+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: FİAT PALİO 1.2 S İÇİN LPG

FİAT PALİO 1.2 S İÇİN LPG

MERHABA,

BENDE FİAT PALİO 1.2 S VAR, 2001 MODEL, MOTORUN YARI SIRALI SİSTEM OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR, DOĞRUMUDUR VE LPG SİSTEMİDE BUNA GÖRE FARKLILIK GÖSTERİYORMU? İYİ ÇALIŞMALAR KOLAY GELSİN....

Cevap: FİAT PALİO 1.2 S İÇİN LPG

İlgili araçlarda yarı sıralı enjeksiyon sistemi yoktur.Full grup veya tam sıralı enjeksiyon sistemi vardır.Net bilgi için aracınızın ruhsatında yazan motor tipi numarasının ilk beş hanesini yazarmısınız.

MOTOR NOSUNUN İLK 5 HANESİNİ YAZIYORUM, 178B5.

FİAT PALİO 1.2 S, MOTOR GÜCÜ 73 BG, SİLİNDİR 1242 CM3.

Aracınız full gruptur.Aracınızın lpg dönüşümü için full grup araçlarda kullandığımız özel ECU kullanılacak.Bize bulunduğunuz ile ve iletişim bilgilerinizi yazmanız durumunda yardımcı olabliriz.

Merhaba konu eski ama benimde benzer bir sorunum var, o yuzden yeni konu acmak istemedim.

Skoda felicia 1.3 mpi aracim var, motor kodu asagida bu arac full grupmu acaba nasil ogrenebilirim.

781136m

Sayın Kastek,
    Benzin enjektörü şasi kablosu hepsi ayni renk ise full grup, yine şasi kablosu iki renk ise yarı sıralı, şasi kablosu hepsi farklı renkte ise sıralı diyebiliriz. Aracınızın enjeksiyon tipinin kontrolünü adres ve iletişim bilgilerine www.brcnerede.com dan ulaşabileceğiniz size uygun yetkili bayilerimizde de kontrol ettirebilirsiniz. Bilginize Saygılarımızla

Alıntı 2A TEKNİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Kastek,
    Benzin enjektörü şasi kablosu hepsi ayni renk ise full grup, yine şasi kablosu iki renk ise yarı sıralı, şasi kablosu hepsi farklı renkte ise sıralı diyebiliriz. Aracınızın enjeksiyon tipinin kontrolünü adres ve iletişim bilgilerine www.brcnerede.com dan ulaşabileceğiniz size uygun yetkili bayilerimizde de kontrol ettirebilirsiniz. Bilginize Saygılarımızla
    Oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim. Bulundugum ilde bir tane brc bayi var oda anlamadi, yada kalabalikti bakmak istemedi bilemiyorum.

Benim benzin enjektorlere 2 ser tane kablo giriyor, sanirim her enjektore giren sasi kablosu farkli renklerde ise sirali, 4 enjektorunde sasi kablolari ayni renkse full grup diyorsunuz sanirim, enjektorler motor kapaginin altinda kaldigi icin gam goremedim ama, resimde semasi da mevcut benim aracin, atesle sirasi 1-4 , 2-3 seklinde
    Attached Images

Alıntı 2A TEKNİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Kastek,
    kapagin altindan baktim triger tarafindan 1. Ve 4. Enjektore kirmizi ve mavi kablo giriyor, 2. Ve 3. Enjektore ise kirmizi ile siyah gibi gordum ama kapagin altinda kaliyor siyah olan kablomu ustundeki korumami tam goremedim.

Sayın Kastek,
    Tüm dört silindirli ve dört zamanlı motorlarda ateşleme sırası aynıdır.1-3-4-2 enjeksin sırası ile ateşleme sırası farklı şeylerdir. Sizin aracınız yarı sıralı görünüyor. Enjeksiyon sırası ise 1-4 2-3'dür.
    Karbüratör sisteminin bitip enjeksiyon sistemlerinin başlamasının ardından mekanik enjeksiyonlardan sonra elektronik sistemlerinde vermiş olduğu destek sayesinde süre içerisinde püskürtme sistemleri değişmiştir gelişmiştir. Kısaca açıklamak gerekirse;

Elektronik kontrollu ve çok nokta püskürtmeli sistemlerin ilk modellerinde tüm enjektörler tek tetik ile aynı anda açılırdı ki buna "full grup" sistemler denilir.
    Sonrasında 1. ve 4. enjektör ile 2. ve 3. enjektörün beraber çalıştığı daha gelişkin olan "2+2" yada "yarı sıralı" denilen sistemler gelişmiştir.
    Zaman geçtikçe ateşleme sırasına denk çalışan yani hangi silindirde ateşleme olacak ise o silindire püskürtme yapılması mantığı ile "tam sıralı" adıyla en gelişmiş püskürtme sistemleri üretildi.

Şuanda en son benzinli sistemler hep tam sıralı olarak çalışmaktadır.

Ayrıca eklemek gerekirse buraya kadar anlatılan tüm sistemler "dolaylı enjeksiyon" yada "dolaylı püskürtme" ismiyle adlandırılabilir. Bu sistemler yakıtı her zaman manifold üstünde duran enjektörler ile supapa yakın noktadan yakıtı püskürtürler.

Teknolojinin ilerlemesi ile gelişen motorların bazılarında şuanda aynen dizel motor gibi "direkt enjeksiyon" prensibiyle yakıtın direkt yanma odasına püskürtülmesi ile hava yakıt karışımı sağlanmaktadır. Bu yapıda enjektörler manifold üstünde olmayıp yine aynen dizel gibi silindir kapağı üzerinde bulunmaktadır ve dolaylı püskürtme sistemlerine göre çok daha yüksek basnç ile püskürtme yapılmaktadır. Ayrıca dolaylı püskürtmede olduğu gibi depo tarafında bulunan elektrikli düşük basınç ile çalışan pompa ile değil, motordan hareket alarak çalışan yine yine dizel motorlar gibi yüksek basınçlı pompa vasıtasıyla püskürtülür...
    Direkt püskürtme yapan motorlara örnek olarak Toyota D4, VW fsi tsi, Peugeot THP vs gibi

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler