+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: UnoSX rölanti ve benzin sorunu

UnoSX rölanti ve benzin sorunu

Araç Bilgisi
    =======================
    Araç: Fiat Uno SX i.e (1996)
    LPG: BRC Elegant
    LPG Servis: BEDİR LPG -Yıldırımlar Sanayi Sitesi 98. S No: 17/2 Batıkent / ANKARA
    Tel: 0312 278 78 25

Merhaba

Aracı alalı 1 ay oldu. LPG üzerinde takılı idi 16.03.2007 tarihinde yukarıdaki serviste montaj yapılmış.Araç enjeksiyonlu olduğu için sanırım BRC elegant LPG sistemi takılı çünkü konumlandırma anahtarında elegant yazılıyor. Anahtar 3 konumlu ve hep ortada duruyor yani benzinle çalışıp ayarlanan devirden sonra gaza geçiyor.Ayrıca buradaki mesajlardan sonra motoru biraz inceledim. Regülatör felan hep BRC markalı ama üzerinde Atiker ATK-101 (Singe Point Simulator) bir parça gördüm sanırım bu emülatör dediğiniz parça, neyse benim sorunuma gelince.

1. Motor sıcakken LPG anahtarını benzin konumuna getirip aracı çalıştırıyorum ama araç çalışır çalışmaz stop ediyor. Gazla çalıştırıyorum bir sıkıntı yok yada otomatik konumda yani önce benzin sonra gaz o konumdada araç çalışmıyor. Motor sıcakken aracımı kesinlikle benzinde çalıştıramıyorum.

2. Araç soğukken benzinde çalışıyor ama o zamanda rölanti bir düşüyor bir çıkıyor bazen çok düşüp araç stop ediyor bazen kendini tpluyor bir süre düzgün çalışıyor sonra tekrar düşüyor ve stop ediyor. Araç soğukken anahtarı benzin konumuna alınca araç çalışıyor ama gaz verdiğim zaman sanki otomatik konumdaki gibi belli bir devirden sonra gaza geçiyor. Bunuda şöyle anlıyorum normalde gaza geçerken çıt diye bir ses geliyor ve sistem gaza geçiyor. Anahtarı benzin konumuna alsam bile yine bu çık sesi geliyor sonrasında araç stop ediyor.

Fikirlerinizi bekliyorum, hafta sonu servise gideceğim tabi ama ne derler akıl akıldan üstündür. Sizlerde fikir verirseniz bende çözüm sürecinde sizlerden aldığım bilgilerle sorunu daha hızlı ve çabuk yakalayabilirim diye düşünüyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşkkür ederim.

Cevap: UnoSX rölanti ve benzin sorunu

Kimsenin konu hakkında bilgisi yok sanırım. Bende forumu görünce insanlara yardımcı oluyorlar diye düşünmüştüm. Yazık !

Aracınızdaki anahtar 3 konumludur. Normalde orta pozisyonda durur. İlk çalıştırma hep benzinle olur. Set edilen devire gelince (2.000-3000 rpm) otomatik gaza geçer. Sağ taraf zorunlu gaz, sol taraf zorunlu benzin çalıştırma konumları olup bir arıza durumunda kullanılır. Ayarları düzgün bir araçta(Benzinde düzgün çalışması şart) bir sorun olmaz. Aracı zorunlu benzin konumuna aldığınızda LPG sistemi devreden çıkar, bu durumda aracın sorunsuz bir şekilde benzinde çalışması gerekir. çalışmıyorsa önce gazı yok farzedip aracı benzinde düzgün çalışır hale getirmeniz gerekiyor.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Alıntı fence Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç soğukken anahtarı benzin konumuna alınca araç çalışıyor ama gaz verdiğim zaman sanki otomatik konumdaki gibi belli bir devirden sonra gaza geçiyor. Bunuda şöyle anlıyorum normalde gaza geçerken çıt diye bir ses geliyor ve sistem gaza geçiyor. Anahtarı benzin konumuna alsam bile yine bu çık sesi geliyor sonrasında araç stop ediyor.
    Geç gelen cevabınız için yinede teşekkür ederim. Ancak sizlerden cevap alabilmek için illaki uyarıda mı bulunmak gerek? Mesaj iki gün forumda bekledi kimse ilgilenmedi. Uyarıcı bir mesaj daha gönderince ancak cevap alabildim. Bu şekilde olması şartmı yukarıda yazdıklarınızı iki gün öncede yazabilirdiniz neyse...

Sanırım sorunumu tam anlamadınız. Halbuki detaylı mesajımda bu durumuda belirtmiştim. Aracı benzin konumuna alsamda (Sizin deyiminizle zorunlu benzin konumu) araç yine otomatik konum gibi gaza geçmeye çalışıyor. Dolayısı ile benzirde tamir yapmak isteyen arkadaşlarda bişey yapamıyorlar. Bu anahtarlarda bir sorun olabilir mi? Bu aracı sadece benzinde nasıl çalıştırırım? Lütfen dikkatli okuyup net cevap verin zaten iki günde bir yazıyorsunuz o da heba olmasın. Saygılarımla.

"Türkiyenin işini iyi yapan insanlara her zamankinden fazla ihtiyacı var."

ısı müşüründen kaynaklandığını düşünüyorum. manifoltun orda kafası mavi renkte bir parça sık olarak o bozulur. o değilse emülatöre bir baktırmak lazım bağlantılarına. onun haricinde benzinde sorun olmaması lazım.

+ Konu Cevaplama Paneli