+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 99 elantrada çekiş sorunu

99 elantrada çekiş sorunu

öncelikle herkese merhaba diyorum yeni kayıt oldum. böyle bir forum sitesi bulduğum için mutlu oldum. aracımla ilgili olarak benim bir sorunum vardı onu size aktarmak ve bilgi almak istiyorum
    99 model brc marka sıralı sistem 1,6 motor hyundai elatram var
    aracıma 2006 yılında lpg takılmış ve geçen haftaya kadar araç hiçbir ayara gitmemiş. ben aracın 4. sahibiyim.
    sorunuma gelince aracın 100 beygir olduğunu biliyorum ancak aracımda performans düşüklüğü var. araçta bujiler, motor yağı, yağ filtresi, lpg filtreleri değiştirildi. benzin otomatiği motoru değişti ve önüne röle vasıtası ile dinlendirici takıldı. (Araç lpg ye geçtiği zaman benzin motoru dinlenmeye geçiyor) brc nin servisinde beyine yeni ve güncel program yüklendi. ancak araçta performans (motor çekişi) halen düşük. motor kelebeğinden olabileceğini söylediler ve temizletmemi önerdiler. lpgnin ayarı yapılınca çok az bir fark oldu ancak çekiş düşüklüğü halen devam ediyor.
    bu konuda sizlerin önerilerini ve fikirlerini bekliyorum
    teşekkür ederim

Cevap: 99 elantrada çekiş sorunu

Aracınızın 2A Müh.logolu garanti belgesi mevcutmudur.Bize araç plakasını yazarmısınız sistemden kontrol etmek isteriz.Aracınızın benzin pompasına role(dilendirici)takan ve öneren montajcıyı yazarmısınız bayimiz olup olmadığını kontrol etmek isteriz çünkü role uygulamasını yetkili bayilerimize tavsiye etmiyoruz.
    Aracınızın rolanti de ve yolda yük altında lpg ayarları yapılacak sorunun devam etmesi durumunda benzin sisteminde ve lpg sisteminde mekanik arıza kontrolü yapılacak.İyi çalışmalar

aracımda 2a mühendislik logosu bulunmamaktadır. yaptırdığım servis manisa salihli Askardeşler şube. araç plakası 45 KS 877. araca bilgisayar ile yük altında program ayarlaması yapıldı. ancak sorun halen devam ediyor. ve bazen aracta rölantide oynama oluyor. aracın ise motor arızasında hyundai servisinde bilgisayar kontrolünde bir sorun olmadığı söylendi

Sn carlo,
    1-Aracınızın benzin sistemindeki roleyi iptal ettiriniz.
    2-Aracınızda mekanik bir arıza yok ise aracınızın rolanti de ve yolda benzin lpg değerleri eşitlenecek.

Aracımın lpg sistemine yeni ve güncel program yüklendi. lpg ayarları ise yüklü (farlar, klima ve elektrik tesisatı açık olarak) ayarlandı. ancak belirtmiş olduğum rölantide bazen sallamasının önüne geçilemedi. motor kelebeğinden olabileceği söylendi ancak yapılan ayarlar sonrasında ayarların öncekinden iyi olması nedeni ile motor kelebeğinin temizlenmesinden vazgeçildi. aracıma bu ismi geçen serviste carbon filter uygulaması, benzin otomatik motorunun değiştirilmesi, otomatiğin önüne motoru dinlemeye geçiren rölanti takılma işlemi, brc lpg program yüklenmesi ve yeni ayarı işlemleri gerçekleştirildi. vermiş olduğunuz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim

Rolanti sorunu lpg kalibirasyonu veya boğaz kelebeğindeki arıza yada aşırı kirlenmeden kaynaklanır.
    Daha öncede yazdığımız gibi rolantide lpg kalibirasyonu yapılacak sonra yük altında dedğimiz yolda sabit hızda lpg ayarları yapılacak bazı araçlarda yerinde yüklü ayar tam sonuç vermeyebilir.Hala sorun devam ederse benzin sisteminde ve lpg sisteminde mekanik arıza kontrolü yapılacak çünkü benzinde aracınız bozuk bir değeri direkt olarak lpg ayarını etkiler.İyi çalışmalar

Thumbs up Cevap: 99 elantrada çekiş sorunu

Alıntı carlo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracımın lpg sistemine yeni ve güncel program yüklendi. lpg ayarları ise yüklü (farlar, klima ve elektrik tesisatı açık olarak) ayarlandı. ancak belirtmiş olduğum rölantide bazen sallamasının önüne geçilemedi. motor kelebeğinden olabileceği söylendi ancak yapılan ayarlar sonrasında ayarların öncekinden iyi olması nedeni ile motor kelebeğinin temizlenmesinden vazgeçildi. aracıma bu ismi geçen serviste carbon filter uygulaması, benzin otomatik motorunun değiştirilmesi, otomatiğin önüne motoru dinlemeye geçiren rölanti takılma işlemi, brc lpg program yüklenmesi ve yeni ayarı işlemleri gerçekleştirildi. vermiş olduğunuz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim
    slm;
    boaz kelebeğin servo motora giden şasi kablosunun ucunu çıkarıp aynı zamanda akünün eksi kutubundan dijital avometre ile kablo direncini hassas bir ayarda ölçün.eğer aradaki kablo direnci 0.3 yada 0.5 ten büyük ise aynı kabloya iletkenliği yüksek direnci minimum ısıya dayanıklı bir kablo ile takviye yapın ekleri kabloyu kesmeden lehimlenerek yapın.eğer omaj0.001 ise hiç elletmeyin problem başka yerde.mutlaka şasi kablosunun direncini ölçün.saygılar.
    :PDT_95:

bahsetmiş olduğunuz ölçümler henüz yapılmadı.
    bunun yerine boğaz kelebeği ve rölanti motoru temizletildi. araca yeni bir lpg gaz ayarı yapıldı. eskisinden daha iyi oldu. ancak sorun kısmen devam ediyor. ayrıca lpg ayarı servis buji kablolarını değiştirmemi önerdi. bujileri değiştirmiştim ancak buji kablolalarını değiştirmemiştim. bundan kaynaklanabileceğini söylediler. sizce değiştirmem işe yarar mı?
    önceki hafta içinde arabayı uzun yolda kullanma fırsatım oldu. (6 saatlik bir yol) aracım motor sıcakken üst üste 2-3 kez gaz kesme olayı yaptı. (ayağım gaz pedalına basılı iken, devir saati 3,5-4 devirden birden 2 devirlere kadar düşme yaptı) daha sonra aynı sorun benzinde çalışırken de yaptı.
    buji kabloları olabilir mi? değiştirmem gerekiyor mu?
    teşekkürler

Bujji kablosu değişimi faydalı olabilir fakat sorunun kesin kaynağını teşkil edip etmediği konusunda sanel alemde birşey söylemek zor.İyi çalışmalar

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler