+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan
1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: lpg benzin gostergesi iliskisi

lpg benzin gostergesi iliskisi

Merhaba,

Genelde lpg benzinden 1.15-1.20 kat fazla yaktıgı soylenir. Bunu baz alarak arabadaki benzin gostergesine bakarak nasıl bir hesaplama yapabiliriz ?

Geçenlerde aynı gittiğim guzergah üzerinde bir test yaptım(80 km) benzinle ortalama 6.4 gosterdi gosterge. lpg ile gittiğimde ise ise 7.2 civarında idi. Bahsedilen kat bu değer midir yoksa 7.2 yi bu katsayı ile carptıktan sonra cıkan sonucu mu alacağız ?

Ankarada 1.50 tl ye de gaz var(po). 1.66 ya da var(shell) 1.25 e de gaz var(milengaz). Söyle bir sonuç çıkardım. Ucuzunu alayım az yakayım desem araba çekmediği için daha fazla basıp daha fazla yakma olasılıgım var. Ucuzu kotu olsa neden butun taksiler 1.25 lik lpg den alıyor ? Neden bu kadar farklı fiyatlar ? Üstadlar bu konuyu acıklayabilirse sevinirim.

Teşekkürler.

Cevap: lpg benzin gostergesi iliskisi

6,4 sanırız aracınızın anlık tüketim değeri.Yolda bahsedeceğimiz şartı sağlamak zordur fakat düz yolda giderken hiç yol şartı ve gaz pedalına basma oranınız değişmeden aracı kullanırken anlık yaktı tüketim değeriniz benzin ve lpg değerleri bir birine çok yakın seyredebilir fakat lpg'de göstrediği değerden istasyona girdiğiniz zaman litre olarak %15-20 civarı daha fazla lpg tüketiminiz olduğunu görürsünüz.
    Düşük lpg fiatları için yorum yapmak zor fakat yurt çapına istasyon ağını kurmuş ve bilindik firmaların sunacağı düşük fiatlı lpg kullanılabilir şeklinde düşünmekteyiz.

6.4 80 km sonraki ortalama deger. arac anlık tuketimi vermiyor. anladıgım 6.4 ile 7.2 arasındaki fark kış nedeniyle basıncın dusmesi yüzünden. ben hesap yaparken 7.2 nin üzerine %20 almam gerekiyor.

en son aygaz kullandım su an 8 in üstünde. cok karısık bu isler

Özetlersek 10 litre benzin ile yapabildiğimiz işi yaklaşık 12 litre lpg ile yapabiliyoruz.Ortalama tüketim değeri aşağıda bahsettiğimiz durum için yanıltıcı olabilir.Saygılar

Yaptıgım test sonucu sunu gordum. Lpg kullanırken benzin gostergesi ile lpg kullanımının pek bir alakası yok. İki kere fulledikten sonra çıkan sonuc farklı gosteriyor.

Merhaba 2009 meganım var.BRC lpg taktırdım.Sitenizde ortalama yakıt tüketimi hesaplarınızdan bahsediyorsunuz.İki gündür LPG ile şehir içinde giderken ortalama yakıt tüketimim 9,3Lt/100 km gösteriyor.Motoru durdurup tekrar çalıştırınca yol bilgisayarı bu değeri sıfırlayıp yeni ortalama hesaplar diyorlar,fakat bendeki değer hiç değişmiyor.Bu konu hakkında biraz açıklama yaparmısınız.Ayrıca meganlarda benzin göstergesi için test modundan bahsediliyor.Aracımda yol bilgisayarı tuşu diye bir şey görmedim.Sadece silecek kolunda bastığında Km sıfırlayan tuş var.
    Teşekkürler

Ortalama yakıt tüketim değerini aracı stop edip tekrar çalıştırınca sıfırlamaması normal durumdur sıfırlaması normal değilidir.Biz test modundan bahsetmedik test modunu kullanan arkadaşlardan bilgi alabilirsiniz.

BU TÜKETİM OLAYINI ANLAMAK GERÇEKTEN ZOR BİR İŞ ÜSTAD,HERKEZ FARKLI YORUM VE AÇIKLAMALAR YAPIYOR KAFAM GERÇEKTEN KARIŞMIŞ DURUMDA.KENDİ ARCIMDADA MEMNUN DEĞİLİM BENZİN ALMAYA DA DEVAM EDİYORUM GAZDA BU NASIL EKOMİK TASARRUF ANLAYAMADIM,MONTAJA VE RUHSATA VERDİĞİM PARA 2000 TL KEŞKE BUPARAYLA TOPLU BENZİN ALSAYDIM...555 LT YANİ 12 DEPO NEYSE TÜKETİM TAKİBİNE DEVAM UMARIM YANILIR VE OTOGAZ OLAYINDA YÜZÜM GÜLER.

Alıntı 2A TEKNİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ortalama yakıt tüketim değerini aracı stop edip tekrar çalıştırınca sıfırlamaması normal durumdur sıfırlaması normal değilidir.Biz test modundan bahsetmedik test modunu kullanan arkadaşlardan bilgi alabilirsiniz.
    Teşekkür ederim.

slm
    aracımda BRC MY-07 kiti var.
    bemim merak ettiğim
    1) benzinli sistemde uzun yokuş aşağı inerken viteste inmek daha az benzin yakmasını sağlıyor. (boşa atmaya göre )
    bu durum gazda da aynı şekildemi ????

2) yol bilgiyarı gazda da çalışırmı . ortalama yakıtı doğru göstermiyor sanırım. vya bunun pratik saptanan bir değeri varmı. (2 litre eksik gösteriyor gibi)

TEŞEKKÜRLER.

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler