+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LPG montaj hatasımı?

LPG montaj hatasımı?

İyi günler.
    Aracımla ilgili bir problemim var.Aracım ş.içi tüketimi çok yüksek.Çok sakin kullanıma rağmen aracım 100kmde 20 litre lpg tüketiyor.Aracım tempra sxa karbürotörlü.Sistem aldesa marka ve takılal 3-5 ay oldu.Yaptığım araştırmalarımda aracıma yapılan montajın hatalı olduğunu düşünmeye başladım bir de sizin tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum.Sizce de montaj hatalı mı?Teşekkürler

Cevap: LPG montaj hatasımı?

Galiba kitin markası farklı olduğu zaman cevap verilmiyor yetkililer tarafından.Öyleyse konuma neden onay verildi onu merak ettim.Neyse ben yinede teşekkür ederim konu silinebilir.

Montajda bir hata görülmüyor.
    Bu arada benzin tüketiminizi de bir kontrol etmenizde fayda var.
    Eğer aracınız 8-10 Litre/100km benzin tüketiyorsa 20 Litre tüketim çok fazla.
    Diğer ihtimaller:
    1- Otogaz istasyonunu değiştirin.
    2- LPG tesisatında bir yerlerde kaçak var.
    Bu bilgilerle bir ALDESA bayisine uğramanızda fayda var.
    Çünkü bu ürün piyasada satılan müşteri memnuniyeti sağlamış ürünlerdendir.
    İyi günler.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

Cevap için teşekkürler.Peki aracın benzindeki emisyon ölçümünü yapıp çıkan değerleri olması gerekenlerle karşılatırsam nasıl olur?Bir de benzindeki emisyon değerlerini ölçmek için lpg montaj bakım istesyonlarındaki emsiyon ölçüm cıhazı ölçüm yapabilir mi yoksa o makinalarda benzin için bir ayar yapılması gerekir mi?Teşekkürler.

Benzin ve lpg ayarlarınızın durumu 4 gaz analiz cihazı ile yapılabilir.Konusunda kendisini yetiştirmiş ve düzgün çalışan 4 gaz analiz cihazı olnan bir yer bulmanızı tavsiye ederiz.

Teşekkürler.Ben benzindeki emisyon değerlerinden co co2 hc ve o2 lambda değerini almak istedim lpg montajcısı bir bayiye gittim bana olmaz dedi bu makina lpg emisyonlarını ölçer de lpgye ayarlı dedi ben de çıkan gazlar aynı benzin lpg farketmez sonuçta bu 4 gaz ikisinde de çıkıyor dedim olmaz öyle şey dedi bildiğim bildik çaldığım düdük hesabı kestirip attı.Varmı böyle bir durum lpgde ayar için kullanılan bu makinalarda bu 4 gaza ve lambdaya göre ayar yapıyorlar aracı benzine alınca bu makinada bir ayar gerekir mi bu 4 gazı ölçmek için?

Cihaz ile ölçüm yapılmadan önce aracın lpg'li yoksa benzinli mi olduğu sçiliyor.Cihaz bu duruma göre çıkan değerlerin alt ve üst limitlerini belirliyor limit dışı değerleri kırmızı limit içi değerleri yeşil olarak gösteriyor.
    Emisyon testlerinde aracin karburatorlu, katalizorsuz ve katalizatorlu olmasina gore degisen degerler asagida verilmistir:
    Genel Kurallar:
    Bir emisyon testinin yapilabilmesi icin aracin faninin en az iki kere acmasi gereklidir.Yani arac yeterli sicakliga ulasmalidir.
    Once rolantide olcum yapilir sonra 3500 devre kadar yavasca gaz verilip degerlerin yorumu yapilir.
    Sayet yuksek devirde rolantiye gore HC ve CO degerleri dusmezse atesleme, yakit veya hava yollarinda problem var demektir.
    Benzin ayari lambda degeri 1.00 degerine ayarlanip 3000-3500 arasi devirde ayni degerde oldugu gozlenmelidir. Deger 0.900 lere duserse hava yetersiz olup benzin orani yukselmis (Zengin karisim) demektir.
    LPG de 0.980 gibi zengin karisima ayarlanmali sonra yuksek devirde (3000-3500) tekrar olculmeli ayni deger gozlenirse ayar bitmis demektir. Lambda duserse hava yetersiz demektir. Hava yollari tekrar gozden gecirilmelidir. (Mikser-Hava Filitresi v.s.)
    Ideal degerler:

Platinli araclar :
    CO vol % : 0.5-2.5)
    CO2 vol % : 13-16)
    Hc ppm : (< 300)
    O2 vol% : < 2.0)

Elektronik ateslemeli araclar:
    CO vol % : 0.5-1.5)
    CO2 vol % : 13-16)
    Hc ppm : (< 300)
    O2 vol% : < 2.0)

Katalizatorlu araclar (E2 Araclar):