+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2003 civic 1.6 ES vtec arıza lambası yanıyor..

Unhappy 2003 civic 1.6 ES vtec arıza lambası yanıyor..

iyi çalışmalar.
    2003 civic 1.6 ES vtec otomatik vites araç sahibiyim.mayıs ayında 37000 kmde satın aldım.
    Öncelikle uzun araştırmalar sonucu ve arkadaşlarımın da memnuniyetini dikkate alarak BRC taktırdığımı ifade etmek isterim.
    Kayseri Özarlar Tofaş servisine 17 temmuz 2007 de henüz alalı 2 ay olmuşken SEQ24 kiti taktırdım.
    İlk kilometreden itibaren büyük bir zevkle ve sorunsuz olarak kullandım.
    Yaklaşık 7000 km boyunca.taa ki düne kadar.yılın son günü arıza lambam yandı.Telefonla danıştığım ustam arıza kodunu aldırmamı,LPG kullanımından olabileceğini söyledi.Lpg den olabileceği aklımın ucundan dahi geçmemişti. 46000 deki Aracımın bakımlarını kitapçpığına göre kendim takip eden bir insanım.Mecburen servise gidip arıza ya baktırdım ve"fakir yakıt karışımı "çıktı.Servisde aynı şekilde lpg kaynaklı olduğunu ve silinse dahi tekrar ikaz vereceğini ifade etti.silmemekde ısrar ettiler.zorla sildirdim.Bir ton da para aldılar.
    Aracımı benzinle kullanarak BRC bayii Özarlara gittim ve yeniden program yüklediler.tüm testleri yaptık.Mutlu bir şekilde oradan ayrıldım.
    Ancak bu sabah yine arıza lambam yandı.
    Bu konuda neler yapılabilir?
    Çözüm önerilerinizi bekliyorum.Teşekkürler..

Cevap: 2003 civic 1.6 ES vtec arıza lambası yanıyor..

Hata kodunu sildirmek çin servise para vemenize gerek yok. basit bir aletle servisimizde de yapılabilir.
    Ayrıca fakir karışım hatası almamak için aracın yol ayarlarının EOBD cihazıyla hassas bir şekilde yapılması lazım.
    LPG' de biraz zengin yapmak yeter.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Exclamation Cevap: 2003 civic 1.6 ES vtec arıza lambası yanıyor..

peki 7000 km boyunca hata vermeyen sistem neden böyle birşey yaptı.
    birkaç ihtimal düşündüm:
    hava filtresi kirli olsa zengin karışım ikazı verirdi sanırım.
    yada bujilerden olsa çiğ yakıt attığı için başka bir ikaz verirdi.
    anlayamadığım neden bugün verdi.lpg yi de farklı bir yerden almadım.bu konularda çok özenliyimdir.benzin ve gaz aldığım 3 istasyon vardır.
    Gaz ayarı için yarın yine özarlar a gidicem.Ve yol ayarlarını tekrar yapmaları için tavsiyenizi ileticem.
    umarım sorunum çözülür.
    teşekkürler.

Merhabalar;
    Bende Honda Civic 2002 Ls modeli var.Bende BRC sequent 24 MY07 taktırdırm.Şu anda problemsiz olarak aracımı kullanmaktayım.
    Bende aracımı sıfır aldım ve araç konusunda oldukça titizim.Sizin yaşadığınız sorunu ilk zamanlarda bende yaşadım.İlk gelen arıza kodu fakir karışımdandı.(P0420).Brc sevisinde tekrar ayar yaptılar bir süre sonrada gelen arıza kodu zengin karışım oldu.(P0171).
    Tabii 2A mühendisliğin ve Mocan Otogazdan Övünç Beyin ilgisi ile Ankarada MOCAN otogaza gittim.Aracımın tüm otogaz tesisatını kontrol ettiler.Enjektörlerin yerini daha uygun yere aldılar.Manifolta giren gaz hortumlarının uzunluklarını birebir ayarladılar.Tüm sistemin kaçak kontrolünü yaptılar.Ve tabiki çok ince bir yol ayarı yaptılar.Uzun uğraş ve bıkmadan yaptıkları çabalardan dolayı buradan Mocana tekrar teşekkeürler.
    Şu anda aracımda hiç bir sorun kalmadı.
    Uzun bir süredir arıza lambası yanmıyor.
    Size tavsiyem aracınızın otogaz tesisatının kontrolünü yaptırın.Ayrıca ince yol ayarının kesinlikle yapılması gerekiyor.Bizim Honda lar normalde çok fakir karışımla çalışan araçlar.Bundan dolayı otogaz ayarının çok ince yapılması gerekli.Yani çok fakir bir karışımdan ziyade yol ayarında belirleyeceğiniz biraz zengin karışım sorununuzu çözecektir.
    Honda araçlarda bulunan oksijen sensörü katalitik konvetörün üzerinde bulunuyor ve bu sensör hava ve yakıt karışımındaki düzensizlikleri çabuk tespit ediyor ve arıza lambasını yakıyor.
    Ankara Mocan otogaz Honda Civic 2002 model aracımda bu sorunu kökünden çözmüş durumda.
    Siz ince bir yol ayarını mutlaka yaptırın.
    Ayrıca arıza koduna bakmak veya silmek için para almıyorlar.Bence bu ücreti alan yere bir daha gitmeyin.Tanıyor iseniz kınayın. Çünkü bu tür arıza kodlarına çoğu basit tamirci dahi artık bakabiliyor.BRC nin sevisleride bu konuda yardımcı oluyorlar.
    İyi günler.

Sn Yönetici

Dün "bayileri değerlendirin" başlığı altına yazdım ancak henüz sizden bir cevap gelmedi belki mesajım size ulaşmamıştır diye düşünerek tekrar yazıyorum. Aracım 2005 model honda civic, seq 24 kiti taktıralı yaklaşık 18.500 km oldu, servise gitmeme ve telefonla konuşmamıza rağmen gaz filtresini 20.000 kmde değiştirdiklerini söylüyorlar, siz ise gaz filtresinin 10.000 km de değişmesi gerektiğini yazıyorsunuz. Şu anda aracımın arıza lambasıda yanmaya başladı, gaz filtresinin kaç km'de değişmesi gerekir ve arıza lambasının bu konuyla ilgisi olabilirmi? Size göre ne yapmam gerekir? 20.000 km'yi bekleyeyimmi yoksa montajı yapan veya başka yetkili bir servisinizde filtreyi derhal değiştireyimmi? Cevap verirseniz memnun olurum İyi günler.

Bir sorun varsa ilk yapılacak iş filitrelere bakmak ve değiştirmek. Alınan gazın kalitesine bağlı olarak filitre değişim süreleri değişebilir. Duruma göre bu 5.000 Km de olabilir. Ayrıca arıza lambası yanıyorsa, arıza koduna bakıp ona göre gereğinin yapılması lazım.
    Motora ekstra koruma sağlayan TUNAP katkı maddelerinin her 10.000 Km de tekrarlanması gerekiyor. Bu nedenle 20.000 Km bakımlar 10.000 klm de uygulanıyor.

KAYBETMEK YOK

+ Konu Cevaplama Paneli