+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: cut off lpg de devrede olurmu

cut off lpg de devrede olurmu

merhabalar 2003 octavia aracımda brc lpg kit var. kitte bir sıkıntım çok şükür ama yakıtı biraz fazla gibi geliyor. aracın gösterdiği tüketim ortalaması ile ölçüm tüketimi arasında herzaman fark oluyor en son ölçüm araç 100 kmde 5,9 lt gösterirken pompada çıkan lpg tüketimi 8,5 t çıkmıştır. ölçümlerimde genelde 100 km 8,5-9 lt gaz tükerimi çıkıyor. bu ölçümde arac bazen 6 lt bazende 7,3 lt gösteriyor.aracın bilgisayarının göstergesi ile benzin pompa tüketimi paralelllik gösteriyor. arac 6,2 gösterdeği zaman aldığım benzinde 6,2 gibi bir rakama denk geliyor. sırf bunun için 400 km benzinle gittim. aklıma cut off un devreeye girip girmediği konusu takıldı. bugün deneme yaptım gazda giderken hızlanıp gaz kesip tüketimi 0 gösterdikten sonra gazdan benzine hemen geçtiğini gösteren kırmızı ışık yandı. aynı işlemi benzinde gidreken bilgisayar 0 gösterdikten sonra benzin den gaza geçiş için düğmeye bastım gösterge kırmızdan turuncuya döndü. gaza basıncaya kadar yada devir düşüp araç anlık tüketim göstermeye başlayıncaya kadar gösterge turuncu yandı. gaza basınca kırmızı yanmaya başladı. bu durum aracın gazda cut off yapmadığı süphesi uyandırdı. durum değerlendirmesi nedir

Cevap: cut off lpg de devrede olurmu

Aracınız lpg'de de cut-off yapar o konuda rahat olunuz.Benzinde cut-off için araç benzin enjektörlerini cut-off'a sokar lpg'de ise ayni durum geçerlidir.Aracınızı lpg'de kullanırken çıkan ortalama yakıt değerinden pompadan aldığınız lpg %15-20 daha fazla olabilir.İyi çalışmalar

teşekkür ederim ama ışık geçmesi neden farklı oluyor benzinden gaza geçerken yolun durumuna göre 5 -10 dakka cut off süresince turuncu yanıyor. ama gazdan benzine geçişte cut off devrede olmasına rağmen gazdan benzine geçtiğini gösteren kırmızı ışık düğmeye basar basmaz yanıyor. %15 -20 fazla olması olayını en son yaptığım ölçüm ile açıklayayım. 243 km şehir dışı 10 km şehir içi yol yaptım. toplamda 5- yada 6 defa aracı stop edip tekrar çalıştırdım. bilgisayarın gösterdiği ortalama 5,9 lt ( 2,53* 5,9= yaklaışık 15 lt benzin yapıyor ) yol sonunda aynı istasyondan depo doldurmak suretiyle 21,5 lt gaz alımı yaptım ( ki 21,5/253 * 100 = 8,4 lt 100 km tüketim yapar). ortalama tüketim olan 15 lt benzin ile gerçek tüketim olan 21,5 lt gaz oranı hesaplandığında ise ortaya %40 dan daha fazla bir oran karşımıza çıkıyor. cut off devreye girmeden yapılan sürekli pedela basılı olarak yapılan yolculuklarda aracın tüketim değeri duruma göre 7 lt üzerine çıkıyor. ama benim lpg harcamam yine aynı kalıyor. daha önce yaptığım 420 km lik yolda arac 7.2 ortalamaya sahipken lpg tankı 36,3 lt gaz alarak dolmuştur aynı istasyonda (36,3/420= 8,6lt gaz ortalama yapıyor). bu durumda benim tasarruf yapmak için gaza az basmaya çalışmam anlamsız oluyor.

Kırmızı aracın benzinde turuncu lpg'ye geçmeye hazır olduğu geçiş şartlarının oluşması durumun da lpg'ye geçeceği ve yeşil ise aracın lpg'de olduğu anlamına gelir.Aracınız lpg'de de cut-off yapar çünkü lpg ECU'su benzin ECU'sından aldığı enjeksiyon zamanlamasına göre hareket eder.Tüketim değerinizin kesin tesbiti için aracınızın benzin tüketim değeri ile kıyaslama yapınız şöyleki ayni şartlarda litre olarak benzinden %15-20 lpg tüketiminiz fazla olacaktır.Bu oranın üzeri aracınız lpg'de çok yakıyor demektir.Bu duruma göre hesaplamanızı yapınız lütfen.İyi çalışmalar

teşekkür ederim. mayıs 2008 de takıldığından beri sürekli hesaplama işlemi yapıyorum. benzinde aynı yolu corolla dan daha az benzin ile giden aracım lpg işin içine girince daha fazla yakıyor. yetkili servisler ayarlarını yaptı 0 hata ile çalışyor ama yine de gazda fazla tüketim söz konusu.
    ' Kırmızı aracın benzinde turuncu lpg'ye geçmeye hazır olduğu geçiş şartlarının oluşması durumun da lpg'ye geçeceği ve yeşil ise aracın lpg'de olduğu anlamına gelir.'
    demişsiniz ancak yukarıda yazdığım gibi arac cut off a girdiğinde gazdan benzine geçiş yaptığım zaman ışık yeşilden hemen kırmızıya geçyior yani turuncuda beklemiyor. oysaki benzinden geçişte cut off süresince turuncuda yanıyor. yeşil den hemen kırmızıya geçmesi için tüketim olması gerektiğini düşünüyorum. tüketim olmadan değişim yapamayacaktır ( yanlış bir bilgiyse düzeltin lütfen). bu durumda arac lpg de çalırken cut off olmasına rağmen tüketim yaparak benzine geçbilmekte. ben benzine geçmediğim sürece tüketime devam etmekte. bunu denemek için kısa bir süre içinde tam dolu tank ile yokuş aşağı cut off da bir yolculuk yapacağım. bu kadar ısrarcı olmamın sebebi aracın hem kendi şartlarına göre hemde kendi emsallerine göre fazla yaktığını düşünmem.

Yakıt durumunuzun aşağıda belirttiğimizden fazla olduğunu düşünüyorsanız montajcınıza müracaat edebilirsiniz.
    Aracın lpg'de cut-off'a girip girmediğini test etmek için bu kadar zahmete girmenize gerek yok durum araç bilgisayar bağlanıp lpg proğramından görülebilir.İlginize teşekkür ederiz

montajcım aracın ortalama 8,5 -9 lt gaz yakması gerektiğini belirtiyor. belirli bir standart varmış gibi

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler