+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LPG ve emisyon

LPG ve emisyon

Katalitik konvertör iptalinden sonra LPG li araçlarımızın egsoz emisyon değerleri yasal sınırların üzerine çıkar mı? Bu konuda bilgisi olan ya da kaynak gösterebilecek arkadaşların yardımını bekliyorum. Teşekkürler.

Cevap: LPG ve emisyon

2A'nın bu konuda paylaşabileceği bilgisi yok mu acaba?

Alıntı 2A TEKNİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn rota ilgili link'e bakabilirsiniz.İyi çalışmalar
    http://www.2a-lpg.com/forum/egsoz-em...ht=gaz+analizi
    İlginize teşekkür ederim.

İlgili linki okudum ama bana biraz fazlaca teknik geldi. Sormak istediğim ve merak ettiğim şu aslında: 97 Opel B Vectra aracım var 114 000 km civarında katalitik konvertörü parçalandı, tıkandı ve arabam yolda kaldı. Yenisinin fiyatı 1500 - 2000 ytl civarında olduğu için ve ustamızın da tavsiyesiyle katalitik kovvertörü iptal edip yerine susturucu taktık. Araba o günden sonra çok şükür bir sorun çıkarmadı ve eski tıkalı egsoza göre baya verimli çalışmaya başladı.

Dün internette dolaşırken 200 - 300 ytl civarında yerli üretim katalitik kovertörler gördüm. Zaten açıkcası çevreyi kirletiyorum diye de vicdanım biraz rahatsızdı bu durumdan. Şimdi ondan alıp taktırayım mı, yoksa zaten iyi ayarlı bir LPG li araç katalitik konvertörsüz olsa bile çevreye zarar vermeyen sınırların altında olur mu?

Araştırmamın nedeni sadece çevre konusuna etkisidir, yoksa emisyon değerlerinin yakıt tüketimiyle ilişkisine falan bakmıyorum açıkcası . Biraz uzun oldu sanırım. Cevaplarınıza şimdiden teşekkürler . . .

katalitik konvertör benzin yandığı zaman ortaya çıkan zararlı maddeleri kendi bünyesinde katalizleyerek zararsız hale gettirir

bunlar

hidrokarbonlar
    azotoksit
    karbonmonoksittir.

karbon monoksit insan için öldürücüdür. LPG de ise sadece karbon dioksit çıkar ki bu zehirleyicidir ama öldürmez. evdeki ocak yandığındada bu ortaya çıkar.

hidrokarbonlar doğaya zarar verir, ozon tabakasına zarar verirler yanmamış yada yarı yanmış benzinden ötürü oluşurlar lpg de çok daha az miktardalar.

azotoksit ise ısı nedeniyle oluşu katalitik konvertör azot ve oskijeni ayrır.

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler