+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: gaza geçiş sıcaklığı

gaza geçiş sıcaklığı

Sayın 2-a mühendisliği, aracın ilk çalıştırmadaki ve gaza geçmek için belirlenen sıcaklığı düşürürsek motora yada diğer parçalara zararı olur mu? BENİM ARACI 2008 WW5 şu andaki sıcaklık limitim 35 derece 25 olurmu

Cevap: gaza geçiş sıcaklığı

Gaza geçiş sıcaklığını 40 derece olarak öneriyoruz. 25 derece olmaz.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Alıntı EYNELLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın 2-a mühendisliği, aracın ilk çalıştırmadaki ve gaza geçmek için belirlenen sıcaklığı düşürürsek motora yada diğer parçalara zararı olur mu? BENİM ARACI 2008 WW5 şu andaki sıcaklık limitim 35 derece 25 olurmu
    SAYIN EYNELLİ;
    Enjeksiyonlu araçların yakıtı en fazla tükettiği anlardan birisi de sabahları yani motor soğutma suyu sıcaklığının düşük olduğu anlardır.Aracınızın 25 derecede lpg ye geçmesinin yakıt tasarrufu acısından çok fazla bir önemi yoktur.araç bu ısıda lpg ye geçse bile tüketim oranı benzinle tüketeceği orana yakındır.Aksine soğuk gazın regulatör tarafından yeterince buharlaştırılmadan aracınızın motoruna girmeside çok mantıklı değildir.

Özençler 2A Çorum Otogaz

Alıntı ozenclerotogaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SAYIN EYNELLİ;
    Enjeksiyonlu araçların yakıtı en fazla tükettiği anlardan birisi de sabahları yani motor soğutma suyu sıcaklığının düşük olduğu anlardır.Aracınızın 25 derecede lpg ye geçmesinin yakıt tasarrufu acısından çok fazla bir önemi yoktur.araç bu ısıda lpg ye geçse bile tüketim oranı benzinle tüketeceği orana yakındır. Aksine soğuk gazın regulatör tarafından yeterince buharlaştırılmadan aracınızın motoruna girmeside çok mantıklı değildir.
    Özençler 2A Çorum Otogaz
    Bu soylediklerinizin bilimsel gercekligi varmi? Yani Gecis isisi 25 derece oldugunda regulatore ulasmis olan gazin -50 derece olma ihtimali var midir? Bunlari bilimsel gerceklige dayandirarak mi soyluyorsunuz/ yoksa bu gecis derecesinde, lpg nin sivi halden gaz haline gelemeyecegini abartili bir ifade ile anlatmaya mi calisiyorsunuz? Tam anlayamadim.
    Bir de sunu sormak istiyorum, tank icerisinde iken lpg nin isisi kac derecedir? (ornegin disarida hava 0 derece iken)
    Selamlar..

Tanktaki gaz sıcaklığı (tüketim yokken) dış ortam sıcaklığıyla aynıdır. Tanktan gaz çekilince, çekilen likit hacmi kadar likit buharlaşarak gaz halini alır. Bu buharlaşma esnasında gereken ısı dışarıdan alınır. Dolayısıyla tanktan gaz çıkışı varken gazın sıcaklığı ortam sıcaklığından 2-3 derece daha düşük olur.
    LPG' nin ideal gaz fazı sıcaklığı 40 derecedir. Bu sıcaklığın altında gazda çiğleşme başlar. Yani sıvı tanecikleri ile gaz karışımı şeklindedir. Sıcaklık daha düşerse likit tanecikleri artar. Bu da aracın zengin karışımla çalışmasına neden olur. Soğuk motorda LPG kalibrasyon ayarlarıyla bunu ince ince ayarlamak mümkündür ancak dönüşüm kitinin en önemli ve değerli parçası olan gaz enjektörlerinin zarar görmemesi için buna izin vermiyoruz.
    Umarız sizin için yeterli derecede bilimsel olmuştur.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

+ Konu Cevaplama Paneli