+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LPG VE HARARET

8.2.2006 tarihinde 2005 model octavia aracima lpg taktirdim. 1500 km sorunsuz bindim. Ancak sehir icinde seyrederken hararet ikaz lambasi yandi. Bu sekilde bir km yola devam ettim. Motor soguduktan sonra su ilavesi yaptim. Ancak arac su sizdiriyordu. Koydugum su hemen azalip tekrar lamba yaniyordu. Ertesi sabah skoda servise gittim. Ancak arac 2005 model oldugu icin lpgli oldugunu sorgulamak akillarina gelmemisti. Normalde servise alinmiyormus, arizanin lpg hortumlarinda oldugunu soylediler ve 8,5 ytl ariza tespit parasi aldiktan sonra lpgyi nereye taktirrdiysan oraya git yapsinlar dediler. Ben de oyle yaptim ve lpg yetkili servisine ugradim. Baslangicta silindir contasinin yandigini soylediler, ancak daha sonra lpg hortumunun gevsek oldugunu soyleyip, kelepceyi biraz siktiklarinda su sizdirmasi durdu. 2 gun sonra sogutma suyunda azalma olursa kelepceyi degistirelim dediler. Ayni gun volkswagen grubu araclarin bakimini yapan yetkisiz bir servise ugradim. Sogutma suyunun antifirizi bittigi icin 3 litre antifiriz eklediler. Kontrol sirasinda su sizdirmasinin hala devam ettigini fark ettiler. 3 tane hortum girisi olan lpg plastik aparatini degistirerek yerine hortum giris capi daha genis olan metal bir aparat taktilar. lpg kelepcesi hortumu kestigi icin sizdirma yapiyormus. Bu sekilde yola devam etmem halinde cok ciddi motor hasarlari ortaya cikabilirmis. Ayrica lpg takilirken enjektor kablolari kesilmis, normalde bir tanesinin kesilmesi yeterli iken 4 enjektor kablosu kesilerek legimlenmis. Kablo kesilmeden montaj yapilmasi mumkunken buna riayet edilmemis. 80 ytl de buraya odeme yaptim.
                  Aracima lpg taktirdigima pisman oldum. Cok sukur arabanin motorunda bir hasar yoktu ve araba uzun bir yolda iken su sizdirmamisti. Araciniz lpg li ise ikinci sinif bir araba ve montaj nedeni ile de bir suru sorun yasiyorsunuz. Bakalim ileride ne gibi sorunlar cikacak. Ankara gibi bir yerde bir suru birinciligi olan bir servis tarafindan bu sekilde montaj yapilmasi gercekten dusundurucu... En son ugradigim servis kotu bir montaj yapildigini soyledi. Iyi yapsinlar diye hic pazalik yapmadim. Istedikleri 1800 ytl yi pesin olarak verdim. kredi kartindan tek cekimi bile kabul etmemislerdi.

sn melih.
    yasadiginiz olaylar gercekten uzucu fakat ariza tespiti icin  gittiginiz servis sizden para talep eden kisiler kesinlikle esnaf degildir benim gozumde..bendede 2 kere komple su bitti arabada icerde ikaz vermese conta yakiyordum az daha..ara tara bulamadik kacagi.belki 15 kere fan acmistir araba ayni gun icinde ama kacirmadi..bole seyler olabiliyor zaman zaman.

birde 2 ci sinif muhabbetine kesinlikle katilmiyorum.arabamda seq 24 du gorenler kucuk dilini yutuyo.herkes hevesleniyor..oktavyalar zor arabalar hataya cok musaitmis..emin ellerde sorun olacagini zannetmiyorum.

Merhaba,

maalesef aracimA ontaj yaptirdigim ilk gun buna benzer bir sikayeti bende yasamaistim. Benim aracimda lpg icin su sistemine giris ve montaj dogru sekilde yapilmis ancak montaj son kontrolu yapilmadigi icin motora su ilavesi yapilmasi unutulmustu. 

Araci aldigim gece birkac dur kalktan sonra aracimda ilk kez bilgisayarda buyuk harflerle STOP ibaresini gordum ve hemen ustasmizi aradim. Sagolsun gecenin bi yarisi gelmeye kalkti ben daha yakinim diye yanina gittim su ekledik problem cozuldu. Ertesi gunu tamirci bir arkadasimdan rica ettim, aracimdaki suyu hortumla bosalttirim 28 YTLye aldigim antifirizi eklettim 8000 kmden beri bir problemim yok. 

Saniyorum yine usta faktoru ve iyi montaj on plana cikiyor, ben sansliydim ki bende sadece son kontrol eksik yapilmis ancak montaj duzgun yapilmisti.

Saygilarimla.

Araciniz cok nokta enjeksiyonlu ve tek kablo kesilerek montaj yapilamaz. Ustelik aracinizda orjinal soketlerle kablo kesilmeden montaj yapilmasi gerekirdi. Kesilerek montaj yapildigini sanmiyoruz.
    Servise soracagiz.
    LPG donusumu sonrasi tum baglantilarda sizdirmazlik kontrollarinin titizlikle yapilmamis olmasi hata. Bunu servise soracagiz.
    Iyi gunler.

Merhaba Kadir Bey; 
    montaj esnasinda aracimin basindaydim. Kablo kesimi yapildi ve kesilen kablolar lehimlenerek izole edildi. Acaba montaj esnasinda enjektor kablosu haricinde baska bir kablo kesilip lehim yapiliyor mu? Bu konuda teknik bilgi sahibi degilim. Orjinal soketlerle kablo kesilmeden montaj yapilmasi mumkunse bu neden yapilmadi. Ancak mecburiyetten dolayi kesilmisse izolasyonunun iyi olmasi konusunda gerekli islemlerin yapilmasini rica ediyorum.  Montaj esnasinda gumusle lehim yaptiklarini zannetmiyorum. Ilerleyen zamanlarda elektronik aksamda meydana gelecek zararlar lpgnin avantajini dezavantaja donusturebilir.

Merhaba,

benim ilhan bey ile ozelden mailestigimiz bir konuyla ilgili sorum olacak. Saniyorum kesilen kablolarin lehimi sirasinda en uzun omurlu olan lehim turu gumus icerikli lehimlermis (yanlis bilgi sahibi olabilirim, bu konuda hatam varsa kabulumdur) iste kablolarin kisa/orta/uzun vadede korosyon ve/veya kufe maruz kalmamasi icin.

Acaba servislerimizde bu tarz konularda farkli yondemler uygulanip daha dayaniksiz lehimler kullanilmis olabilirmi, veya bir kullanici olarak acaba boyle birsey olmusmudur savindan cikip gidim kaliteli gumuslu lehim teli temin edip servislerimize gitmelimiyiz? (Bu soruyu ozellikle kablo kesimsiz montaj yaptirmak durumunda olan, henuz orjinal kablosu uretilmemis kullanicilar adina soruyorum diye varsayabilirsiniz.)

iyi calismalar idlerim.

Kadir bey sogutma suyu ile ilgili bir sorum olacak. 
    Kalorifer hortumuna lpg hortumunu takmak icin aractaki sogutma suyunu bosaltiyorlar. Montajdan sonra tekrar su ilavesi yapiliyor. Bosaltma esnasinda aractaki antifiriz nereye gidiyor, lpg montaji yapilan yerde sadece su ilavesi yapiliyor, antifiriz eklenmiyor. Bu konuda musteri bilgilendirilmiyor. Malum onumuz kis, antifiriz eksikliginde motorda ciddi hasarlar meydana gelebilir. Sogutma suyuna lpg montajindan sonra ayrica antifiriz ekletmek gerekecek mi?

Aslinda servisin gerekli tedbiri alip, bir damla dahi su kaybina meydan vermemesi lazim. Kesilen hortumlardan su kaybi olmamasi icin ozel hortum kelepceleri kullaniyoruz.
    Ayrica antifiriz icin soyleyeceklerimiz var.
    Butun antifrizler birbirlerinin aynisi degildir cunku, piyasadaki antifriz urunleri arasinda buyuk oranda kalite farki vardir. 
    Genel maksatli antifrizler normalde yilda bir defa, ekleme yapilmadan degistirilir. Gelismis antifrizler ise daha uzun omurlu olduklarindan 3 yila kadar kullanilabilmektedir
    Her kis doneminden once sogutma suyun kontrol edilerek mumkunse antifirizli suyun bosaltilip yeni antifiriz ve su konmasi tavsiye ediliyor. .
    Iyi gunler.

Merhaba, saniyorum bu konuda henuz yanit alamadik.

benim ilhan bey ile ozelden mailestigimiz bir konuyla ilgili sorum olacak. Saniyorum kesilen kablolarin lehimi sirasinda en uzun omurlu olan lehim turu gumus icerikli lehimlermis (yanlis bilgi sahibi olabilirim, bu konuda hatam varsa kabulumdur) iste kablolarin kisa/orta/uzun vadede korosyon ve/veya kufe maruz kalmamasi icin.

Acaba servislerimizde bu tarz konularda farkli yondemler uygulanip daha dayaniksiz lehimler kullanilmis olabilirmi, veya bir kullanici olarak acaba boyle birsey olmusmudur savindan cikip gidim kaliteli gumuslu lehim teli temin edip servislerimize gitmelimiyiz? (Bu soruyu ozellikle kablo kesimsiz montaj yaptirmak durumunda olan, henuz orjinal kablosu uretilmemis kullanicilar adina soruyorum diye varsayabilirsiniz.)

iyi calismalar dilerim.

Sahin bey; 
    bu konuda ayri bir baslik acilsa belki yanitlayan olur, konunun basligi ile kablo kesimi pek uyusmuyor...Bu lehim isi benim aracta cok ugrastirir. 4 tane silindir borusunu oldugu kapak cikartilarak motorun icinde bir yere montaj yapildi, lehim yapilacak yer gorunurde bir yerlerde degil...

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler