+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SIRALI SISTEM ve LAMBDA SENSORU

SIRALI SISTEM ve LAMBDA SENSORU

arkadaslar sıralı sıstem araclarda lambda sensorunun sureklı yanlıs deger okudugunu vede bu sebebten dolayı araclarda lambda arızası verdıgını soyluyorlar
    sızce bu mantık dogrumu
    bence mantıklı cunku lambda sensoru benzın ve oksıjen karısımının egzausttan dısarı atılırkenkı degerlerını olcup aracın ıdeal yakıt karısımını saglaması ıcın beyne bılgıler yollar
    yanı lambda sensorlerı gaz cng gıbı yabancı sayılabılecek yakıt turlerıne uygun sensorler degıldırler

gelelım sonuc bolumune
    bendede sureklı bu hataları verıyordu vede aracın havakısını bayagı bır sıkıntıya dusuruyordu rolantıde problemler v.s
    sımdılık lambda sensoru ıptal vede fazla bır sıkıntı yok yanı arıza havaakısla ılgılı

yorumlarınızı ve goruslerınızı beklıyorum

Cevap: SIRALI SISTEM ve LAMBDA SENSORU

Lamda sensörünün de bir çalışma aralığı vardır.Araç da bir sıkıntı olduğu zaman ateşleme kötü yakıt yağ yakma gibi eksoz değerleri lamda sensörünün okuyamadığı limitlerin dışınına çıktığı zaman da araç lamda hatası verebilir halbuki sensör sağlam.İyi çalışmalar

Alıntı 2A TEKNİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lamda sensörünün de bir çalışma aralığı vardır.Araç da bir sıkıntı olduğu zaman ateşleme kötü yakıt yağ yakma gibi eksoz değerleri lamda sensörünün okuyamadığı limitlerin dışınına çıktığı zaman da araç lamda hatası verebilir halbuki sensör sağlam.İyi çalışmalar
    bende bu calısma aralıgını merak etmekteyım
    yanı lambda sensoru aracta gaz ıle calısırken benzınde yaptıgı gıbı aracın beynıne yada gazın beynıne komutlar yolluyormu yanı dıyelımkı zengın karısımı goruyor gazda calısırken gazın beynıne komut yollayıp yakıtı duzenletıyormu
    yanı lambda sensoru araca sonradan takılan lpg beynıne komut yollayıp yakıt duzenlemesı ıcın komut verıyormu
    YERİN KULAĞI VARDIR
    AMA BEN YERMIYIM YEMEM!!!

Lamda sensörü benzin lpg fark etmeksizin benzin ECU'suna sinyal göndermeye devam eder yaklaşık sn'de bir 200 ile 800 mv arası bir sinyal gönderir araç zengin ise 800 mv civarın da fakir ise 200 mv civarı sürekli gerilim gönderiri ve Benzin ECU'su enjeksiyon süresini değiştirerek eksoz değerlerini düzeltmeye çalışır düzeltemezse aracın arıza lambası yanar.İyi çalışmalar

Alıntı 2A TEKNİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lamda sensörü benzin lpg fark etmeksizin benzin ECU'suna sinyal göndermeye devam eder yaklaşık sn'de bir 200 ile 800 mv arası bir sinyal gönderiri araç zengin ise 800 mv civarın da fakir ise 200 mv civarı sürekli gerilim gönderiri ve Benzin ECU'su enjeksiyon süresini değiştirerek eksoz değerlerini düzeltmeye çalışır düzeltemezse aracın arıza lambası yanar.İyi çalışmalar
    Merhabalar,
    bu benzin ECU'su normal motor ECU'sundan farklı mı? Yani arkadaşımızın sordugu gibi LPG'nin daha cok yada az verilmesine lambda direk etkide bulunuyor mu?

Farklı değildir aracın tek ECU'su vardır.Lpg'nin ECU'su ayrıdır.Lpg ECU'su aracın benzin ECU'sundan aldığı bilgileri işler ve buna göre lpg gönderir.İyi çalışmalar

hocam aracım bakım ıcın bosch car servıse gıttı vede lambda sensorumu degıstırdım
    ordakı ustalar hem dostum hemde ustalarım
    ustalara aracıma takılan lpg sıstemınde lambdadan sınyal alınıyormu dedım
    ustalar normalde sıralı sıstemlerde aracın lambda sensorunden sınyaller alınır hem benzın ecu su hemde gaz ecu su o lambda sensorunu kullanır dedı

fakat benım aracıma lpg uygulayan fırma bunu yapmamıs yanı aracımdakı lambda sensoruyle gaz ecusune hıc bıse sekılde bır bılgı alısverısı yok

bunu duzelttırmek ıcın ne yapmalıyım
    ankarada bana yardımcı olabılecek bır yer varmı
    lpg sıstemını aracıma takanlar kesınlıkle ılgılenmedıler benım sorunlarımla vede sımdı onlarla aram hıcmı hıc ıyı degıl
    YERİN KULAĞI VARDIR
    AMA BEN YERMIYIM YEMEM!!!

Smile Cevap: SIRALI SISTEM ve LAMBDA SENSORU

Alıntı cihanasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam aracım bakım ıcın bosch car servıse gıttı vede lambda sensorumu degıstırdım
    ustalar normalde sıralı sıstemlerde aracın lambda sensorunden sınyaller alınır hem benzın ecu su hemde gaz ecu su o lambda sensorunu kullanır dedı

fakat benım aracıma lpg uygulayan fırma bunu yapmamıs yanı aracımdakı lambda sensoruyle gaz ecusune hıc bıse sekılde bır bılgı alısverısı yok

lpg sıstemını aracıma takanlar kesınlıkle ılgılenmedıler benım sorunlarımla vede sımdı onlarla aram hıcmı hıc ıyı degıl

selam
    aracınızın tüm sensörleri benzin ecusuna bağlıdır benzin ecusu gelen bilgilere göre benzin enjektörlerine kumanda eder.araç lpgye geçince benzin ecusundan benzin enjektörlere giden bilgiyi lpg ecusu alır vede gelen bilgiye göre lpg dilinde hesaplamalar yapıp lpg enjektörlerini çalıştırır.
    :PDT_95:

Sayın Cihanasi,

Önceki yazılarınızdan aracınızda başka bir marka lpg kiti olduğunu anlıyoruz. Yine de yardımcı olabileceğimiz bir husus var ise servisimize davet ediyoruz.

Saygılarımızla

Alıntı cihanasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

BRC
    SIFIR ARAÇLARDA OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ
    2A

MOCAN OTOGAZ
    "BRC YETKİLİ SERVİSİ"
    MOCAN OTOMOTİV LTD. ŞTİ.
    İvedik Organize San. Bölg. Altın Örnek Sanayi Sitesi Melih Gökçek Bulvarı 564. Sokak No: 60Yenimahalle
    TEL (312) 394 72 22 - (312) 394 73 22 CAN MOCAN 0 533 244 29 49 FATİH GÖKHAN 0 532 615 45 53 www.mocanotogaz.com.tr

Merhaba
    bu lambda konusunu ben de merak ediyordum,
    lpg ecusunun de lambda sensor bağlanabilecek yeri var bildiğim kadarıyla ama bağlanmıyor, zaten yazılımda lambda sensor devredışı olarak ayarlanmıştı.
    anladığım kadarıyla lambda bilgiyi yollayacak, benzin ecusu değerlendirip karar verecek, enjektörlere kumanda edecek, o kumandayı lpg ecusu alacak ve değerlendirecek.
    neden direk olarak kullanılmıyor da dolaylı yol tercih ediliyor acaba?

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler