+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan
1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: lpg tasarruf oranı

lpg tasarruf oranı

lpg deki tasarruf oranı hesaplayalım ortalama lpg benzinden yüzde 20 fazla yaktığına göre
    şehir dışında 6 litre benzin yakan bir araç lpg de 7.2 yakar.

benzin:6.3090:185 ykr
    lpg:7.2.1910:138 ykr

tasarruf: km de 47 ykr bu da ortalama yüzde 25 tasarruf demektir.yani yüzde 40 tasarruf artık hayal olmuştur.şimdiki aklım olsa bu değerlerle kesinlikle lpg taktırmazdım.artı bu yazdığım değerler lpg sistemi çok iyi ayarlanmış araçlar için geçerli.bu hesaplamada bir hata var mı?lpg nin benzine göre yüzde 20 fazla yaktığını düşünürsek sonuç bu.artı ben kendi aracımın lpgde daha fazla yaktığını düşünüyorum benim araç yüzde 25 bezine göre fazla yakıyor.onuda üstüne katarsak tasarruf çok az.yüzde 40 tasaruf diyenler burda hesaplama yapsında bizde görelim.eskiden lpg benzinin yarı fiyatıydı.şimdi nerdeyse benzine yaklaştı.bu durum düzelir mi bilmiyorum ama bu şartlarda lpg taktırmak pek mantıklı görünmüyor.

Cevap: lpg tasarruf oranı

BENCE HESAPLAMA YAPILIRKEN SİZİN HESAPLAMANIZA EK OLARAK;
    1- LPG KİTİNİN ARACA TAKILMASI İÇİN YAPILAN MASRAF ARACIN LPG TAKTIRDIKTAN SONRA KULLANILACAĞI TAHMİN EDİLEN KM'YE BÖLÜNEREK ÇIKAN SONUÇ SİZİN LPG'DE ÇIKARDIĞINIZ DEĞERE EKLENMELİ
    2- LPG'Lİ ARACIN 10.000 BAKIMLARI VE LPG'Lİ OLMASINDAN KAYNAKLANAN BAŞKA EKSTRA MALİYET VARSA O MALİYET DE KM'YE BÖLÜNEREK LPG'DE ÇIKARDIĞINIZ DEĞERE EKLENMELİ
    3- SIRALI SİSTEMLERDE İLK ÇALIŞMA İÇİN GEREKEN BENZİN MALİYETİ HER LPG DEPOSU FULLENDİĞİNDE ALINAN BENZİN VE O DEPO LPG İLE ALINAN YOL DİKKATE ALINARAK 1 KM İÇİN GEREKEN BENZİN HESAPLANMALI VE SİZİN LPG YAKIT HESABINIZA EKLENMELİ
    ÖRNEĞİN 100 KM'DE 6 LT YAKAN BENZİNLİ BİR ARACA LPG KİTİ VE RUHSATA İŞLETME MALİYETİ TOPLAMI OLARAK 2000 YTL MASRAF EDİLDİĞİNİ KABUL EDELİM.
    BU ARACIMIZIN LPG TAKILDIKTAN SONRA 200000 KM KULLANILARAK SATILACAĞINI KABUL EDLİM. BU DURUMDA LPG TAKTIRDIKTAN SONRA YAPACAĞIMIZ HER KM İÇİN GİDER OLARAK EKSTRADAN 2000/200000=0,01 YTL (1YKR) EKLEYECEĞİZ.
    LPG'DE 10000 BAKIMLARININ 30 YTL MALİYETİ OLDUĞUNU KABUL EDELİM.(RAKAM TAMAMEN TAHMİNİ YANLIŞSA LÜTFEN DÜZELTİN) 30/10000=0,003YTL
    ARACIMIZIN 25 LT GAZ İLE 347 KM GİTTİĞİNİ FARZ EDLİM VE BU ESNADA DA İLK ÇALIŞTIRMA İÇİN KULLANILAN BENZİNİN 12 YTL OLDUĞUNU KABUL EDELİM. KM'DE BENZİN MALİYETİ 10/347=0,034 YTL
    BÜTÜN BUNLARIN TOPLAMI 0,01+0,003+0,034=0,047
    KM'DE LPG YAKITI ZATEN 0,138
    LPGLİ BİR ARACIN 1 KM'DEKİ TOPLAM MALİYETİ 0,138+0,049= 0,187
    LPG BAŞLANGIÇ MALİYETİNİ HİÇ SAYMASAK 10000 BAKIMINI HİÇ SAYMASAK SADECE İLK ÇALIŞTIRMA BENZİN MALİYETİNİ HESABA KATSAK 0,138+0,034= KM MALİYETİ 0,172 YTL
    TASARRUF ORANI DA %7.
    BU BİLGİLERDE YANLIŞLIK VARSA LÜTFEN DOĞRUSUNU AÇIKLAYIN. HERKESE SAYGILAR.

AYRICA SİTENİN SSS BÖLÜMÜNDE
    GAZ SİSTEMİNİN PERİYODİK BAKIMI
    1- LPG ana hortum ve bağlantılı bileşenlerin durumu kontrol edilir
    2- Basınç düşürücü OTOGAZ beyninin birinci ve ikinci kademe basınçları kontrol edilir.
    3- Elastik ve düşük basınçlı hortumun durumu kontrol edilir
    4- Elektrik sisteminin etkinliği bağlantıların oksidasyona uğramadığını kontrol edin (her 10.000 km de)
    5- Basınç düşürücü LPG beyninde yağ birikmiş ise boşaltılmalıdır.(Her 20.000 km de)
    6- Basınç düşürücü LPG beyninin parçaları orijinal yedek parça kullanarak değişimi (her 50.000 km) sağlayın, sorun meydana geldiğinde sorunun kaynağını belirlemek için motorun komple sistem kontrolü gerekir. YAZIYOR. VE YİNE AYNI BÖLÜMDE HAVA FİLTRESİ SIK SIK DEĞİŞTİRİLMELİDİR. KİRLİ HAVA FİLTRESİ ROLANTİ DENGESİZLİĞİNE SEBEP OLUR YAZIYOR. BURADAN ANLADIĞIM HAVA FİLTRESİ BENZİNLİ BİR ARACIN HAVA FİLTRESİNDEN DAHA SIK DEĞİŞTİRİLECEK. ÖRNEĞİN BEN ARACIMDA HAVA FİLTRESİNİ ARA SIRA TEMİZLEMEK ŞARTIYLA 30000 KM KULLANIYORUM. EĞER ANLADIĞIM GİBİ LPGLİ ARAÇTA DAHA SIK DEĞİŞTİRİLECEKSE BU DA EKSTRA BİR MALİYET OLARAK KM BAZINDA HESAPLANIP LPG TÜKETİMİ İÇİN KM 'DE HESAPLANAN MALİYETE EKLENMELİDİR.
    AYRICA YUKARIDA SAYILAN MADDELERDE GEÇEN HER MALZEMENİN FİYATI GARANTİDEN DEĞİŞMİYORSA KM'YE BÖLÜNEREK HESABA DAHİL EDİLMELİDİR.

sizde kendi tasarruf oranlarınızı yazın.cevap yazalım arkadaşlar sadece okumak yeterli olmuyor.

ben sinop/türkeli de yaşıyorum buradan samsun merkez 260 km git gel 520 km lpg taktırmadan önce bir depo ile gidip geliyordum depo 45 lt 45*3,16=142,20 şimdide bir depo lpg ile gidip geliyorum 45 lt 45*1,92=86,40 ytl ama 90 km hız limitini geçmeden tabi. aradaki fark 55,80 ytl bence baya bi iyi gibi tabi 15000 km de aşağı yukarı lpg kitinin masrafı ancak çıkıyor.

sayın 2-a yetkililerinden tasarruf konusunda önemle cevap bekliyoruz.bu gün tasarruf oranı yüzde kaçtır.cevaplarınızı bekliyoruz.

Günlük tasarruf hesabı yapmıyoruz.Daha önce de söylediğimiz gibi litre olarak benzinden max.%15-20 fazla lpg tüketiminiz olur ytl olarak hesaplamak için benzin ve lpg fiatlarının sabit olması gerek.İyi çalışmalar

Sayın Veteriner,

Hesaplama hatanız mevcut. Bahsettiğiniz araç 25 Litre LPG ile 347 KM yol yaptı, ayrıca 12 YTL'lik benzin harcamasıyla da 64 km yol yapması gerekiyor. Yani toplamda 347+64 = 411 km yapmış olması gerekiyor.
    Maliyetlerin de buna göre tekrar revize edilmesi gerekmekte.

Saygılarımızla

Alıntı veteriner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BENCE HESAPLAMA YAPILIRKEN SİZİN HESAPLAMANIZA EK OLARAK;
    1- LPG KİTİNİN ARACA TAKILMASI İÇİN YAPILAN MASRAF ARACIN LPG TAKTIRDIKTAN SONRA KULLANILACAĞI TAHMİN EDİLEN KM'YE BÖLÜNEREK ÇIKAN SONUÇ SİZİN LPG'DE ÇIKARDIĞINIZ DEĞERE EKLENMELİ
    2- LPG'Lİ ARACIN 10.000 BAKIMLARI VE LPG'Lİ OLMASINDAN KAYNAKLANAN BAŞKA EKSTRA MALİYET VARSA O MALİYET DE KM'YE BÖLÜNEREK LPG'DE ÇIKARDIĞINIZ DEĞERE EKLENMELİ
    3- SIRALI SİSTEMLERDE İLK ÇALIŞMA İÇİN GEREKEN BENZİN MALİYETİ HER LPG DEPOSU FULLENDİĞİNDE ALINAN BENZİN VE O DEPO LPG İLE ALINAN YOL DİKKATE ALINARAK 1 KM İÇİN GEREKEN BENZİN HESAPLANMALI VE SİZİN LPG YAKIT HESABINIZA EKLENMELİ
    ÖRNEĞİN 100 KM'DE 6 LT YAKAN BENZİNLİ BİR ARACA LPG KİTİ VE RUHSATA İŞLETME MALİYETİ TOPLAMI OLARAK 2000 YTL MASRAF EDİLDİĞİNİ KABUL EDELİM.
    BU ARACIMIZIN LPG TAKILDIKTAN SONRA 200000 KM KULLANILARAK SATILACAĞINI KABUL EDLİM. BU DURUMDA LPG TAKTIRDIKTAN SONRA YAPACAĞIMIZ HER KM İÇİN GİDER OLARAK EKSTRADAN 2000/200000=0,01 YTL (1YKR) EKLEYECEĞİZ.
    LPG'DE 10000 BAKIMLARININ 30 YTL MALİYETİ OLDUĞUNU KABUL EDELİM.(RAKAM TAMAMEN TAHMİNİ YANLIŞSA LÜTFEN DÜZELTİN) 30/10000=0,003YTL
    ARACIMIZIN 25 LT GAZ İLE 347 KM GİTTİĞİNİ FARZ EDLİM VE BU ESNADA DA İLK ÇALIŞTIRMA İÇİN KULLANILAN BENZİNİN 12 YTL OLDUĞUNU KABUL EDELİM. KM'DE BENZİN MALİYETİ 10/347=0,034 YTL
    BÜTÜN BUNLARIN TOPLAMI 0,01+0,003+0,034=0,047
    KM'DE LPG YAKITI ZATEN 0,138
    LPGLİ BİR ARACIN 1 KM'DEKİ TOPLAM MALİYETİ 0,138+0,049= 0,187
    LPG BAŞLANGIÇ MALİYETİNİ HİÇ SAYMASAK 10000 BAKIMINI HİÇ SAYMASAK SADECE İLK ÇALIŞTIRMA BENZİN MALİYETİNİ HESABA KATSAK 0,138+0,034= KM MALİYETİ 0,172 YTL
    TASARRUF ORANI DA %7.
    BU BİLGİLERDE YANLIŞLIK VARSA LÜTFEN DOĞRUSUNU AÇIKLAYIN. HERKESE SAYGILAR.

BRC
    SIFIR ARAÇLARDA OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ
    2A

MOCAN OTOGAZ
    "BRC YETKİLİ SERVİSİ"
    MOCAN OTOMOTİV LTD. ŞTİ.
    İvedik Organize San. Bölg. Altın Örnek Sanayi Sitesi Melih Gökçek Bulvarı 564. Sokak No: 60Yenimahalle
    TEL (312) 394 72 22 - (312) 394 73 22 CAN MOCAN 0 533 244 29 49 FATİH GÖKHAN 0 532 615 45 53 www.mocanotogaz.com.tr

Arkadaşlar ben bir yıldan uzun bir süredir. Brc seg24 Sıralı sistem kullanıyorum. Bu süre zarfında 30000km yol yaptım. Sistem kendini amorti ettiği gibi birde tasarruf sağladı. Eğer yılda 10000km den az kullanıyorsanız saten lpg taktırmanın da bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Herkeze kazasız belasıs mutlu sürüşler dilerim

Sn Mocan Otomotiv ben 10,12 ytl benzini özellikle soğuk mevsimlerde ve kısa mesafeli yolculuklar yapan kişiler için sabahları ilk çalışma payı olarak hesaba katıyorum. Yani gidilen 347 km yol için bu benzin lpg ile beraber harcanmış oluyor. Hesapta ayrıca 64 km yol olmuyor. Yanlışsa düzeltin. SAYGILAR

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler