+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: lpg ile ilk çalıştırma

Exclamation lpg ile ilk çalıştırma

aracımda tek nokta injeksiyonlu takılı, aracımın benzin enjektörlerinin sorunlu olmasından dolayı, aracımı ilk lpg ile çalışacak şekilde ayarlattım.

aracım sabahları en soğuk havada bile, tek marşta, lpg ile çalışıyor.

peki bu ilk lpg ile çalışmasının, fazla lpg tüketiminden başka ne gibi sakıncası olabilir?

araç: 95 model 1.6i corolla

Cevap: lpg ile ilk çalıştırma

Utku kardeş mrb
    son lpg tüketim değerlerini verir misin?

benzin pompası sürekli kuru çalıştığı için mefta olabilir ..

Alıntı Cuneyt D. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benzin pompası sürekli kuru çalıştığı için mefta olabilir ..
    benzin pompası lpgde çalışmıyor. lpg anahtarına bir röle koyduk, araç lpg ye geçince benzin pompası duruyor. zaten içinde benzinde bulunduruyorum. sadece araç her zaman lpg ile çalışıyor

Depoda benzin olması önemli değil. Araç günde bir kaç kez benzinle çalışmalı. Böylece sistem devamlı yakıtla dolu kalır ve kuru kalmaz. Gerektiği zaman araç benzinle çalışabilmeli.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Alıntı 1995xli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Utku kardeş mrb
    son lpg tüketim değerlerini verir misin?
    şehiriçi : yazın 10lt/100km, kışın 12lt/100km
    şehirdışı: yazın 8lt/100km, kışın 8.5lt/100km

gibi

Alıntı 2A Mühendislik A.Ş. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Depoda benzin olması önemli değil. Araç günde bir kaç kez benzinle çalışmalı. Böylece sistem devamlı yakıtla dolu kalır ve kuru kalmaz. Gerektiği zaman araç benzinle çalışabilmeli.
    peki bunun dışında bi sakıncası.
    direk lpg ile çalışması, özellikle sabahları motor soğuk olduğu için gazın uygun yanma derecesine gelmeden yanması, sadece fazla lpg tüketmekten başka motora sakıncası var mıdır?
    Motoru daha çok yıpratır diyebilir miyiz?

Arkadaşlar ve 2A mühendislik sizden bana yardımcı olmanız konusunda ricada bulunuyorum.Arkadaşlar ben önceki yazılarımda Arabamın benzinde çalışmasında sorun olduğunu belirtmiştim.Yani ben arabamı sabah çalıştırdığımda gaz yememe ve hareket etmede zorlanma, hareket ettikten sonra arabanın gazına yüklendiğimde arabada tekleme,benzin kokusu ve sanki arkadan birisi tutuyormuş gibi sorunlar yapıyor.İlk hareket sonrası gaza geçiş esnasına kadar arkadaki arabaların korna çalması beni rahatsız ediyor.Araba lpg ye geçtiğinde aynı bir aslan gibi kükrüyor.Fakat Lpg de rolantide 400-1000 devir arası gezinme (Benzinde 800 devirde sabit kalıyor,değişmiyor) hatta ani hız düşüp yavaşladığımda (Kırmızı ışık v.s) araba stop ediyor,Fakat tekrar tek marşta çalışıyor.LPG ayarına götürdüğümde Bu arabanın benzinde sorunsuz çalışması ve bize ayara öyle getirmen gerek dediler.Ne yapmam gerektiğini sorduğumda sübap ayarı ,buji değişimi,Ateşleme kablosu değişimi bunları yaptır dediler.Bende sırayla Sübap ayarı yaptırdım,Buji,Ateşleme bobinini değiştirdim.Sadece ateşleme kablosunu değiştiremedim çünkü fiyatı yüksek olduğu için (152YTL)Şimdi sizin yardımınızı istiyorum.Formları incelediğimde Şu ihtimallerden bahsediyorlar.1-Lambda sensörü ( Lambda sensörü araba ilk çalıştığında yani motor soğukken devreye girip benzinde çalışmayı etkiliyebilirmi.çünkü bu sensörün 300 C derecede çalıştığı belirtiliyor.) 2-Ateşleme kabloları (Benzinden lpg ye geçincede yapması lazım değilmi?) 3-Isı sensörü (İntake air ) 4-Benzin pompası (3 Bar civarı basıncının olması gerektiği söyleniyor.) 5- Benzin Enjektörleri 6-Benzin pompasının lpg de sürekli çalışmasından dolayı geri dönüşte bulunan yay baskısının zamanla sorun oluşturması.
    DİPNOTLAR: Araba 1997 model sw tempra mpi motor ve sıralı lpg mevcud
    -Araba ilk aldığımda benzinle biniyordum lpg yi taktırana kadar hiç bir sorun yoktu.
    -Araba ısınınca benzinde çalışmasında biraz düzelme oluyor(Yaklaşık yarım saat LPG de kullanıp benzine geçtiğimde)
    -Arabayı bundan 10 ay önce hata arama cihazına bağlattığımda hiç bir hata vermiyordu.Ekranda bütün değerler normal gözüküyordu.
    -Eksoz muayenesinde yakıt yakışı fazla çıktı.(yaklaşık 1 ay önce)
    SİZCE SORUN NEDİR..........Benim sürekli şu sensör,bu parça değiştirme diye maddi imkanım maalesef yok .Şimdiden sizden Allah razı olsun Teşekkürler.

Daha önce aracınıza yaptığınız müdahalelerle ilgili olarak aşağıdaki uyarıyı yapmıştık. Sonunda istenmeyen durum oluştu demek ki. Geçmiş olsun. Motor hala çalıştığına göre hala bir ümit var demektir. LPG' yi bir müddet kullanmayın. Aracınızı benzinde kullanarak aynı sorunların devam edip etmediğini izleyin.
    Alıntı 2A Mühendislik A.Ş. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soğuk motorda işin doğası gereği araç zengin çalışmak mecburiyetinde. Siz bunu değiştiriyorsunuz. Yakında daha büyük motor arızasıyla karşılacağınız kesin.
    Eski karbüratörlü araçlarda, egsoz gazı denetleme, oksijen sensörü v.s. yoktur. Araç açık devre (açık çevrim) sistemiyle çalışır. Ama enjeksiyonlu araçlarda (Kapalı çevrim) durum tamamen farklı. Araca bu tür müdahaleler yapmayın. LPG ayarlarınızı yeniden yaptırın.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Sayın 2A kesinlikle ben motora denilen hiç bir şeyi uygulamadım.Zaten bu sorun dikkatli okursanız lpg taktırdığımdan bu yana vardı diye belirttim.Benim ilk bu formda belirttiğim konu yani sorunum buydu.Ben sadece fikir alışverişinde bulundum bir kaç denemlerim oldu fakat hemen geri söktüm.Kısacası benim araba lpg takıldı takılalı benzinde sorunlu çalışmaya başladı.Sayın 2A bu gün Akşam 23:30 da arabayı çalıştırıp gittim.benzinde yaklaşık %70 kadarıyla sorunsuz çalıştı ve gitti.Ama yinede gaza yüklendiğimde gaz yememe ve hafif bayılma gibi sorunlar mevcud.Kesinlikle bir daha belirtiyorum hiç bir uygulamam motora sürekli olmadı.Ve böyle bir durumda sizi dinlemediğimi cesurca söylemekten çekinmezdim.Ben doğrudan yargısız infaz edilmiş gibi hissettim kendimi

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler