+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LPG'Lİ ARAÇLARIN BENZİN TÜKETİMİ

LPG'Lİ ARAÇLARIN BENZİN TÜKETİMİ

SAYIN 2A MÜHENDİSLİK YETKİLİLERİ VE DEĞERLİ ARKADAŞLAR!
    SUZUKİ VİTARA 1,6 JLX WAGON MARKA BENZİNLİ BİR ARACIM VAR. ARACIMI GENELLİKLE İŞ AMAÇLI OLARAK KULLANIYORUM. AYLIK ORTALAMA 2500-3000 KM YOL YAPIYORUM. TASARRUF İÇİN ARACIMA SIRALI SİSTEM LPG TAKTIRMAK İSTİYORUM. FAKAT BAZI SORULARIN CEVABINI BULAMADIĞIM İÇİN BU GÜNE KADAR LPG'YE GEÇMEDİM. ÇÜNKÜ SIRALI SİSTEMDE NE KADAR YAKIT TÜKETTİĞİMİ HESAPLAMAK İÇİN HEM BENZİN HEM LPG TÜKETİMİNİ HESAPLAYAMIYORUM MAALESEF. ÇEVREMDEKİ LPGLİ ARAÇ KULLANICILARINA VEYA LPG MONTAJI YAPANLARA İLK ÇALIŞMADAKİ BENZİN TÜKETİMİNİN NE KADAR OLDUĞUNU SORUYORUM FAKAT GENELDE BİLİNMİYOR.
    SORULARIM ŞUNLAR; BEN GENELDE HER ÇALIŞTIRMADA ORTALAMA 10KM'LİK YOLCULUKLAR YAPIYORUM. BU DA AYDA 250-300 DEFA KONTAK AÇIYORUM DEMEKTİR. BİLDİĞİM KADARIYLA SIRALI SİSTEM HER ÇALIŞMADA BENZİNLE ÇALIŞIYOR VE 40 DERECEYE KADAR BENZİNLE GİDİYOR. ARACIMDAKİ HARARET GÖSTERGESİNDE RAKAMSAL BİLGİ OLMADIĞINDAN 40 DERECEYE KADAR KAÇ KM GİTTİĞİNİ BİLEMİYORUM. BURADAKİ LPG MONTAJ BAYİLERİNE BU KONUYU SORDUĞUMDA NET BİR CEVAP VERMİYORLAR. TAHMİNİ OLARAK YAZIN 1,5 KM KIŞIN DA 2.5 KM'DE ARACIN LPG'YE GEÇECEĞİ SÖYLENİYOR. AMA TAM NET BİR VERİ SÖYLEYEMİYORLAR.
    ÇEVREMDEKİ KULLANIM ŞARTLARI BANA BENZEYEN BİRKAÇ SIRALI SİSTEM LPG'Lİ SUZUKİ VİTARA KULLANICISINA TÜKETİMLERİNİ SORDUM 25 LT LPG DEPOSU İLE 250 KM YOL GİTTİKLERİNİ VE BU ESNADA 3-3,5 LT BENZİN TÜKETTİĞİNİ SÖYLEDİLER. BU TÜKETİMİN TOPLAMI BENİM ŞU ANKİ BENZİN TÜKETİMİMİN YAKLAŞIK %10 ALTINDA.
    YANİ %30-40 GİBİ BİR TASARRUF OLMADIĞI İZLENİMİ EDİNDİM. BU KONUYU AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM. HERKESE TEŞEKKÜRLER

Cevap: LPG'Lİ ARAÇLARIN BENZİN TÜKETİMİ

Aracınız -10 derece civarında çalışmasından 2-2.5 dk sonra lpg'ye geçer motor suyu 40 derece ve üstündeyse 5 sn'de lpg geçer genel tasarrufunuz şu şekilde olur lt olarak aracınız lpg benzinden max %15-20 civarı daha fazla harcayacaktır.İlginize teşekkür ederiz.

Talking Cevap: LPG'Lİ ARAÇLARIN BENZİN TÜKETİMİ

slm aracın lpgye geçiş suresi o anki hava şartlarına bağlıdır buda sadece sabah motor o anki hava sıcaklığından 40 dereceye ulaşma süresi kadardır mesela sabah araca bindiğinde hava sıcakliği 24 derece motoru calıstırdın motor suyu 40 der.geldiğinde lpg ye geçer ama havalar soğudu sabah araca bindin hava sıcaklığı 10 derece dolayısıyla 40 dereceye gelmesi biraz daha geç olacaktır ama bu süreler çok küçük vede sadece sabah aracı ilk çalıstırmada gecerli diyelim motor 90 derece vede bakkala uğradın alısverişini yaptın 10 dk sonra aracı çalıstırdın motor 40 derecenin üzerinde olacağından 5 sn sonra lpg ye geçer saygilar
    :PDT_95:

aracım 2006 fiat grande punto brc sıralı tüp takılı yaklaşık 10 gün önce 30 liralık benzin aldım. çalıştırıp gaza geçene kadar benzin hariç benzinle sadece 20 km yol yaptım.benzin seviyesi nerdeyse eski seviyeye geldi.lpg ile beraber benzinde mi tüketiyor nedir anlamadım.

Araç lpg ve benzini ayni anda yakamaz böyle bir durumda motor tekler.İyi çalışmalar

CANTEKİN BEY. ARACINIZDAKİ BENZİN TÜKETİMİ İLE İLGİLİ SON DURUM NEDİR? HALA AYNI MI? BU KONU BENİM ŞU ANA KADAR LPG TAKTIRMAKTAN ÇEKİNMEMİN SEBEBİ DE SİZİN ŞİKAYET KONUNUZ. YANİ ARAÇTAKİ BENZİN TÜKETİMİ.
    SIRALI SİSTEMLER 40 DERECEDE LPG'YE GEÇİYOR DENİYOR. BENİM ARACIMDA HARARET GÖSTERGESİNDE RAKAMSAL DEĞERLER OLMADIĞINDAN 40'A KAÇ KM'DE GEÇTİĞİNİ TAM HESAPLAYAMIYORUM. FAKAT OTOMATİK CİKLENİN DEVREDEN ÇIKMASI BU KONUDA YAKLAŞIK BİR FİKİR VERİYOR. OTOMATİK CİKLELER 50 DERECEYE YAKIN DEVREDEN ÇIKIYOR. İKİ GÜN ÖNCE SABAH HAVA SICAKLIĞI 21 DERECEDEYKEN ARACI ÇALIŞTIRIP YOLA ÇIKTIM. OTOMATİK CİKLE 1.5 KM'DE KAPANDI YANİ 45-50 DERECETE ULAŞTI. SÖZÜ ŞURAYA GETİRMEK İSTİYORUM. 10 GÜNDE YAKLAŞIK 9 LT BENZİN TÜKETMİŞSİNİZ. HER ARACI ÇALIŞTIRDIĞINIZDA 1.5 KM BENZİNLE GİTMİŞSENİZ VE BU ARADA ARACINIZIN ORTALAMA YAKIT TÜKETİMİ 6LT/100KM. BİZ SOĞUK MOTOR OLDUĞUNDAN 8 LT /100KM KABUL EDELİM. HER SOĞUK ÇALIŞMADA 1.5 KM BENZİNLE GİTTİĞİNİZİ DÜŞÜNÜYORUZ. BÖYLECE HER SOĞUK ÇALIŞMADA 1.5 KM'DE 0,41YTL. YAKIYORSUNUZ. ZATEN DEPODAKİ 30 YTL BENZİNİN 4 YTL SİNİ ARACI BENZİNDE KULLANARAK HARCAMIŞSINIZ. KALAN 26 YTL LİK BENZİNİ HER SOĞUK ÇALIŞMADA 0,41 YTL HARCADIĞINIZA GÖRE ARACI BU 10 GÜN İÇİNDE 60 KERE SOĞUK ÇALIŞTIRMIŞ OLMALISINIZ. BİRAZ KARMAŞIK ANLATTIM AMA ARACI GÜN İÇİNDE KISA YOLCULUKLAR YAPIYORSANIZ VE BU KISA YOLCULUKLARINIZ ESNASINDA MOTOR ISINAMIYORSA VEYA BEKLERKEN SOĞUYORSA VEW GÜNLÜK ORTALAMA 6 KERE ARACI ÇALIŞTIRIYORSANIZ ARACINIZDA BİR SORUN YOK.
    AMA ARACI GÜNLÜK 6 KEREDEN AZ ÇALIŞTIRIYORSANIZ VE UZUN YOLCULUKLARDA KULLANMIŞSANIZ O ZAMAN YORUMU ÜSTATLAR YAPACAK.
    KONUYU BU KADAR UZATMAMIN SEBEBİ ŞU:
    İNSANLAR KULLANIM ALIŞKANLIKLARINI ARAÇLARININ MOTOR HACMİNİ YOLCULUKLARININ KAÇAR KM OLDUĞUNU HESAPLAMADAN DÜŞÜNMEDEN LPG UCUZDUR DEYİP KESİN TASARRUF YAPARIZ DEYİP ÇÖT DİYE TAKTIRIYOR LPGYİ. SONRA DA KÜÇÜK MOTORLU BİR ARACA LPG TAKIP ŞEHİR İÇİNDE KISA MESAFELİ YOLCULIKLAR YAPIP DİYORLAR Kİ EE LPG TAKTIRDIM YAKIT MASRAFIM PEK DÜŞMEDİ YOK ŞU KADAR BENZİN GİTTİ NİYE GİTTİ VS. ARKADAŞLAR LPGDEN MUCİZE BEKLEMEMEK LAZIM. SAYGILAR

benim araçta 40 c de geçiyo benzine yazın yaklaşık 1 km de kışın 3-4 km yi buluyo benim anlamadığım bir kaç km de nasıl oluyoda benzin seviyesi düşüyo acaba ilk çalıştırmada fazla mı benzin harcıyo 30liralık benzin aldım 10-15 kere çalıştırdım 20 km yol yaptım benzin eski seviyeine geldi.

Aracınızın geçiş sıcaklığını ve soğutma suyu termostatını kontrol ettiriniz.İyi çalışmalar

Cool Cevap: LPG'Lİ ARAÇLARIN BENZİN TÜKETİMİ

Alıntı veteriner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    CANTEKİN BEY. ARACINIZDAKİ BENZİN TÜKETİMİ İLE İLGİLİ SON DURUM NEDİR? HALA AYNI MI? BU KONU BENİM ŞU ANA KADAR LPG TAKTIRMAKTAN ÇEKİNMEMİN SEBEBİ DE SİZİN ŞİKAYET KONUNUZ. YANİ ARAÇTAKİ BENZİN TÜKETİMİ.
    SIRALI SİSTEMLER 40 DERECEDE LPG'YE GEÇİYOR DENİYOR. BENİM ARACIMDA HARARET GÖSTERGESİNDE RAKAMSAL DEĞERLER OLMADIĞINDAN 40'A KAÇ KM'DE GEÇTİĞİNİ TAM HESAPLAYAMIYORUM. FAKAT OTOMATİK CİKLENİN DEVREDEN ÇIKMASI BU KONUDA YAKLAŞIK BİR FİKİR VERİYOR. OTOMATİK CİKLELER 50 DERECEYE YAKIN DEVREDEN ÇIKIYOR. İKİ GÜN ÖNCE SABAH HAVA SICAKLIĞI 21 DERECEDEYKEN ARACI ÇALIŞTIRIP YOLA ÇIKTIM. OTOMATİK CİKLE 1.5 KM'DE KAPANDI YANİ 45-50 DERECETE ULAŞTI. SÖZÜ ŞURAYA GETİRMEK İSTİYORUM. 10 GÜNDE YAKLAŞIK 9 LT BENZİN TÜKETMİŞSİNİZ. HER ARACI ÇALIŞTIRDIĞINIZDA 1.5 KM BENZİNLE GİTMİŞSENİZ VE BU ARADA ARACINIZIN ORTALAMA YAKIT TÜKETİMİ 6LT/100KM. BİZ SOĞUK MOTOR OLDUĞUNDAN 8 LT /100KM KABUL EDELİM. HER SOĞUK ÇALIŞMADA 1.5 KM BENZİNLE GİTTİĞİNİZİ DÜŞÜNÜYORUZ. BÖYLECE HER SOĞUK ÇALIŞMADA 1.5 KM'DE 0,41YTL. YAKIYORSUNUZ. ZATEN DEPODAKİ 30 YTL BENZİNİN 4 YTL SİNİ ARACI BENZİNDE KULLANARAK HARCAMIŞSINIZ. KALAN 26 YTL LİK BENZİNİ HER SOĞUK ÇALIŞMADA 0,41 YTL HARCADIĞINIZA GÖRE ARACI BU 10 GÜN İÇİNDE 60 KERE SOĞUK ÇALIŞTIRMIŞ OLMALISINIZ. BİRAZ KARMAŞIK ANLATTIM AMA ARACI GÜN İÇİNDE KISA YOLCULUKLAR YAPIYORSANIZ VE BU KISA YOLCULUKLARINIZ ESNASINDA MOTOR ISINAMIYORSA VEYA BEKLERKEN SOĞUYORSA VEW GÜNLÜK ORTALAMA 6 KERE ARACI ÇALIŞTIRIYORSANIZ ARACINIZDA BİR SORUN YOK.
    AMA ARACI GÜNLÜK 6 KEREDEN AZ ÇALIŞTIRIYORSANIZ VE UZUN YOLCULUKLARDA KULLANMIŞSANIZ O ZAMAN YORUMU ÜSTATLAR YAPACAK.
    KONUYU BU KADAR UZATMAMIN SEBEBİ ŞU:
    İNSANLAR KULLANIM ALIŞKANLIKLARINI ARAÇLARININ MOTOR HACMİNİ YOLCULUKLARININ KAÇAR KM OLDUĞUNU HESAPLAMADAN DÜŞÜNMEDEN LPG UCUZDUR DEYİP KESİN TASARRUF YAPARIZ DEYİP ÇÖT DİYE TAKTIRIYOR LPGYİ. SONRA DA KÜÇÜK MOTORLU BİR ARACA LPG TAKIP ŞEHİR İÇİNDE KISA MESAFELİ YOLCULIKLAR YAPIP DİYORLAR Kİ EE LPG TAKTIRDIM YAKIT MASRAFIM PEK DÜŞMEDİ YOK ŞU KADAR BENZİN GİTTİ NİYE GİTTİ VS. ARKADAŞLAR LPGDEN MUCİZE BEKLEMEMEK LAZIM. SAYGILAR
    slm aracın sadece sabah ilk bindiğinizde 40 dereceyi arar sistem ama anladığım kadar siz ticari amaçla şehir içi kısa mesafelerde bukadar aracınızı stop edip çalıştırıyorsanız demekki her gittiğiniz yerde uzun süreli kalmıyorsunuz buda aracınızın motoru 90 dereceye geldiğinde her stop edip çalıstırdığınızda araç sadece 5-6 sn sonra lpg'ye gecer saygılar
    :PDT_95:

Sayın Yorumcular,
    01 temmuz 2010 tarihi itibariyle Renault Clio 1.2 HB arabama lpg taktırdım. Yaz mevsimi oldugundan arabam cabuk ısınıyor ve LPGye geciyor. Ama bende benzin tüketiminden sikayetciyim. Aracıma LPG taktırdıktan sonra LPGyi tam doldurdum (fullettim) ve ayrıca 30 TLlik benzin aldım. Sonra 200 km yol yaptım. LPG göstergesi halen tam dolu göstermekteyken, aracımın benzin göstergesi 2 kutu azaldı (benzin göstergesi dijital, 8 bos kutucuk var, tam dolu iken tüm kutucuklar yanık gösteriyor, arabayı kullandıkca kutucuklar bosalıyor). Aracıma LPG taktırmadan önce (Ocak 2010'da) Renault Yektili servisine giderek tüm bakımlarını yaptırdım, triger kayışıda dahil olmak üzere değişti, toplam 950 milyon lira bakım masrafı için para verdim. Niye bu kadar cok benzin tüketiyor anlamadım,
    Yardımcı olabilirseniz cok mutlu olurum,
    Saygılarımla,

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler