+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Benzin tüketimi

Benzin tüketimi

Merhabalar. Benim 2009 focus trend 115 HP im var. Şehir içerisinde kısa mesafelerde kullanıyorum aracımı (1-5 km. arası). Benzin tüketimim çok yüksek. LPG sistemi taktırmayı düşünüyorum. Ancak şehir içinde aracım gaza geçiş yapmadan gideceğim yere benzinle varırım diye düşünüyorum. LPG li araçlarda gaza geçiş için aracın ısınması mı gerekiyor yoksa belli bir mesafe gitmesimi gerekiyor? Bu durumda sizce benim LPG ye geçmem şehir içi kullanım için hesaplı olurmu olmazmı?

Cevap: Benzin tüketimi

sayın kenan11,

aracınıza sıralı otogaz sistemi takılacaktır. bu durumda araç ilk olarak benzinde çalışacaktır. yetkili servislerde, işini bilen yetkililerce bilgisayardan yapılan ayarlara değişmekle beraber motor sıcaklığı genellikle 36 dereceye ulaştığında araç otomatik olarak gaza geçer ve çalışmaya devam eder. sıcaklığın 5 derece olduğu ve gece sıcaklığının 1-2 derece de olduğu bir yerde ortalama 600-700 metrede araç gaza geçiyor. bu yörelere göre değişir. yaz mevsiminde ise ortalama 200-250 metre gitmeden araç gaza geçiyor. yakıt fiyatları malum. bütün forumlarda aracın ısınması için durduğu yerde beklenmemesi, aracın yürür haldeyken ısınmasının doğru olacağı tavsiye ediliyor.

merhabalar kenan bey.Aynı araçtan bendede var ve iki hafta önce lpg ye geçiş yaptım.Yanlız benim işim ile evim yakın olmasına rağmen dışardada ve şehirler arası kullandığım ve aracımı uzun süre kullanacağım için taktırmayı tercih ettim.

Lpg ye geçiş motor ısısı belli dereceye gelince oluyor.Ev-iş yerim arası 1-2 km ya var ya yok.Normal ısılarda yolun yarısında gaza geçiyor.Ancak havalar soğuksa ancak iş yerine geldiğimde gaza geçiyor.

İşte bende tam olarak orda kararsız kalıyorum. Benim yaptığım mesafeler şehir içi hep 1-3 km. arasında. Yani lpg taktırıp da arabam LPG ye geçmeden benzinle işe gidip gelmek herhangibir kazancım olmayacağını gösteriyor sanki. Ya benzinle binmeye devam edeceğim, ya da evimi biraz daha uzak bir yere taşıyacağım. Bu arada şehir içinde ve dışında tüketiminiz ne kadar oluyor. Yani kaç lt. gaz ile kaç km. yol yapabiliyorsunuz? Özellikle alpenschtein sizin araç modeli benimki ile aynı olduğu için sizin tüketim bilginiz çok önemli benim için. Ayrıca LPG den önce şehir içi benzin tüketiminiz ne idi. Ben şu anda şehir içi benzin 41 kuruş, şehirlerarası 24 kuruş tüketiyorum.

Alıntı kaşif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın kenan11,

aracınıza sıralı otogaz sistemi takılacaktır. bu durumda araç ilk olarak benzinde çalışacaktır. yetkili servislerde, işini bilen yetkililerce bilgisayardan yapılan ayarlara değişmekle beraber motor sıcaklığı genellikle 36 dereceye ulaştığında araç otomatik olarak gaza geçer ve çalışmaya devam eder. sıcaklığın 5 derece olduğu ve gece sıcaklığının 1-2 derece de olduğu bir yerde ortalama 600-700 metrede araç gaza geçiyor. bu yörelere göre değişir. yaz mevsiminde ise ortalama 200-250 metre gitmeden araç gaza geçiyor. yakıt fiyatları malum. bütün forumlarda aracın ısınması için durduğu yerde beklenmemesi, aracın yürür haldeyken ısınmasının doğru olacağı tavsiye ediliyor.
    Cevabınız için teşekkür ediyorum. Bu durumda benzin tüketimi ne kadar oluyor. Yani araba gaza geçene kadar yaktığı benzin miktarını soruyorum. Mesela 10 depo LPG bittiğinde kaç litre ya da ne kadar depo benzin harcanıyor? Bu da önemli benim için.

Bu konuda yöneticileden de bilgi almak istiyorum. Bana yardımcı olurmusunuz.

Sıralı sistemlerde aracın lpg'ye geçiş öncesi benzin tüketim değerini etkileyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.
    1-Hava sıcaklığı
    2-Aracın günlük kullanıldığı mesafe
    3-Gün içinde motor soğuduktan sonra kaç defa çalıştırılıp lpg'ye geçtiği
    4-Soğutma sisteminin termostadının sağlık çalışıp çalışmaması
    5-Kalorifer kullanımı

Alıntı 2A TEKNİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sıralı sistemlerde aracın lpg'ye geçiş öncesi benzin tüketim değerini etkileyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.
    1-Hava sıcaklığı
    2-Aracın günlük kullanıldığı mesafe
    3-Gün içinde motor soğuduktan sonra kaç defa çalıştırılıp lpg'ye geçtiği
    4-Soğutma sisteminin termostadının sağlık çalışıp çalışmaması
    5-Kalorifer kullanımı
    İlginize teşekkür ederim ancak bunlar nasıl etkiliyor??
    1- Hava soğuksa çok sıcaksa az mı
    2- Mesafe ne kadar olmalıki tüketim az olsun
    3- Bunu hiç anlayamadım
    4- Arabam 1200 km. de henüz termostat sanırım sağlıklı çalışıyordur
    5- Kalorifer, az benzin tüketimi için kullanılmalı mı kullanılmamalımı
    Ben LPG sistemine geçiş yapmayı istiyorum ancak benim yakıt tüketimimi azaltırmı yoksa benzin ile birlikte yakarak arttırırmı? Daha önce de yazdığım gibi Şehir içerisinde kısa mesafelerde kullanıyorum aracımı (1-5 km. arası). Yani arabam gaza geçene kadar gideceğim yere ulaşmış olursam LPG sistemi yaptırmam oldukça gereksiz olmuş olacak, yakıt masrafım belkide artmış olacak. Bana lütfen bilgilerinizle yardımcı olun.

Yazdığımız durumlar benzin tüketiminin artmasına yol açan durumlardır.İyi çalışmalar

Alıntı 2A TEKNİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazdığımız durumlar benzin tüketiminin artmasına yol açan durumlardır.İyi çalışmalar
    Yani benim anladığım kadarıyla;
    1-Hava sıcaklığı düşük ise
    2-Aracın günlük kullanıldığı mesafe az ise
    3-Gün içinde bir çok kez motor soğuduktan sonra araç çalıştırılıp yol yaparsa
    4-Soğutma sisteminin termostadı iyi çalışmıyorsa
    5-Araba LPG ye geçmeden klima ya da kalorifer kullanılırsa
    benzin sarfiyatı artacaktır. Demeye çalışıyorsunuz.
    Ben şehir içinde kısa mesafelerde araba kullanan birisiyim. Benim yaptığım mesafeler şehir içi hep 1-3 km. arasında. Hava sıcaklığı değişken, termostadım sağlıklı ve benzinde iken klima ya da kalorifer kullanmazsam Sizin uzmanlığınıza ve tecrübelerinize güvenerek cevap bekliyorum sizce ben LPG ye geçmelimiyim. LPG ye geçince yakıt tüketimim azalacakmıdır?
    İyi çalışmalar.

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler