+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bakim periyoduna cevabiniz?

Kadir bey bir cevebinizda lpg li bir aracin benzin filtresinin zamaninda degistirilmesi gerektigini, ancak bujilerin, yag ve yag filtresinin omrunun en az iki kat uzadigini belirtmissiniz.
            Nakis bilgimle cevabiniza (ozur dileyerek) aksi bir yorumda bulunmak istiyorum. Benzin filtresinin omrunun, filtre ettigi yakitla dogru orantili oldugunu dusunuyorum. Benim aracim 10 000 km de yaklasik 750 lt benzin tuketiyor. Ben Turkiye sartlarini da goz onunde bulundurarak filtremi 10 000 km de bir degistiriyordum. Yani benzin filtresi 750 lt benzin filtre ediyor ve omrunu tamamliyordu.
            Ancak Brc taktirdiktan sonra benzin filtresi 750 lt benzini belki aracin omrunun sonuna kadar filtre etmeyecek. Yani yakit filtresi konusunda arac ureticisinin koydugu periyotlara
    uymaya gerek olmadigini dusunuyorum.
            Motor yagi degisimi konsunda ise, bir web sitesinde motorlarla ilgili verilen bir bilgide, "Motor isindiginda yag da isinma soncu buharlasiyor ve bu buhar yakit sistemine gonderilerek yakiliyor. Boylece atmosfere motor
    yagi buharinin zararlari minumuma indirilerek birakiliyor." diyor.
            Yani motor her isindiginda yag buharlasarak kendinden bir seyler kaybediyorsa motor yaginin normal zamaninda degistirilmesi gerekmiyor mu?
            Tekrar ozur diliyorum sizin bilginizi sinamak gib
    i bir niyetim asla olamaz. Ancak sizin verdiginiz bilgilerle benim edindigim izlenimler celisiyor. Bu konuda beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum. Ben de her sene bosubosuna yag ve filtresini degistirip durmayayim.
            Ben halen 10 000 km de bir yag ve yag filtresini degistiriyorum. Sizin verdiginiz bilgiye gore hareket edersem 20 000 km de bir degistirmem yeterli mi? 
            Simdiden tesekkurler..

1- Benzin filitresini normal degisim suresinde degistirmenize gerek yok. Bu filitrenin omru enaz 4-5 misli artacaktir.
    2- Yag eksilmesi durumunda tamamlamaniz gerekiyor. Ancak LPG kullaniminda yag omru en az 2 misli uzayacaktir. Yag cubugundan bir incelme veya bozulma olup olmadigini kontrol edebilirsiniz.
    3- LPG daha temiz bir yakit oldugundan yanma odasinda kurum olusmayacak ve kontrollarda bujilerin normal bakim periyodunda  degisimine gerek olmadigini goreceksiniz.
    Yukarida siralanan avantajlar, LPG kullaniminda saglanan tasarrufun sadece yakitta sinirli olmadigini gostermektedir.
    Burada dikkat edilecek husus, aracin periyodik bakim ve ayarlarinin aksatilmadan yapilmasidir. Unutulmamasi gereken; benzinle duzgun calisan arac, LPG ile daha guzel calisir.

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler