+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: rölanti dengesizliği

rölanti dengesizliği

İyi günler, haziran 2009 da sıfır km renault symbol aracıma Kahramanmaraş BRC bayisi Önder Elk.ten Brc my07 montajı yapıldı. Titiz ve itinalı bir işçilik oldu. Şu an aracım --4900- km de. Genel olarak Lpg sisteminden memnunum. Yalnız her zaman yapmamakla beraber, trafik ışıklarında yavaşlayıp durduğumda rölanti saati 100-1000 rpm arasında gidip geliyor bir süre dalgalandıktan sonra düzeliyor. Benzinde iken dalgalanma yok. Bu sorunun sebebi ne olabilir? İlgilinize teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap: rölanti dengesizliği

Bu tip sorunlarda öncelkle aracınızın lpg ayarlarının kontrol edilmesi gerek.

Alıntı 2A TEKNİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tip sorunlarda öncelkle aracınızın lpg ayarlarının kontrol edilmesi gerek.
    K.maraş Önder elk.deki görevli ayara gerek yok sıcak soğuk farkından hava koşullarından olabilir dedi.

Ne tür bir ayar yaptırmam gerekir?
    -Benzinde bu sorun olmuyor daha önce belirttiğim gibi-

(lpg ye geçmeden bir depo benzinle kullandıktan sonra ayar yaptırın şeklinde bazı forumlarda rastladığım bilgiler mevcut. Bunun doğruluğu nedir?)

Öncelikle rolanti ayarları kontrol edilecek.Sizin sorununuz için benzinde kullanıma gerek yok.

Aynı sorun bende de oluyor.

Soğuk havalarda oluyor ; ama havalar ısındı mı sorun ortadan kalkıyor. o kadar da olur.

Merhaba, daha önceki mesajlarımda bahsettiğim cut-off sonrası yaşanan rölanti dalgalanması ile ilgili sorunumu çözmesi için montaj yapan bayiiye gitmem istenmişti uzak bağlantı ile merkezden bağlanıp aracın motoruna kusur bulunmuştu Bayinin araçta var olduğunu ileri sürdüğü sorunları -ki benzinde herhangi bir sorunum yoktu. yine de itiraz etmeden gerekli değişimleri yaptırdım araç henüz 15 bin km de olmasına rağmen- ancak rölanti gezmesi yine de devam etti. forum.donanimhaber.com'daki BRC forumundan montaj fotoğrafını gören Özençler'den mehmet Özenç bey hortum mesafesi nedeniyle böyle bir sorun olabileceğini hortum mesafesini kısaltmak için enjektörlerin hava filtresinin altına alınması gerektiği tavsiyesinde bulundu. Bu çözümü montaj yapan firma ustasına söylediğimde böyle bir işlemi kendisinin yapmayacağını kendisinin montajında sorun olmadığını sorunun benim aracımda olduğunu tekrarladı. Ben de K.Maraş'taki diğer 2A yetkili bayiisi olan Opel servisi içindeki Sarpel otodaki ustaya sorunumu ve çözüm önerimi ilettim. Uygun bir tarihe randevu verip aracımda test sürüşü yaptı ve LPG enjektörünün yerini değiştirerek hortum mesafesini 30 cm'den 5 cm'ye kadar azaltmış oldu. Kalibrasyon işleminden sonra sorunum çözülmüş oldu.
    Montajı kendisi yapmadığı halde sorunumla ilgilenen Sarpel oto'ya ve sizlere teşekkür ederim.

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler