+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Lamda Sensörü ve LPG sistemi

Lamda Sensörü ve LPG sistemi

Arkadaşlar,

Daha öncede yazdım ancak cevap alamadım. Çareyi yeni konu açmakta buldum..

Sorun şu...Lamda sensörünün bozuk olmasının yakıt tüketimini %30 lara kadar arttırdıgını anladık. Ancak lpg sisteminde bu sensör nasıl çalışır amacı nedir? Bir arkadaşım lamda sensörüne röle baglattıgını ve bundan sonra yakıtının düştügünü söyledi. Onun da benim de aracımız 97 uno 1.4 ie sx...

Ankarada gitmedigim servis kalmadı diyebilirim belki ama hicbiri de öyle birşey yapamdık gerek de yok diyerek geri cevirdi...Hatta bir usa, "o röle olayı zaten kitlerden cıkıyor ama takmıyoruz" gibi bir laf da etti...Bir anlamda hak da veriyorum, çünkü röle gazı benzini keser deniyor ve zaten ecu var gerek yok deniyor, hani eger öyleyse haklılar...

Ancak benzinde 25 kurus yakan uno, lpg dede nasıl 25 hatta 30 krş yakıyor...Gaz aldıgım yeri degistirdim. Defalarca ayar yaptırdım ki bu her hafta degil, 15-20 günde bir...

Regülatörde sorun yoki filtrelerde sorun yok, benzin sisteminde de problem yok, e nedir o zaman...

bujileri ve kabloları da degistirdim dün.Yine deneme yanılma yöntemiyle (ki ustaların yaptıgı da baska bisey degil zaten) bakıcaz artık...

Benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşlar ve sayın 2A yetkilileri detaylı cevaplarınızı bekliyorum

Cevap: Lamda Sensörü ve LPG sistemi

tamam doğru olabilir ama bu lamda sensörünün bozuk olduğunu nasıl anlarız çünkü bendede aynı her şey normal ama lpg de 250-300 ytl nin altına düşmüyor

Cevap: Lamda Sensörü ve LPG sistemi

Alıntı erdal_oktar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamam doğru olabilir ama bu lamda sensörünün bozuk olduğunu nasıl anlarız çünkü bendede aynı her şey normal ama lpg de 250-300 ytl nin altına düşmüyor
    Umarım birileri yardımcı olur...Lamda sensörünün işlevini az cok anladım sanırım..Egsoz detektörü gibi birsey, eksozdaki yakıt karısımını algılayıp beyine sinyal gönderiyor ve yakıt olayı ayarlanıyor...Gaz ve benzindeki egsoz verileri aynı olmayacagına göre, ya bazı arkadaşların araçlarında bu röle olayı var ve arkadaşlar farkında degil,ya da ben yanılıyorum...Yani mantık lpg deyken de sensörün ölçüm yapması sanırım...

Fikir vermesi acısından röle uygulanmış (bazıları autronic secici var gerek yok diyor, bu resimlerdeki aracta autronic de var) bir arkadaşımın aracının resimlerini koyuyorum...

Ayrıca bu sensör nerdedir göstereyim...Bir ucu yukarıda bir ucu da manifoltda bir yerlerde...

Emülatör resmi - Yakıt seçici

lamda sensörüne röle uygulaması -

lamda sensörü - bir ucu kaputu actıgınızda en solda 2 adet kablo, diger ucu da manfoltta

Wink Cevap: Lamda Sensörü ve LPG sistemi

ayrıca sensör sistemi resimlerini de koyuyorum

+ Konu Cevaplama Paneli