+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LPG YINE PATLADI

Bugunku internet gazetelerinde Musta iki araba kaza yaptigi ifade ediliyor ,LPGli olan da patladig,uc kisi yanarak olmus, acaba LPG montaji yapan arkadaslar bu konuda sagilikli bilgi verebilirmi? Hani sistem cok guvenlidi

Konu ile dogrudan 2-A Muhendislik ilgilenmeli.Olay yerine yetkili birini gondererek inceleme yaptirip,olayin olusu ve sonucunu hem basina hemde LPG kullanan tuketicilere dogru bir bicimde aciklamalidir diye dusunuyorum.Kalite olmanin geregidir.

Sayin Guroz...
    Lpg donusum isini 12 yildir yapan bir usta olarak soyluyorum:LPG sistem donusum kiti standartlara uygun olarak yapilirsa benzinden daha guvenlidir.Gazetelerin olaya yaklasimi zaten belli.Felaket tellalligi yapyorlar.Boylesi bir suclama da sadece bizim ulkemizde olur.Empati kurmak yok, anlayis yok,teknik hicbir bilgi yok ve basitce LPG suclaniyor.Bu haberi yazan gazeteci arkadaslarimizin da olay yerine ulasim araclari %99.9 lpg ile calisan bir aractir.
    2. konuya gelince 2a muhendislik as.Turkiyeye BRC markali otogaz donusumlerini ithal eden ve pazarlayan servis ve yedek parca saglayan bir firmadir.Makina Muhendisleri Odasi, Turk Standartlari Enstitusu, Sanayii ve Ticaret Bakanligi konu ile ilgili arastirma yapmaya yetkili mercilerdir.Denetim mekanizmasi calismiyor-yurumuyor ise adi gecen kurumlar sorumlu tutulmalidir.LPG donusumu ithal ,montaj yapan firmalar degil.

Iyi gunler...

Sayin Usta
    Avrupada LPG araclari bazi ulkelerde %50 dir. Orada bu tur yangin haberleri su ana kadar okumadim da duymadim da. Sizin yorumunuzdan sunu mu anliyoruz: yanlis montaj yapilirise yangin  mumkundur.  

Sorum su;
    Ayni sekilde bir kaza durumunda dizel veya benzinli bir aracta yangin olmaz mi?

Dun Adapazari/Hendek ilcesinde bir arac benzin aldiktan sonra yolda alev aldi.
    Simdi ne diyelim, gaz degil benzin aldi. Hic gundeme gelmedi. Ama LPG olsaydi "LPGli arac yolda yandi olacakti"

saygilar...

Sayin Guroz...
    Kesinlikle dogru.Benim anlatmak istedigim lpg donusumunu yapan tse li atelyelerin bile tse tarafindan gerekli denetimlerden gecmedigidir.Denetim mekanizmasinin calismasi calistirilmasi taraftariyim.Kaldi ki donusum yapan yuzlerce yetkisiz firma var.Benim onerim aracina donusum yaptiracak insanlarin donusumu yaptiracaklari atelyenin tse tarafindan hizmet yeri yeterlilik belgesi makina muhendisleri odasindan smm. belgesi isi yapan ustalarin egitim sertifikalari vs var mi?Bunlara ozen gosterilmesi yeterlidir.

Iyi gunler...

Mesut Bey,
    Selamlar.
    Soylediklerinizin altina imzami atarim.Kaliteden bahsediyorsunuz.2-A Muhendislik Uygulamalarindan bunu kanitlamali.Uygunlugu olmayan hic bir yere bayilik vermemelidir.Kalite her zaman musteriyi bulur.2-A Muhendislik ilgilenmeli dememin nedenide budur.Olayi tum boyutlari ile ilgilenmeli kendisini bu alandada taniutip kanitlamali.Bizlerde Kaliteye katkida bulunmaliyiz.En kisa zamanda bu oalyi aydinlatmalidir diye dusunuyorum.

benim anlamadigim avrupa ulkelerinde LPG devlet tarafindan kullanicilara onerilirken bizim ulkemizde lpg ve lpg li araclara ocu gozuyle bakiliyor.bunun altinda bence bir seyler aramak lazim.neden ben keseme uygun olni cevreye daha az zarar verecek olani secmeyeyimki.ama buna ragman nedense yeni cikan yasalar geregi lpg li araclarin kapali alanlara girmesi yasak.ne yapalim simdi cevreyi koruyalim vede kesemizi dusunelim derken otoparklara arabalarimizi koyamayacakmiyiz.bu nasil bir anlayis nasil bir zihniyet ben cozemedim.
    lpg li araclarinyanmasida normal bence.kisi 3 liradan kacarda cikma lpg yada adi mallar kullanirsa olur tabiki neden olmasin.o zaman gidecek pasa pasa adam akilli bir servise verecek parasinida saglikli bi sekilde binecek.

Standart disi malzeme kullanimi ve montajlarla ilgili sektorde yasananlari yazmadigimiz kurum kalmadi.
    Maalesef kalitesiz malzemeyle donusum yapilmis, denetimden gecmemis yuzbinlerce arac trafikte cirit atiyor. 
    Denetim yok, vatandas duyarsiz. 
    Isler oyle bir boyuta ulasti ki, vatandas muayene zamani gelen araci icin kiralik tank ve regulator temin ediyor, muayenesini yaptirdiktan sonra eski tank ve regulatorunu aracina taktirip coluk cocuguyla aracina gonul rahatligiyla binebiliyor ve benimle ayni trafigi paylasiyor. Ben dolum istasyonlarinda aracima dolum yaparken bunlari goruyorum ve tuylerim diken diken oluyor. 
    Boyle bir ulke, boyle insanlar olabilir mi? 
    Sonra arac bir kazaya karisinca zaten medya hazir, yuruyen bombalar diye basliyorlar. Kalitesiz malzeme uretimi var mi? Evet,
    Korsan Montaj var mi? Evet, 
    Denetim var mi? Hayir, 
    Evrak sahteciligi, ticareti var mi? Evet 
    Yasalara, kurallara uygun is yapmaya calisan firmalar zarar goruyor mu? Evet 
    Yapilmak istenen nedir? Otogaz toptan sorunlu kardesim mesaji vermek. 
    Korsan isyerlerini sikayet ediyoruz, bize diyorlarki montaj yaparken yakalamamiz lazim is uzerindeyken haber verin. Boyle lacka bir mekanizma bunlari denetleyecek yapida degil. 
    Cozum nedir derseniz sitemizin Bilgi Bankasi bolumunde yazdik. 
    Asagidaki linkte bu gun hala gecerlilgini koruyan sektorle ilgili sorunlar ve cozum onerilerini iceren yazimiz var. HALA GUNCELLIGINI KORUYOR.

OTOGAZ DA SORUNLAR VE COZUM ONERILERIMIZ.

Ayrica asagidaki linkte konuyla ilgili MAKINA MUHENDISLERI ODASI nin 2005 yili raporu var.

OTOGAZ LA ILGILI 2005 YILI RAPORU

Soylediklerinizin hepsi dogru.Ancak soruluyor hani LPG guvenilirdi diye.Buda  BRC nin kalitesini ortaya koymak acisindan bir firsat sizler icin.Bunu degerlendirmeniz gerekir diye dusunuyorum.Kazanin BRC ile ilgisinin olmadigini,kazanin gercek nedenini mutlaka arastirarak buradan sizleri izleyen insanlara, hatta basina iletip isinin ehli olmayan korsancilari desifre etmek gerekmezmi.

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler