+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Lpg Montajı Ve Şanzıman Arızası, Acil Yardım Gerekli

Lpg Montajı Ve Şanzıman Arızası, Acil Yardım Gerekli

Aracım 99 model E39 kasa 520ia....
    Bugün Brc yetkili servisinde lpg taktırdım. İlk önce abs arızası verdi. Takan servis Bosch makina ile baktı arızaya baktı, "teker dönüş sayısı hatası" verdi. Kontrol ettiler. Tesisat çekerlerken arka sol teker davlumbazının oradaki abs kablosuna zarar vermişler. Kabloyu lehimleyip tamir ettiler, abs ikaz lambası söndü. Denedik, abs tekrar sorunsuz çalışmaya başladı. Sonra bir müddet gezerek, ecuya bağlı laptop ile lpg ayarı yaptılar. Lpg li sürüşte ani duruşlarda ve ufak gaz pedalı dokunuşu ile kalkışlarda stop etmeden dolayı, Lpg ayarı biraz zengin karışımı ile tutturuldu. Herşey tamamlandı, hiç sorun kalmadı. Parasını ödeyip evin yolunu tuttum. Yolda bir müddet sonra şanzımanda vuruntular başladı. Araç gaz vermelerimde küt küt vuruntu yapıyordu. Bir müddet sonra da durduğum yerde gaz vermeden, vites "D" de ve ayağım frende beklerken bile ara ara vuruntu yapmaya başladı. Şanzıman koruma moduna geçti ve bilgi ekranında "trans. fault safe pro." yazdı.
    Geri döndüm, tekrar Brc yetkili servisine kadar zar zor gittim. Lifte kaldırıp kontrol ettiler. Ne çektikleri tesisatta, ne şanzıman üzerindeki sensörlerde, ne motor kompartımanında bir hata göremediler. Tekrar makinaya bağladılar, aynı abs arızasında olduğu gibi "teker dönüş sayısı hatası" ve ayrıca "zengin karışımı" arızaları vardı. Önce bu zengin karışım olayına yordular ama benzine alınca gene yaptığını gördük. Motor saat gibi çalışıyor bu arada..
    Şanzıman zamının geldiğini sanmıyorum. Araç 120.000 de. Bir ay önce yağını değiştirtmiştim, otm. şanzıman üstadı dostum "maaşallah çok iyi kullanılmış, alt tasın içindeki mıknatıslarda tek bir çapak bile yok" demişti. Kaldı ki, şanzıman vakti gelse bile bu kadar tesadüf olmamalı. Araç tüp takılacağı servise girene kadar herşeyiyle saat gibiydi, dükkandan arızalı çıktı. Acaba o lehimleyerek tamir etmeye çalıştıkları abs kablosu, lehimlenme sonunda her ne kadar abs lambasını söndürüp abs yi tekrar sorunsuz çalıştırmaya başladıysa da, gene düzgün tamir edilmeyip şanzuman arızasına da mı yol açtı? Çünkü aracımı iyi tanıyan şanzımancım "Durup dururken böyle birşey olmaz, kesin bir kabloya, sensöre veya okuyucuya zarar vermişlerdir" dedi...
    Montajı yaptırdığım servis teknik yeterlilik belgeli, Lpg Haber sitesine üye gerek sanal ortamda, gerek çevrede iyi işçiliği ile bilinen bir servis. En son "bizle alakalı olduğunu sanmıyoruz abi" dediler... Ben de aracı çekiciye yükledim, İstanbul'da alanında meşhur olan şanzımancı dostuma bıraktım. P.tesi ilk iş bakacakmış.
    Sorunun yetkili Brc servisinden kaynaklandığına emin olana dek ve onların da sorunumun sorumluluğunu ret etmedikleri sürece isimlerini zikretmeyi düşünmüyorum. Belki gerçekten günahları yoktur. Yapmazlar böyle bir hata diyorum ama abs kablosunu yanlışlıkla kesmişler işte... Başka bir yere de zarar vermediklerine emin olamıyor insan...
    Acil fikirlerinizi bekliyorum... Teşekkürler...

Cevap: Lpg Montajı Ve Şanzıman Arızası, Acil Yardım Gerekli

Mekanik montaj esnasında bir zarar verilmiş olabilir. Ayrıca benzin enjektörleri kesiminde de yanlış bağlantı olabilir. Montajı yapan yeri bize email ile bildirir misiniz?

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Gerekli bilgileri size mail yoluyla attım.
    Bu hızlı ilginiz için çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla...

Sorun çözüldü...
    Aracın bobinlerinden biri arızalıymış. Tek silindir ara sıra devre dışı kalıyor, bu da şanzımanı etkiliyormuş.(Aklınızda bulunsun)
    Buradan sizin de huzurlarınızda, sorunumla anında ilgilendikleri için başta BRC distribütörü 2A Mühendislik'e ve elemanını aracımın yanına yollayıp neredeyse tüm gün arıza arattıran Brc bayisi Mucib Otogaz'a teşekkür ederim...
    Şimdi sadece durunca bazen stop etme sorunu kaldı. Onu da kısmetse haftasonu Mucib Otogaz'a uğrayıp, düzelttirmek istiyorum.
    Saygılar...

BMW sahipleri için bir ek bilgi.
    Yeni öğrendiğime göre, distribütörsüz BMW modellerinde tek silindir devre dışı kaldı mı, aracın beyni olayı fark eder etmez motorun sağlığı için en uygun 2. silindirin yakıt ateşlemesini keserek, o silindiri de dengeleme amaçlı devre dışı bırakıyormuş. Dolayısı ile sorun, tiptronic şanzumanlarda ağır hissediliyor....

Alıntı elmasdag Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorun çözüldü...
    Aracın bobinlerinden biri arızalıymış. Tek silindir ara sıra devre dışı kalıyor, bu da şanzımanı etkiliyormuş.(Aklınızda bulunsun)
    Buradan sizin de huzurlarınızda, sorunumla anında ilgilendikleri için başta BRC distribütörü 2A Mühendislik'e ve elemanını aracımın yanına yollayıp neredeyse tüm gün arıza arattıran Brc bayisi Mucib Otogaz'a teşekkür ederim...
    Şimdi sadece durunca bazen stop etme sorunu kaldı. Onu da kısmetse haftasonu Mucib Otogaz'a uğrayıp, düzelttirmek istiyorum.
    Saygılar...

Araç sahiplerinin BRC 'yi seçmeleri için sorumlu servis anlayışı. Teşekkürler BRC.

+ Konu Cevaplama Paneli