+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BENZİN BASINÇ YAPAR MI?

BENZİN BASINÇ YAPAR MI?

Aracım şahin s 1600 motor. brc lpg takılı. Devamlı lpg kullanırım, yakıt bittiğinde petrole varıncaya kadar benzin kullanırım. Depoda çeyrek depo benzin bulundururum, benzin deposunda eksilme-kaçak olmuyor; ancak depo kapağını açtığımda tıssss sesi geliyor, yani basınç oluşuyor. Depo çeyrek olduğu için bu basınç sesi beni rahatsız ediyor, acaba ateşleme sistemi vb. bir yerde yanlış bağlantımı var ve tehlikeli bir durum mu diye düşünmek durumunda kalıyorum. Bir defasında depo kapağının etrafında benzin atıklarını gördüğümde bu basınç istemedende olsa beni endişelendirdi.
    Konu ile ilgili tecrübesi ve teknik bilgisi olanların görüşlerine ihtiyacımız var. Şimdiden Teşekkürler.

2 nci bir konu herkesin sorunundan yani yakıt problemi. Şehir içi günlük 15 km.yi 4 defa kontak açarak gidiyorum, yani hepsini birdefada gitmiyorum çünkü işyeri 3 km civarında. Gidilen yol 1 litre lpg ile kışın 6 km. civarında. yazın ise 6,8- 7 km. civarında. Ustalarımıza göre normal ise sorum yok. Çok yaktığı düşünülüyorsa bu şartlarda normali ne olmalı.
    2,5 yıl ayar peşinde koştum ümidi kestim. Sadece orjinal mikser arayıp bulamadım, merdiven altı olanlardan değişiklik yaptım, mikser çapı genişleyince çok az fayda gördüm. (orjinal mikserde mikser çapı ne olmalı?) Formda fazla yakıtla ilgili bölümleri takip ediyorum. Yukardaki bilgilere göre değerlendirme yapacak bir arkadaşımız mutlaka vardır. İlginize teşekkürler.

Cevap: BENZİN BASINÇ YAPAR MI?

büyük olasılıkla benzin depo havalandırması tıkalı depo içindeki basınç sıkıştığı için kapağı açtığınızda basınç dışarı çıkıyor havalandımayı kontrol ettirin . aracınızı cok kısa kullandığınızı söylüyorsunuz böyle net yakıt alamazsınız kısa kullanımlarda yakıt fazlalığı normal

Wink Cevap: BENZİN BASINÇ YAPAR MI?

kapalı kapta ortamda bulunan benzin , depo boşluğunda gaz fazında bulunur.bu fazın bir basıncı vardır.sıcak havalarda gaz fazındaki benzindeki molekülleri hızı ve aynı zamanda basıncı artar.depo kapağını açtığınızda tıss lama bu gaz basıncından oluşur. bu gaz basıncı denge buhar basıncına eşitse, sorun yoktur.artık likit benzin buharlaşmıyor demektir. bu arada benzin tüketirken bu boşluk artacak, benzin üzeirndeki gaz denge buhar basıncını yakalamak için likit kısımdan buharlaşacaktır.
    depo kapakları genelde 100 mbar ( mutlak) eşik değere göre ayarlanır.depo içindeki basınç bu değer üzerine çıkarsa, fazlası tahliye edilir.valve yayı arızalı olabilir,vey tahliye yolu tıkanmıştır.
    aynı durum benim aracımda da oluyor. çok önemli değil.sakın sivri bir cisimle kapaktaki mekanizmayı delmeyin.deponuzdaki benzin buharlaşır.

Cevap: BENZİN BASINÇ YAPAR MI?

İlginize teşekkür ederim. Önerilerinizi dikkate alacağım.

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler