+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yakıt tüketimim fazlamı?

yakıt tüketimim fazlamı?

arkadaşlar 2005 hyundai accent 1.3 aracıma my 07 taktırdım. Yakıt tüketimim fazla gibi geliyor bana. Kullanım şartlarımı aşağıda detaylı olarak yazacağım Aynı model kullananlar veya yetkili kişiler bu konuda yardımcı olursa çok sevineceğim. Saygılarımla;

Şehir içi dur kalk yapmadan sürekli kullandığım yol 20 km civarında. Maksimum süratim 110 u kesinlikle geçmiyor. Yani basmıyorum. Vites değiştirmelerimde 3500 deviri geçmiyorum. Boşa kesinlikle atmıyorum. Hava filtrem, yağ ve yağ filtrem, bujilerim yeni. Lastik havalarım iyi. Motorum daha 20.000 km de yani motorla ilgili bir problemimde olamaz. Fakat ne yaparsam yapayım arabam km de 0,18 ykr civarında yakıyor. Ben sistemi taktırırken bu tip araba sahibi olan arkadaşlarımdan 0,13 - 0,15 ykr olarak duydum. Durum ortada. Servise gidip lpg ayarlarımıda kontrol ettirdim. Bir sorun yok dediler. Ama bana hala yakıt maliyetim fazla geliyor.
    LÜTFEN ACİL ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM......

Cevap: yakıt tüketimim fazlamı?

Aracınız ayni şartlarda 100 km'de kaç litre benzin tüketiyor.İyi çalışmalar

Aynı şartlarda benzin tüketimim 100 km 7,5 - 8 litre arası değişiyordu. Yani bugünün şartlarında 8 x3,55/100 = 0,28 ykr civarında olur. Cevaplarınızı bekliyorum.

Saygılarımla;

Sn burak özür dileriz yaşadığınız ili ve lpg lt kaçtan aldığınızı yazarmısınız.İyi çalışmalar

İlginiz için teşekkür ederim.Tekirdağ da ikamet ediyorum. lpg litre fiyatı şu an 1,88 ytl. Bu arada lpg yi sürekli aynı yerden almaktayım. İstasyon değiştirmiyorum. Saygılarımla;

Sn burak benzinde 8 lt yaktığını kabul edersek lpg'nin fiziksel ve kaloriferik değerlerinini göz önünde bulundurduğumuz da aracınızın lt bazın da benzin den %20 kadar fazla tüketimi normaldir 8x0,2=1.6 ise 8+1.6=9,6 yani aracınızın benzin tüketimine göre lt bazın da 100 km'de 9.6 lt lpg tüketimi normal 9.6/100=0,096 lt km'de tüketeceği lpg lpg'nin litresini 1,880 den aldığınızı yazmışsınız bu durum da 1,88x0,096=0,18048 yaparki zaten aracınızın 0,18 ykr yaktığını yazmışsınız bu hesap sizi tatmin etmediyse;
    Aracınızın yetkili servis de rolanti ve yolda lpg ince ayarlarını tekrar yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.İyi çalışmalar

Sayın yetkili;

Aynı şartlarda aynı model ve marka araç kullanan bir arkadaşım var. Onun sistemi my 07 den önceki sistem. Ama o 0,15 ykr ye bile çıkmadı tüketimim diyor. Defalarcada denendi. Hak verirsinizki bir depo lpg de yaklaşık 20-25 ytl fark oluyor aramızda. Ben ayda 2 depo lpg tüketiyorum buda eşittir 50 ytl. Ekonomik tüketimin hesaplarını yaptığımız bu dönemde bu fark beni çok rahatsız ediyor. Ben öneriniz doğrultusunda servise gidip tekrar kontrol ettireceğim. Bakalım umarım bir düzelme olur.

İlginiz ve önerileriniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar...

Alıntı burak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar 2005 hyundai accent 1.3 aracıma my 07 taktırdım. Yakıt tüketimim fazla gibi geliyor bana. Kullanım şartlarımı aşağıda detaylı olarak yazacağım Aynı model kullananlar veya yetkili kişiler bu konuda yardımcı olursa çok sevineceğim. Saygılarımla;

Şehir içi dur kalk yapmadan sürekli kullandığım yol 20 km civarında. Maksimum süratim 110 u kesinlikle geçmiyor. Yani basmıyorum. Vites değiştirmelerimde 3500 deviri geçmiyorum. Boşa kesinlikle atmıyorum. Hava filtrem, yağ ve yağ filtrem, bujilerim yeni. Lastik havalarım iyi. Motorum daha 20.000 km de yani motorla ilgili bir problemimde olamaz. Fakat ne yaparsam yapayım arabam km de 0,18 ykr civarında yakıyor. Ben sistemi taktırırken bu tip araba sahibi olan arkadaşlarımdan 0,13 - 0,15 ykr olarak duydum. Durum ortada. Servise gidip lpg ayarlarımıda kontrol ettirdim. Bir sorun yok dediler. Ama bana hala yakıt maliyetim fazla geliyor.
    LÜTFEN ACİL ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM......
    BENİMDE 2001 ACCENT 1.3 LX MPI ARACIM VAR 18KURUŞ YAKIYOR KIŞIN YAZIN 140 A KADAR DÜŞÜYOR BENCE 18 KURUŞ SÜPER BİR RAKAM. BENDE 3000 DEVİRİ GEÇMİYORUM KULLANIRKEN VE DAİMA YÜKSEK VİTESTE TUTUYORUM ARABAYI

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler