DOĞALGAZ FACİASININ BİZLERE VERECEĞİ DERSLER

01.01.2009 Ankara’da meydana gelen doğalgaz faciasında maalesef 7 gencimiz hayatını kaybetti. Olayı duyar duymaz makine Mühendisleri Odası Ankara şube Sekreteri olmam nedeniyle olayın meydana geldiği daireye gittim.

Olay yerinde savcılık bilirkişileri inceleme yaparken odamız heyeti olarak bende incelemelerde bulundum. Yapılan ilk incelemede; yanma sonucunda meydana gelen karbon monoksit gazını tahliye etmek amacıyla kombi ve baca arasına bağlanan aliminyum fleksbıl boruda çok sayıda yırtık, delik olduğu tespit edilerek fotoğraflarını çektim. Ölümlerin bacadan atılması gereken gazın bağlantı elemanının kusurlu olması neticesinde ortam mahalline gaz sızdığı ve ölümlerin bu sebeple olduğu kanaatine varılmıştır.

Bu olayın bence nedenleri şunlardır

1) kullanılan kombi ülkemizde yaygın olarak kullanılan kombi değil;
2) bu kombinin ülke genelinde yeterince bakım ve sorunlarını giderecek yeterince yetkili servisi olmadığı
3) karbon monoksit sızmasına neden olan esnek bağlantı elemanın (ucuz olması nedeniyle) kalitesiz olması
4) düzenli olarak kombi ve baca bakımının yapılmaması
5) kombinin herhangi bir risk durumunda emniyeti sağlayacak baca sensörünün görev yapmaması
6) doğal gaz ve karbon monoksit kaçağını tespit edecek alarmların kullanılmaması

bu eksikliklerden bir kaçı giderilmiş olsaydı belki bu gençlerimiz şimdi aramızda olacak, şu derslerinde olacaklardı. Ama maalesef gençlerimiz artık yok.

Bu olaydan LPG sektörünün ve aracına LPG taktırmayı düşünen vatandaşlarımızın da gerekli dersleri çıkarması gerekmektedir. Çünkü bu olayda yaşanan olumsuzluklar LPG ile ilgili de yaşanabilir. Benzer olayların LPG sektöründe olmaması için

1) LPG ekipmanları ECE R 67-01 standardına uygun olmalıdır.
2) Dönüşümü yapan firma TSE ve Makine Mühendisleri Odası tarafından yetkilendirmiş olmalıdır.
3) Dönüşümde kullanılacak KİT’ in orijinal olması gerekmektedir.
4) Yetkili firmalar yetki aldığı markaların montajını gerçekleştirmelidir.
5) Merdiven altı dediğimiz yetkisiz firmalara LPG Montajı yapılmamalıdır.
6) Ucuz diye kalitesiz markalar tercih edilmemelidir.
7) Montaj yapılan markanın Distribürötürü bilinmeli, montaj yapan firmanın yurt genelinde yaygın servis ağı olmasına dikkat edilmeli, garanti kapsamı araştırılmalıdır.
8) Montaj yapan firmalarda çalışan ustaların yeteri seviyede eğitimden geçirilmiş olması, firma da görevli makine mühendisinin konusunda uzman olmasına dikkat edilmelidir.

Aracına LPG montajı yapacak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği sağlanması için; kullanılan KİT’in kaliteli ve orijinal olması, eğitilmiş ustalarla montajının yapılması, kalibrasyonlarının doğru yapılması gerekmektedir.

Can ve mal güvenliği için yukarıdaki kriterleri sağlayacak ender markalardan birisi bence BRC’dir.
Neden BRC
1) ülkemizde en yaygın kullanılan markalardan birisidir.
2) Türkiye’nin tek resmi distrübürötürü 2A Mühendislik garantisindedir.
3) 2aA Mühendislik tarafından yetkilendirilen firmalarda çalışan elemanlar günün gelişen teknolojilerine göre düzenli olarak eğitimden geçmektedir.
4) 2A Mühendislik bayilerinden montaj yapılan araca tüm ülkede 2A bayilerinde geçerli olan ve Sanayi Bakanlığı ile 2A mühendislik logolu garanti belgesi verilmekte, veri tabanında kayıtları tutulmaktadır.
5) Can güvenliği için en kaliteli ve orijinal marka BRC’dir.


LPG montajı yapacak vatandaşlarımızın can güvenliği için yukarıdaki kriterlere göre montaj yapmaları kendi güvenlikleri için çok önemlidir.

Güvenli ve sorunsuz araca binmenin yolu Türkiye’nin tek resmi distrübürötürü 2A Mühendislik firmasının bayilerinde montaj yaptırmaları, 2A Bayisi olmayana korsan bayilere montaj yaptırmaları büyük önem arzetmektedir.

Güvenin adresi bence BRC
Kalitenin adresi bence 2A mühendislik ve onun yetkilendirdiği bayileridir.

ŞENOL KARACA
MAKİNA MÜHENDİSİ
www.eylul2000otogaz.com
EYLÜL 2000 OTOGAZ ANKARA