+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ford Focus Collection tüketimi

Ford Focus Collection tüketimi

Arkadaşlar herkese iyi forumlar;

2004 model Ford Focus Collection arabama 25 Nisan 2008 Cuma günü BRC Seq-24 silindir depo LPG sistemi taktırdım.

Aracımın benzin sarfiyatı şehir içi 8,5 - 9 litre (28-29 YKR), şehir dışı 5,5-6 litre (18-19 YKR) idi. Genelde sakin ve 3.000 devir civarı kullanmaya dikkat ederim.

Montajım tamamlandı ve ilk depomu fulledim. 66,19 YTL'ye yaklaşık 37 litre (36,97) gaz aldım. Tamamen şehir içi kullandım.

İlk gün hiçbir sorunla karşılaşmadım. 2. günden bugüne kadar karşılaştığım sorunlar ve izlenimler şu şekilde;

-2. gün ilk çalıştırmada rölantinin dalgalanması ve aracın stop etmesi,

-Tekrar çalıştırdıktan sonra rölanti dalgalanmasının bir süre daha devam etmesi,

-Araç hareket halindeyken frene bastığımda yine aynı şekilde rölantide dalgalanma ve araçta titreme,

-İlk gün yanmayan motor arıza ışığının 2. gün yanması,

-Gaz göstergesinin tutarsız çalışması, (4 ışıktan 3 ışığa düşüp sonra tek ışığa düşmesi akabinde 2 ışığa çıkıp sonra tekrar tek ışığa düşmesi, sonrasında 3 ışığa çıkıp bir süre sonra tek ışığa düşmesi ve yanıp sönmesi gibi)

-Gazın çok erken bitmesi...

İlgili sorunları sistemi taktırdığım servise (BRC Yetkili servisi) ilettim ve yapılan tetkikler sonucu rölanti motorunun ve boğaz kelebeğinin temizlenmesine karar verildi.

İlgili temizlikler yapıldıktan sonra servise ayarlamaların yapılması için tekrar servise giderken gaz ikazının ötmesi de diğer başlangıç aşamasındaki sorun olarak gözüme çarptı.

Depoyu 2. kez 42,83 YTLye yaklaşık 24 litre (23,93) tekrar fulledim.

Bu hesaba göre 24 litre ile şehir içi kullanımda 170 km yol yapmışım yani 100 kmde 14-15 litre gaz, 25-26 YKR sarfetmişim. Ki bu rakam miktar olarak benzinli kullanımımım çok çok üstünde; parasal olarak da neredeyse benzinli kullanımım kadar. (ki servisin belirttiğine göre henüz tam ayarlanmamış şekli ile sarfettiğimi de özellikle belirtmek isterim)

Bütün bunlardan sonra yukarıda da belirttiğim gibi depomu 2. kez fulledim, son ayarlarım yapıldı.

Kaba bir tahmini hesap ile şehir içi benzin de 8,5-9 litre yakan aracımın gazda 10-11 litre yakması gerekmekte. 46lık silindir depomun %80inin fullendiğini varsayar isek 36-37 litre gaz ile (yani full depo ile) benim şehir içinde 340-350 km arası yol yapmam ve km de 180-190 YKR sarfıyatımın olması gerekiyor. (gaz lt fıyatı 1,79 YTL)

Aynı mantıkla şehir dışı kullanımda ise 470-480 km yol ve km de 130-140 YKR sarfiyatımın olması gerekiyor.

2. depomu kullanmaya halen devam ediyorum. 2. depomu da bitirdikten sonra sarfiyat bilgilerinin ve tahmini hesaplarımın uyuşup uyuşmadığını paylaşmaya devam edeceğim.

***Bu arada hesaplamalarımda bir hata var ise lütfen düzeltin.

Saygılar...

Cevap: Ford Focus Collection tüketimi

bende de focus 2004 var ş.içi 10.5 lt, ş.dışı 7 lt gaz tüketiyorum.
    Ki bu ş.dışı otoban olsa dahada aşağı düşebilirdi.

40.44 YTLlik gaz ile (1.79 YTL/Lt) 235.1 km yol yaptim. Kullanim sakin bir surus ile (3000 devir civari) tamamen sehir ici.

ford başlığı altında yazmıştım. ama tüketimler burada olduğu için buraya da yazma gereği duydum.

uzun yol deneyimi;

240 km lik mesafe 100-120 km/sa hızla 16,5 lt lpg tüketimi araçta iki kişi ve lpg tankı. performansda, rampa da hiç bir sorun yaşamadım.

şehir içi deneyimi;

çok nadir 3. vites olmak üzere genelde 1. ve 2. vites. 260 km de 25,4 lt lpg tüketimi. şehiriçi ani hızlanmalarda benzinden bir miktar performans düşüklüğü mevcut.

bunlar tamamen kullanıcı yani benim görüşlerim. merak eden arkadaşlara ışık tutması amacıyla yazıyorum.

selamlar...

sayın schinaski;
    şehir içi tüketimlerimiz birbirine oldukça yakın. satandarttan söz etmek mümkün galiba... başka collection kullanan bir arkadaş daha tüketimini paylaşırsa daha sağlıklı bir karar alabileceğiz.

Bende focus collection 2008 var
    Brc seq 24 My 07 takdırdım,
    42-YTl bemnzinle 390 km gitti
    inşallah yardımcı olmuşumdur

39 YTL lik gaz ile 246 km sehir ici yol yaptim.Yani km de yaklasik 16YKR sarfiyatim olmus.

Hocam gazın litresini kaçtan aldınız.

Yakıtlarınızın maşallahı var arkadaşlar aman nazar değmesin

Alıntı talfar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam gazın litresini kaçtan aldınız.
    1.79YTL/LT

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler