+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gerçekten lpgli araçlar mı yoksa dizel araçlar mı az yakıyor?

Gerçekten lpgli araçlar mı yoksa dizel araçlar mı az yakıyor?

Dizel araçların lpg den az yaktığı doğrumudur bu zamlardan sonra .Dizelciler km. de 100- 120 kuruş yaktıklarını söylüyorlar. Bana sallıyorlar gibi geliyor.Çünkü hesap ortada mazotun litresi 3 lira.1 lt. mazotla bir araç taş çatlasa 10-11 km. gider.Nasıl 120 kuruş yakar siz hesap edin.Bence lpg daha az yakıyor.:PDT_71::PDT_61::character0053::PDT_135:

Cevap: Gerçekten lpgli araçlar mı yoksa dizel araçlar mı az yakıyor?

LPG.............DİZEL HİKAYE..............DİZELİN YAKIT POMPASI 3000 LİRA ..GİT BİR ŞAHİN AL DAHA İYİ.....:cool0010:

lpg fiyatlarında mevsimsel bir artış söz konusu olabilir her yıl aynı uygulama söz konusu nisan ayından sonra normale dönüş olacagını tahmin ediyorum,yani lpg dizelden daima daha ekonomiktir ayrıca dizelin daha masraflı oldugu konusuna sonuna kadar katılıyorum bence BRC işlerinizde kolaylıklar dilerim.

LPG BİZİM İŞİMİZ
    2A

MAVİDENİZLER OTOGAZ LTD.ŞTİ.
    2A MÜHENDİSLİK ANKARA BÖLGE BAYİİ
    www.mavidenizler.com.tr
    0 312 385 9 555
    TUNCAY KARAKOCA
    0532 596 46 93

daha yeni BRC müşterisi olan biri olarak maalesef dizel araçlar çok daha ekonomik..km de tüketim olarak..dizel araçların ağır bakımları var belki ama lpg sisteminin de başlangıç maliyeti var..sonuçta düşük km li ve temiz bir dizel araç daha mantıklıymış..

sayın mavidenizler gercekten bu ülkede lpg fiyatının normale döncegıne ınanıyomusunuz??sakın yanlıs anlamayın ben sıze guvenmemezlık yapmak ıstemiyorum aksıne guvenmek ısterım kı dussun fıyatlar dımıben 6aydır lpg ile taniştıgım ıcın ve daha da hıc bı kurus ındırım gormedıgım ıcın sıze soruyorum bunu...simdiden cevabınız ıcn tesekur ederım iyi akşamlar...

bence mavidenizler çok iyimser....yazın ankarada gaz 2 lirayı geçecek giibi.....düşme ihtimali yok gibi bir şey.................
    selamlar..........

Alıntı behzat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...1 lt. mazotla bir araç taş çatlasa 10-11 km. gider...
    Merhabalar,

şükür benimde "0" bir aracım oldu. Hyundai i30 hem de tüüplü:OK:. Aracımın yakıt değerlerini şimdilk vermeyeyim malum 0 araçlarda ilk başta fazla yakıyormuş. (Denedim gördüm: Evet fazla yakıyor, ama azalıyor yavaş yavaş).
    önceki aracım 1.9 tdi motorlu 1250 kg.lık dizel bir araçtı. tam 4 yıl kullandım. minimum sarfiyatlar ş.dışı 4.2 lt/100 km ş.içi -çok değişken olmasına karşın- 5.5/7.5 lt/100 km ( bir çalışmaya en fazla 10 km gidebiliyordum çünkü şehrin uçtan uca boyu o kadardı:confused0024, maximum değerler sürekli 130-150 km hızla 7.5 lt/100 km. Aracın yol bilgisayarı doğru çalışıyordu, kontrolünü yaptım.
    Benim dizel aracın yetkili serviste bakım masrafları yıllık 150-200 TL arası tutuyordu. Euro diesel yakıt ile normal kullanım şartlarında herhangi arızada çıkartmıyordu.
    O zaman neden tüplü araç aldın sorusunu duyar gibi oldum. Şöyle, o aracın ( ve eşdeğerlerinin) sıfırını almak için iki tane hyundai i30 parası vermem gerekiyordu desem yeterli olur sanırım.

Yeri burası değil biliyorum ama şunu da eklemek istiyorum:
    Hyundai i30'a tüp montajından sonra tırmanma, düz yolda ivme, güç kaybı gibi kendimce her aracıma yaptığım testleri uyguladım. Benzin ve tüp arasında tırmanma ve güç kaybında henüz beklediğim sonuçları alamadım. İvmelenmede fark hissetmedim. Aracın km.si biraz artınca ve servisimle aynı frekansta konuşmaya başlayınca gerçek değerlendirmemi ilgili başlık altında yazacağım. Diğer i 30 kullanıcılarınında bu konuda değerlendirmelerini paylaşmalarını dilerim.

bende dizel megane 2 var ş.dışı 1litreyle 25km yol alabiliyorum yani tüketim litre fiyatı 3,130 iken 4,1 litre ile 100km yol yapıyorum. yani 100kmde 12800 yakıyor şehırdışı verileri ayrıca araç OTOMATİK VİTEStir dikkatinizi çekerim. ş.içi ise bu tüketim 6,5lt ila 6,7lt arası kullanıma göre değişiyor. 6,5lt oldugunu varsayalım 20.300tl ile şehir içi 100/km yol alabiliyorum dediğim gibi araç otomatik vites olup 100hp gücündedir.

LPG sisteminin başlangıç maliyeti var da dizelin başlangıç maliyeti yok mu?
    Aynı marka ve model aracın benzinlisi ile dizelinin arasında LPG nin başlangıç maliyetinden fazla bir fiyat farkı var.
    Bu farkı neden göz önüne almıyorsunuz?
    Bu farkı hesaba kattığınızda benzinli/LPG li araç dizel araçtan gene daha ucuza geliyor.

Benim benzinli Albea'nın benzin filtresi gaz nedeniyle arıza yaptı orjinali 1100TL bunu ne yapacağız....

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler