+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan
1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Egsoz emisyon degerleri-4 gaz analizi-

merhabalar ....
    sayin Kadir bey
    foruma yazilan her mesaji tek tek okuyorum...Gercekrten sabrinbiz ve ilginiz icin tesesekkur edrim. Biz Turk tuketicisi olarak aslinda boyle bir satis sonrasi ilgiye aliskin degiliz...ama sanirim yavas yavas tuketicimizde dolayisiyla  mal ve hizmet satanlarimizda bilincleniyor...insaninkarsisinda sabirla anlatan muhatap bulmasi gercekten cok guzel-ozellikle kullandigi herseyi benim kadar sorgulayan biri icin...tekrar teseskkurler
    23 marttan beri Brc seq 24 kullanicisiyim ...daha once forumada yazmistim bir kac sorunum olmustu ama su anda bir problemim yok....Ancak uzun zamandir arabamin 4 gaz degerlerini merak ediyordum.Montajin yapildigi serviste alet yokmus (daha once bir konuda bunun bayilik icin sart kosuldugunu yazmisti Genci bey ama).Bende hem egsoz emisyon olcumu (cevre pulu deniyor galiba) icin hemde bu degerler icin olcum yaptirip sonuclari aldim daha once bu konuyla ilgili dh de yazdiklarinizi vs. hep okudum ancak orda yazdigi gibi once rolantide sonra 3500 devrie kadar cikartilarak vs.. olcum yaptirma imkani olmadi. degerler arabanin fani iki kere acmis halde(yeterince isinmis) ve lpg de rolantide calisirken olculdu.
    Neyse cok uzattim mektup gibi oldu....Sizden ricam asagidaki degerlerle ilgili ne yapmaliyim... anladigim kadariyla lambda cok yuksek...

Co...........0.01
    HC..........0146
    O2...........03.8
    Co2.........10.6
    lambda...1.24
    AFR.........18.2
    1.6 16v Megane BVA

Standarta gore 2 Adet M12 civata ve karoseriye sikistirmak icin alttan braket baglanmasi yeterli. Anladigim kadariyla siyah parca iste bu braket. sizin montajiniz dogru.
    Aracinizin ideal degerleri;
    CO (Rolanti) : % 0,5
    HC (Rolanti) : 100 ppm
    CO2 (Rolanti) : % 14,5-16
    O2 : %0,1-0,5
    CO (2500 rpm) : % 0,3
    Lambda (2500 rpm) : 0.97-1,03
    AFR:15,7
    Sizin olcumlerde; CO ve CO2 dusuk, LAMBDA, AFR, HC ve O2 yuksek.
    Degerler Aracin cok fakir oldugunu gosteriyor.
    Ince ayarlarini yeniden yaptirmaniz gerekiyor. Bu ayarlari yaptirdiktan sonra, MMO sinin egsoz gazi olcum istasyonlarinda olcum yaptirabilirsiniz. Ayrica MAVI DENIZLER yetkili servisimize de ugrayabilirsiniz.

Kadir bey cevaplariniz icin tesekkur ederim .fo
    rumu okuyan arkadaslarin dikkatini cekmek isterim.saat 00:54 de bir cevap 10:05 de bir cevap,isine sahip cikmak boyle bir sey olsa gerek....

Tesekkur ederiz. Isimizi 24 saat yasiyoruz. Takdir edersiniz bunlarin parayla pulla ilgisi yok. Bilgiyi paylasmak, dogruyu bulmak isteyen insanlara yardimci olmak bizi mutlu ediyor.
    Malum piyasada bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar, insanlari yanlis yonlendirenler cok sayida var. Maalesef otogaz sektoru de boyle.
    Cabamiz, degerlendirmelerin dogru yapilmasi, dogruyu bulmak icin hem maddi hemde manevi yonden aci tecrubeler yasanmamasi.
    Sizlerinde destegiyle bilgi paylasmaya devam edecegiz.

Kadir bey ozel mesaj yolladim...

Ozel mesajiniza cevap verdim.

Egsoz pulu icin hem benzin hemde LPG degerlerini vermeleri lazim. Birde aracinizin marka ve modelini yazar misiniz.

valla Kadir bey lpg li oldugunu soylerek degerleri ozellikle istedim...sadece lpg ile olcup pulu verdiler...
    marka yukarda yazdigim gibi megane 1.6 16v otomatik 2000 model...
    Olcumu tekrar yaptirmak gerekirse bunu ankarada yapabilecek bir yetkili servis soylerseniz giderim...tarif edilen sekillerde  o istasyonlara yaptirabilecegimi sanmiyorum...

Birde untmadan http://forum.donanimhaber.com/m_3839560/mpage_63/key_//tm.htm#7240071
    burdaki mesajinizdaydi sanirim simit tank montajiyla ilgili bir resim vardi sanirim adreside http://img133.imageshack.us/img133/6470/smttankmontaji3av.jpg idi...(simdi acilmiyor gerci ama)
    bahsettiginiz m12 civatalar direk karosere degilde siyap dikdortgen kapak gibi birseyi karoserin altindan sikiyordu...Bende o muhafazanin olmadigini. direk civatalarin karosere sikildigini ve civatalarda paslanma oldugunu farkettim. Bu mobir eksiklilkmidir...Bu muhafazanin montajini talep etmelimiyim?

Edited by - tr06e Tarih: 28/05/2006 04:51:42

Cevap: Egsoz emisyon degerleri-4 gaz analizi-

merhabalar, ben bugün 96 model ford escord marka bir araç aldım. az önce egzoz emisyon değerleri gözüme çarptı ve sitenizdeki 1.24lük lambda değerinin çok fazla bulunduğunu görünce şok oldum. Çünkü benim lambda değeri 14.41

CO: 01.73
    CO2: 13.29
    HC: 374
    02: 00.97
    LAMBDA: 14.41
    NOx: 0

bu oranlarla emisyondan geçmiş araç. Sorun nedir acaba, lambda neden bu kadar yüksek, riskleri neler, ne yapmalıyım, yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden ilginize çok teşekkür ederim.

Cevap: Egsoz emisyon degerleri-4 gaz analizi-

14.41 Lambda değl AFR dediğimiz Air Fuel Ratio (Hava Yakıt Oranı)
    İdeali 14.6-14.7 civarındadır.
    Lambda böyle olsa araç hiç çalışmaz.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler