uno sx çok yakıt yakma sorunu
arkadaşlar fiat uno sx 1,4 ie arabam vardı arabam ortalama 45 kuruş ile 50 kuruş yakıyodu.arabayı yeni almıştım sanayiye bakıma getirdiğim ustaya trger set yağ yağ filtresi hava filtresi debriyaj baskı balata değiştirdim ama araba gine fazla yakıyodu.bunun neticesinde ustamı değiştirdim ve sayın serdar kantarcı beyin yazdığı bilgiler ile ustama gittim ve bu bilgileri onunla paylaştım arabamın sen te ayarı kaçık çıktı.sibop ayarlarını bozukmuş onu yaptırdım ve eksentrik mili hasarlanmış onu değiştirdim.bujileri değiştirdim.arabamın yakıtı biraz farketti.ama fazla değil emisyon değerlerimi ölçtürdüm
co:0,47
co2:13,02
o2:1,72
hc:175
lambda:1.066
değerlerim bu şekilde ama serdar beyin anlattıklarına göre lambda değerinin 1 olması lazım ama benim lamda değerim fazla acaba bundan dolayı fazla yakıt sarfiyatı olabilirmi
egsoz sisteminde kaçak yok egsoz kapandığında arabam stop ediyor kaçak olsa dediler stop etmez dediler.daha önce enjeksiyon kurcalanmamış orjinal duruyor.
steper motora 12 v verildi ileri geri çalışıyo.cut of devresi kontrol edildi çalışıyor.elektronikçi olduğum için lambda sensörünün fişlerini çıkarttım omaj olarak ölçtüm 3,5 ohm olarak değer okudum acab bu şekilde okuduğum değer normalmi.bide bosh servisine gittim ve lambda sensörünü ölçtürdüm değer 1,060 gibi gözüktü ordaki usta 1.200 e kadar normal olduğunu söyledi ama oda tam bilgiye sahip değildi. ustalarım yardım bekliyorum.şimdiden teşekkürler.