+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 33 Sayfadan
1 2 3 11 ... SonuncuSonuncu
Toplam 330 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: FIAT MARKA ve MODELLERİ İÇİN BURAYA

Thumbs up Uno Kullanıcıları Burada Buluşalım (Yeni)

Merhaba Arkadaşlar,

Malumunuz site yenilendiginden bizim konu bir yerlere uçmuş

Herneyse buradan devam edelim...

Cevap: Uno Kullanıcıları Burada Buluşalım (Yeni)

Merhabalar,

96 model Uno SX sahibiyim, İzmir de 1,32 lik gaz fiyatı ile şehir içi (ortalama trafik şartlarında) yaklaşık 185 bin lira yakıyorum, hava filtresi ve yağım yeni değişti, bujiler değişeli 2000 km oldu. Bu bizim enjeksiyonlu Uno' ların fazla yakma problemi kronik sanırım. Arkadaşımın LPG' li otomatik vites 2.0 Vectra' sı 160 bin yakıyorken benim 850 kg. lık 1.4 aracımın 180-190 bin yakmasına deli oluyorum..

Ayarlarımın bilgisayarla kontrolu sonucunda uygun olduğu söylendi, bunu 150 binlere çekmenin yolu yok mudur, olduça sakin şartlarda 3000 devir geçmeden mümkün olduğunca vites düşürerek ani frenlemeden ve gazlamadan uzak duran bilinçli bir kullanıcı olmama rağmen bu sarfiyat rakamına anlam veremiyorum..

driver 12,sizi benden iyi anlayan olamaz gercekten,zira benim aracımda sizin ki gibi cok yakıyordu...185~195 bin tl civarı...şimdi 147~155 bin tl yakıyor ,nasıl mı?

öncelikle ben de aracımı alalı 3 ay kadar bir süre oldu,bütün bakımları yaptım ,motoru acmaya gerek kalmayacak her bakımı yani...aklınıza ne gelirse,hic bir sey degismedi. En sonunda yeni bir ustaya gittim, onun bana söyledigi ,aracının gaz ayarını kendin yapacaksın ,eger yakıt degerlerin (gaz) normalse gaz ayar vanasını kısarak deneyip görerek yakıttan tasarruf edeceksin.ben de hemen hali hazırda yeni cıkmıs bulundugum lpg ayarcısından hemen sonra vanayı kıstım,motor bayagı düstü,cekmedi araba derken bir kac sefer sonra azar azar acarak vanayı dogru ayarı buldum sanırım.bu arada gaz ayar vanasını ilkin ne kadar kıstıgına dikkat etki ona göre kısıp acabilesin,(yarım tur tam tur gibi hafızana yerleştir.)sunu da söylemeliyim.bizim arabalar lpg de benzinli gibi calısır.ancak benim dedigim yöntemde fazla performans bekleme.tam anlamıyla ayar yapman icin motoru söktürüp iyi bir toplamalı,(genel motor bakımı vs.) ve iyi bir sibop ayarı yaptırmalısın.sibop ayarı da en önemlilerdendir.buna genelde kimse dikkat etmez.siboplar sıkısıksa ya da fazla gevsekse yakıt tüketimini %20 civarında arttırır.velhasılkelam bir ilave de,asla depoyu tamamen doldurma.ben bunun farkındaydım ama gecenlerde fulleyeyim dedim normalde 30 ytl ile 200 km giderken gecende 40 ytl lik gazla 185 km gidebildim.Yani gaz basıncı fazla olunca sanırım ciğ gaz atıyor arabalar.Bunu da bir dene,deponun ibresi tamamen sona vurmasın,ya da bir baska degisle dolum esnasında depo doldu uyarısı almadan pompadan gazı kessinler....
    düzgün bir oto kullanıcısı oldugunuza degindiniz. ben de önceleri aracı bosa atmayı bir tasarruf bilirdim ki bundan vazgectigim anda %10-15 tasarrufu gördüm.

umarım yardımcı olabilmisimdir.

Merhaba nerhal61,

Öncelikle tavsiyelerin için teşekkür ederim, ben de belirttiğin gibi subap ayarlarından ve araçta şu an katalizör olmadığından dolayı fazla yaktığını sanıyorum. Ayrıca lastiklerim 175 yanaklı olduğundan da olumsuz etkisi olduğu muhakkaktır. Ancak çekişinde veya çalışmasında herhangibir problem olmadığından da motoru kurcalatmak istemiyorum. Bahsettiğin gibi depomu tam doldurmuyorum. 40 lık simit depom var ve her zaman 40 ytl' lik, İzmir' de şu anda (30,3 lt yapıyor) gaz alırım yani normalde 32 lt civarında keseceğini tahmin ettiğim şamandıranın devreye girmesine izin vermiyorum. Dediğim gibi bu kadar Lpg ile 220-230 km şehiriçi yapabiliyorum. Boşta ben de araç kullanmam ve vites düşürerek yavaşlarım. Ancak şu da bir gerçek ki Uno S ler bizim SX lerden az yakıyor. Görsel olarak üstünlüğümüzün bir bedeli olarak kabullenerek düşünmemeye çalışıyorum Yaz aylarında belki aynı miktarla 260-270 km civarında yapabileceğimi düşünüyorum. Aracımın ataklılığının da fazla azalmasını istemiyorum, sizler de bilirsiniz 0 dan 100 km lere hızlanmalar da bir çok 1.6 araca kafa tutar bizim araçlar. Dediğim gibi fazla yapacak bir şey yok, eski teknolojiye sahip ve katalizör uygulaması amacıyla dizayn edilmiş tek nokta enjeksiyonlu bir araçtan da fazla tasarruf beklemeyeceğiz artık. Biraz fazla yakmasına rağmen aracımı seviyorum ve Allah kaza bela vermediği sürece uzun seneler kullanmaya devem edeceğimi düşünüyorum.

Aman dikkat ben aracıma yaklaşık 4 senedir sahibim ve bu araçla 3 defa oldukça büyük tehlike atlattım, şükür ki hepsinden (övünmeyi hiç sevmem ancak bu konuda tevazu gösteremeyeceğim ) iyi bir sürücü olduğum için sıyrılmayı başardım. Buradan tüm Uno sahibi arkadaşlara sesleniyorum;

Uno' lar çok tehlikeli araçlardır, araçlarınızla şehirdışı bile olsa 100-110 u geçmeyin, ani direksiyon tepkilerinde bulunmayın anında yoldan kopmaya başlarsınız, virajlara düşük hızlarla girin ve frenlerinize güvenmeyin. Kazasız belasız sürüşler..

Selamlar..

bütün bunların üzerine söylenecke fazla birsey yok ,ancak biraz performans kaybı ile yakıtını azaltabilirsin(gaz ayar vanası!)

unolar ve bilimum tüm yeni araçlar dahil,hafif arabalar cok tehlikeli gercekten.bence unolarda abs olsaydı bircok hafif-küçük araca bin basardı ben de senin gibi aracımı cok seviyorum.şehir yaşamı için çok ideal. aracı aldıktan sonra ankara da yalnız olmadıgımı ve belki binlerce kullanıcıyla karsılasıyorum trafikte. bir de derler ki unolar tutulmadı vs vs...evet fiyatı bakımından oldukca cazip,cunku bu aracların kendine özgü bir kitlesi var bence, belki de vosvos 1303 big ler gibi

aracta sıfır araclarda olan her sey var sayılır. (abs ve klima haric) otomatik cam,far yıkama,sis farı, arka silecek suyu,güçlü bir kalorifer fanı,içten açma bagaj,otomatik kilit,otomatik jigle(elektronik) ev bunlara herseyini kendinizin söküp takabilecegi bir montaj da eklenince bence 2-3 kişilik bir aile için ideal

dedigin gibi ben aracımda asla 110 u gecmedim,zagen gerek de yok,o suratlere bir mercedes ya da bmw olmadan asla gecemezsiniz,yeninesil pejo partnerler bile 130dan sonra deliriyor. o yüzden sıfır araba alıp da vergi zamanı kara kara düşünmenin alemi yok...bundan sonraki hayalim 97~99 model bir dizel wolkswagen golf almak olucak. 120 bin tl yakıyor eniştemin arabası, 97 golf eski kasa,yani 3 kasa diyelim,

büyükşehirde temiz araba bulmak gercekten zor, ucuzunu bulmak cok mümkün, hatta iyi makyaklı darbeli arabalar da var ama gercektgen temizini bulmak cok ama cok zor...ben de övünmek gibi olmasın ama 2 ay aradım temiz bir unoyu ve aldık sonunda...

herneyse görüşlerine teşekkürler

Arkadaşlar!
    Siz de otomatik jigle sorunu yaşıyormusunuz? Bazen takılıp devir saatini sona vurduyor bende de

Ekoyak Konusunda

Arkadaşlar, hepsiburada.com da gördügüm ve ekoyak adı verilen %18 yakıt tasarrufu saglayan ürün hakkında bilginiz var mı? Sadece karbüratöre giden borunun üzerine monte ediliyormuş,yen, nesil bicok aracta da varmıs zaten. Bilgileriniz paylasırsanız sevinirim.

Bir de arkadaşlar, özellikle uno kullanıcılarına soruyorum. Şu bantla kapatma meselesi, benim uno 1.4 sx ie 97 model aracımda da iki hava girişi olmasına ragmen biri bantla kısılmış durumda, okuduklarıma göre iki hava girişi olanlarda hiçbirini kapamaya gerek yok imiş, dogrumudur????

Aşağıdaki mesajı okuyabilirsiniz.
    Amerika' da benzer bir ürün tüketici kandırılıyor gerekçesiyle mahkeme kararıyla yasaklandı. Tam yüklerde kısmen fayda sağladığı (Jeneratör gibi sabit motorlarda) ama karayolunda seyreden ve kısmi yüklerde çalışan araçlarda farkedilebilir bir fayda sağlamadığı bilimsel olarak tespit edilmiştir.
    http://www.2a-lpg.com/forum/showthread.php?t=173

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Arkadaşlar,Unocular!

Bu jigle meselesiyle karşılaşan var mı?Bir de forumda yazıyor bazı bilgiler ama sizin unolarda bu duurm var mı,bantla kapatma?

Arkadaşlar!!!Kime diyorum ben?
    Hala bir cevap yok?Noluyoruz?

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler