların üzerinde yönetmelikle belirtilen şekillerde yapılacak her türlü değişikliğin ve adres değişikliklerinin işleten tarafından 30 gün içinde tescili yapan kuruluşa bildirilmesi zorunludur.Üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar, değişikliğin şartlara uygun olarak yapıldığı belgelenip bu durum ilgili tescil bürosunda tescil edilinceye ve trafik belgesine işleten tarafından yazdırılıncaya kadar trafikten men edilir.
  ARAÇ DEVİR İŞLEMLERİ
  Araç Devir İşlemlerinde İstenilen Belgeler
  • Noter Satış Senedi
  • Taşıtlar Vergi Dairesinden borcu yoktur yazısı
  • Trafik Sigortası Poliçesi
  • Trafik ve Tescil Belegeleri
  • Nüfus Cüzdanı, sürücü belgesi asli veya Noter tasdikli örneği.
  • Vergi Numarası (Alıcının)
  • Plakalar TR. rumuzlu değil ise plakalar değişecek
  • Vekalet (Kişi işlemi kendisi takip ediyorsa vekalet gerekmez)

  Not: Tescilli araçları satın veya devir alanlar gerekli belgeleri sağlayarak ilgili Tescil Kuruluşunda 1 ay içinde adlarına Tescil Belgesi almak zorundadırlar

  Araç Şirket Adına Kayıtlı İse Ayrıca Aşağıdaki Belgelerde Eklenecektir:

  • Sicil Tasdiknamesi
  • İmza sirküleri
  • Sirket yetkilisi veya vekili

  TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ


 4. #4

  BAKIMLAR

  1-ATEŞLEME SİSTEMİNDE YAPILACAK KONTROLLER

  * Buji tırnak aralığı kontrol edilmelidir. Tırnak aralığı büyüdükçe yanma yeterince olmayacağından araçta yakıt sarfiyatı artar ve çekişten düşer.

  * Distribütör içindeki platinlerin kontak aralığı kontrol edilmelidir. Bu aralık 0.45-0.50 mm olmalıdır.

  * Aracın Avans Kontrolü; Avans Tabancısı ile 800-850D/Dk için 10 derece, 3000-3500 D/Dk için 27 derece olmalıdır.

  *-Avansın öngörülen değerde olmaması (düşük olması) durumunda; bujiler zamansız ateşleme yapacak, bu durum motorun teklemesine veya çekişten düşmesine neden olacaktır.

  * Avansın öngörülen değerde olmaması (yüksek olması) durumunda; bujiler motorun yanma odaları iç yüzeylerinde, silindirde subap tablalarında ve yuvalarında aşınma hatta söz edilen metal bölgelerde erime meydana gelecektir.

  * Ayrıca yolda LPG ile giderken motor subapları normal, benzinle giderken ise sesli yani şakırtılı çalışacaktır. Avansın düzgün bir şekilde ayarlandığı pratik olarak araç durduğu yerde araca patinaj çektirilerek anlaşılır. Bu durumda motor stop etmemelidir.

  * Dönüşüm öncesinde aracın bakımlarının yapılmış olması ve ayarlarının iyi olması gerekmektedir. Aracın ateşleme sistemi kontrol edilmeli, yakıt sisteminin (karbüratör temizliği) bakım ve ayarı yapılmalıdır.

  2-YAKIT SİSTEMİNDE YAPILACAK KONTROLLER

  * Yakıt sisteminde yapılacak kontrolün başında karbüratör temizliği ve ayarı gelir.Araç benzinle çalışırken ayar yapılmalıdır. Aksi halde motor düzensiz ve tekleyerek çalışır. Montajdan önce karbüratördeki devreler ve gözenekler çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Daha sonra buna bağlı olarak araç benzinle çalışırken karbüratör ayarı yapılmalıdır. Bu temizlik ve ayarın gerektiği gibi yapılmaması durumunda ise motorun ihtiyaç duyduğu yakıt gerek benzin gerekse gaz pozisyonunda yeteri miktarda motora gidemeyeceğinden motorun düzensiz ve tekleyerek çalışmasına sebep olacaktır.

  * Yakıt sisteminde yapılacak bir diğer kontrol ise hava filitresinin kontrolü veya değişimidir. Hava filtresinin temizliğine ve zamanında değişimine uyulmazsa; motor gerek benzin ve gerekse gaz pozisyonunda sağlıklı çalışmayacak, gereğinden fazla yakıt harcayacaktır.

  * Ateşleme sıcaklığı benzine kıyasla LPG' de yüksektir. Ateşleme sıcaklığının yüksek ve yakıt karışımının düşük olmasından dolayı benzine nazaran LPG gaz kaçağından, yangın tehlikesi daha azdır.

  3- LPG DÖNÜŞÜMÜ SONRASI ARAÇ KONTROLÜ

  Dönüşüm Sonrası İlk Kontrol

  * Aracınıza LPG dönüşüm sistemi montajı yapıldıktan sonra kullanılan malzemelerin ve yapılan montajın standartlara uygun olup olmadığı konusunda mutlaka MakinaMühendisleri Odasına kontrol ettirilmesi ve Montaj Tespit Raporunun alınması önerilmektedir.

  Dönüşüm Sonrası Periyodik Bakımlar

  LPG dönüşüm sistemleri konu başlığında kurallara araç kullanıcısı hemen hemen her fırsatta dikkat edilmeli ve buralardan kaynaklanan sorunları hemen gidermelidir.

  LPG' li araçların periyodik bakımları her 10.000 kilometrede bir yaptırılmalıdır.Bu bakımlarda;

  * Elektrik tesisatı kontrol (özellikle kaçak akım) edilerek, baglantılarda oksitlenme olup olmadığına bakılmalı.

  * Buharlaştırıcıda (Regülatörde) biriken kostik ve yabancı maddeler temizlenmeli.

  * LPG elektro valfindeki filtre temizlenmeli.

  * Elekro valflerin ve buharlaştırıcı regülatörün tamir takımları gerekirse değiştirilmeli.

  * Ana hortum ve bağlantı bileşenlerinin durumu kontrol edilmeli.

  * Basınç düşürücüsünün birinci ve ikinci kademe basıncı kontrol edilmeli.

  * Diyafram üzerindeki basıncı karşılayan delikte kirin birikip birikmediği kontrol edilmelidir.

  Ayrıca aracınızı her vize işlemi öncesinde Makine Mühendisleri Odasının Kontrol Birimlerinde kontrol ettirerek Gaz Sızdırmazlık Raporunu almanız gerekmektedir.

  4- DÖNÜŞÜM SONRASI SİSTEM KONTROLÜ

  * LPG DÖNÜŞÜMÜ (OTOGAZ DÖNÜŞÜMÜ) yapıldıktan sonra kontroller ve ayarlar yapılmalı , montajdan sonra tüm kelepçeler kontrol edilmelidir. Depoya bir miktar LPG doldurulmalı ve tüm bağlantı yerleri köpükle kontrol edilmeli bağlantı yerlerinde gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilmelidir. OTOGAZ TANKI doldurulduktan sonra köpükle kontrol edilmeli dolum ağzı ve dolum hattında sızıntı olup olmadığına dikkat edilmelidir.Ayrıca dolum tabancası gaz basma görevini bitirdikten sonra dolum ağzı içindeki bilyanın görevini (geri gaz kaçışısın engelleme) tam yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir.

  * LPG (OTOGAZ) tankı herhangi bir sebepten dolayı boşaltılacaksa kesinlikle bu işlem kapalı ortamda yapılmamalıdır. Bu işlem açık havada ,ateş kaynaklarında uzak ,izole bir ortamda yapılmalıdır ve oldukça dikkatli davranılmalıdır.

  * Yakıt seçici anahtarın geçişlerde problem yaratmadığı ve LPG deposu dolum seviyesini gösterdiği görülmelidir. Her şey doğru çalıştığında arabayı benzin ile çalıştırın motorun doğru çalıştığını kontrol edin ve düğmeyi orta konuma getirerek benzin yakıtının bitmesini bekleyin. (Sadece karbüratörlü araçlarda). Bu noktada düğmeyi LPG konumuna getirin. Ayarlar düzgünse motor LPG ile çalışmaya başlayacaktır. Basınç düşürücüsüne kadar LPG hortumunun bağlantılarını kontrol edin ve LPG gaz kaçağı kontrolü yapın.Maksimum ve minumum gaz akışı ayarını yapan vidaları orta konuma getirip ,motoru çalıştırın.Kalibre yapmak için dönen makaralı sistemleri veya aracın yolda maksimum sürat yaptırarak sağlayın. Daha sonra ince ayarları aracınızı 4 gaz analiz cihazına bağlatarak yaptırın. Bütün bu ayar ve kontrollardan sonra LPG tankını doldurup tankın kapasitesinin %80 inde dolumun otomatik kesilip kesilmediğini kontrol ettirin.

  * LPG deposunun 30 derecelik açı ile monte edildiği kontrol edilmelidir.

  * Depo taşıyıcı civatalar ve depo kemeri kontrol edilmelidir.

  * Jikle kolu çekilerek mikserin jikle kelebeğine temas edip etmediği gözlenmelidir. (Karbüratörlü araçlar)

  5- LPG YAKITLI MOTORUN BAKIMI

  LPG yakıtı kullanan araçlara özel bir bakım ayarlama gerekmez. Periyodik bakımların zamanında ve aksatılmadan yapılması yeterlidir.

  6- GAZ SİSTEMİNİN PERİYODİK BAKIMI

  1- LPG ana hortum ve bağlantılı bileşenlerin durumu kontrol edilir

  2- Basınç düşürücü OTOGAZ beyninin birinci ve ikinci kademe basınçları kontrol edilir.

  3- Elastik ve düşük basınçlı hortumun durumu kontrol edilir

  4- Elektrik sisteminin etkinliği bağlantıların oksidasyona uğramadığını kontrol edin (her 10.000 km de)

  5- Basınç düşürücü LPG beyninde yağ birikmiş ise boşaltılmalıdır.(Her 20.000 km de)

  6- Basınç düşürücü LPG beyninin parçaları orijinal yedek parça kullanarak değişimi (her 50.000 km) sağlayın, sorun meydana geldiğinde sorunun kaynağını belirlemek için motorun komple sistem kontrolü gerekir


  7- ARAÇ SAHİBİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  * Parçalar, yetkili servis belgesi verilmiş ve sertifikalandırılmış servislerde değiştirilmelidir. Ayrıca yetkili servis belgesi olmayan servislerde kesinlikle montajı yaptırılmamalıdır.

  * Gaz filtresi 10.000 Km de, buharlaştırıcı (KİT) tamir takımı 50.000 Km de bir mutlaka değiştirilmelidir. Gaz filtresi (10000 Km) ve KİT tamir takımının ömrünün bitiminde (50.000 Km) kesinlikle tazyikli hava ile temizleme yoluna gidilmemelidir. Yapılan temizleme işlemi araca ve gaz sistemine zarar vermektedir.

  * Araç ilk çalıştırmada ve akşam marş kapatılmadan önce 1 dk benzinle çalıştırılmalıdır.

  * Gazı buharlaştırmada kullanılan buharlaştırıcı (beyin) üzerinde bulunan yağ boşalma vidası haftada 1 kez açılarak buharlaştırıcıda birikmiş yağ boşaltılmalıdır.

  * Buharlaştırıcı üzerindeki gaz ayar vidası ile kesinlikle oynanmamalıdır. Gaz ayarı sadece mikser ayar vidasından yapılmalıdır. Yapılan ayar sonunda hala problem devam ediyorsa lütfen en yakın yetkili servisimize başvurunuz.

  * Tüpten yapılan dolumlarda, gaz pislikli olduğu için uzun vadede sisteme büyük zararlar vermektedir. Bu sebeple tüpten kesinlikle dolum yapılmamalıdır. Tüpten yapılan dolumlarda sistem garanti kapsamı dışındadır.

  * Kullanılan yakıt tankının ömrü 10 yıl olup, 10 yıl sonunda mutlaka değiştirilmelidir.

  * E-CE-R 67 ve TSE Belgesi olmayan cihazlar kesinlikle taktırılmamalıdır.

  * Teknik Belgesi alınmayan araçlar ruhsata işletilemez. İşletilme durumunda sorumluluk araç sahibi ve bu işlemi yapan muameleciye aittir.

  * Cihazlar imalat hatalarına karşı 2 yıl malzeme, ayrıca tüm servisler tarafından yapılan montaj 2 yıl servis garantilidir. Garanti, cihazlara araç sahibi tarafından yanlış müdahale yapılmadığı ve gazın istasyonlardan alındığı durumlar için geçerlidir. Tüpten yapılan dolumlarda, sistem garanti kapsamı dışındadır. Ayrıca elektronik aksamların garantisi, akünün normal değerinden fazla şarj edilmesi durumunda geçerli değildir.

  * Hava filtresi kısa aralıklarla değiştirilmelidir. Çünkü kirlenen filtreden hava geçişi azalacağından, gaz rölantiside sürekli değişir, araç teklemeye başlar ve stop edebilir.

  * LPG tanklarına kesinlikle doğalgaz doldurulamaz, doldurulması çok tehlikelidir.

  * Yukarıda belirtilen noktalara uyulduğu zaman aracınız benzinli araçlarda çok daha uzun ömürlü olmaktadır.

  * Lütfen otogaz sistemine ehil olmayan kişilerin (bu konuda eğitilmemiş) her ne sebep olursa olsun, otogaz sistemine müdahale etmesine izin vermeyiniz.

  * Unutmayın! Otogaz sistemi,kuralına göre kullanıldığında benzinli sistemlerden çok daha güvenlidir.

  NOT:Tüm bu müdahaleler için yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz lütfen en yakıt OTOGAZ YETKİLİ SERVİSİNE müracat edin.

  PERİYODİK BAKIMLAR

  Montajını yaptırdığınız LPG kitinin bakım ve ayarını mutlaka yetkili servislerine yaptırınız.
  * Hava filtresinin temizliği her 3000 km de
  * Gaz ayarı ilk 1000 km de
  * Regülatör yağ alımı ve ayarı 10.000 km
  * Hava filtresinin değiştirilmesi her 10.000 km
  * Buji kontrolü ve değişimi her 10.000 km
  * LPG valfindeki filtrenin temizlenmesi 10.000 km
  * Regülatör sökümü, temizliği ve ayarı 20.000 km
  * Regülatör tamir takımı değişimi, gaz ayarı, gaz filtresi 40.000 km

  TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ


 5. #5

  Cevap: LPG' Lİ ARAÇ SAHİPLERİNİN BİLMESİ GEREKEN ŞEYLER..

  Merak edipte teknik olarak cevabını alamadığım bir sorum var... Lpg li araçların kapalı otoparklara alınmamasındaki sebep nedir ? patlarmı çalışmaz mı ? o kadar araç lpg sisteme geçiyo bu kapalı otoparklar nereye kadar almıcaklar bu araçları ?

 6. #6

  Cevap: LPG' Lİ ARAÇ SAHİPLERİNİN BİLMESİ GEREKEN ŞEYLER..

  Alıntı sertanarig Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merak edipte teknik olarak cevabını alamadığım bir sorum var... Lpg li araçların kapalı otoparklara alınmamasındaki sebep nedir ? patlarmı çalışmaz mı ? o kadar araç lpg sisteme geçiyo bu kapalı otoparklar nereye kadar almıcaklar bu araçları ?
  Sn.sertanarig
  Devletimin benden istediği bütün prosüdürleri yerine getirdim,
  Belgelerimi ve mühendisimi aldım,
  Montajımı yaptım,
  Benim verdiğim belge ile karayolları bu işi onayladı,
  Yine benim ülkemin trafiği bunu ruhsata işledi ve LPG aracınızın yasal bir parçası oldu...
  Yine ülkemin Mak.müh.odası , kaçak olmadığı konusunda kontrolünü yaptı ve karşılığında 25 tl nizi aldı,
  Eeeeeeeeee
  15 dk sonra sonra bir hiper markete veya Bir otoparka gittiniz ve YASSAH ABİİİ diye bir tutumla karşılaştınız!...Doğruuuuuu
  Bizim derneğimiz bu konuda bişiiler diyecektir heralde
  Hadi Sn. TOMDER yoksa forumları okumuyonmu ?
  Yada imalatcılar, Yada ithalatcılar, Yada LPG ithalatcıları + Zamlarda var Hadi hepsine birden cevap lütfen...Bakın biz arızalara cevap veriyoruz aslanlar gibi... Hadi Bunlar bizi aşıyor bunlarada siz cevap verin lütfen. Dolum uçlarını gizlediğimiz için, Bizi ANAN dolumcular bayaa bi çınlatıyor kulağımızı

 7. #7

  Cevap: LPG' Lİ ARAÇ SAHİPLERİNİN BİLMESİ GEREKEN ŞEYLER..

  Bir çok yerde LPG dönüşümü yapılan araçların subap ayarlarının gevşek yapılması tavsiye edilmiş
  Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz
  sadece eksoz mu yoksa hem emme hem eksoz mu gevşek yapılmalı
  gevşek yapmanın ya da yapmamanın ne gibi avantaj ve dezavanyajları var

 8. #8

  Cevap: LPG' Lİ ARAÇ SAHİPLERİNİN BİLMESİ GEREKEN ŞEYLER..

  ayrıca benzin deponuz da en az çeyrek depo benzininiz olacak arkadaşlar .yoksa sıcak havalarda benzin pompanız yanar benimki yandı .bosh taktırdım ,230 ytl opel

 9. #9

  Cevap: LPG' Lİ ARAÇ SAHİPLERİNİN BİLMESİ GEREKEN ŞEYLER..

  Benim merak ettiğim nokta şu.Arabımın muayenesini yaklaşık 1 ay önce yaptırdım ve lpg taktırmaya yeni karar verdim.Lpg'yi ruhsata işletmek için tekrar muayeneye götürmem gerekiyor mu?Bir de sızdırmazlık raporunu Ankara'da nereden alabilirim?Bildiğim kadarıyla TMMOB'un Ostim'de bi yeri var.Bir de Gazi Üniversitesi sızdırmazlık raporu vermeye başlamış sanırım.Yardımcı olursanız sevinirim.

 10. #10

  Cevap: LPG' Lİ ARAÇ SAHİPLERİNİN BİLMESİ GEREKEN ŞEYLER..

  Bir ay geçmemiş ise tekrar istemiyorlar.Doğrudur sızdırmazlık raporunu Ankara'da iki yerden alabiliyorsunuz.İyi çalışmalar

+ Konu Cevaplama Paneli

Benzer Konular

 1. ARAÇ SORUNU
  By okancım_68 in forum TÜKETİM
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 03.07.2007, 22:38
 2. LPG li araclarda dikkat edilmesi gereken konular
  By 2A Mühendislik A.Ş. in forum ÖNCE BURAYA...!
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 08.10.2006, 05:12
 3. arac calismiyor
  By osman1874 in forum ÖNCE BURAYA...!
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 29.08.2006, 17:27
 4. Hangi Arac
  By baracuda in forum ÖNCE BURAYA...!
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 12.06.2006, 09:30

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok